New Page 2

Na podlagi 29. in 49. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 - uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12-ZUJF in 14/15-ZUUJFO), 12., 18. in 60. člen Statuta Občine Ljutomer (Uradno glasilo Občine Ljutomer št. 11/2009 , 7/2011 in 2/2013) in Uredba o notranji organizaciji, sistemizaciji, delovnih mestih in nazivih v organih javne uprave in v pravosodnih organih (Uradni list RS, št. 58/03, 81/03, 109/03, 43/04,58/04popr., 138/04, 35/05, 60/05, 72/05, 112/05, 49/06, 140/06, 9/07, 33/08, 66/08, 88/08, 8/09, 63/09, 73/09, 11/10, 42/10, 82/10, 17/11, 14/12, 17/12, 23/12, 98/12, 16/13,18/13, 36/13, 51/13, 59/13, 14/14, 28/14, 43/14, 76/14, 91/14 in 36/15) je Občinski svet Občine Ljutomer na 4. dopisni seji 31. 7. 2015 sprejel

 

ODLOK

 O ORGANIZACIJI IN DELOVNEM PODROČJU

OBČINSKE UPRAVE OBČINE LJUTOMER

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

(uporaba izrazov)

Uporabljeni slovnični izrazi za moški spol se v odloku uporabljajo kot nevtralni za ženski in moški spol.

 

2. člen

(vsebina odloka)

Ta odlok določa organizacijo, delovna področja, pristojnosti, pooblastila in odgovornosti, način vodenja ter druga vprašanja v zvezi z delovanjem Občinske uprave Občine Ljutomer (v nadaljevanju: občinska uprava).

 

3. člen

(področje dela občinske uprave in sodelovanje z drugimi subjekti)

(1)           Občinska uprava opravlja upravne, strokovne, pospeševalne in razvojne naloge, naloge v zvezi z zagotavljanjem javnih služb iz občinske pristojnosti ter druge naloge v okviru pravic in dolžnosti občine na delovnih področjih, določenih z zakoni in podzakonskimi akti, s Statutom Občine Ljutomer, z drugimi občinskimi akti ter s tem odlokom. Pri svojem delu mora ravnati nepristransko.

(2)           Pri opravljanju svojih nalog občinska uprava sodeluje z občani, krajevnimi skupnostmi, občinskimi upravami drugih občin, nosilci javnih pooblastil, državnimi organi, zavodi, podjetji ter drugimi organizacijami in subjekti.

 

4. člen

(javnost dela)

(1)           Javnost dela občinske uprave se zagotavlja z uradnimi sporočili ter z dajanjem informacij sredstvom javnega obveščanja, predvajanjem video posnetkov, novinarskimi konferencami, z udeležbo na konferencah, okroglih mizah in drugih oblikah sodelovanja s predstavniki sredstev javnega obveščanja, preko spletne strani občine in na drug ustrezen način, ki omogoči javnosti, da se seznani z delom občinske uprave.

(2)           Uradna sporočila za javnost, informacije, obvestila, pojasnila in druge podatke v smislu prejšnjega odstavka daje predstavnikom javnega obveščanja župan, po predhodnem pooblastilu župana pa tudi direktor občinske uprave in ostali zaposleni v občinski upravi.

(3)           Pri poslovanju s strankami mora občinska uprava zagotoviti spoštovanje njihove osebnosti in osebnega dostojanstva ter zagotoviti, da čim hitreje in čim lažje uresničujejo svoje pravice in pravne koristi.

(4)           Občinska uprava je dolžna omogočiti strankam posredovanje pripomb in kritik glede svojega dela ter te pripombe in kritike obravnavati ter nanje odgovarjati v razumnem roku.

 

II. ORGANIZACIJA IN DELOVNO PODROČJE OBČINSKE UPRAVE

 

5. člen

(zagotavljanje izvajanja nalog)

(1)           Organizacija občinske uprave mora biti prilagojena poslanstvu in nalogam lokalne skupnosti ter poslovnim procesom, ki potekajo v občinski upravi z namenom, da se zagotovi:

·              zakonito, strokovno, racionalno, učinkovito in usklajeno opravljanje nalog občinske uprave ter organov občine,

·              smotrna organizacija in vodenje dela v občinski upravi,

·              usmerjenost občinske uprave k uporabnikom njenih storitev,

·              doseganje operativnih in strateških ciljev ter izvajanje nalog iz programov dela.

(2)           Organiziranost občinske uprave mora biti takšna, da zagotavlja kakovostno izvajanje nalog ter letnih in drugih programov, ki jih sprejemajo organi lokalne samouprave.

