New Page 3

Na podlagi 16. in drugega odstavka 68. člena Statuta Mestne občine Maribor (Medobčinski uradni vestnik, št. 27/95, 13/98, 17/98, 23/98, 5/00, 10/02, 6/04, 13/04 in 26/05), 16. člena Statuta Občine Duplek (Medobčinski uradni vestnik, št. 22/02 - uradno prečiščeno besedilo), 10. člena Statuta Občine Ruše (Medobčinski uradni vestnik, številka 5/99 in 18/00), 15. in 94. člena Statuta Občine Miklavž na Dravskem polju (Medobčinski uradni vestnik, št. 10/99, 25/99 in 19/2001), so Mestni svet Mestne občine Maribor dne 28. junija 2010, Občinski svet Občine Duplek 3. septembra 2010, Občinski svet Občine Ruše dne 19. julija 2010 Občinski svet Občine Miklavž na Dravskem polju dne 24. junija 2010, v skladu z 49. a členom Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo in št. 76/08), sprejeli

 

O D L O K

o ustanovitvi organa skupne občinske uprave Medobčinski urad za varstvo okolja in ohranjanje narave

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

(1) S tem odlokom se ustanovi organ skupne občinske uprave, določi njegovo delovno področje, notranja organizacija, vodenje ter zagotavljanje sredstev in drugih pogojev za njegovo delo.

(2) S tem odlokom so določene pravice in obveznosti občin ustanoviteljic in njihovih organov v razmerju do skupne občinske uprave in v medsebojnih razmerjih.

 

2. člen

(1) Mestna občina Maribor, Občina Duplek, Občina Ruše, občina Miklavž na Dravskem polju ustanovijo skupno upravo Medobčinski urad za varstvo okolja in ohranjanje narave (v nadaljevanju: urad) za skupno opravljanje nalog občinske uprave na področju varovanja okolja in ohranjanja narave.

 

3. člen

(1) Sedež urada je v Mestni občini Maribor, Slovenska ulica 40, 2000 Maribor.

(2) Urad uporablja žig okrogle oblike. Ob zunanjem robu žiga je napis: »MEDOBČINSKI URAD ZA VARSTVO OKOLJA IN OHRANJANJE NARAVE«, v notranjem krogu pa napis Slovenska ulica 40, 2000 MARIBOR.

 

4. člen

(1) Ustanoviteljske pravice občin, razen sprejema sprememb in dopolnitev tega odloka ter zagotavljanja proračunskih sredstev za delovanje organa skupne uprave, za kar so pristojni občin ski sveti, izvršujejo župani občin ustanoviteljic.

(2) Župan sedežne občine imenuje vodjo urada po predhodnem soglasju županov ustanoviteljic.

(3) Župani občin ustanoviteljic sprejmejo kadrovski načrt, program dela in finančni načrt urada, nadzorujejo delo ter dajejo skupne usmeritve glede splošnih vprašanj organiziranja in delovanja urada.

 

II. NALOGE URADA IN ORGANIZACIJE DELA

 

5. člen

(1) Urad je strokovni in upravni organ občin ustanoviteljic.

(2) Pooblaščene uradne osebe urada vodijo upravne postopke in odločajo v upravnih postopkih ter izvajajo strokovne naloge, določene z:

• Zakonom o lokalni samoupravi in podzakonskimi predpisi, sprejetimi na njegovi podlagi;

• Zakonom o varstvu okolja in podzakonskimi predpisi, sprejetimi na njegovi podlagi;

• Zakonom o ohranjanju narave in podzakonskimi predpisi, sprejetimi na njegovi podlagi;

• Zakonom o vodah in podzakonskimi predpisi, sprejetimi na njegovi podlagi:

(3) Urad se mora pri izvrševanju nalog ravnati po usmeritvah župana in nalogih direktorja oziroma tajnika občinske uprave občine ustanoviteljice (v nadaljevanju besedila: tajnik občinske uprave), v katero krajevno pristojnost zadeva spada oziroma za katero izvršuje nalogo, samo glede splošnih navodil, ki ne posegajo v samostojnost vodenja upravnih postopkov.

(4) Upravni postopki, strokovne naloge in projekti, vodeni v občinskem organu za varstvo okolja in ohranjanje narave občine ustanoviteljice, se nadaljujejo v uradu z dnem začetka njegovega dela.

