New Page 1

Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10 in 40/12 – ZUJF), 25. člena Zakona o pokopališki in pogrebni dejavnosti ter o urejanju pokopališč (Uradni list SRS, št. 34/84, Uradni list SFRJ, št. 83/89, Uradni list SRS, št. 5/90, Uradni list RS, št. 26/90, 10/91, 17/91 – ZUDE, 13/93, 66/93, 110/02 – ZGO-1 in 2/04 – ZZdrl-A), 3. člena Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 29/11 – uradno prečiščeno besedilo, 21/13, 111/13, 74/14 – odl. US in 92/14 – odl. US) in 16. člena Statuta Občine Zreče (Uradni list RS, št. 87/12) je Občinski svet Občine Zreče na 5. redni seji, dne 13. 5. 2015, sprejel

 

ODLOK

O POKOPALIŠKEM REDU V OBČINI ZREČE

 

1.       Splošne določbe

 

1. člen

V odloku uporabljeni izrazi v slovnični obliki za moški spol se uporabljajo kot nevtralni za ženski in moški spol.

 

2. člen

S tem odlokom se določa:

· način in čas pokopa umrlega ter pogrebne svečanosti,

· zvrsti grobov,

· okvirne tehnične normative za grobove,

· vzdrževanje reda, čistoče in miru na pokopališču,

· posege na objektih in v prostor na pokopališču,

· mirovalno dobo za grobove in

· druga vprašanja povezana z uporabo pokopališč.

 

3. člen

(1) Pokopališke in pogrebne storitve ter urejanje pokopališč sta obvezni lokalni gospodarski javni službi.

(2) Na območju občine Zreče so naslednja pokopališča:

· pokopališče Zreče,

· pokopališče Gorenje,

· pokopališče Stranice,

· pokopališče Skomarje.

3) Pokopališča na območju občine so namenjena pokopavanju umrlih, ne glede na njihovo veroizpoved, državljanstvo, narodnost in raso.

4) Na območju občine Zreče je tudi pokopališče Zreče staro, na katerem novi pokopi niso dovoljeni, dovoljeno pa je urejanje in vzdrževanje obstoječih grobov ter izvajanje morebitnih prekopov posmrtnih ostankov iz tega pokopališča na drugo pokopališče.

 

2.       Način in čas pokopa

 

4. člen

(1) Pokop v smislu tega odloka je:

· zemeljski pokop posmrtnih ostankov umrlega v krsti,

· položitev žare s pepelom v zemljo ali v žarni zid in

· raztrositev pepela na posebej določenem prostoru.

(2) Način pokopa se določi v skladu z zapustnikovo voljo. Če umrli ni izrazil svoje volje, o načinu pokopa odloči oseba, ki je z njim stalno živela ali druga oseba, določena z zakonom.

 

5. člen

(1) Po ugotovljeni smrti mrliški preglednik izda poročilo o času in vzroku smrti.

(2) Potem, ko je bila smrt ugotovljena in pisno potrjena s strani pristojnega zdravstvenega organa, v skladu s predpisi, pokop umrlega prijavi upravljavcu pokopališča in koncesionarju (v nadaljnjem besedilu: izvajalec pogreba) njegov družinski član ali oseba, ki je z njim stalno živela oziroma ga je po predpisih morala vzdrževati in zanj skrbeti (v nadaljnjem besedilu: svojec) oziroma druga oseba, določena z zakonom. 

(3) Točen čas pokopa določi izvajalec pogreba, v dogovoru s svojci umrlega oziroma osebe, ki je prijavila pokop in predstavnikom verske skupnosti, če gre za verski pogreb.

 

6. člen

(1) Na pokopališčih je dovoljeno pokopavanje v nove grobove in v obstoječe grobove v skladu z določili tega odloka.

(2) Novi grobovi se odpirajo v vrstnem redu in po postopku v skladu z načrtom razdelitve grobov na pokopališču.

(3) Na pokopališču je dovoljen izkop in prenos umrlega na drugo pokopališče ali na istem pokopališču, v skladu s predpisi in tem odlokom.

 

7. člen

(1) Za mesto novega groba se dogovorita pred pogrebom upravljavec pokopališča in plačnik pokopa.

(2) Če bo pokop opravljen v že obstoječi grob, mora plačnik pogreba, če ni najemnik, pridobiti dovoljenje najemnika, da dovoljuje pokop umrlega v ta grob.

