New Page 2

 

Na podlagi 18. člena Statuta občine Šentilj (MUV, št. 6/95 in 2/96) je občinski svet občine Šentilj na 36. redni seji, dne 14. decembra 1998 sprejel naslednji

 

 

O D L O K

 

 

o priznanjih Občine Šentilj

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

S tem odlokom se določa vrsta priznanj Občine Šentilj, pogoje, postopek in način podeljevanja priznanj ter način vodenja evidence.

 

 

2. člen

 

 

Občina Šentilj podeljuje priznanja zaslužnim občanom, drugim posameznikom, podjetjem, zavodom, društvom in skupinam, združenjem in drugim pravnim osebam za dosežke na področju gospodarstva, šolstva, kulture, znanosti, športa, ekologije, zaščite in reševanja in na drugih področjih človekove ustvarjalnosti, ki prispevajo k boljšemu, kvalitetnejšemu in popolnejšemu življenju občanov in imajo pomen za razvoj in ugled Občine Šentilj.

 

 

Priznanja občine Šentilj so prejemnikom priznanj predvsem moralna oblika zahvale občine Šentilj za njihov prispevek k celovitemu razvoju občine Šentilj.

 

 

3. člen

 

 

Priznanje lahko podeljujemo tudi posmrtno.

 

 

Posmrtno priznanje se vroči družinskemu članu po vrstnem redu: zakonec, potomci oziroma posvojenci in njihovi potomci, starši oziroma posvojitelji, bratje oziroma sestre.

 

 

II. PRIZNANJA OBČINE ŠENTILJ

 

 

4. člen

 

 

Priznanja Občine Šentilj so:

 

 

- Zlata plaketa Občine Šentilj,

 

 

- Srebrna plaketa Občine Šentilj,

 

 

- Bronasta plaketa Občine Šentilj,

 

 

- naziv Častni občan Občine Šentilj,

 

 

- spominsko priznanje Občine Šentilj.

 

 

Zlata plaketa Občine Šentilj

 

 

5. člen

 

 

Zlata plaketa Občine Šentilj je najvišje priznanje Občine Šentilj. Podeljuje jo občinski svet občine in sicer:

 

 

- posamezniku za njegovo življenjsko delo ali najmanj 20-letna uspešna dela na območju sedanje občine Šentilj za dosežene uspehe, s katerimi prispeva k ugledu in razvoju Občine Šentilj.

 

 

- skupinam občanom, društvom, podjetjem, zavodom in drugim pravnim osebam za več kot 20-letne uspehe in dosežke, s katerimi povečujejo ugled občine na gospodarskem, družbenem ali drugem področju življenja in dela.

 

 

6. člen

 

 

Zlata plaketa občine Šentilj je reliefni odtis grba občine Šentilj, dimenzije 35x40x3 mm, izdelan iz pozlačene kovine, ki je pritrjen na ustrezno podlago z vgraviranim napisom: Občina Šentilj, ime in priimek ali naziv prejemnika priznanja z datumom podelitve priznanja.

 

 

Srebrna plaketa Občine Šentilj

 

 

7. člen

 

 

Srebrno plaketo Občine Šentilj podeljuje občinski svet in sicer:

 

 

- posamezniku za njegovo več kot 15-letno uspešno delo na področju sedanje občine Šentilj za dosežene uspehe, s katerim prispeva k ugledu in razvoju občine Šentilj.

 

 

- skupinam občanov, društvom, podjetjem, zavodom in drugim pravnim osebam za več kot 15-letne uspehe in dosežke, s katerim povečujejo ugled občine na gospodarskem, družbenem ali drugem področju življenja in dela.

 

 

8. člen

 

 

Srebrna plaketa občine Šentilj je reliefni odtis grba občine Šentilj dimenzije 35x40x3 mm, izdelan iz posrebrene kovine, ki je pritrjen na ustrezno podlago z vgraviranim napisom: Občina Šentilj, ime in priimek ali naziv prejemnika priznanja z datumom podelitve priznanja.

