New Page 2
 

Na podlagi 29. in 49. a člena  Zakona o lokalni samoupravi (ZLS UPB2, Uradni list RS, št. 94/2007 in 76/2008), 2. člena Zakona o občinskem redarstvu (ZORed, Uradni list RS, št. 139/2006) in na podlagi Odloka o organizaciji in delovnem področju občinske uprave Občine Poljčane (Uradni list RS, št. 15/2007) ter Odloka o organizaciji in delovnem področju občinske uprave Občine Makole (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 4/2007) sta Občinski svet Občine Poljčane na 18 redni seji, dne 16.12.2008 in Občinski svet Občine Makole na 19. redni seji, dne 16.12.2008 sprejela

 
 

ODLOK

 
 

O USTANOVITVI ORGANA SKUPNE OBČINSKE UPRAVE »MEDOBČINSKI INŠPEKTORAT IN REDARSTVO«

 
 

I.          SPLOŠNE DOLOČBE

 
 

1. člen

 
 

S tem odlokom občini ustanoviteljici ustanavljata »MEDOBČINSKI INŠPEKTORAT IN REDARSTVO« kot organ skupne občinske uprave za izvrševanje nalog na področju inšpekcijskega nadzora in občinskega redarstva, na območju občin Poljčane in Makole.

 
V odloku se določi ime in sedež organa skupne občinske uprave, njegovo delovno področje, notranja organizacija, vodenje ter zagotavljanje sredstev in drugih pogojev za njegovo delo. Določi se pravice in obveznosti občin ustanoviteljic in njihovih organov v razmerju do skupne uprave in v medsebojnih razmerjih.  
 

2. člen

 
 

Inšpektorat in redarstvo ima status samostojnega skupnega upravnega organa občine Poljčane in občine Makole.

 
 

Naziv organa skupne občinske uprave je »MEDOBČINSKI INŠPEKTORAT IN REDARSTVO«.

 
 

Sedež organa skupne občinske uprave je v Občini Poljčane, Bistriška cesta 65, 2319 Poljčane.

 
Organ skupne občinske uprave uporablja žig okrogle oblike. V žigu je napis Medobčinski inšpektorat in redarstvo občin Poljčane in Makole.  
 

3. člen

 
 

Ustanoviteljici organa skupne občinske uprave sta (v nadaljevanju: občini ustanoviteljici):

 
 

-         Občina Poljčane, Bistriška cesta 65, 2319 Poljčane,

 
 

-         Občina Makole, Makole 42, 2321 Makole.

 
 

Ustanoviteljske pravice občin, razen sprejema sprememb in dopolnitev tega odloka ter zagotavljanje proračunskih sredstev za delovanje organa skupne uprave, za kar sta pristojna občinska sveta občin ustanoviteljic, izvršujeta župana občin ustanoviteljic.

 
 

Župana imenujeta in razrešujeta predstojnika organa skupne občinske uprave (vodjo medobčinskega inšpektorata in redarstva), sprejmeta kadrovski načrt, program dela in finančni načrt medobčinskega inšpektorata in redarstva, nadzorujeta delo ter podajata skupne usmeritve glede splošnih vprašanj organiziranja in delovanja medobčinskega inšpektorata in redarstva.

 
 

Vse odločitve iz prejšnjega odstavka tega člena sprejmeta župana ustanoviteljic soglasno.

 
 

Za podrobnejšo ureditev medsebojnih razmerij občin ustanoviteljic za zagotavljanje nalog skupne občinske uprave župana občin ustanoviteljic skleneta poseben dogovor.

 
 

II.        NALOGE IN ORGANIZACIJA DELA

 
 

4. člen

 
 

Medobčinski inšpektorat in redarstvo se s tem odlokom določi kot prekrškovni organ občin ustanoviteljic in opravlja upravne naloge izvajanja inšpekcijskega nadzorstva in občinskega redarstva na področjih, ki jih urejajo predpisi občin ustanoviteljic in na področjih, za katera so pooblaščeni z zakonom.

 
 

Svoje naloge opravlja medobčinski inšpektorat in redarstvo v skladu z zakonom, podzakonskimi predpisi in predpisi občin ustanoviteljic.

 
Vsi akti – predpisi, po katerih pooblaščene uradne osebe medobčinskega inšpektorata in redarstva vodijo prekrškovne postopke, se objavijo na spletnih straneh občin soustanoviteljic.  
  Plačane globe za prekrške, ki jih izreče medobčinski inšpektorat in redarstvo, so prihodek proračuna  občine, na območju katere je bil prekršek storjen oziroma katere predpis je bil kršen.  
 

