New Page 2

Na podlagi 129. člena v povezavi s 119. členom in 128. členom Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 199/21; v nadaljevanju: ZUreP-3) in 29. člena Statuta Občine Podlehnik (Uradni list RS, št. 96/09 in  Uradno glasilo slovenskih občin, št. 21/17) je župan Občine Podlehnik sprejel

 

SKLEP

O PRIPRAVI OBČINSKEGA PODROBNEGA PROSTORSKEGA NAČRTA ZA ENOTO UREJANJA PROSTORA DE6 – TURISTIČNO OBMOČJE OB JEZERU DEŽNO IN DEL ENOT UREJANJA PROSTORA DE1 IN OP1 PODLEHNIK

 

1.

(splošno)

S tem sklepom se prične postopek priprave Občinskega podrobnega prostorskega načrta za enoto urejanja prostora DE6 – turistično območje ob jezeru Dežno in del enot urejanja prostora DE1 in OP1 – Podlehnik, (v nadaljevanju: OPPN).

Strokovno podlago za izdelavo OPPN je izdelal UMARH d.o.o., pod št. projekta 22-OPPN - 05 z datumom september 2022.

 

2.

(območje in predmet  načrtovanja)

Območje načrtovanja zajema zemljišča, ki so z Občinskim prostorskim načrtom Občine Podlehnik zajeta v enoto urejanja prostora (EUP) z oznako DE6 turistično območje ob jezeru Dežno in del enot urejanja prostora DE1 in OP1 – Podlehnik. Območje načrtovanja obsega površino velikosti 2,64 ha. Občinski podrobni prostorski načrt (v nadaljevanju: OPPN) zajema zemljišča z naslednjimi parcelnimi številkami:

·  1039, 1027/1, 1027/2, 1027/3, 1029, 1030, 995/2, 1089/13 del 1035/5 – del, vse k.o. 451 Gorca in  parceli s št. 452/5 in 452/6 – del, – obe k.o. 456 Dežno.

Zaradi potreb načrtovanja se območje OPPN v nadaljnjih fazah izdelave lahko tudi delno spremeni.

Predmet načrtovanja je območje EUP z oznako DE6 in del EUP DE1 in OP1 – Podlehnik, za katere je z Odlokom o Občinskem prostorskem načrtu Občine Podlehnik (Uradno glasilo slovenskih občin št. 44/14 in 41/21; v nadaljevanju: OPN) določena namenska raba prostora z oznakami:

BT (površine za turizem)

ZS (površine za rekreacijo, oddih in šport)

K2 (druga kmetijska zemljišča)

VC (celinske vode)

V delu območja, ki je predmet obdelave in določeno z mejo obdelave, je zahtevana izdelava OPPN.

OPPN se pripravi v skladu z določili OPN, ki so zapisana v poglavju »3.11 Prostorski izvedbeni pogoji na območjih OPPN«. V tem poglavju so v prvem odstavku 124. člena določeni dodatni pogoji in merila za pripravo OPPN za EUP DE6:

·  Za območje se izdela podrobni prostorski načrt. V območju se predvidi ureditev počitniških objektov (bungalovov, šotorišča, glampinga ipd.) za potrebe razvoja turizma ob jezeru Dežno ali podobnih objektov za potrebe izvajanja šolskih in obšolskih dejavnosti. Dostop z motornimi vozili se uredi za dostavo in oskrbo. Daljše parkiranje naj se predvidi na obstoječem parkirišču ob jezeru ali na drugi, za to primerni lokaciji v bližini. Prostor se uredi z zelenimi avtohtonimi rastlinami. Po potrebi se uredi skupne zelene površine in otroško igrišče oziroma se ureditve vključi v celovito ureditev območja ob jezeru. V fazi izdelave OPPN je obvezna predhodna izdelava hidrološko-hidravličnega elaborata, ki bo preučil dopustnost načrtovanih posegov z vidika poplavne varnosti in vplivov na vodni režim. Posegi brez omenjene predhodne strokovne podlage niso dopustni.

Območje Občinskega podrobnega prostorskega načrta je namenjeno umestitvi glampinga na SV strani območja, v velikosti cc. 0,5 Ha.  Severno od jezera v višjem predelu je predviden Kamp, v njem bo 20 parcel za šotore, ki se lahko tudi medsebojno združujejo. Ločnico med programi zagotavljajo nove zasaditve z zelenimi avtohtonimi rastlinami.

