New Page 2

 

Na podlagi 5. in 36. člena Zakona o varnosti in zdravju pri delu, (Ur.list RS št. 56/99 in 64/01) ter od 5. do 11. člena Pravilnika o osebni varovalni opremi, ki jo delavci uporabljajo pri delu, (Ur. list RS št. 89/99, 39/05), ter 13. člena Akta o ustanovitvi javnega podjetja INFRA, izvajanje investicijske dejavnosti d.o.o. z dne 11.4.2005 (prečiščeno besedilo) direktorica javnega podjetja INFRA d.o.o., Ana Gračner, izdaja naslednji

 

 

PRAVILNIK O OSEBNI VAROVALNI OPREMI

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

Ta pravilnik v skladu z Zakonom o varnosti in zdravju pri delu in ostalimi predpisi, ki urejajo varnost in zdravje pri delu ter predpisi o osebni varovalni opremi, določa delovna mesta in dela, pri katerih je potrebno delavcem zagotoviti ustrezno osebno varovalno opremo za osebno varnost in zdravje pri delu ter ustrezna delovna oblačila, kakor tudi pravice in obveznosti delavcev glede uporabe in razpolaganja s temi sredstvi.

 

 

2. člen

 

 

Ta pravilnik ureja zagotavljanje osebne varovalne opreme za osebe v družbi Infra d.o.o.

 

 

II. OSEBNA VAROVALNA OPREMA (v nadaljevanju OVO)

 

 

3. člen

 

 

Osebna varovalna oprema je v smislu tega pravilnika vsaka oprema, ki jo delavec nosi, drži ali kako drugače uporablja pri delu, tako da varuje sebe ali druge pred enim ali več istočasno nastopajočimi tveganji za varnost in zdravje.

 

 

Osebna varovalna oprema mora biti zagotovljena vsem delavcem, ki delajo na delovnih mestih oziroma pri delih, pri katerih ni mogoče odstraniti nevarnosti in škodljivosti, pri katerih se ni mogoče izogniti tveganjem za varnost in zdravje ter v primerih, ko niso v zadostni meri omejena tveganja s tehničnimi sredstvi kolektivnega varovanja ali z ustrezno organizacijo dela.

 

 

4. člen

 

 

Seznam OVO za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu se izdela, dopolni ali spremeni na osnovi novih del, novo nastalih delovnih mest ali spremembe pogojev dela na posameznih delovnih mestih v skladu z oceno tveganja družbe. Seznam OVO odobri direktor družbe in je sestavni del pravilnika.

 

 

Delovna mesta oziroma dela, pri katerih je obvezna uporaba OVO, so določena v prilogi P1 » Seznam osebne varovalne opreme« in je sestavni del tega pravilnika. V prilogi je izdelan spisek OVO za posamezno delovno mesto, delo oziroma delovno skupino.

 

 

III. NABAVA IN UPORABA OVO

 

 

5. člen

 

 

Količina OVO se nabavlja v skladu s potrebami, skladno s tem pravilnikom. Za zagotovitev je odgovoren direktor družbe, za izvedbo nabave pa je odgovoren pravnik družbe.

 

 

Pri nabavi OVO je potrebno pridobiti vso spremno dokumentacijo o izdelku v skladu s Pravilnikom o osebni varovalni opremi (Ur.list RS št. 29/05, 23/06), kot je izjava o skladnosti; navodila za varno uporabo, vzdrževanje; način preizkušanja; rok uporabe,... Vsa dokumentacija mora biti v slovenskem jeziku.

 

 

OVO mora biti ergonomsko oblikovana, izdelana v skladu z veljavnimi predpisi in standardi.

 

 

6. člen

 

 

Vsa OVO, ki jo delavci uporabljajo pri izvajanju del in nalog, se uporablja 3 leta oz. do izrabe.

 

 

7. člen

 

 

Ko delavec ugotovi, da je določen del OVO (delovna obleka, delovni čevlji, rokavice, glušniki itd.) tako dotrajan, da ni več uporaben oz. ne zagotavlja več funkcije varovanja, jo prinese na vpogled svojemu vodji. V kolikor se vodja strinja z ugotovljeno neuporabnostjo OVO mu zagotovi novo. Pri prevzemu nove OVO mora delavec dotrajano OVO predložiti izdajatelju, da se ustrezno označi neuporabnost in jo lahko zadrži.

 

 

8. člen

 

 

V kolikor se na gradbišču pojavi nepredvideno delo, ki zahteva pri delavcu dodatno OVO, jo pa pravilnik ne predvideva, mora delavec predložiti pisno zahtevo za nabavo OVO v potrditev direktorju Go odobri oziroma, če je le ta neupravičena, zavrne). Na podlagi odobrene zahteve se zagotovi OVO, hkrati pa se zavede v evidenco uporabnika in se v primeru potrebe zamenja po določilih pravilnika.

 

 

9. člen

 

 

Porabo OVO je potrebno voditi z ustreznimi evidencami. Evidenco vodi tajnica družbe.

