New Page 2

Številka:

032-00/12-11

Občina:

Šenčur

Organ sprejema:

 

Predlagatelj:

župan Občine Šenčur Miro Kozelj

Zakonska podlaga:

12. in 13. člen Zakona o varstvu kulturne dediščine (Ur. l. RS, št. 16/08 in

123/08) in 17. člena Statuta Občine Šenčur (Uradni vestnik Gorenjske, 2/11),  

Pripravljalec:

Občina Šenčur, Občinska uprava Mojca Tercelj Otorepec univ.dipl etnologinja in soc.kulture

Datum:

1.12.2012

Priloge:

(gradivo 1, 2, 3)
   

Besedilo:

 

 

Na podlagi 13. člena Zakona o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 16/08, 123/08,  8/11 in 30/11 odl. US) in 17. člena Statuta občine Šenčur, (Uradni vestnik Gorenjske, št.  2/2011), ter predloga Zavoda za varstvo kulturne dediščine št. _________________ z dne __________ je Občinski svet Občine _____ na _____. redni / izredni seji dne _____ sprejel

ODLOK

o razglasitvi Blagnetove domačije

za kulturni spomenik lokalnega pomena

1. člen

Za kulturni spomenik lokalnega pomena se razglasi enota dediščine: Šenčur – Blagnetova domačija, Pipanova cesta 2, Šenčur,  EŠD 734 (v nadaljnjem besedilu: spomenik).

2. člen

 (1) Vrednote, ki utemeljujejo razglasitev za spomenik, so:

- Domačija stoji v središču starega dela Šenčurja oziroma na jugovzhodem robu starega vaškega dela Šenčurja.

- Starost: 18. stoletje, druga polovica 18. stoletja.

- Domačija ima obliko kmečkega doma v obliki črke L, podolžna fasada hiše je vzporedna z glavno cestno komunikacijo.

- Materiali:  Domačija je v pritličnem delu zidana, v nadstropnem pa gre za leseno brunasto konstrukcijo sten, ki se še posebej varujejo. Enako je v pritličju zidano gospodarsko poslopje z lesenim nadstropjem.

- Namembnost (primarna, sedanja), uporabo: primarna raba domačije je bila stanovanjsko gospodarska, predvsem pa kmečka. Pri obnovi bo domačija dobila novo namembnost muzejsko-javne stavbe z morebitno knjižnico.

- Kontekst (časovni, prostorski): Časovno pripada domačija drugi polovici 18. stoletja, na tramu v kašči je letnica 1789 in sovpada z naselbinsko zasnovo naselja Šenčur v drugi polovici 18. stoletja.

- Posebej se pri domačiji varuje kamnit vhodni portal z voluto, oblika okenskih odprtin in stavbno pohištvo v lesu z lesenim nadstropjem v dveh nivojih. Prvi je zasnovan kot brunasta konstrukcija sten z majhnimi zamreženimi okni, kjer so bile v preteklosti kašče, podstreha pa je prav tako lesena in se kot taka tudi ohranja.

- Simbole, pomene, asociacije: Domačija je simbol srednjega kmeta do 19. stoletja in ima velik pomen za naselje Šenčur tudi danes kot relikt zgodovine načinov življenja njenih stanovalcev skozi zgodovino kot tudi znanstveni potencial v pomenu podrobnejših pomenov v zgodovini in danes.

 (2) Spomenik se razglasi z namenom, da se zagotovita njegov nadaljnji obstoj in celovitost ter ohranijo naslednje varovane sestavine:

- stanovanjska hiša z lesenim nadstropjem in gospodarskim poslopjem ter dvoriščem na južni strani domačije.

3. člen

 (1) Spomenik obsega nepremičnine: zemljišče parcele št.: 310/1 , k. o. Šenčur in stavbo št.: 329, k. o. Šenčur.

 (2) Zaradi zagotavljanja prostorske celovitosti se spomeniku določi vplivno območje, zemljišče par. št. 310/3,  k.o. Šenčur, ki je v naravi cestni dovoz in kot tako je sestavni del spomenika.