Neposredno ob jezeru na severni strani je umeščeno otroško igrišče, združeno s fitnesom na prostem. Oblikovanje igrišča je čimbolj naravno; s travnatimi hribi po katerih teče tobogan in skozi katere se ustvarijo tuneli, plezala iz vrvi, peskovnik, trampolini v nivoju terena, na skrajnem robu je predviden manjši poligon za skiroje, rolerje in kolesa. Zahodno od otroškega igrišča sta predvideni dve igrišči za odbojko,  orientirani v smeri S-J, eno igrišče je opremljeno s tribuno za gledalce.

Na vzhodnem delu območja je predvidena recepcija za nastanitvene kapacitete in info točka ter okrepčevalnica površine cca 200 m². V njej bodo umeščene sanitarije s tuši, wc za invalide, previjalnica, delavnica za popravilo koles in gostinski del s teraso (skupaj cca 50 sedišč). Ob okrepčevalnici je načrtovana kolesarnica za cca 25 koles s polnilnico za kolesa na elektro pogon.

Jezero  Dežno se po namenu razdeli na ribolovni zahodni in rekreacijski vzhodni del. Na vzhodnem delu v bližini okrepčevalnice se uredi pomol za dostop do vode rekreativcem; jezero je v tem delu v uporabi za veslanje, supanje, vožnjo z motornimi čolni, ipd. Zahodni del je namenjen ribičem; na podlagi vodnega dovoljenja se dovoli neposredna raba vode za izvajanje športnega ribolova v komercialnem ribniku. Na severnem delu jezera se uredi plaža, ki se nadaljuje ob vzhodnem delu plavalnega ribnika. Plaža je dolga cca 300 m in poteka po različni podlagi; po travi, kamenju in lesenih terasah. Presihajoče manjše jezero severovzhodno od jezera Dežno se uredi v stalni ribnik, namenjen plavanju.

OPPN bo podrobno definiral pozidavo oziroma rabo posameznih mikrolokacij območja obdelave, pa tudi velikost in medsebojna razmerja novih zemljiških parcel.

V sklopu ureditve gospodarske javne infrastrukture se izvedejo vsi predpisani komunalni in energetski vodi ter naprave, v skladu s pridobljenimi mnenji nosilcev urejanja prostora. Načrtovan dostop in dovoz na območje OPPN je preko javne poti Podlehnik - Bukovjek 957433. Na severovzhodnem delu jezera Dežno je predvideno parkirišče za osebne avtomobile in avtodome (leži izven območja obdelave tega OPPN).

Rešitve v OPPN bodo izhajale iz potrjenih Strokovnih podlag za pripravo OPPN in strokovnih podlag, ki se bodo izdelale tekom postopka priprave akta. OPPN lahko predvidi tudi izgradnjo potrebne javne gospodarske infrastrukture izven območja obdelave. Območje morebitnih prestavitev, novogradenj oziroma rekonstrukcij javne gospodarske infrastrukture sme obsegati vse tiste površine oziroma zemljišča izven območja podrobnega načrta, ki so minimalno zahtevana za potrebne navezave. Morebitni posegi izven območja OPPN pa niso predmet tega podrobnega načrta.

 

3.

(način pridobitve strokovnih rešitev)

Izdelovalec OPPN pridobi geodetski načrt območja urejanja, izdelan skladno s Pravilnikom o geodetskem načrtu (Uradni list RS, št. 40/04 in 33/07-ZPNačrt).

Pri pripravi osnutka se upoštevajo prikaz stanja prostora, obstoječe omejitve v prostoru, izražene investicijske namere ter tudi morebitne že pridobljene smernice in/ali priporočila nosilcev urejanja prostora.

Ureditev območja bo natančneje določil OPPN, ki bo tudi določil možnost dopustnih odstopanj.

Potrebne strokovne podlage in strokovno rešitev se izdela z upoštevanjem veljavnih predpisov, ki določajo vsebino, obliko in način priprave podrobnega prostorskega načrta.

OPPN se izdela tudi v digitalni obliki, pripravljeni skladno z zahtevami veljavnih predpisov, da je možen vnos v prostorski informacijski sistem.

 

4.

(navedba presoje sprejemljivosti vplivov na varovana območja in izvedba CPVO)

Predhodno je bilo pridobljeno mnenje Zavoda RS za varstvo narave – območna enota Maribor št. 3563-0299/2022-2 z dne 7. 12. 2022 s katerim se ugotavlja, da presoje sprejemljivosti vplivov izvedbe plana v naravo na varovana območja ni potrebno izvesti. V skladu z določili 128. člena ZUreP-3, se za ta OPPN celovita presoja vplivov na okolje ne izvede.

 

5.