 

8. člen

(1) Umrli se do pogrebnih svečanosti in pokopa čuva v mrliški vežici, izjemoma pa doma, pod pogojem, da smrt ni posledica nalezljive bolezni in, da so omogočeni prostorski in dostopni pogoji.

(2) V krajih, kjer na pokopališču ni mrliške vežice, je dovoljeno čuvanje umrlih do pogrebnih svečanosti na domu umrlega.

(3) Prevoz umrlega s kraja smrti v mrliško vežico je dovoljen potem, ko je ugotovljen nastop smrti po predpisih o mrliški pregledni službi.

(4) Prevoz umrlega je dovoljen samo s posebej prirejenimi vozili.

 

9. člen

(1) Pokopi se praviloma izvajajo vsak dan.

(2) Uporabo vežice določa lastnik oziroma upravljavec. V času, ko je vežica zaprta, se lahko vstopi samo na podlagi predhodnega dovoljenja lastnika oziroma upravljavca vežice.

(3) Stroške pokopa morajo poravnati dediči umrlega oziroma oseba, ki je naročila pokop.

(4) Če ni dedičev ali če ti niso sposobni poravnati stroškov pokopa, jih poravna občina, v kateri je imel umrli stalno prebivališče, in sicer v višini osnovnega pokopa.

(5) V primeru, ko poravna stroške pokopa občina, ima pravico do povračila pogrebnih stroškov iz zapuščine umrlega.

 

10. člen

Pred pokopom je izvajalec pogreba dolžan ustrezno zavarovati sosednje grobove in spomenike ter paziti, da jih pri izkopu in zasutju jame ne poškoduje.

 

11. člen

(1) Pogrebna svečanost je sestavni del pogreba, ima javni pietetni značaj in se mora opraviti z vsem spoštovanjem do umrlega.

(2) Pogrebna svečanost se izvede v skladu s pokojnikovo voljo.

(3) Če pokojnik ni izrazil svoje volje, se pogrebna svečanost opravi v skladu z voljo najbližjih svojcev.

 

12. člen

(1) Vsakemu umrlemu mora biti zagotovljen dostojen pogreb v skladu z njegovo voljo ali željo najbližjega svojca oziroma osebe, ki bo poravnala stroške pokopa.

(2) Pogrebna svečanost se opravi v skladu z določili tega odloka in z upoštevanjem krajevnih običajev ter dogovora med svojci in upravljavcem pokopališča o načinu priprave in vodenja pogrebne svečanosti.

(3) Pogrebna svečanost se opravi v prostorih mrliške vežice in na pokopališču, kjer bo pokop.

(4) Pogrebna svečanost ima lahko značilnosti obreda posamezne verske skupnosti. V takem primeru se pri pogrebni svečanosti opravi tudi verski obred.

(5) Izvajalec pogreba mora uro pogreba javno objaviti na krajevno običajen način in ob položitvi umrlega v mrliško vežo izobesiti obvestilo pred mrliško vežo.

(6) Kraj, dan in čas pogrebne svečanosti določijo izvajalec pogreba, plačnik pokopa in dostojanstvenik verske skupnosti sporazumno, upoštevajoč načelo kontinuiranega poteka pogrebov.

 

13. člen

(1) Pogrebna svečanost se prične z dvigom in prenosom pokojnikove krste ali žare z mrliškega odra, konča pa s slovesom svojcev od pokojnika ob pokojnikovem grobu.

(2) Dvig, prenos oziroma odvoz krste ali žare v pogrebnem sprevodu in položitev krste ali žare v grobni prostor opravijo pogrebniki na krajevno običajen način. Pogrebniki morajo biti oblečeni v svečane obleke.

(3) Pri izvedbi zgoraj navedenih opravil lahko, po predhodnem dogovoru z izvajalcem pogrebne svečanosti, sodelujejo tudi druge osebe (člani društev in organizacij), vendar morajo biti le-te oblečene v svečane obleke.

(4) Začetek pogrebne svečanosti se naznani z zvonjenjem ali na drug, krajevno običajen način.

(5) Pogrebni sprevod se odvija izpred mrliške vežice ali s pokojnikovega doma k pogrebni maši, nato pa na pokopališče do groba na pokopališču. V primeru, da v pogrebno svečanost ni vključena pogrebna maša, se pogrebni sprevod odvija izpred mrliške vežice ali s pokojnikovega doma na pokopališče do groba na pokopališču.

