New Page 1

Na podlagi določil 55. in 61. člena Zakona o prostorskem načrtovanju – ZPNačrt (Uradni list RS št. 33/07, 70/08 – ZVO-1B, 108/09, 80/10 – ZUPUDPP, 43/11 – ZKZ-C, 57/12, 57/12 – ZUPUDPP-A, (109/12), 76/14 – odl. US in 14/15 – ZUUJFO), 16. člena Statuta Občine Komen (Uradne objave Glasila Občine Komenda št. 02/09) in Sklepa o začetku priprave sprememb in dopolnitev lokacijskega načrta območja KO5 Hipodrom/športno središče (Uradne objave Glasila Občine Komenda št. 01/13) je Občinski svet Občine Komenda na svoji 27. redni seji dne 20. 09. 2018 sprejel

 

 

Odlok

o spremembah in dopolnitvah odloka o lokacijskem načrtu

območja KO5 HIPODROM/ŠPORTNO SREDIŠČE

 

 

1. člen

S tem odlokom se spremeni in dopolni Odlok o lokacijskem načrtu  KO 5 Hipodrom/športno središče (Uradne objave Glasila Občine Komenda št. 07/2007).

Dopolnjen osnutek sprememb in dopolnitev lokacijskega načrta območja KO5 Hipodrom/športno središče (v nadaljevanju: SD LN) je izdelala RRD, Regijska razvojna družba, d. o. o., iz Domžal pod številko projekta 03/2016 v septembru 2017 in jih na podlagi stališč do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve, javne obravnave, stališč Občinskega sveta Občine Komenda ter mnenj nosilcev urejanja prostora dopolnila v februarju leta 2018.

 

Skladno Odločbi Ministrstva za okolje in prostor št. 35409-230/2016/13 z dne 14. 10. 2016 je v postopku priprave SD LN potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje.

 

2. člen

Spremeni in dopolni se besedilo odloka in grafični del v obsegu kot sledi v nadaljevanju.

 

3. člen

Spremenijo in dopolnijo se določila točke B 3. člena odloka (sestava lokacijskega načrta), in sicer tako, da se obstoječe besedilo nadomesti z besedilom, ki se glasi:

»(B) Kartografski del sestavljajo načrti namenske rabe prostora, ureditvenega območja z načrtom parcelacije in umestitve načrtovane ureditve v prostor s prikazom vplivov in povezav s sosednjimi območji, in sicer podrobneje:

 

Načrt namenske rabe prostora:

 

1/4

Geodetski načrt

M 1:1000

 

2. Načrt ureditvenega območja z načrtom parcelacije:

2/1

Območje podrobnega načrta z obstoječim parcelnim stanjem

M 1:1000

2/2

Načrt parcelacije

M 1:1000

 

 

3. Načrt umestitve načrtovane ureditve v prostor s prikazom vplivov in povezav s sosednjimi območji:

3/1

Razporeditev javnih in skupnih površin z njihovo funkcionalno in oblikovno zasnovo

M 1:1000

3/2

Lega objektov na zemljiščih (ureditvena situacija)

M 1:1000

3/3

Vplivi načrtovane prostorske ureditve na urbane in krajinske strukture in povezave s sosednjimi območji

M 1:5000

3/4

Zasnova projektnih rešitev prometne infrastrukture

M 1:1000

3/5

Situacija komunalnih vodov

M 1:1000

3/6

Prikaz ureditev, potrebnih za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom ter prikaz omilitvenih ukrepov

M 1:1000

 

4. člen

Spremenijo in dopolnijo se določila 8. člena odloka (opis načrtovanih rešitev objektov in površin), in sicer tako, da se obstoječe besedilo, ki se glasi: »Med obsežnimi parkirnimi površinami, ki dele športno središče od kompleksa hipodroma in centralnim nogometnim igriščem, je lociran vzdolžno poudarjen večnamenski objekt, ki prvenstveno, v delu obrnjenem proti vzhodu, služi tribunam ob nogometnem igrišču, v preostalem delu volumna pa združuje prostore garderob, sanitarij ostalih pomožnih prostorov ter deloma lokalov in pisarn, v južnem delu pa je namenjen zimskemu bazenu z wellness centrom.