(vrsta postopka in okvirni roki za pripravo OPPN in njegovih posameznih faz)

Priprava OPPN se izvede v postopku priprave prostorskega akta, kot je za OPPN predpisan v ZUreP-3 v 129. členu v povezavi s členi od 118 do 124.

V postopku priprave OPPN so predvideni naslednji roki:

·  posredovanje strokovne podlage za pripravo OPPN pristojnemu zavodu za ohranjanje narave (v nadaljevanju: ZRSVN) o verjetno pomembnih vplivih na varovana območja in o obveznosti izvedbe presoje sprejemljivosti na varovana območja: 30 dni od prejema zaprosila,

·  zavod izda mnenje v 30 dneh od prejema zaprosila, mnenje je zavezujoče, po prejemu priprava sklepa o pripravi OPPN: december 2022,

·  posredovanje sklepa o pripravi OPPN in mnenja ZRSVN ministrstvu, pristojnemu za prostor, da dodeli identifikacijsko številko v prostorskem informacijskem sistemu: januar 2023; vpis identifikacijske številke po prejemu le-te,

·  javna objava sklepa o pripravi OPPN skupaj z mnenjem ZRSVN v prostorskem informacijskem sistemu (objava sklepa o pripravi OPPN v uradnem glasilu in na spletni strani občine): po prejemu identifikacijske številke ministrstva,

·  priprava osnutka OPPN (v času priprave osnutka se vključi zainteresirano javnost): 20 dni,

·  objava osnutka OPPN v prostorskem informacijskem sistemu (na spletni strani občine),

·  poziv nosilcem urejanja prostora, da podajo mnenje k objavljenemu gradivu osnutka OPPN: 30 dni od prejema poziva (na zahtevo nosilca urejanja prostora se lahko rok podaljša za največ 30 dni),

·  dopolnitev osnutka OPPN, objava v prostorskem informacijskem: v roku 15 dni po prejemu mnenj nosilcev urejanja prostora,

·  objava javnega naznanila o javni razgrnitvi in javni obravnavi dopolnjenega osnutka OPPN: objava javnega naznanila na krajevno običajen način in v svetovnem spletu najmanj 7 dni pred začetkom javne razgrnitve,

·  javna objava dopolnjenega osnutka OPPN, dopolnjenega po pridobitvi mnenj, v prostorskem informacijskem sistemu (na spletni strani občine): 30 dni v času trajanja javne razgrnitve,

·  izvedba javne obravnave v času javne razgrnitve: kraj in čas javne obravnave sta določena v javnem naznanilu,

·  ob javni razgrnitvi dopolnjenega osnutka OPPN se javnost seznani tudi z morebitnim nasprotjem interesov (nasprotje interesov glede na predpis, ki ureja integriteto in preprečevanje korupcije),

·  priprava stališč do pripomb in predlogov javnosti (se pripomba javnosti nanaša na področje nosilca urejanja prostora, ga lahko občina seznani s pripombo in predlogom stališča glede načina njenega upoštevanja. Nosilec urejanja prostora mora občini v 15 dneh predložiti stališče glede predlaganega načina upoštevanja pripombe) : 15 dni po zaključku javne razgrnitve,

·  prva obravnava in sprejem dopolnjenega osnutka OPPN na občinskem svetu (del gradiva za obravnavo na občinskem svetu je tudi elaborat ekonomike) ter obravnava in sprejem stališč do pripomb in predlogov javnosti: do 30 dni po zaključku javne razgrnitve,

·  javna objava stališč, zavzetih do pripomb in predlogov javnosti, v prostorskem informacijskem sistemu in na krajevno običajen način: 7 dni po sprejemu stališč na občinskem svetu,

·  priprava predloga OPPN (na podlagi sprejetih stališč občinskega sveta do pripomb in predlogov javnosti): 15 dni po sprejemu stališč na občinskem svetu,

·  objava predloga OPPN v prostorskem informacijskem sistemu (na spletni strani občine),

·  poziv nosilcem urejanja prostora, da podajo mnenje k objavljenemu gradivu predloga OPPN: 30 dni od prejema poziva (na zahtevo nosilca urejanja prostora se lahko rok podaljša za največ 30 dni),

·  priprava predloga OPPN, usklajenega s pridobljenimi mnenji: 7 dni po pridobitvi mnenj nosilcev urejanja prostora,

·  objava predloga OPPN (usklajenega s pridobljenimi mnenji) v prostorskem informacijskem sistemu (na spletni strani občine),

·  druga obravnava in sprejem predloga OPPN na občinskem svetu (del gradiva za obravnavo na občinskem svetu je tudi elaborat ekonomike): do 30 dni po pripravljenem usklajenem predlogu,

·  objava odloka v uradnem glasilu: po preteku petnajstdnevnega roka od sprejema predloga na občinskem svetu,

·  priprava končnega OPPN: v času do začetka veljavnosti odloka,

·  posredovanje končnega OPPN ministrstvu, pristojnemu za prostor - 7 dni po pridobitvi končnega elaborata OPPN.