 

14. člen

(1) V pogrebnem sprevodu je na čelu pogrebnega sprevoda zastavonoša z državno zastavo z žalnim trakom, v primeru verskega pogreba pa tudi nosilec verskega znamenja. Za njimi se praviloma razvrstijo nosilci drugih zastav in praporov z žalnimi trakovi, uniformiranci, pevci, godba, dostojanstvenik verske skupnosti, nosilci vencev, nosilci odlikovanj in priznanj umrlega, krsta s pokojnikom ali žara s pepelom pokojnika, svojci in drugi udeleženci pogreba.

(2) Razpored v sprevodu se lahko na željo pokojnika, njegovega najbližjega sorodnika oziroma naročnika pogreba izvede tudi drugače, pri čemer mora biti na čelu pogrebnega sprevoda vedno zastavonoša z državno zastavo z žalnim trakom.

 

15. člen

(1) Ob grobu se udeleženci pogrebnih svečanosti razvrstijo tako, da so neposredno ob grobu svojci umrlega, nosilci odlikovanj in priznanj, državne zastave ter prapori, v primeru verskega obreda pa tudi dostojanstvenik verske skupnosti in nosilec verskega znamenja.

(2) Krsta z umrlim ali žara s pepelom umrlega se položi v grob. Temu lahko sledi nastop godbe, pevcev. Potem se opravi del verskega obreda, če gre za verski pogrebni obred. Nato sledijo še nastop godbe, pevcev in poslovilni govori, obred pa se zaključi na krajevno običajen način.

 

16. člen

(1) Če je bil umrli član društva ali združenja, ki ima ob pogrebih svojih članov posebne običaje (lovci, gasilci, ZŠAM in podobno), se ti vključijo v pogrebne svečanosti v skladu s splošno moralno-etičnimi načeli.

(2) Če pri pogrebni svečanosti v skladu s predpisi sodeluje strelska enota, ki izstreli častno salvo kot zadnji pozdrav pokojniku, mora biti zagotovljena popolna varnost udeležencev pogreba, občanov in premoženja, za kar je odgovoren vodja strelske enote.

 

17. člen

Izvajalec pogrebne svečanosti je dolžan najpozneje eno (1) uro po končanem pogrebu grob zasuti oziroma zapreti in ga začasno primerno urediti tako, da ne poškoduje sosednjih grobov ter najpozneje v 20 dneh oziroma po sporočilu najemnika groba, odstraniti vence in cvetje z groba ter urediti gomilo.

 

18. člen

(1) Plačnik pokopa lahko zahteva tihi pokop (pogreb v družinskem krogu).

(2) Upravljavec in izvajalec pogreba v zvezi s tihim pokopom ne smeta dajati v javnost nobenih informacij brez soglasja plačnika pokopa.

(3) Za tihi pokop se smiselno uporabljajo določila tega odloka o pogrebnih svečanostih.

 

19. člen

(1) Obred anonimnega pokopa se lahko opravi na pokopališču Zreče in se izvede tako, da se opravi raztros pepela umrlega na za to posebej določeni površini, ki je urejena v skladu z načrtom ureditve pokopališča in je brez talnih oznak in imen umrlih.

(2) Na prostoru za raztrosa pepela ni obeležja. Kraj prostora za raztros pepela je evidentiran v evidenci o umrlih, ki so pokopani na pokopališču. Podatke o pokopu vodi upravljavec pokopališča v evidenci pokopov.

(3) Na prostoru za raztros pepela je urejen skupen prostor za polaganje cvetja in prižiganje sveč.

(4) Za raztros pepela se smiselno uporabljajo določila tega odloka o pogrebnih svečanostih.

 

20. člen

(1) Ob istočasni smrti večjega števila oseb se lahko opravi ena pogrebna svečanost.

(2) V teh primerih se imenuje pogrebni odbor, ki ob soglasju svojcev umrlih in ob sodelovanju upravljavca pripravi pogrebno svečanost po določilih odloka, ki veljajo za javno pogrebno svečanost.

 

3.       Urejanje pokopališča

 

3.1     Splošne določbe

 

21. člen

(1) Pokopališče se zgradi ali obstoječe razširi na območju, ki je določeno s prostorskim aktom občine na podlagi ureditvenega načrta.