 

 

Bronasta plaketa Občine Šentilj

 

 

9. člen

 

 

Bronasta plaketa Občine Šentilj podeljuje občinski svet in sicer:

 

 

- posamezniku za njegovo več kot 10-letno uspešno delo na področju sedanje občine Šentilj, za dosežene uspehe, s katerim prispeva k ugledu in razvoju občine Šentilj,

 

 

- skupinam občanom, društvom, podjetjem, zavodom in drugim pravnim osebam za več kot 10-letne uspehe in dosežke, s katerim povečuje ogled občine na gospodarskem, družbenem ali drugem področju življenja in dela.

 

 

10. člen

 

 

Bronasta plaketa Občine Šentilj je reliefni odtis grba Občine Šentilj, dimenzija 35 x 40 x 3 mm, izdelan iz brona, ki je pritrjen na ustrezno podlogo z vgraviranim napisom: Občina Šentilj, ime in priimek ali naziv prejemnika ter datum podelitve.

 

 

10. a člen

 
 

Terminske omejitve iz 5., 7. in 9. člena so okvirne in jih komisiji ni potrebno upoštevati, če lahko argumentirano ugotovi, da imajo dosežki predlaganih značaj življenjskega dela in so bili doseženi v krajših razdobjih od uvedenih v 5., 7. in 9. členu odloka.

 

 

Naziv Častni občan Občine Šentilj

 

 

11. člen

 

 

Občanom občine Šentilj in drugim državljanom Republike Slovenije, kakor tudi državljanom tujih držav, ki imajo posebne zasluge na področju gospodarstva, znanosti, umetnosti, kulture in športa ter za druge izjemne dosežke, ki so pomembni za razvoj in dvig ugleda občine Šentilj, lahko občinski svet podeli naziv Častnega občana.

 

 

12. člen

 

 

Častnemu občanu se po sklepu občinskega sveta izroči ustrezno umetniško delo (skulptura, slika ali drug umetniški predmet) in podeli posebno oblikovano listino, ki vsebuje besedilo sklepa o podelitvi naziva Častnega občana Občine Šentilj.

 

 

Spominsko priznanje Občine Šentilj

 

 

13. člen

 

 

Spominsko priznanje Občine Šentilj se lahko podeli posamezniku ali skupini občanov in drugim pravnim osebam, kadar le ti s svojim ravnanjem prispevajo k ohranitvi, zaščiti in zdravju človeških življenj, okolja ali premoženja oziroma izvršijo takšno dejanje, ki je z gospodarskega, družbenega ali kulturno humanitarnega vidika ocenjeno kot pozitivni dosežek.

 

 

14. člen

 

 

Spominsko priznanje Občine Šentilj se podeli v obliki posebno oblikovane listine, ki vsebuje besedilo sklepa o podelitvi spominskega priznanja z vpisanim napisom: Občina Šentilj in ime in priimek prejemnika ter datum podelitve.

 

 

III. POSTOPEK ZA PODELJEVANJE PRIZNANJ

 

ZNAK občine Šentilj  
 

15. člen

 
  Predlagatelji za podelitev občinskih priznanj Občine Šentilj so lahko občani, politične stranke, podjetja, zavodi, društva ter druge organizacije in skupnosti iz območja občine Šentilj.  
  Predlagatelj sebe ne more predlagati za prejem občinskega priznanja.  

15. a člen

 
  Znak občine Šentilj je:  
  • občinski ključ občine Šentilj,  
  • občinski pečat občine Šentilj  
 

15. b člen

 
  Občinski ključ občine Šentilj je priznanje, ki ga podeljuje župan občine Šentilj državnikom in pomembnejšim osebam iz javnega življenja ob obisku občine Šentilj kot znak pozornosti.  

 

V izjemnih primerih lahko župan podeli priznanje občinski ključ občine Šentilj podjetjem, zavodom in drugim organizacijam, skupnostim, organom in drugim društvom za izjemne zasluge in dejanja, ki pomenijo pomemben prispevke za razvoj občine Šentilj, njen ugled in uveljavljanje v širšem prostoru.

 

 

15. c člen

 

 

Občinski ključ občine Šentilj je v obliki ključa v velikosti 15 do 20 cm, medenina, z vtisnjenim grbom občine Šentilj in napisom občinski ključ občine Šentilj.