·  Zgoraj navedeni roki so okvirni. Zaradi nepredvidljivih zahtev in pogojev udeležencev v postopku se lahko spremenijo.

 

6.

(nosilci urejanja prostora, ki bodo pozvani za podajo mnenj)

Nosilci urejanja prostora, ki bodo pozvani za podajo mnenj:

·  Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za prostor, graditev in stanovanja, Dunajska cesta 48, 1000 Ljubljana,

·  Ministrstvo za okolje in prostor, Direkcija RS za vode, Sektor območja Drave, Krekova ulica 17, 2000 Maribor (za področje voda),

·  Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Maribor, Pobreška cesta 20, 2000 Maribor (za področje ohranjanja narave),

·  Ministrstvo za kulturo, Direktorat za kulturno dediščino, Maistrova ulica 10, 1000 Ljubljana (za področje varstva kulturne dediščine),

·  Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Maribor, Slomškov trg 6, 2000 Maribor (v vednost za področje varstva kulturne dediščine),

·  Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Vojkova cesta 61, 1000 Ljubljana (za področje varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom),

·  Elektro Maribor d.d., Vetrinjska ulica 2, 2000 Maribor (za področje oskrbe z električno energijo),

·  Komunalno podjetje Ptuj d.d., Puhova ulica 10, 2250 Ptuj (za področji oskrbe z vodo in odvajanja odplak),

·  Telekom Slovenije d.d., Sektor za dostopovna omrežja, Operativa TKO vzhodna Slovenija, Titova cesta 38, 2000 Maribor (za področje umeščanja fiksne telefonije),

·  Občina Podlehnik, Podlehnik 9, 2286 Podlehnik (za področje prometa za občinske ceste).

V primeru, da se v postopku priprave utemeljeno ugotovi, da je potrebno vključiti tudi nosilce urejanja prostora, ki niso navedeni v tem sklepu, se v postopku pridobi tudi njihova mnenja.

 

7.

(načrt vključevanja javnosti)

V okviru priprave osnutka OPPN se vključuje zainteresirano javnost, usklajujejo se različni interesi v prostoru. Izvede se javno predstavitev osnutka OPPN, v sklopu katere ima zainteresirana javnost možnost podati svoje pripombe in predloge pri pripravi osnutka OPPN.

Osnutek OPPN, dopolnjen glede na pridobljena mnenja k osnutku, se javno razgrne. Za javno razgrnitev se pripravi povzetek za javnost. V času javne razgrnitve se izvede javno obravnavo razgrnjenih gradiv. V času javne razgrnitve se javnost tudi seznani z morebitnim nasprotjem interesov.

Stališča do pripomb in predlogov javnosti se javno objavi na spletni strani občine in na krajevno običajen način.

Tekom celotnega postopka se gradiva objavljajo na spletni strani občine, in sicer se na spletni strani občine objavi: Strokovno podlago za pripravo OPPN, sklep o pripravi, osnutek OPPN, javno naznanilo o javni razgrnitvi in obravnavi (objava javnega naznanila tudi na krajevno običajen način), stališča do pripomb in predlogov javnosti (objava tudi na krajevno običajen način) in predlog OPPN.

Po potrebi (predvsem v odvisnosti od interesa javnosti) se izvede tudi druge oblike vključevanja javnosti.

 

8.

(seznam podatkov in strokovnih podlag ter obveznosti udeležencev pri urejanju prostora glede njihovega zagotavljanja)

Naročnik izdelave OPPN financira pripravo in izdelavo OPPN, stroške objav, geodetski načrt območja urejanja, elaborat ekonomike in program opremljanja zemljišč.

Izdelovalec prostorskega akta mora predati Občini Podlehnik tri kompletne podpisane izvode sprejetega prostorskega akta (število izvodov za investitorje določa pogodba). Obenem je potrebno celoten prostorski akt s prilogami predati tudi v digitalni obliki, pripravljeni skladno z zahtevami veljavnih predpisov.

 

9.

(objava sklepa)

Ta sklep se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin ter na spletnem naslovu Občine Podlehnik (www.podlehnik.si).  Sklep začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 350-1/2022

Identifikacijska številka v prostorskem informacijskem sistemu: 3338

Datum: 22. 12. 2022

 

 

Občina Podlehnik

 

mag. Sebastian Toplak, župan