 

 

10. člen

 

 

Skupna varovalna oprema (reševalni jopiči za delo ob vodi, dežni plašč) se hranijo v zato določenih prostorih družbe.

 

 

V primeru, da uporablja več delavcev skupno OVO, mora delodajalec zadostiti zahtevam 2. točke 8. člena Pravilnika o osebni varovalni opremi, ki jo delavci uporabljajo pri delu (Ur. I. RS št. 89/99, 39/05) »Če okoliščine zahtevajo, da določeno osebno varovalno opremo nosi več oseb, mora delodajalec ukreniti vse potrebno, da takšna uporaba pri uporabnikih ne povzroča zdravstvenih ali higienskih težav«. Za OVO, ki se uporablja občasno oziroma jo uporablja več delavcev, je za njeno čiščenje odgovoren uporabnik.

 

 

11. člen

 

 

Po končanem delovnem razmerju je upravičenec dolžan vrniti OVO svojemu vodji oziroma v skladu z dogovorom.

 

 

IV. DOLŽNOSTI DELODAJALCA

 

 

12. člen

 

 

Delodajalec je dolžan zagotoviti delavcu osebno varovalno opremo, ki mu pripada po tem pravilniku brezplačno v uporabo.

 

 

13. člen

 

 

 

 

 

V primeru dotrajanosti ali uničenja OVO je vodja dolžan delavca napotiti, da uničeno zamenja za novo.

 

 

14. člen

 

 

Delodajalec mora zagotavljati občasne preglede in preizkuse OVO, da se preveri brezhibnost, uporabnost in ustreznost OVO v skladu z navodili proizvajalca in o pregledih vodi ustrezno evidenco.

 

 

15. člen

 

 

Ob prejemu OVO mora odgovorna oseba delodajalca delavca poučiti o tveganjih, pred katerimi jih varuje dodeljena OVO. Prav tako mora delavca teoretično in praktično usposobiti za pravilno uporabo in vzdrževanje, kar vključuje tudi predstavitev njene uporabe.

 

 

16. člen

 

 

Delodajalec mora zagotoviti, da imajo delavci na razpolago vso predpisano OVO za osebno varnost pri delu, ustrezne podatke o opremi in uporabo med opravljanjem del.

 

 

V. PRAVICE IN DOLŽNOSTI DELAVCA

 

 

17. člen

 

 

Delavec je dolžan uporabljati predpisano OVO, v nasprotnem primeru krši delovne obveznosti določene v pozitivno pravnih predpisih. Delavec ima pravico in dolžnost pri delih, kjer se ne more na drugačen način izogniti tveganjem za varnost in zdravje, uporabljati predpisano OVO iz priloge P1. Prav tako ima pravico in dolžnost biti poučen o njeni namembnosti in uporabi v smislu 15. člena tega pravilnika.

 

 

18. člen

 

 

Delavec s podpisom pogodbe o zaposlitvi za določeno delovno mesto pridobi pravico in dolžnost uporabljati predpisano OVO za osebno varnost in zdravje pri delu. Pravica mu preneha s prenehanjem pogodbe o zaposlitvi, ko je delavec dolžan vrniti dodeljeno OVO v skladu z 11. členom tega pravilnika. Pravice pridobi z zaposlitvijo.

 

 

19. člen

 

 

OVO za osebno varnost in zdravje pri delu mora delavec uporabljati namensko, jo vzdrževati v brezhibnem stanju, v skladu z navodili proizvajalca ter z njo pazljivo in gospodarno ravnati.

 

 

20. člen

 

 

Delavec je disciplinsko in odškodninsko odgovoren, če OVO nedopustno uporabi, jo odtuji, namerno uniči ali poškoduje iz malomarnosti.

 

 

Škodo, ki jo je delavec povzročil z nedopustno uporabo, izgubo, odtujitvijo, namerno uniči ali iz malomarnosti poškoduje, je dolžan poravnati. Za škodo je disciplinsko in materialno odgovoren.

 

 

VI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

21. člen

 

 

Za uporabo OVO pri delu, je odgovoren delavec sam ter njegov neposredni vodja.

 

 

22. člen

 

 

Pravilnik se spremeni ali dopolni v primeru spremembe zakonodaje, spremembe ocene tveganja za posamezno delovno mesto, spremembe organizacije dela, sprememb navedenih v 4. členu in podobno.

 

 

23. člen

 

 

Ta pravilnik sprejme direktor Infre d.o.o. deski družbe.

 

 

in začne veljati naslednji dan po objavi na oglasni

 

 

VII.    PRILOGE

 

 

- P1 - Seznam osebne varovalne opreme za delovna mesta

 

 

- P2 - Karton za prevzem osebne varovalne opreme

 

 

- P3 - evidenca o pregledih osebne varovalne opreme

 

 

Sevnica, dne:28.09.2006

 

 

Direktorica:

 

 

Ana Gračner, univ. dipl. prav.

 

     
  Priloge