5. člen

 
 

Pri izvrševanju upravnih nalog nastopa organ skupne občinske uprave kot organ tiste občine ustanoviteljice, v katero krajevno pristojnost zadeva spada.

 
Organ skupne občinske uprave je pristojen za odločanje na 1. stopnji v upravnih, ter v strokovnih in drugih zadevah, za katere je organiziran v skladu s svojimi pooblastili in pristojnostmi. Na drugi stopnji odloča župan tiste občine, v katere krajevno pristojnost posamezna zadeva spada.  
 

Upravni in drugi akti, ki jih izdajajo pooblaščene osebe Medobčinskega inšpektorata in redarstva, imajo v glavi naziv Medobčinski inšpektorat in redarstvo, izdajajo pa se v imenu krajevno pristojne občine ustanoviteljice.

 
 

Organ skupne občinske uprave mora pri izvrševanju upravnih nalog ravnati po usmeritvah župana in nalogah direktorja občinske uprave občine ustanoviteljice, v katere krajevno pristojnost zadeva spada in skladno s predpisi, ki urejajo inšpekcijski nadzor in občinsko redarstvo, glede splošnih vprašanj organiziranja in delovanja Medobčinskega inšpektorata in redarstva, pa po skupnih usmeritvah obeh županov občin ustanoviteljic.

 
O izločitvi zaposlenega v medobčinskem inšpektoratu in redarstvu odloča direktor občinske uprave ali župan, če občina nima direktorja občinske uprave, v katere krajevno pristojnost zadeva spada. V primeru izločitve vodje medobčinskega inšpektorata in redarstva pa o stvari tudi odloči.  
  Za škodo, povzročeno z nezakonitim delom zaposlenega v skupni upravi odgovarja občina, v katere krajevno pristojnost spada zadeva.  

6. člen

 
 

Medobčinski inšpektorat in redarstvo vodi predstojnik (v nadaljevanju: vodja medobčinskega inšpektorata in redarstva), ki ga na podlagi izvedenega javnega natečaja imenujeta in razrešujeta župana občin ustanoviteljic soglasno.

 
 

Občina Poljčane ima za javne uslužbence skupne občinske uprave status delodajalca.

 
 

Vodja medobčinskega inšpektorata in redarstva odgovarja za izvrševanje upravnih nalog, ki spadajo v krajevno pristojnost posamezne občine ustanoviteljice, županu in direktorju občinske uprave te občine, za delo organa skupne občinske uprave v celoti pa županoma obeh občin ustanoviteljic.

 
 

Vodja medobčinskega inšpektorata in redarstva mora imeti ustrezno izobrazbo in delovne izkušnje, skladno z zakonom, ter opravljen ustrezni strokovni izpit.

 
  Medobčinski inšpektorat in redarstvo vodi predstojnik (v nadaljevanju: vodja medobčinskega inšpektorata in redarstva), ki ga na podlagi izvedenega javnega natečaja imenujeta in razrešujeta župana občin ustanoviteljic.  
  Vodja medobčinskega inšpektorata in redarstva je vodja skupne uprave kot prekrškovnega organa občin ustanoviteljic.  
  Vodja  medobčinskega inšpektorata in redarstva ima status uradnika na položaju.  
  Vodja medobčinskega inšpektorata in redarstva predstavlja skupno upravo, organizira opravljanje nalog, odloča v upravnih zadevah iz pristojnosti uprave ter izvaja vse druge naloge, ki so potrebne za zagotovitev pravočasnega in strokovnega dela skupne uprave.  
  Vodja medobčinskega inšpektorata in redarstva odgovarja za izvrševanje upravnih nalog, ki spadajo v krajevno pristojnost posamezne občine ustanoviteljice, županu in direktorju občinske uprave te občine, za delo organa skupne občinske uprave v celoti pa županoma obeh občin ustanoviteljic.  
  Vodja medobčinskega inšpektorata in redarstva mora imeti ustrezno izobrazbo in delovne izkušnje, skladno z zakonom, ter opravljen ustrezni strokovni izpit.  

6. a člen

 
  Občina Poljčane ima za javne uslužbence organa skupne občinske uprave status delodajalca.  
  Pravice in dolžnosti delodajalca izvršuje župan Občine Poljčane. Za izvrševanje omenjenih nalog lahko župan sedežne občine pooblasti vodjo Medobčinskega inšpektorata in redarstva ali drugega javnega uslužbenca.  
  Akt o sistemizaciji delovnih mest organa skupne občinske uprave, medobčinskega inšpektorata in redarstva, sprejmeta župana občin ustanoviteljic soglasno.  
 