Preko območja potekata dve ključni prometnici: prva primarna ob Knežjem potoku napaja parkirne površine s severa in juga, druga prečna pa predstavlja poudarjeno peš povezavo centra Komende s šolo in domom starejših.« v celoti črta in nadomesti s sledečim besedilom: »Osrednjo pozicijo zaseda nogometno igrišče z atletsko stezo in večnamensko stavbo tribun, umeščeno ob jugozahodni del igrišča; stavba je namenjena združevanju prostorov garderob, sanitarij, klubskih in spremljajočih prostorov, deloma lahko tudi lokalom in pisarnam. Ob stavbi so na severni strani štiri odbojkarska igrišča z manjšim pomožnim objektom, na južni pa južni sklop parkirnih površin, preko katerih je omogočen dovoz osebnih in intervencijskih vozil do stavbe oz. zahodno ob njej tudi tranzitni povezavi, ki povezuje oba dela območja. Severovzhodno ob nogometnem igrišču so nanizane programsko kompatibilne površine za športne dejavnosti z večnamensko ploščadjo, ob njih severneje pa severovzhodni sklop površin namenjenih mirujočemu prometu.

Preko območja potekata dve ključni prometnici; prva ob Knežjem potoku povezuje parkirne površine južnega in severovzhodnega dela območja, obenem pa predstavlja peš povezavo naselja Gora z območjem družbenih dejavnosti južneje; druga prečna pa predstavlja povezavo tako peš prometa kot motornega prometa centra Komende s šolo in območjem drugih družbenih dejavnosti.«

 

5. člen

Spremeni in dopolni se besedilo 9. člena odloka (usmeritve za urbanistično oblikovanje), in sicer tako, da se v drugem stavku beseda »pretežno« črta in nadomesti z besedilom »tako motornemu prometu kot«.

 

6. člen

Dopolni se besedilo prve (1) alineje 10. člena odloka (usmeritve za arhitektonsko oblikovanje), in sicer tako, da se za obstoječe besedilo, ki se glasi: »večnamenski objekt tribun ob nogometnem igrišču« doda naslednje besedilo: »z možnostjo postavitve pomožnega objekta na njegovi zahodni strani«.

 

Spremeni in dopolni se besedilo alineje (1a) istega člena odloka z namenom, da se spremenijo tlorisne dimenzije večnamenskega objekta tribun in sicer tako, da se dimenzije: »20,0 m x 166,0m« nadomestijo z dimenzijami: »21,0m x 40,0 m«. Na koncu iste alineje se doda nov stavek, ki se glasi: »Pomožni objekt ob objektu tribun je tlorisnih dimenzij 6,0 m × 6,0 m.«.

 

Doda se četrta (4) alineja istega člena odloka, ki se glasi: »Znotraj območja se dovoljuje postavitve urbane opreme, objektov za oglaševanje, spominskih obeležij, ipd.«.

 

7. člen

Spremeni se besedilo prvega odstavka 11. člena odloka (usmeritve za krajinsko oblikovanje) in sicer tako, da se zadnji stavek prvega odstavka, ki se glasi: »Robna funkcionalna enota Fe ŠP2/1 se glede na svojo lego programsko in oblikovno ureja v skladu s konceptom doma starejših, ki je načrtovan južno, neposredno ob funkcionalni enoti.« v celoti črta.

 

8. člen

Spremeni in dopolni se  12. člen odloka (prometno priključevanje območja – navezava na center Komende in Goro ter prometno urejanje znotraj območja), in sicer tako, da se za besedilom drugega stavka prvega odstavka, ki se glasi: »Določa se izvedba primarne peš« doda besedilo, ki se glasi: »in pogojno vozne«. Za besedilom tretjega stavka prvega odstavka se doda sledeče besedilo: »ter v času prireditev pod posebnim režimom tudi osebnih vozil.«

 

Spremeni in dopolni se besedilo drugega odstavka istega člena, in sicer tako, da se za prvim stavkom drugega odstavka doda nov stavek, ki se glasi: »Opcijsko se del FC RV, konkretno Fe RV 1/1 lahko nameni tudi izvedbi parkirišč oz. manipulativnim površinam za potrebe sejma«.