(2) Za pokopališče je lahko določeno zemljišče, ki ni močvirnato in kjer podtalne vode ne vplivajo na izvire pitne vode, vodnjake, ribnike, vodnorekreacijske površine in podobno.

(3) Vsako pokopališče mora imeti shrambo za orodje, vodovodni priključek in urejen prostor za odlaganje odpadkov.

(4) Pokopališče je praviloma odmaknjeno od ostalih objektov.

22. člen

(1) Za vsako pokopališče v občini mora biti izdelan načrt razdelitve različnih zvrsti grobov. V načrtu so določene še površina, kraj in oblika različnih zvrsti grobov.

(2) Na pokopališčih iz 2. člena tega odloka so lahko naslednje zvrsti grobov:

· enojni, dvojni (klasični grobovi),

· otroški grobovi,

· grobnice,

· žarni grobovi,

· žarne niše v žarnih zidovih,

· skupna grobišča,

· prostor za raztros pepela.

(3) Graditev novih grobnic na pokopališčih ni dovoljena.

 

23. člen

(1) Vsako pokopališče mora imeti pokopališki kataster in načrt pokopališča z razdelitvijo na grobove, evidenco grobov in pokopanih oseb v posameznem grobu, datum pokopa ter oznako groba.

(2) Za izdelavo pokopališkega katastra in načrta skrbi upravljavec pokopališča.

 

24. člen

(1) Žare se shranjujejo v žarnih grobovih, v obstoječih in novih grobovih ter žarnih nišah v žarnih zidovih.

(2) Velikost in obliko žarnega groba določi upravljavec pokopališča v skladu z načrtom razdelitve grobov na pokopališču.

(3) Žare ni dovoljeno shranjevati izven pokopališča, z izjemo določil, ki jih dopušča zakon.

(4) V en žarni grob je lahko shranjenih tudi več žar.

 

25. člen

Skupna grobišča so namenjena:

· skupnim pokopom ob morebitnih naravnih in drugih nesrečah, v vojni in v izrednih razmerah,

· pokopu oziroma prenosu posmrtnih ostankov iz opuščenih klasičnih in žarnih grobov,

· pokopu posmrtnih ostankov na željo svojcev neimenovanega pokojnika,

· pokopu posmrtnih ostankov socialno ogroženih, ki nimajo sredstev za drugačno obliko pokopa.

 

26. člen

(1) Prekop groba in ponoven pokop v isti grob je mogoč po poteku mirovalne dobe, ki ne sme biti krajša od 10 let, pri čemer je potrebno upoštevati značilnosti zemljišča na katerem je pokopališče.

(2) Pred potekom mirovalne dobe se sme grob odpreti le v določenih primerih, ki jih določa zakon.

(3) Mirovalna doba ne velja za žarni grob in žarni zid oziroma pokop z žaro.

 

3.2     Urejanje obstoječih pokopališč

 

27. člen

(1) Na starih delih pokopališča se morajo grobovi prilagoditi obstoječemu stanju, lahko pa upravljavec pokopališča na osnovi načrta razdelitve pokopališča izdela tudi drugačen, bolj racionalen načrt razdelitve.

(2) Globina klasičnih grobov na teh pokopališčih je najmanj 1,80 m.

 

3.3     Nove širitve pokopališč

 

28. člen

(1) Pri novih širitvah pokopališč v občini je potrebno upoštevati naslednje mere grobnih prostorov:

a)    Mere enojnega groba so:

· globina najmanj 1,80 m,

· širina do 1,00 m,

· dolžina do 2,3 m.

· b) Mere dvojnega groba so:

· globina najmanj 1,80 m,

· širina do 2,00 m,

· dolžina do 2,3 m.

· c) Mere žarnega groba so:

· globina najmanj 0,7 m,

· širina do 1,00 m,

· dolžina do 1,2 m.

(2) Upravljavec pokopališča lahko določi tudi grobove, ki so večjih dimenzij, kolikor je to v skladu z načrtom ureditve pokopališča.

(3) Poti med vrstami grobov morajo biti široke najmanj 0,8 m. Nagrobne ograje niso dovoljene. Druga znamenja ne smejo segati izven meje določenega grobnega prostora in ne smejo presegati višine nagrobne plošče.

