Na podlagi 31. člena Odloka o pokopališki in pogrebni dejavnosti ter urejanju pokopališč na območju občine Hoče-Slivnica (MUV, št. 7/2000) in 16. člena Statuta občine Hoče-Slivnica (MUV, št. 14/99), je občinski svet občine Hoče-Slivnica na svoji 20. seji, dne 16. oktobra 2000, sprejel
 
 
P R A V I L N I K
 
o pogrebnem in pokopališkem redu
 
1. člen
 
S tem pravilnikom se opredeljuje način poslovitve in protokol pogrebne svečanosti na pokopališčih v Sp. Hočah in Slivnici.
 
 
2. člen
 
Plačnik pogreba lahko pri načinu poslovitve izbira:
 
 
- poslovitev od umrlega in pokop kot združen obred,
 
 
- poslovitev od umrlega in pokop kot ločena obreda,
 
 
- tihi pokop (pogreb v družinskem krogu),
 
 
- anonimni pokop.
 
 
Upravljavec, v kolikor se tako dogovori s plačnikom pogreba, v mrliški veži v kateri umrli leži postavi pult z žalno knjigo.
 
 
V mrliški veži v kateri umrli leži se lahko postavi tudi "častna straža", vendar samo s soglasjem plačnika pogreba.
 
 
ZDRUŽEN OBRED
 
3. člen
 
Združen obred je sestavljen iz dveh delov:
 
 
- poslovitev od umrlega in
 
 
- pokop.
 
 
4. člen
 
Poslovitev od umrlega vodi vodja pogreba, ki ga določi upravljavec pokopališča.
 
 
Poslovitev se začne z naznanitvijo vodje pogreba, potem ko se krsta pripelje ali žara prinese na mesto poslovitve.
 
 
Svojci umrlega se razporedijo za krsto umrlega, pri vzglavju.
 
 
Ob vznožju se razporedijo vodja pogreba, govorniki, zastavonoše s slovensko zastavo z žalnim trakom in zastavonoše z drugimi zastavami in prapori, nosilci odlikovanj, pevci in zastopniki verskih skupnosti z nosilcem verskega obeležja.
 
 
Ob začetku poslovitve od umrlega zaigra uvodna žalostinka, ki jo lahko zaigra godba ali zanjo poskrbi upravljavec s tehničnimi sredstvi.
 
 
Po uvodni žalostinki zapojejo pevci, sledijo govori govornikov, nato se opravi verski obred.
 
 
5. člen
 
Po opravljeni poslovitvi, ob prevozu krste ali prenosu žare, zaigra žalostinka ali se opravlja zvonjenje do trenutka, ko se krsta pripelje ali žara prinese do kraja pokopa.
 
 
Na čelu pogrebnega sprevoda je vodja pogreba, zastavonoša s slovensko zastavo z žalnim trakom, sledijo zastavonoše drugih zastav ali praporov, godba in pevci, voz z venci, nosilci odlikovanj in priznanj umrlega, zastopniki verske skupnosti z nosilci verskega obeležja, pogrebni voz s krsto ali nosilci žare in žarnega venčka, najožji svojci umrlega in na koncu vsi udeleženci pogrebne poslovitve.
 
 
Če se pogrebne poslovitve udeležijo predstavniki enot slovenske vojske, policije, društev in organizacij, se ti razvrstijo v pogrebni sprevod takoj za vodjem pogreba in zastavonošo s slovensko zastavo z žalnim trakom oziroma tako, kot določajo njihova pravila.
 
 
6. člen
 
Ko pridejo udeleženci pogrebnega sprevoda do kraja pokopa, razporedi vodja pogreba udeležence poslovitve na primerna mesta. Pogrebniki položijo krsto ali žaro v grobno jamo, se po skupnem pozdravu umaknejo. Nato lahko zapojejo pevci, zaigra godba in opravi se verski obred. S tem je pogrebna poslovitev končana.
 
 
Po zaključku pogrebne poslovitve lahko sledi mimohod udeležencev mimo grobne jame, pri čemer lahko posamezniki v grobno jamo spustijo grudo zemlje ali cvetlico.
 
 
7. člen
 
Če pri pogrebni slovesnosti sodeluje tudi častna straža z vojaškim ali lovskim strelnim orožjem, da bi izstrelila častno salvo, kot zadnji pozdrav umrlemu, mora biti pri tem zagotovljena popolna varnost občanov, za kar je odgovoren poveljnik oziroma vodja enote.
 
 
POSLOVITEV KOT LOČENA OBREDA
 
8. člen
 
Poslovitev in pokop se lahko opravita kot dva ločena obreda.
 
 
Dan in uro posameznega obreda določita upravljavec in plačnik pogreba.
 
 
Za izvedbo obreda poslovitve od umrlega se uporabljajo določila tega pravilnika o obredu poslovitve.
 
 
Za izvedbo obreda pokopa se uporabljajo določila tega pravilnika o izvedbi obreda pokopa. Obred pokopa se začne z dvigom krste ali žare iz mrliške veže.
 
 
Poslovitev od umrlega, kot ločen obred se lahko opravi katerikoli delovni dan od ponedeljka do sobote med 10. in 19. uro v ali pred mrliško vežo. Za umrle, ki bodo upepeljeni, se lahko obred poslovitve opravi pred ali po upepelitvi.
 
 
TIHI POKOP
 
9. člen
 
Obred tihega pogreba se opravi na podlagi odločitve plačnika pogreba ob prijavi pogreba.
 
 
Za tihi pogreb se smiselno uporabljajo določila tega pravilnika o pogrebnih svečanostih.
 
 
Upravljavec v zvezi s tihim pogrebom ne sme dajati nobenih informacij v javnost.
 
 
ANONIMNI POKOP
 
10. člen
 
Obred anonimnega pokopa se lahko opravi na pokopališču v Sp. Hočah in Slivnici in se izvede tako, da se opravi raztres pepela umrlega na za to določeni tratni ploskvi ali se pokoplje žara v posebej določeno tratno ploskev.
 
 
Anonimni pokop opravi upravljavec ob prisotnosti najožjih svojcev ali brez njihove prisotnosti, v skladu z dogovorom s plačnikom pogreba.
 
 
Na kraju pokopa ali raztresa pepela ni obeležja. Kraj pokopa je evidentiran v evidenci o umrlih, ki so pokopani na pokopališču.
 
 
Plačnik anonimnega pokopa se lahko odloči za poslovitev od umrlega.
 
 
11. člen
 
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.
 
 
Občinski svet
 
 
Občine Hoče-Slivnica
 
 
Župan
 
 
Anton Obreht, prof., s. r.
 
 
Številka: 03200/00033/2000-05
 
 
Datum: 16. oktober 2000