 

V tretjem stavku drugega odstavka se za besedilom, ki se glasi: »Prva, na kateri je načrtovana glavnina parkirnih mest, se kot osrednja parkirna površina nahaja«, doda besedilo: »na jugu območja urejanja,«, nadalje pa se črta besedilo zadnjega stavka, ki se glasi: »Druga, ki omogoča sekundarno parkiranje vozilom, leži ob južnem vstopu v območje in služi ob večjih dogodkih tudi aktivnostim šole oz. doma starejših.« in nadomesti z besedilom, ki se glasi: »Druga, ki omogoča sekundarno parkiranje vozilom, leži ob vzhodnem vstopu v območje.«

 

9. člen

Dopolni se besedilo 17. člena odloka (oskrba z električno energijo) tako, da se na koncu besedila tretjega odstavka doda nov stavek, ki se glasi: »Posegi v območju osrednje funkcionalne celote FC ŠP se morajo izvajati tako, da ne bo poškodovano ali ogroženo obstoječe omrežje javne razsvetljave.«.

 

10. člen

Dopolni se 22. člen odloka (tla), in sicer tako, da se za obstoječim besedilom doda naslednje besedilo:

»(4) Ureditev prehodnega skupnega nasutja območja, kjer se umeščajo nove športne površine in objekti, se izvede na način, da se zagotavlja stabilnost novega terena ob upoštevanju obstoječega. Izvede se utrditev novo nasutih tal (kompaktiranje) z namenom preprečevanja posedanja in destabilizacije terena.

(5) Za nasutje območja se uporabi material, ki bo predvidoma nastal zaradi zagotavljanja poplavne varnosti na vplivnem območju plana. Pri tem je potrebno sprejeti vse ukrepe, s katerimi se prepreči morebitno onesnaženje tal, ki bi lahko nastalo kot posledica izvajanja gradbenih del.

(6) Teren se uredi tako, da se zagotovi ustrezno odvajanje padavinske vode z objektov in utrjenih površin, s čimer se prepreči površinsko erozijo tal in destabilizacijo novo oblikovanega terena.

(7) Posege v bližino vodotoka Pšata je potrebno izvesti tako, da se zagotovi ustrezna stabilnost brežin. Slednje se doseže z izvedbo krajinske ureditve (zatravitev in zasaditev z avtohtono vegetacijo).«.

 

11. člen

V celoti se črta besedilo 26. člena odloka (varovanje kulturne dediščine), ki se glasi:

»Na območju, ki ga obravnava lokacijski načrt hipodrom/športno središče, se delno nahaja enota kulturne z oznako EŠD 15119 Komenda – Naselbina na Krtini, območje pa hkrati leži v vplivnem območju prostorsko varovane kulturne dediščine z oznako EŠD 231 Komenda – Cerkev sv. Petra v Komendi, zato se priporoča, da se ob izvedbi načrtovanih posegov predhodno izvede arheološki pregled po metodi SAAS, konkretizacijo projektnih rešitev pa prilagodi rezultatom arheološkega pregleda.«

in nadomesti z besedilom, ki se glasi:

»Na območju, ki ga obravnava lokacijski načrt hipodrom/športno središče, se delno nahaja registrirano arheološko najdišče Gmajnica – Naselbina na Krtini, EŠD 20638, območje pa hkrati leži v vplivnem območju enote Komenda – Malteška Komenda, EŠD 14627.

Za poseg v registrirano arheološko najdišče je treba pridobiti kulturnovarstvene pogoje in kulturnovarstvena soglasja pristojne območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije. S kulturnovarstvenimi pogoji se opredeli potrebnost izvedbe predhodnih arheoloških raziskav na registriranem arheološkem najdišču, katerim je treba v nadaljevanju prilagoditi načrtovane posege. Za izvedbo arheološke raziskave je potrebno soglasje za raziskavo in odstranitev arheološke ostaline, ki ga izda minister pristojen za področje varstva kulturne dediščine.