 

 

15. d člen

 
 

Občinski pečat občine Šentilj je priznanje, ki ga podeljuje župan občine Šentilj podjetjem, zavodom in drugim organizacijam, skupnostim, organom, društvom in posameznikom za zasluge pri sodelovanju z občino Šentilj na področju gospodarstva in družbenih dejavnosti ter ob njihovih jubilejih.

 
 

15. e člen

 
 

Občinski pečat občine Šentilj je izdelan iz medenine v velikosti 8 × 10 cm, na katerem je vtisnjen grb občine Šentilj in napisom občinski pečat občine Šentilj.

 

 

16. člen

 

 

Priznanja Občine Šentilj se podeljuje na podlagi javnega razpisa. Razpis za podelitev priznanj objavi komisija občinskega sveta za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja (v nadaljnem besedilu: komisija).

 

 

Komisija objavi razpis v MUV ali Glasilu občine Šentilj, najkasneje 2 meseca pred predvideno podelitvijo priznanj.

 

 

Z razpisom se objavijo:

 

 

- kriterij za podelitev priznanj,

 

 

- podatki, ki jih mora vsebovati pobuda oziroma predlog in

 

 

- rok, do katerega morajo biti poslane pobude oziroma predlogi.

 

 

17. člen

 

 

Pobudo oziroma predlog je treba podati pisno in mora vsebovati

 

 

- ime in priimek ali naziv pobudnika oziroma predlagatelja,

 

 

- ime in priimek ali naziv predlaganega prejemnika priznanja in njegove osnove osebne podatke

 

 

- obrazložitev pobude oziroma predloga,

 

 

- dokumente, ki dokazujejo dejstva v dani obrazložitvi pobude oziroma predloga.

 

 

18. člen

 

 

Komisija obravnava pobude oziroma predloge za podelitev priznanj najkasneje v 30 dneh po prejemu pisnega predloga.

 

 

Komisija lahko od pobudnika oziroma predlagatelja:

 

 

- zahteva, da vlogo dopolni,

 

 

- pobudo oziroma predlog zavrne, če le-ta ni dovolj ali ustrezno utemeljen,

 

 

- zaprosi za mnenje ustrezne strokovne institucije, občinske organe ali druge ustrezne organizacije.

 

 

19. člen

 

 

Komisija pripravi ustrezen predlog za podelitev občinskih priznanj Občine Šentilj in ga posreduje občinskemu svetu v dokončno obravnavo in odločanje.

 

 

20. člen

 

 

O podelitvi priznanj Občine Šentilj odloča občinski svet.

 

 

O odločitvi občinskega sveta, občinska uprava predlagatelje priznanj obvesti v 30. dneh po sprejetju ustreznih sklepov.

 

 

Spominsko priznanje Občine Šentilj lahko podeli uglednim gostom ali delegacijam, ki uradno obiščejo občino in s tem pripomorejo k povečanju ugleda občine na gospodarskem, družbenem ali drugem področju življenja in dela župan občine na predlog upravičenih predlagateljev iz tega odloka, brez predhodnega javnega razpisa.

 

 

20. a člen

 
 

Občinski svet lahko na predlog komisije predlaganemu podeli tudi drugo priznanje in ne samo tisto, ki ga je predlagal predlagatelj, če se le ta s tem strinja.

 

 

21. člen

 

 

Priznanja po tem odloku so enkratna, vendar se med seboj ne izključujejo. Priznanja izroča župan, v primeru njegove odsotnosti pa podžupan ali druga od župana pooblaščena oseba.

 

 

Priznanja izroča skupaj s posebno listino (razen spominskega priznanja občine Šentilj, ki je v obliki posebno oblikovane listine), ki vsebuje besedilo sklepa o podelitvi posameznega priznanja.

 

 

Priznanja se izročijo na svečani seji občinskega sveta ali ob praznovanju občinskega praznika.

 

Spominska priznanja Občine Šentilj pa lahko izroči župan tudi na svečani seji prejemnika tega priznanja oziroma prireditve.