III.       SREDSTVA ZA DELO

 
 

7. člen

 
 

Sredstva za delo organa skupne občinske uprave občini ustanoviteljici zagotavljata v razmerju števila prebivalcev posamezne občine do skupnega števila prebivalcev obeh občin ustanoviteljic in sicer:

 
 

Občina Poljčane

67,44 %

Občina Makole

32,56 %

Skupaj

100 %

Vsaka štiri leta se uskladi odstotek iz prejšnjega odstavka in sklene ustrezni aneks k dogovoru iz 3. člena tega odloka.

 
 

Podrobneje se način financiranja določi z dogovorom.

 
 

8. člen

 
 

Medobčinska inšpekcija in redarstvo opravlja svoje delo v prostorih, ki jih zagotovi sedežna občina.

 
Nakup opreme, ki je potrebna za delo medobčinskega inšpektorata in redarstva, naroči v skladu s predpisi o javnem naročanju, župan občine ustanoviteljice, v kateri ima medobčinski inšpektorat in redarstvo sedež.  
  Stroške za uporabo upravnih prostorov, stroške nabave in uporabe opreme, obratovalne stroške in stroške vzdrževanja, si občine ustanoviteljice medobčinskega inšpektorata in redarstva delijo v razmerju, določenim v 7. členu tega odloka.  

8. a člen

 
  Medobčinski inšpektorat in redarstvo je neposredni uporabnik proračuna občine ustanoviteljice, v kateri ima sedež.  
  Finančni načrt medobčinskega inšpektorata in redarstva, ki ga na predlog vodje skupne uprave določita župana občin ustanoviteljic, je vključen v proračun občine ustanoviteljice, v kateri ima skupna uprava sedež.  
  Občini soustanoviteljici zagotavljata sredstva za medobčinski inšpektorat in redarstvo v finančnih načrtih svojih občinskih uprav na posebni postavki. Finančni načrt medobčinskega inšpektorata in redarstva je priloga k njihovim proračunom.  
Odredbodajalec za sredstva finančnega načrta skupne uprave je njen vodja, ki je tudi skrbnik prihodkov.
  Tekoče upravne in strokovne naloge za medobčinski inšpektorat in redarstvo opravlja občinska uprava Občine Poljčane. Občina Makole je dolžna kriti te stroške v skladu z merili, kot so določeni v 1. odst. 7. člena tega odloka.  
 

IV.       PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 
 

9. člen

 
 

Občina ustanoviteljica lahko izrazi interes za izstop iz medobčinskega inšpektorata in redarstva tako, da svojo namero najpozneje 6 mesecev pred iztekom koledarskega leta pisno poda županu občine soustanoviteljice.

 
 

Občina lahko izstopi kot ustanoviteljica ob koncu koledarskega leta in ko poravna vse obveznosti do medobčinskega inšpektorata in redarstva.

 
 

10. člen

 
 

Organ skupne občinske uprave prične z delom skladno z dogovorom, ki ga sprejmeta župana občin ustanoviteljic.

 
 

11. člen

 
 

Druge občine lahko pristopijo k ustanovljenemu medobčinskemu inšpektoratu in redarstvu, če sklep o tem sprejmeta občinska sveta občin ustanoviteljic.

 
 

V tem primeru se ustrezno korigira razmerje financiranja iz tega odloka.

 
 

12. člen

 
 

Ta odlok je sprejet, ko ga sprejmeta občinska sveta občin ustanoviteljic.

 
 

Odlok se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije in Uradnem glasilu Slovenskih občin in prične veljati osmi dan po zadnji objavi.

 
 

Številka: 013-0001/2008-19-401

 
 

Poljčane, dne 16. decembra 2008

 
  Občina Poljčane  
 

Župan Stanislav Kovačič

 
  Občina Makole  
  Župan Alojz Gorčenko  
     
Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o ustanovitvi organa skupne občinske uprave »Medobčinski inšpektorat in redarstvo« (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 26/2011)  vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:  
     
 

9. člen

 
  Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o ustanovitvi organa skupne občinske uprave »Medobčinski inšpektorat in redarstvo«, se sprejme v enakem besedilu v obeh občinah ustanoviteljicah in se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije in Uradnem glasilu slovenskih občin, po sprejemu na seji tistega občinskega sveta, ki je o odloku  odločal zadnji.  
  Spremembe in dopolnitve odloka začnejo veljati naslednji dan po zadnji objavi.