 (3) Meje spomenika  in njegovega vplivnega območja so določene na digitalnem katastrskem načrtu (uveljavljen dne 02.04.2011, Uradno glasilo slovenskih občin, št. 7/2011).

 (4) Izvirnike načrtov iz prejšnjega odstavka hranita občina Šenčur (v nadaljnjem besedilu: občina) in Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (v nadaljnjem besedilu: ZVKDS).

4. člen

Za spomenik velja varstveni režim, ki določa:

- Domačija se ohranja  celostno z zidanim pritličjem in leseno brunasto konstrukcijo sten v nadstropjih, ohranjajo se okenske odprtine z zamreženimi okni v nadstropnem delu z okni »na smuč« na južnem delu kašče.

- Celotno stavbo je mogoče le obnavljati in redno vzdrževati.

- V celoti se ohranja naklon strešin in kritina na celotni domačiji, prav tako tudi višinski in tlorisni gabarit;

- Ohranitev celotne domačije z gospodarskim poslopjem v višinskih in tlorisnih gabaritih, strešni konstrukciji,  kritini, izvirni lokaciji, prav tako v lesenem stavbnem pohištvu.

- Oblika in velikost lesenih oken na stanovanjskem delu se ne sme spremeniti, ohranjajo se obstoječa, ki so potrebna trajnega vzdrževanja.

- Eventuelna zamenjava je mogoča v enakih dimenzijah kot so obstoječa, vendar le s kulturnovarstvenimi pogoji in s soglasjem pristojne ZVKDS.

- Podrejanje vsake rabe spomenika tradicionalni  dejavnosti – predstavitvi zgodovine načina življenja njenih prebivalcev in bodoči namembnosti – večnamenske kulturne stavbe;

- Podrejanje vseh posegov v objekt ali v njegovo neposredno bližino;

- Dovoljeno je vzdrževanje stavbe, celostno ohranjanje in obnova njenih spomeniških lastnosti;

- Znotraj objekta ali v njegovi neposredni bližini je prepovedano postavljanje objektov začasnega  ali trajnega značaja, vključno z nosilci reklam, razen s soglasjem pristojne ZVKDS;

-Vsi posegi znotraj objekta in v njegovi neposredni okolici so mogoči le s kulturno varstvenimi pogoji in s soglasjem ZVKDS OE Kranj.

5. člen

Za vplivno območje spomenika velja varstveni režim, ki določa:

- Nova raba  nepremičnine na zemljišču parc.št. 310/3, k.o. Šenčur, ki je v naravi dvorišče s travnato površino je namenjena manevrskemu prostoru za dejavnosti v kulturnem spomeniku, za dostop na dvorišče in v hišo ter gospodarsko poslopje.

- Podrejanje vsake rabe nezazidanih in grajenih površin dejavnosti domačije Pipanova 2;

- Vsi posegi v vplivno območje so mogoči le z izdajo kulturno varstvenih pogojev in  ustreznim soglasjem s pristojne ZVKDS.

6. člen

Javna dostopnost se uredi s posebnim dokumentom ob končani obnovi, ki se določi v skladu z urnikom vsebinskih programov.

7. člen

Za vse posege v spomenik in v njegovo vplivno območje, razen če zakon ne določa drugače, je treba predhodno pridobiti kulturnovarstvene pogoje in kulturnovarstveno soglasje ZVKDS.

8. člen

Občina ima predkupno pravico na parceli v vplivnem območju spomenika: parc.št. 310/3, k.o. Šenčur.

9. člen

Nadzor nad izvajanjem odloka opravlja inšpektorat, pristojen za področje kulturne dediščine.

10. člen

 (1) Pristojno sodišče po uradni dolžnosti zaznamuje v zemljiški knjigi status kulturnega spomenika ter status vplivnega območja kulturnega spomenika na parcelah, navedenih v prvem in drugem odstavku  3. člena tega odloka .

11. člen

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 

Datum: 1.12.2012

Župan

Miro Kozelj