 

Na celotnem območju lokacijskega načrta pa veljajo tudi splošni ukrepi za varstvo arheoloških ostalin:

·        Ob vseh posegih v zemeljske plasti velja obvezujoč splošni arheološki varstveni režim, ki najditelja/lastnika zemljišča/investitorja/odgovornega vodjo del ob odkritju dediščine zavezuje, da najdbo zavaruje nepoškodovano na mestu odkritja in o najdbi takoj obvesti pristojno enoto Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, ki situacijo dokumentira v skladu z določili arheološke stroke. V primeru odkritja arheoloških ostalin, ki jim grozi nevarnost poškodovanja ali uničenja, lahko pristojni organ to zemljišče z izdajo odločbe določi za arheološko najdišče.

·        Zaradi varstva arheoloških ostalin je potrebno pristojni osebi Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije omogočiti dostop do zemljišč, kjer se bodo izvajala zemeljske dela, in opravljanje strokovnega nadzora nad posegi. Lastnik zemljišča/investitor/odgovorni vodja del o dinamiki gradbenih del obvesti ZVKDS OE Kranj vsaj 10 dni pred pričetkom zemeljskih del.«

 

12. člen

Dopolni se besedilo 29. člena odloka (varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami ter varstvo pred požarom) in sicer tako, da se med prvim in drugim odstavkom vnese nov odstavek, ki se glasi: »Izpolnjevanje bistvenih zahtev varnosti pred požarom za požarno manj zahtevne objekte pa v elaboratu študije požarne varnosti. Požarno manj zahtevni in zahtevni objekti so določeni v predpisu o zasnovi in študiji požarne varnosti.«

 

Spremeni in dopolni se besedilo dosedanjega drugega odstavka istega člena in sicer tako, da se za besedilom prvega stavka, ki se glasi: »(tribune, hlevi)« doda besedilo, ki se glasi: »in odbojkarska igrišča«, navedena višinska kota v nadaljevanju besedila stavka, ki se glasi: »337,00« pa se črta in nadomesti s številom: »336,40«.

 

Dodajo se novi odstavki istega člena, ki se glase: »Pri pripravi nadaljnje projektne dokumentacije je upoštevati Hidrološko-hidravlično študijo z novelacijo kart poplavne nevarnosti in razredov poplavne nevarnosti na območju LN Hipodrom/športno središče (Inštitut za vodarstvo, d. o. o., maj 2017) in njene dopolnitve ter usmeritve Okoljskega poročila za spremembe in dopolnitve LN KO5 Hipodrom/športno središče (IPSUM, okoljske investicije, d. o. o., junij 2017).

 

S tem prostorskim načrtom so podane zgolj okvirne višinske kote, ki jih je pred pripravo projektne dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja obvezno ponovno preveriti in uskladiti z navedenimi študijami in poročili, pri tem pa upoštevati tudi izvedbo potrebnih omilitvenih ukrepov:

(1)  Izvedba tribun z garderobami, pomožnega objekta lopa in 4 igrišča za odbojko na predhodnem skupnem nasutju,

(2)  nadomestitev retenzijskih volumnov kot posledica nasutja na preostalem območju LN hipodrom/športno središče,

(3)  ohranitev obstoječega poplavnega toka na severo-vzhodnem delu, in

(4)  izvedba ostalih ureditev na nivoju terena s primerno gradnjo,

(5)  izvedba delne prestavitve jarka na parc. št. 601/2, k. o. Kaplja vas.

 

Tribune z garderobami, pomožni objekt (lopa) in štiri igrišča za odbojko je potrebno izvesti na predhodnem skupnem nasutju.

Nasutje se izvede vzdolžno na poplavni tok, s čimer se zmanjša obseg vpliva nasutja.

Razlivni volumen (900 m3), ki se zaradi umestitve novih objektov na poplavno območja zmanjša, se nadomesti na preostalem delu območja (parcele), lahko v postopku izravnave terena za posamezne objekte (nogometno igrišče – glej karto 3.6.).

Traso oblikovanega poplavnega toka na severnem delu območja je potrebno dolgoročno ohraniti, predvidene umestitve pa je potrebno načrtovati na nivoju terena. Na trasi opisanega poplavnega toka ni priporočljivo umeščati pomožnih objektov, kot so ograje, nizke škarpe, tudi če je njihova izvedba prilagojena poplavnim tokovom, torej z večjimi odprtinami, ki omogočajo prevajanja poplavnih tokov (glej karto 3.6. - Prikaz ureditev potrebnih za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom ter prikaz omilitvenih ukrepov).