(4) Nagrobni spomeniki se postavijo v skladu z načrtom razdelitve grobov na posameznem pokopališču.

(5) Na nagrobnih spomenikih so lahko označena imena, priimki in drugi osebni podatki pokopanih oseb in drugi znaki, napisi, slike in simboli, ki pa morajo upoštevati pieteto do umrlih.

(6) Spreminjanje enojnih grobov v dvojne in obratno je možno samo s pisnim sporazumom med upravljavcem in najemnikom groba, če je to izvedljivo na določeni lokaciji in v skladu z načrtom razdelitve grobov na posameznem pokopališču.

 

3.4     Pokopališče Zreče

 

29. člen

(1) Mere grobnih prostorov na pokopališču Zreče so:

a)    enojni grob:

· globina najmanj 1,80 m,

· širina 1,00 m,

· dolžina 2,20 m;

b)    dvojni grob:

· globina najmanj 1,80 m,

· širina 2,00 m,

· dolžina 2,20 m;

c) žarni grob:

· globina najmanj 0,70 m,

· širina 0,60 m,

· dolžina 0,80 m.

(2) Mere nagrobnih plošč na pokopališču Zreče:

· vse nagrobne plošče so pravokotne oblike,

·  enojni grobovi:

· višina nagrobne plošče 65 cm,

· širina nagrobne plošče 95 cm,

· debelina nagrobne plošče 5 cm;

· dvojni grobovi:

· višina nagrobne plošče 65 cm,

· širina nagrobne plošče 105 cm,

· debelina nagrobne plošče 5 cm;

· žarni grobovi:

· višina nagrobne plošče 80 cm,

· širina nagrobne plošče 60 cm;

(3) Mere podstavkov nagrobnih plošč za vse zvrsti grobov na pokopališču Zreče so:

·  višina podstavka 16 cm,

· širina podstavka 84 cm,

· globina podstavka 8 cm.

(4) Širina pokrivnih plošč grobnih prostorov za žarne grobove na pokopališču Zreče znaša 80 cm, dolžina pa 100 cm.

(5) Dodatne plošče ob nagrobnem spomeniku so pravokotne oblike višine do 40 cm, širine do 50 cm in debeline do 5 cm. Postavljene so lahko samo znotraj grobnega prostora na horizontalnih kamnitih ploščah v zgornjem desnem delu ob nagrobni plošči.

 

30. člen

(1) Na pokopališču Zreče mora prostor enojnih in dvojnih grobov, namenjen za pokop, prekrivati izključno naravna travnata površina (posejana zelena trava). Na prostor za pokop ni dovoljeno zasajati okrasnega grmičevja in cvetja.

(2) Za namen postavitve zasaditvenih aranžmajev, vaz oziroma sveč, je v skrajnih vogalih grobnega prostora dovoljeno postaviti kamnite plošče maksimalne površine 0,2 m2/vogal. Ob nagrobni plošči je dovoljeno postaviti kamnito ploščo v celotni širini grobega prostora in dolžini do 0,7 m. Vse kamnite horizontalne plošče so lahko max. debeline 3 cm.

(3) Če najemnik groba ravna v nasprotju s prvim in drugim odstavkom tega člena, mora nepravilnosti odstraniti v 15 dneh po prejemu pisnega obvestila upravljavca pokopališča. V  kolikor tega ne stori, bodo zoper njega nadaljevani postopki v skladu z veljavno zakonodajo.

 

31. člen

(1) Upravljavec pokopališča Zreče daje soglasje k postavitvam in odstranitvam nagrobnih plošč s podstavkom in/ali kamnitih plošč na grobnem prostoru.

(2) Najemnik groba mora pred postavitvijo oziroma odstranitvijo nagrobne plošče s podstavkom in/ali kamnite plošče na grobnem prostoru od upravljavca pokopališča pridobiti pisno soglasje.

(3) Postavitev oziroma odstranitev nagrobne plošče s podstavkom in/ali kamnite plošče na grobnem prostoru mora biti skladna s tem odlokom, ureditvenim načrtom pokopališča ter soglasjem upravljavca.

(4) Če najemnik postavi ali odstrani nagrobno ploščo s podstavkom in/ali kamnito ploščo na grobnem prostoru v nasprotju s soglasjem upravljavca, mora nepravilnosti odpraviti v 15 dneh po prejemu pisnega obvestila upravljavca pokopališča. Kolikor tega ne stori  v danem roku, bodo zoper najemnika nadaljevani postopki v skladu s tem odlokom in ostalo veljavno zakonodajo.

