New Page 2

 

Na podlagi 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/2007-UPB-2, s spremembami in dopolnitvami) in 14. člena Statuta Občine Lovrenc na Pohorju (UGSO, št. 13/2011), je Občinski svet Občine Lovrenc na Pohorju, na svoji 8. redni seji redni seji, dne 29.09.2011 sprejel

 

 

PRAVILNIK

 

 

O ŠTIPENDIRANJU V OBČINI LOVRENC NA POHORJU

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

(1) S tem pravilnikom se določajo postopki in merila za podeljevanje štipendij Občine Lovrenc na Pohorju, višino štipendij, trajanje štipendiranja ter pravice in obveznosti štipendista in štipenditorja.

 

 

(2) V besedilu pravilnika uporabljeni izrazi, napisani v moški slovnični obliki, so uporabljeni kot nevtralni za ženske in moške.

 

 

2. člen

 

 

(1) Občina Lovrenc na Pohorju podeljuje štipendije za dijake in študente kot pomoč pri njihovem rednem šolanju.

 

 

(2)  Štipendije se podeljujejo za šolanje v Republiki Sloveniji in tujini.

 

 

(3) Sredstva za štipendiranje dijakov in študentov se zagotavljajo v okviru vsakoletnega proračuna Občine Lovrenc na Pohorju.

 

 

(4) Štipendije so celoletne in se dijakom dodeljujejo od 1. septembra tekočega leta do 31. avgusta naslednjega leta. Študentom se štipendije izplačujejo od 1. oktobra tekočega leta do 30. septembra naslednjega leta.

 

 

(5) Štipendisti, ki prejemajo štipendijo na osnovi tega pravilnika, imajo možnost, da se v naslednjem šolskem oziroma študijskem letu ponovno prijavijo na razpis.

 

 

3. člen

 

 

(1) Dijakom se dodeli štipendija v višini 40,00 € mesečno, študentom v višini 50,00 €  mesečno.

 

 

4. člen

 

 

(1) Štipendijo lahko pridobijo upravičenci s statusom rednega dijaka oziroma dijakinje (v nadaljnjem besedilu: dijak), ki ob prvem vpisu v prvi letnik poklicne oziroma srednje šole niso starejši od 18 let ter upravičenci s statusom rednega študenta oziroma študentke (v nadaljnjem besedilu: študent), ki ob prvem vpisu v prvi letnik višješolskega, visokošolskega, univerzitetnega izobraževanja oziroma ob prvem vpisu na prvo stopnjo bolonjskega študijskega programa niso starejši od 26 let.

 

 

(2) Za štipendijo ne more kandidirati kandidat:

 

 

• ki že prejema kakršnokoli štipendijo;

 

 

• ki je v delovnem razmerju ali je vpisan v evidenco brezposelnih oseb pri Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje ali je samozaposlena oseba (ima status zasebnika ali samostojnega podjetnika, je lastnik ali solastnik podjetja).

 

 

II. POGOJI IN KRITERIJI ZA PODELJEVANJE ŠTIPENDIJ

 

 

5. člen

 

 

(1) Kandidat mora izpolnjevati naslednje pogoje:

 

 

• da je državljan Republike Slovenije;

 

 

• da ima prijavljeno stalno bivališče v Občini Lovrenc na Pohorju;

 

 

• da ima status rednega študenta oziroma status dijaka;

 

 

• da je njegovo izobraževanje neprekinjeno, redno in napreduje v naslednji razred/letnik;

 

 

• da ni v delovnem razmerju, ne prejema nadomestila za brezposelne osebe pri Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje, ne opravlja dejavnosti, nima statusa zasebnika ali samostojnega podjetnika, ni lastnik ali solastnik podjetja in ne prejema druge štipendije v Republiki Sloveniji.

 

 

6. člen

 

 

(1) Glavni kriterij za dodelitev štipendije je nižji dohodek na družinskega člana in izobraževanje na področju deficitarnih poklicev.

 

 

(2) Deficitarnost poklicev se določi na osnovi letnega pregleda deficitarnih in suficitarnih poklicev, ki ga objavi Zavod RS za zaposlovanje na območju podravske regije. 

 

 

(3) Ostali kriteriji so:

 

 

• boljši učni uspeh oziroma višja povprečna ocena kandidata,

 

 

• boljši dosežki na izvenšolskih dejavnostih.