 

6. člen

(notranja organizacija občinske uprave)

(1)           Za izvajanje upravnih in drugih nalog se v občinski upravi ustanovita naslednji notranji organizacijski enoti:

·              upravno – splošni oddelek,

·              razvojno – projektni oddelek,

(2)           Občinska uprava opravlja naloge občinske inšpekcije in občinskega redarstva v okviru organa skupne občinske uprave »Medobčinski inšpektorat in redarstvo«.

(3)           Delovno področje, organizacija, vodenje ter zagotavljanje sredstev in drugih pogojev za delo »Medobčinskega inšpektorata in redarstva« je opredeljeno v odloku o ustanovitvi organa skupne občinske uprave.

 

7. člen

(naloge občinske uprave)

(1)           Občinska uprava deluje na vseh delovnih področjih, ki jih določa Zakon o lokalni samoupravi. Naloge se izvajajo skladno z zakoni, podzakonskimi predpisi in predpisi občine, ki urejajo delovanje občinskih uprav.

(2)           Občinska uprava opravlja strokovne, upravne, organizacijsko –tehnične, administrativne in razvojne naloge predvsem na področjih:

·              splošnih in upravnih zadev,

·              normativno pravnih zadev,

·              javnih financ,

·              negospodarskih dejavnosti,

·              gospodarskih dejavnosti, kmetijstva, gozdarstva in turizma,

·              varstva okolja in urejanje prostora

·              gospodarjenja s stavbnimi zemljišči ter ostalim premoženjem,

·              gospodarskih javnih služb in infrastrukture,

·              delovanja ožjih delov lokalnih skupnosti

·              razvoja lokalne skupnosti

 

8. člen

(projektne skupine)

(1)           Za izvedbo nalog, ki zahtevajo sodelovanje več javnih uslužbencev občinske uprave oziroma sodelovanje različnih strok in stopenj znanja, se lahko oblikujejo delovne ali projektne skupine ali druge oblike sodelovanja.

(2)           Delovno ali projektno skupino ali drugo obliko sodelovanja lahko določi župan ali direktor občinske uprave. Z aktom o ustanovitvi delovne ali projektne skupine ali druge oblike sodelovanje se določi sestavo in vodjo projektne skupine, njene naloge, roke za izvedbo nalog, potrebna sredstva in druge pogoje za delo.

 

9. člen

(zunanji izvajalci)

Za izvedbo nalog ali sodelovanje v projektni skupini, ki zahtevajo posebno strokovnost, proučevanje ali posebna ekspertna znanja in jih javni uslužbenci občinske uprave ne morejo opraviti sami, ali pa glede na naravo naloge to ni smotrno, lahko župan ustreznimi zunanji izvajalci sklene pogodbo za čas trajanja naloge.

 

10. člen

(akt o notranji organizaciji in sistemizaciji delovnih mest)

(1)           Akt o notranji organizaciji in sistemizaciji delovnih mest v občinski upravi Občine Ljutomer ureja podrobnejšo notranjo organizacijo občinske uprave, pogoje za zasedbo delovnih mest, pristojnosti in odgovornosti zaposlenih v občinski upravi.

(2)           V skladu z aktom o notranji organizaciji in sistemizaciji delovnim mest, ki ga na predlog direktorja občinske uprave sprejme župan, izvajajo naloge občinske uprave javni uslužbenci na uradniških in strokovno tehničnih delovnih mestih.

 

III. NAČIN DELA, POOBLASTILA IN ODGOVORNOSTI DELAVCEV

 

11. člen

(župan)

(1)           Občinsko upravo usmerja in nadzira župan, ki je tudi predstojnik občinske uprave. Župan notranje poslovanje občinske uprave ureja s pravilniki, navodili ter pisnimi in ustnimi odredbami.

(2)           Pogodbe o zaposlitvi v občinski upravi sklepa župan, ki odloča tudi o imenovanjih javnih uslužbencev v nazive.

(3)           V času odsotnosti ali zadržanosti župana ga, po pooblastilu, nadomešča podžupan. V času nadomeščanja opravlja podžupan tekoče naloge iz pristojnosti župana in tiste naloge, za katere ga župan pooblasti.

 

12. člen

(direktor občinske uprave)

(1)           Delo občinske uprave vodi direktor občinske uprave, ki ga na položaj imenuje in razrešuje župan.

(2)           Direktor občinske uprave načrtuje, organizira in vodi operativno delo občinske uprave skladno z navodili in usmeritvami.

(3)           Direktor je odgovoren za učinkovitost in zakonitost delovanja občinske uprave, skrbi za izvajanje upravnih postopkov iz pristojnosti občinske uprave ter drugih nalog in programov.