 

4.       Oddajanje prostorov grobov v najem

 

32. člen

(1) Upravljavec pokopališča oddaja prostor za grobove (v nadaljevanju: grob) v najem z najemno pogodbo, ki mora biti sklenjena v pisni obliki ter v skladu s tem odlokom.

(2) Ob prijavi pokopa oziroma ob sklenitvi najemne pogodbe se dodeli en grobni prostor.

(3) Najemnik je dolžan upravljavcu ob sklenitvi najemne pogodbe plačati ureditev grobnega prostora.

(4) Najemnik je dolžan upravljavcu plačati za najeti grob vzdrževalnino, ki se plačuje letno.

(5) Pogoji najema se določijo s pogodbo med najemnikom in upravljavcem pokopališča.

 

33. člen

(1) Pravico do najema groba ima oseba, ki je poravnala stroške pokopa.

(2) Pravico iz prvega odstavka tega člena je mogoče prenesti na drugega samo s pisno izjavo.

 

34. člen

Pogodba o najemu groba mora določati zlasti:

· osebe najemnega razmerja;

· čas najema;

· vrsto, zaporedno številko in velikost groba;

· osnove za obračun grobnega prostora in načina plačevanja vzdrževalnine;

· obveznost najemojemalca glede urejanja grobov, oziroma prostora za grob;

· ukrepe v primeru neizpolnjevanja obveznosti najemojemalca iz te pogodbe.

 

35. člen

Najemna pogodba za grobni prostor se sklene za nedoločen čas.

 

36. člen

(1) V primeru odpovedi, odstopa ali razveljavitvi najemne pogodbe, je najemnik dolžan odstraniti z groba nagrobni spomenik in drugo opremo z groba, in sicer v roku 60 dni po odpovedi ali razveljavitvi najemnega razmerja oziroma v roku 60 dni od prejema pisne zahteve s strani upravljavca pokopališča.

(2) Če jih ne odstrani, to stori upravljavec pokopališča na njegove stroške, grob pa odda drugemu najemniku.

(3) V času od odstranitve opreme z groba do poteka mirovalne dobe in ponovne oddaje groba drugemu najemniku skrbi za minimalno vzdrževanje opuščenega groba upravljavec pokopališča.

(4) Sredstva za vzdrževanje iz prejšnjega odstavka tega člena zagotavlja upravljavec.

 

37. člen

Najemnik, v primeru najemnikove smrti pa njegovi pravni nasledniki oziroma novi najemnik, so dolžni čim prej, najkasneje pa v roku 30 dni po nastali spremembi, upravljavcu sporočiti spremembe najemnikovih osebnih podatkov (osebno ime, naslov bivališča) oziroma novega najemnika.

 

38. člen

(1) Ceno grobnega prostora in višino vzdrževalnine določi Občinski svet Občine Zreče s posebnim sklepom.

(2) Vzdrževalnino mora poravnati prejemnik v tridesetih dneh po prejemu računa.

 

39. člen

(1) Upravljavec lahko pisno razveljavi sklenjeno najemno pogodbo v naslednjih primerih:

· če najemnik grobnega prostora po predhodnem opozorilu ne poravna vzdrževalnine za preteklo leto,

· če najemnik ne izpolnjuje ostalih obveznosti, določenih v pogodbi,

· če najemnik ne vzdržuje groba kljub večkratnemu opozorilu in je grob tako zanemarjen, da kvari videz sosednjih grobov in pokopališča kot celote,

· ob opustitvi pokopališča,

· kadar tako zahteva načrt razdelitve pokopališča.

(2) Po razveljavitvi najemne pogodbe se smatra grobni prostor kot opuščen grob do konca mirovalne dobe, nato se prekoplje in odda drugemu najemniku.

 

40. člen

(1) O opustitvi obstoječih pokopališč odloča na predlog upravljavca pokopališča v skladu s prostorsko dokumentacijo Občinski svet Občine Zreče.

(2) Preden se sprejme odločitev o opustitvi pokopališča, morata podati mnenje pristojni inšpekcijski organ in pristojni zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine.

 

5.         Vzdrževanje reda, čistoče in miru na pokopališču

 

41. člen

(1) Območje pokopališč je določeno s prostorskim načrtom občine.