 

IV. NAČIN VODENJA EVIDENCE PODELJENIH PRIZNANJ

 

 

22. člen

 

 

Strokovna in administrativna dela v zvezi s podeljevanjem priznanj opravlja občinska uprava Občine Šentilj.

 

 

Celotno gradivo v zvezi s podeljitvijo priznanj je javno in je na vpogled pri občinski upravi.

 

 

23. člen

 

 

Priznanja se vpišejo v evidenco posameznih priznanj kronološko in vsebuje naslednje podatke:

 

 

- zaporedno številko,

 

 

- ime in priimek ali naziv ter osnovne podatke o prejemniku preznanja,

 

 

- ime in priimek ali naziv pobudnika oziroma predlagatelja za podelitev priznanja,

 

 

- datum seje, na kateri je bilo odločeno o podelitvi priznanja ter številka sklepa občinskega sveta,

 

 

- datum izročitve priznanja.

 

 

24. člen

 

 

Sredstva za izvajanje tega odloka zagotovi občinski svet v proračunu občine Šentilj za vsako leto posebej.

 

 

V. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

25. člen

 

 

Podeljena priznanja je mogoče iz utemeljenih razlogov odvzeti oziroma preklicati, če so bila le-ta podeljena v nasprotju z določbami tega odloka

 

 

26. člen

 

 

Odvzem in preklic priznanja je možen, če je bil imetnik priznanja s pravnomočno sodbo sodišča obsojen za kaznivo dejanje, s katerim je bil prizadet ugled občine na gospodarskem, družbenem ali drugem področju življenja in dela oziroma, če je bil imetnik priznanja s pravočasno sodbo sodišča obsojen za kaznivo dejanje, s katerim se kaže nehuman odnos do sočloveka.

 

 

27. člen

 

 

Odvzem in preklic priznanja se opravi tudi v primeru, če se ugotovi, da je bilo priznanje podeljeno na podlagi neresničnih ali lažnih podatkov oziroma je bilo podeljeno v nasprotju z določbami tega odloka.

 

 

O odvzemu in preklicu priznanja odloča na predlog komisije, občinski svet.

 

 

28. člen

 

 

Ko začne veljati ta odlok, v Občini Šentilj preneha veljati odlok o podeljevanju nagrad občine Pesnica.

 

 

Priznanja, ki jih podeljujejo društva ter druge organizacije in skupnosti iz območja občine Šentilj nazivno kakor tudi po obliki in vsebini ne smejo biti identična priznanjem, ki so s tem odlokom določena za Občino Šentilj.

 

 

29. člen

 

 

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

 

 

 

 

Štev.: 50/98

Predsednik občinskega sveta

 

 

Datum: 31. december 98

Stanislav Lesjak, dipl. oec., s.r.

 

     
  Odlok o spremembah in dopolnitvah odloka o priznanjih občine Šentilj (Medobčinski uradni vestnik Štajerske in Koroške regije št. 7/2000) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:  
     
 

3. člen

 
  Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o priznanjih se objavi v Medobčinskem uradnem vestniku Štajerske in Koroške regije in začne veljat 8. dan po objavi.  
     
     
Odlok o spremembah in dopolnitvah odloka o priznanjih občine Šentilj (Medobčinski uradni vestnik Štajerske in Koroške regije št. 13/2003) vsebuje naslednje prehodne in končne določbe:  
     

12. člen

  S sprejetjem tega Odloka o spremembah in dopolnitvah odloka o priznanjih občine Šentilj, v celoti preneha veljati Odlok o spremembah in dopolnitvah odloka o priznanjih občine Šentilj, ki ga je Občinski svet občine Šentilj sprejel na svoji 10. redni seji, dne 6. 4. 2000.  

13. člen

  Odlok o spremembah in dopolnitvah odloka o priznanjih občine Šentilj se objavi v MUV in začne veljati 8. dan po objavi.  
     
Odlok o spremembah in dopolnitvah odloka o priznanjih občine Šentilj (Medobčinski uradni vestnik Štajerske in Koroške regije št. 25/2003) vsebuje naslednje prehodne in končne določbe:  
     
 

7. člen

 
  Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o priznanjih občine Šentilj se objavi v Medobčinskem uradnem vestniku in začne veljati osmi dan po objavi.