 

6. člen

(1) Urad opravlja strokovne, upravne in pospeševalne naloge občinskih uprav občin ustanoviteljic in naloge v zvezi z zagotavljanjem javnih služb in sicer:

upravne in strokovne naloge v zvezi z zagotavljanjem varstva okolja in ohranjanja narave,

zagotavlja izvajanje podrobnejšega ali posebnega monitoringa stanja okolja ter vodi informacijski sistem varstva okolja,

pripravlja ukrepe, smernice in priporočila s področij varstva okolja in ohranjanja narave,

zagotavlja informiranje, osveščanje in izobraževanje javnosti o stanju varstva okolja in ohranjanju narave in v zvezi z zagotavljanjem javnih služb,

zagotavlja strokovno pomoč pravnim in fizičnim osebam pri urejanju vprašanj iz področja varstva okolja in ohranjanja narave,

druge strokovno tehnične in upravne naloge iz področja varstva okolja in ohranjanja narave.

(2) Svoje naloge opravlja urad v skladu z zakoni, podzakonskimi predpisi in predpisi občin ustanoviteljic s področja varovanja okolja in ohranjanja narave.

 

7. člen

(1) Urad vodi direktor. Direktor urada je predstojnik urada kot upravnega in strokovnega organa občin ustanoviteljic.

(2) Direktor urada je uradnik na položaju.

(3) Direktor urada mora imeti univerzitetno izobrazbo ali visoko strokovno izobrazbo s specializacijo ali magisterijem in najmanj 8 let delovnih izkušenj.

 

8. člen

(1) Direktor urada odgovarja za izvrševanje nalog, ki spadajo v krajevno pristojnost posamezne občine ustanoviteljice županu in tajniku občinske uprave te občine, za delo urada v celoti pa skupaj vsem županom občin ustanoviteljic.

(2) Direktor urada predstavlja in zastopa urad, organizira opravljanje nalog, predlaga strokovne odločitve in odloča v upravnih zadevah iz pristojnosti urada ter izvaja vse druge naloge, ki so potrebne za zagotovitev pravočasnega in strokovnega dela urada.

 

9. člen

(1) Občina, v kateri ima urad sedež, ima za javne uslužbence urada status delodajalca. Javni uslužbenci sklenejo delovno razmerje v mestni občini Maribor.

(2) Pravice in obveznosti delodajalca izvršujejo župani občin ustanoviteljic oziroma direktor urada na podlagi njihovega pooblastila.

 

III. SREDSTVA ZA DELO

 

10. člen

(1) Sredstva za delo urada zagotavljajo občine ustanoviteljice v naslednjem razmerju:

• Mestna občina Maribor 97,84%

• Občina Duplek 0,68 %

• Občina Ruše 0,81 %.

• Občina Miklavž na Dravskem polju 0,67 %

(2) Razmerja med občinami ustanoviteljicami, ki so osnova za obračun višine sredstev za delovanje urada občine določijo v novem razmerju, če:

• nova občina ali občine pristopijo k uradu,

• ob izstopu občine ali občin iz urada.

 

11. člen

(1) Urad je neposredni uporabnik proračuna občine ustanoviteljice s statusom delodajalca.

(2) Finančni načrt urada, ki ga na predlog direktorja urada potrdijo župani občin ustanoviteljic, je vključen v proračun občine s statusom delodajalca.

(3) Občine ustanoviteljice zagotavljajo sredstva za urad v finančnih načrtih svojih občinskih uprav na posebni postavki. Finančni načrt urada je priloga k njihovim proračunom.

(4) Odredbodajalec za sredstva finančnega načrta urada je njen direktor, ki je tudi skrbnik prihodkov.

(5) Občine ustanoviteljice nakazujejo finančna sredstva iz potrjenega letnega finančnega načrta, na ustrezni račun občine s statusom delodajalca, v dvanajstih enakih deležih do 20. v tekočem mesecu.

 

12. člen

(1) Nakup opreme in drugih sredstev, ki so potrebni za delo urada, naroči v skladu s predpisi o javnem naročanju župan občine ustanoviteljice, v kateri ima urad sedež.

(2) Stroške za uporabo upravnih prostorov, stroške nabave in uporabe opreme, obratovalne stroške in stroške vzdrževanja ter investicij v upravne prostore ter stroške finančnega, računovodskega, kadrovskega poslovanja, informacijskega in pisarniškega poslovanja ter ostale stroške, ki nastanejo pri urejanju skupnih zadev za urad in jih za urad vodi občina s statusom delodajalca, si občine ustanoviteljice urada delijo v razmerju, določenim v 10. členu tega odloka.