(2) Obiskovalec pokopališča in vežice je dolžan opustiti vse, kar bi bilo zoper pieteto do umrlih, in se obnašati na pokopališču tako, da izkaže ustrezno spoštovanje do umrlih, drugih obiskovalcev in samega kraja.

(3) V območju pokopališča ni dovoljeno:

· nedostojno vedenje, kot je vpitje, glasno smejanje, razgrajanje in hoja po grobovih oziroma prostorih za grobove;

· odlaganje smeti in odpadkov izven za to določenega prostora;

· druge vrste onesnaževanja pokopališkega prostora in objektov v območju pokopališča;

· vodenje živali na pokopališki prostor in objekte v območju pokopališča;

· poškodovanje mrliške veže, grobov, nasadov in drugih naprav in predmetov in objektov  na območju pokopališča;

· trganje cvetja in zelenja po grobovih,

· odtujevanje predmetov s tujih grobov, pokopaliških prostorov in z objektov v območju pokopališča;

· v času napovedane pogrebne svečanosti opravljati prevozov, kamnoseških, vrtnarskih, kovino strugarskih in drugih del na pokopališču;

· vožnja z vsemi prevoznimi sredstvi, razen otroških, invalidskih in ročnih vozičkov, službenih vozil upravljavca, koncesionarja ter izvajalca obnove grobnega prostora oziroma pokopališča;

· lepljenje plakatov in reklamnih obvestil;

· postavljanje in odstranjevanje nagrobnih plošč s podstavkom in/ali kamnitih plošč brez soglasja upravljavca pokopališča.

(4) Za izvajanje in vzdrževanje reda na pokopališčih upravljavec postavi obvestilne table in prometne znake.

 

42. člen

Upravljavec pokopališča ima naslednje pravice in dolžnosti: 

· skrbi za urejenost in vzdrževanje pokopališča;

· skrbi za košnjo zelenih površin, pri čemer ni dolžan čistiti kamnitih, horizontalnih plošč;

· zdela in vodi pokopališki kataster in načrt pokopališča;

· vodi evidenco o grobovih;

· vodi evidenco o umrlih, ki so pokopani na pokopališču;

· oddaja prostore in grobove v najem in vodi register sklenjenih najemnih pogodb;

· daje soglasje k postavitvam in odstranitvam nagrobnih plošč s podstavkom in/ali kamnitih plošč na grobnem prostoru;

· vodi seznam opreme na pokopališčih;

· opozarja najemnike grobov o morebitni zapuščenosti grobov in temu primerno ukrepa,

· ima pravico odstraniti moteče grmovnice in drevesa na pokopališču, v kolikor jih imetnik groba ne odstrani na opozorilo upravljavca;

· pobira plačila za ureditev grobnega prostora ter vzdrževalnino za grobove;

· organizira in nadzira razna dela na pokopališču;

· skrbi za red in čistočo na pokopališču in njegovi neposredni okolici;

· skrbi za osvetlitev pokopališča;

· skrbi za ozvočenje na območju pokopališča;

· dobavlja vodo za zalivanje in čiščenje grobov;

· skrbi za urejenost prostora za odpadke;

· prijavlja kršitelje pokopališkega reda.

 

43. člen

(1) Najemniki grobov so dolžni:

· vzdrževati grobove in vmesne prostore med grobovi,

· ločevati odpadke in jih odlagati v za to določene posode,

· spoštovati pokopališki red oziroma določila tega odloka,

· spoštovati določbe najemne pogodbe,

· plačati ureditev grobnega prostora,

· redno plačevati vzdrževalnino groba,

· urejati grob v skladu s soglasji upravljavca pokopališča.

(2) Če najemnik ne vzdržuje nagrobnega spomenika in groba v celoti in je grobna oprema v takšnem stanju, da pomeni nevarnost za obiskovalce pokopališča ali sosednje grobove ali grob zaradi neurejenosti kvari izgled pokopališča, se šteje grob za opuščenega. Najemnika se o stanju groba opozori, da grob uredi v roku, ki ne sme biti daljši od 60 dni, v nasprotnem primeru upravljavec opravi nujna vzdrževalna dela na stroške najemnika. V kolikor najemnik teh stroškov ne poravna, se najemna pogodba prekine in se grob po izteku mirovalne dobe odda drugemu najemniku.