 

13. člen

(vodenje notranjih organizacijskih enot)

(1)           Notranje organizacijske enote vodijo vodje oddelkov, ki jih imenuje in razrešuje župan in so za svoje delo odgovorni direktorju občinske uprave in županu.

(2)           Če za posamezen oddelek vodja ni imenovan, opravlja naloge vodje, direktor občinske uprave.

(3)           Vodja oddelka načrtuje, organizira, usmerja in nadzoruje opravljanje dela v oddelku, po pooblastilu direktorja občinske uprave odloča o zadevah iz delovnega področja posameznega oddelka, opravlja najzahtevnejše strokovne naloge ter odgovarja za delo oddelka.

 

14. člen

(javni uslužbenci)

(1)           Javni uslužbenci občinske uprave opravljajo svoje naloge v skladu s pristojnostmi, navodili in pooblastili, ki jih imajo.

(2)           Javni uslužbenci morajo svoje naloge opravljati v skladu z načelom zakonitosti, strokovnosti in častnosti ter morajo delovati politično nevtralno in nepristransko z upoštevanjem kodeksa, ki ureja ravnanje javnih uslužbencev.

(3)           Pri opravljanju svojih nalog ne smejo ravnati samovoljno ali v korist določene osebe, skupine, osebe javnega ali zasebnega prava, ampak morajo primerno upoštevati pravice, dolžnosti, obveznosti in interese vseh strank v postopku. Svojo pravico do odločanja po prosti presoji morajo uresničevati nepristransko in ob upoštevanju meril in določb v zakonih in drugih predpisih.

(4)           Pri opravljanju nalog ne smejo dovoliti, da je njihov zasebni interes v nasprotju z njihovimi pooblastili  in s svojega položaja ne smejo  izkoriščati za svoj zasebni interes. Javna sredstva morajo uporabljati gospodarno in učinkovito, s ciljem doseganja najboljših rezultatov.

(5)           Javni uslužbenci morajo z javnimi sredstvi in stvarnim premoženjem ravnati gospodarno in učinkovito ter so kot skrbniki proračunskih postavk odgovorni za zakonito in namensko porabo proračunskih sredstev.

(6)           Javni uslužbenci morajo vselej ravnati tako, da ohranjajo in krepijo ugled občinske uprave ter zaupanje javnosti v poštenost, nepristranskost in učinkovitost izvajanja javnih nalog. Biti morajo  lojalni do občine kot delodajalca, spoštljivi tako v odnosih do uporabnikov storitev občinske uprave, kot v odnosih z nadrejenimi in svojimi sodelavci.

(7)           S primernim upoštevanjem pravice do dostopa do uradnih informacij so javni uslužbenci dolžni ustrezno in z vso potrebno zaupnostjo obravnavati vse informacije in dokumente, ki jih pridobijo v času zaposlitve v občinski upravi. Varovati morajo tajnost podatkov, ki so z zakonom ali drugimi predpisi določeni kot osebna, državna ali uradna tajnost.

(8)           Javni uslužbenci so za svoje delo odgovorni vodji notranje organizacijske enote in direktorju občinske uprave, disciplinsko in odškodninsko pa županu.

 

15. člen

(kolegij)

(1)           V občinski upravi se lahko kot posvetovalno telo župana oblikuje kolegij, ki obravnava strateška in splošna vprašanja z delovnega področja občinske uprave. Župan določi sestavo kolegija glede na obravnavano problematiko.

(2)           Kolegij sklicuje župan, v njegovi odsotnosti pa podžupan, direktor občinske uprave oziroma tisti zaposleni občinske uprave, ki ga župan za to pooblasti.

 

IV. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

16. člen

(smiselna uporaba drugih aktov)

Glede uveljavljanja pravic in odgovornosti javnih uslužbencev, zaposlenih v občinski upravi, ki niso urejene v tem odloku, se smiselno uporabljajo določbe zakonov in drugih predpisov, ki urejajo pravice in obveznosti delavcev v javnih zavodih, državnih organih in organih lokalnih skupnosti.

 

17. člen

(sprejem aktov na podlagi odloka)

Župan v roku treh mesecev po uveljavitvi tega odloka sprejme akt o notranji organizaciji in sistemizaciji delovnih mest.

 

18. člen

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o organizaciji in delovnem področju občinske uprave Občine Ljutomer (Uradno glasilo Občine Ljutomer št. 8/2006).

 

19. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu Občine Ljutomer.

 

Številka: 100/2015-10-88

Datum:   31. 7. 2015

Županja Občine Ljutomer:

mag. Olga Karba, l.r.