 

IV. MEDSEBOJNE PRAVICE IN ODGOVORNOSTI OBČIN USTANOVITELJIC

 

13. člen

(1) Župani občin ustanoviteljic z dogovorom podrobneje uredijo način izvrševanja medsebojnih pravic, obveznosti in odgovornosti, določenih z odlokom.

 

14. člen

(1) Občina ustanoviteljica lahko izrazi interes za izstop iz urada tako, da svojo namero pisno poda županom ustanoviteljicam urada. Občina lahko izstopi kadarkoli z enostransko izjavo, o kateri izda občinski sklep ugotovitveni sklep, ki ga pošlje vsem občinam ustanoviteljicam.

(2) Občina lahko izstopi kot ustanoviteljica, ko poravna vse obveznosti do urada na podlagi tega odloka in dogovora iz 13. člena tega odloka.

(3) Kolikor urad preneha delovati, občina s statusom delodajalke prevzame število zaposlenih po sistemizaciji, ki je veljala na dan pred pričetkom delovanja urada, katerim se ne sme poslabšati položaj glede na položaj, ki so ga imeli v uradu.

(4) Glede dodatnih javnih uslužbencev, ki so se zaposlili po pričetku delovanja urada v okviru potreb, določenih v aktu o sistemizaciji urada, se v primeru izstopa posamezne občine ustanoviteljice ali razpada skupnega organa, občine ustanoviteljice dogovorijo, katera bo prevzela status delodajalca. V primeru, da tega ne stori nobena od njih, se ravna v skladu z delovno zakonodajo.

(5) Druge občine, ki izrazijo interes, da pristopijo k uradu, lahko pristopijo, če sklep o tem sprejme njihov mestni oziroma občinski svet in se s pristopom strinjajo občine ustanoviteljice.

 

V. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

15. člen

(1) V petnajstih dneh po uveljavitvi tega odloka sprejmejo župani občin ustanoviteljic kadrovski načrt.

(2) Župan občine s statusom delodajalca v nadaljnjih petnajstih dnevih določi akt o sistemizaciji delovnih mest urada po predhodnem soglasju občin ustanoviteljic.

(3) Akt o sistemizaciji delovnih mest v uradu je sestavni del akta o sistemizaciji delovnih mest občine s statusom delodajalca.

(4) Direktorja urada se imenuje v skladu s tem odlokom v 90 dneh po uveljavitvi tega odloka. Za čas do imenovanja direktorja urada lahko župan občine s statusom delodajalca pooblasti že zaposlenega javnega uslužbenca, ki že izvaja strokovne in upravne naloge, za opravljanje nalog vodenja urada.

 

16. člen

(1) Urad začne z delom, ko občine ustanoviteljice zagotovijo sredstva in druge potrebne pogoje za začetek dela, vendar najkasneje 1.1. 2011.

(2) Najkasneje do dne, ko prične z delom, prevzame urad javne uslužbence, zaposlene v občinski upravi občine s statusom delodajalke, ki so razporejeni na uradniška ali strokovno tehnična delovna mesta, na katerih se opravljajo naloge občinske uprave, ki jih na podlagi tega odloka prevzame urad.

(3) Javnim uslužbencem iz prejšnjega odstavka se izda odločbe v skladu s sistemizacijo delovnih mest v uradu ter jim v podpis predloži pogodbe o zaposlitvi.

(4) Z akti iz prejšnjega odstavka se javnim uslužbencem, zaposlenim v uradu ne more poslabšati položaj glede na položaj, ki so ga imeli v občinski upravi občine s statusom delodajalke.

 

17. člen

(1) Župani občin ustanoviteljic objavijo ta odlok v uradnem glasilu občine, kjer je sedež urada v petnajstih dneh po sprejemu na seji mestnega oziroma občinskega sveta, ki je o odloku o ustanovitvi organa skupne občinske uprave zadnji odločal. Odlok začne veljati petnajsti dan po objavi.

 

18. člen

(1) Odlok se sprejme v enakem besedilu v vseh občinah ustanoviteljicah in se začne uporabljati najkasneje 1.1. 2011.

 

                                                                                           Župan Mestne občine Maribor

                                                                                                    Franc Kangler, s. r.

 

                                                                                                  Župan Občine Duplek

                                                                                                     Janez Ribič, s. r.

 

                                                                                                  Župan Občine Ruše

                                                                                                Vili Rezman, prof., s. r.

 

                                                                                                                 Župan

Številka: 35900-80/2008 030202                                                Občine Miklavž na Dravskem polju

Datum: 6. september 2010                                                                Leopold Kremžar, s. r.