(3) Najemniki grobov po košnji zelenic s strani upravljavca pokopališča sami poskrbijo za čiščenje kamnitih, horizontalnih plošč.

 

44. člen

Izvajalec pogreba ima na pokopališču naslednje pravice in dolžnosti:

· določa dan in uro pokopa v sporazumu z naročnikom pogreba in pokopališkim redom,

· opravlja pokope (izkop in zasip jame ter zaščita sosednjih grobov),

· vodi evidenco pokopov in o teh poroča upravljavcu pokopališča,

· skrbi za izvajanje pogrebne svečanosti v skladu z dogovorom s plačnikom pogreba in pokopališkim redom,

· zagotavlja svečano opremo in opravo delavcev, ki vodijo ali sodelujejo pri pogrebni svečanosti,

· upravljavcu pokopališča oz. občini poroča o delu, opažanjih in mu predlaga rešitve,

· opravlja druge naloge v skladu z veljavnimi predpisi in dogovorom z upravljavcem pokopališča.

 

6.       Kazenske določbe

 

45. člen

(1) Z globo 100 EUR se za prekršek kaznuje posameznik, če ravna v nasprotju z določili drugega in tretjega odstavka 41. člena ter prvega odstavka 43. člena tega odloka.

(2) Z globo 200 EUR se za prekršek kaznuje posameznik, če ravna v nasprotju z določili 29. člena, prvega in drugega odstavka 30. člena ter drugega in tretjega odstavka 31. člena tega odloka.

(3) Z globo 500 EUR se za prekršek kaznuje izvajalec pogreba, ki krši določila 17. in 44. člena tega odloka.

(4) Z globo 100 EUR se za prekršek kaznuje odgovorna oseba izvajalca pogreba, ki krši določila 17. in 44. člena tega odloka. 

 

7.       Nadzor

 

46. člen

(1) Nadzor nad izvajanjem določil tega odloka izvaja pristojni občinski inšpekcijski organ ter občinska uprava občine.

(2) Nadzor nad izvajanjem določil tretjega odstavka 41. člena tega odloka opravlja tudi pristojna redarska služba.

(3) Pri izvajanju nadzora lahko pristojni občinski inšpekcijski organ izdaja odločbe ter odreja druge ukrepe, katerih namen je zagotoviti izvrševanje določb tega odloka.

(4) Pristojni občinski inšpekcijski organ ima pravico kadarkoli vpogledati v evidence, ki jih je dolžan voditi izvajalec javne službe, pri čemer je dolžan spoštovati določila zakona, ki ureja varstvo osebnih podatkov.

 

8.       Prehodne in končna določba

 

47. člen

Z uveljavitvijo tega odloka prenehata veljati Odlok o pokopališki in pogrebni dejavnosti ter o urejanju pokopališč (Zreče) (Uradni list RS, št. 31/97, 119/05, 16/07, 28/12 in Uradno glasilo slovenskih občin, št. 44/13 – obv. razlaga) ter Sklep o ukinitvi starega pokopališča v Zrečah (Uradni list RS, št. 22/10).

 

48. člen

Najemne pogodbe sklenjene na podlagi Odloka o pokopališki in pogrebni dejavnosti ter o urejanju pokopališč (Zreče) (Uradni list RS, št. 31/97, 119/05, 16/07, 28/12 in Uradno glasilo slovenskih občin, št. 44/13 – obv. razlaga) ostanejo v veljavi, vendar se najkasneje v roku 3 let od uveljavitve tega odloka, sklenejo nove najemne pogodbe, v skladu s tem odlokom.

 

49. člen

Upravljavci pokopališč v občini so skladno s tem odlokom dolžni najpozneje v šestih mesecih po uveljavitvi tega odloka predložiti Občinskemu svetu Občine Zreče v sprejem cene pokopaliških storitev.

 

50. člen

(1) Določbe tega odloka, ki urejajo raztros pepela, se pričnejo uporabljati po ureditvi posebnega prostora za raztros pepela na pokopališčih v občini.

(2) Upravljavec pokopališča Zreče je dolžan na pokopališču Zreče, najpozneje v dveh letih po uveljavitvi tega odloka, urediti poseben prostor za raztros pepela.

 

51. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 007-0004/2015-3

Datum: 14.5.2015

 

 

Občina Zreče

 

mag. Boris Podvršnik župan