Športna igrišča (izjema so igrišča za odbojko) naj se izvedejo iz vodoodpornih materialov, ki omogočajo hitro in učinkovito vzdrževanje po poplavi. Športna igrišča (brez odbojkarskih) naj se izvedejo na nivoju terena oziroma z manjšim planiranjem terena za zagotavljanje funkcionalnosti objekta. Enako velja tudi za ceste in parkirišča ter zamrežen večnamenski objekt. Brežin se ne sme nasipavati, sicer so potrebni dodatni omilitveni ukrepi.«.

 

13. člen

Dopolni se besedilo 30. člena odloka (etapnost izvedbe), in sicer tako, da se za obstoječim besedilom doda nov odstavek, ki se glasi:

»Omilitveni ukrepi, koridorji, nadomestni volumni, kot tudi nižanje terena na zahtevane kote (tudi cestne; zgornji ustroj cest mora biti na kartah, ki so bile uporabljene v HH študiji in njeni dopolnitvi, julij 2018, št. projekta P285/2017), morajo biti izvedeni pred drugimi načrtovanimi posegi v prostor.«

 

14. člen

Dopolni se besedilo 35. člena odloka (odstopanja), in sicer tako, da se za besedilom prvega odstavka doda naslednje besedilo: »Na zemljiščih oz. delih zemljišč parcelnih številk 469/2, 470/1, 471, vse k. o. Mlaka, 599, 600 in 601/2, vse k. o. Kaplja vas, se dovoljuje možnosti fleksibilne gradnje športnih in otroških igrišč, parkovnih in parkirnih površin in podobno s spremljajočimi objekti, vse v družbenem interesu. Konkretne rešitve se prikažejo v PGD projektni dokumentaciji, ki mora biti skladna soglasju pristojne občinske strokovne službe. Prav tako se na še prostih površinah znotraj celotnega območja dopušča možnost postavitve začasnih objektov (šotorov, stojnice,…) za potrebe sejemskih in podobnih dejavnosti pod pogojem, da so dejavnosti usklajene z ostalimi uporabniki prostora in da se ohranjajo prvotne površine za poplavne tokove. V primeru realizacije parkirišč na območju Fe Pi2 se dopušča možnost prestavitve igral za ulično vadbo na katerokoli drugo z uporabniki območja usklajeno lokacijo.«.

 

Pred zadnjim odstavkom istega člena se doda nov odstavek, ki se glasi: »Ne glede na predhodna določila tega člena so v primeru potrebnih uskladitev višinskih kot novo načrtovanih posegov v območju urejanja dopustna tudi večja odstopanja od okvirno določenih višinskih kot urejenega terena, prometnic ali pritličij stavb, v kolikor je to potrebno zaradi zagotovitve ukrepov varstva pred visokimi vodami.«.

 

15. člen

Spremeni in dopolni se določilo iz 40. člena odloka (inšpekcijski nadzor) in sicer tako, da se obstoječe besedilo črta in nadomesti z besedilom, ki se glasi: »Nadzor nad izvajanjem tega odloka izvajajo pristojne inšpekcijske službe.«

 

16. člen

Ostala določila Odloka o lokacijskem načrtu območja KO5 Hipodrom/športno središče (Uradne objave Glasila Občine Komenda št. 07/2007) ostajajo še naprej v veljavi.

 

17. člen

Skladno vsebinskim spremembam in dopolnitvam odloka o lokacijskem načrtu se spremene  in dopolnijo tudi relevantne karte grafičnega dela.

 

18. člen

Spremembe in dopolnitve lokacijskega načrta so na vpogled pri pripravljavcu, Občini Komenda, Zajčeva cesta 23, 1218 Komenda, na njegovih spletnih straneh in na sedežu Upravne enote Kamnik, Glavni trg 24, 1240 Kamnik.

 

19. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnih objavah Glasila Občine Komenda.

 

 

Številka: 3500-0001/2013

Datum: 20. 09. 2018

 

Stanislav Poglajen

ŽUPAN