 

 

(4) Učni uspeh v preteklem šolskem oziroma študijskem letu se ovrednoti z največ 60 točkami in sicer na naslednji način:

 

 

 

 

 

Dijaki

Uspeh

Točke

 

odličen

60

 

prav dober

50

 

dober

40

 

zadosten

30

 

 

Študenti

 

 

Povprečna ocena

 

 

Točke

 

nad 9,2

60

 

nad 8,5 do 9,2

50

 

nad 8,00 do 8,5

40

 

nad 7,5 do 8,0

30

 

nad 6,00 do 7,5

20

7. člen

 

 

(1) Dohodek na družinskega člana po tem pravilniku je vsota vseh bruto dohodkov in osebnih prejemkov, ugotovljenih v odločbah o odmeri dohodnine, izdanim družinskim članom kandidatove družine v preteklem koledarskem letu in so viri dohodnine, kot tudi osebni prejemki, ki niso obdavčljivi, prejeti v obdobju preteklega koledarskega leta, razen:

 

 

• dodatki za pomoč, postrežbo in varstvenega dodatka;

 

 

• dohodkov, ki jih prejema oseba za oskrbo otroka v rejniški družini (materialni stroški za rejenca);

 

 

• prejemkov za oskrbo v tuji oziroma rejniški družini;

 

 

• štipendij;

 

 

• otroškega dodatka;

 

 

• pomoč pri rojstvu otroka;

 

 

• dodatka za nego otroka;

 

 

• sredstev, namenjenih za odpravo posledic elementarne nesreče.

 

 

(2) V dohodek po tem pravilniku se upoštevajo preživnine, do katere so upravičeni družinski člani v višini izvršljivega pravnega naslova in prejete pokojnine. Preživnina se v dohodek družine ne upošteva le v primeru, ko se v vlogi dokaže, da je upravičenec ne prejema. Izplačane preživnine v višini izvršljivega pravnega naslova, ki jih izplača posamezni družinski član, se pri ugotavljanju letnega dohodka družine odštejejo.

 

 

(3) Kot dohodek iz kmetijstva se šteje katastrski dohodek iz preteklega leta, brez upoštevanj znižanj in olajšav, ugotovljenih v letnem obvestilu davčne uprave o višini katastrskega dohodka, pomnožen s faktorjem za preračun katastrskega dohodka, določenim s predpisom za upoštevanje dohodka iz kmetijstva za pridobitev pravice do socialno varstvenih dajatev in pomoči. Če dohodek od kmetijstva ustvarja več oseb, solastnikov, uporabnikov ali uživalcev zemljišča, ki sestavljajo eno samo gospodinjstvo, kot je to določeno v 24. členu Zakona o dohodnini, se v dohodek vlagateljeve družine všteva sorazmerni del katastrskega dohodka, glede na število članov družine.

 

 

(4) Kot dohodek iz dejavnosti se šteje dobiček, ugotovljen z odločbo o odmeri davka od dohodka iz dejavnosti, brez upoštevanja znižanj in olajšav, povečan za obračunane obvezne prispevke za socialno varnost zavezanca. Samostojnim ustvarjalcem na področju kulture, ki jim je priznana pravica do plačila prispevkov za socialno varnost iz državnega proračuna, se dohodek poveča za plačane prispevke iz državnega proračuna.

 

 

(5) Dohodek in prejemek, pri katerem je v skladu z zakonom o dohodnini osnova za davek lahko zmanjšana za normirane stroške, se kot bruto dohodek oziroma prejemek po tem pravilniku upošteva višina davčne osnove, določena v odločbi o odmeri dohodnine.

 

 

8. člen

 

 

(1) Za člane družine kandidata po tem pravilniku štejejo:

 

 

• oče, mati ali zakonec oziroma oseba, ki živi z enim od staršev v življenjski skupnosti, ki je v pravnih posledicah izenačena z zakonsko zvezo, najmanj eno koledarsko leto pred vložitvijo vloge za uveljavitev pravice do štipendije, kakor tudi otroci kandidata;

 

 

• otroci, posvojenci oziroma pastorki, ki so jih kandidatovi starši dolžni preživljati, v skladu s predpisi o zakonski zvezi in družinskih razmerjih;

 

 

• stari starši, posvojitelji, očim ali mačeha oziroma vnuki kandidatovih staršev, če so jih ti dolžni preživljati po predpisih iz prejšnje alinee;

 

 

• otroci oziroma posvojenci vzdrževalcev tudi po 18 letu starosti, če se izobražujejo v javno - veljavnih izobraževalnih programih za odrasle oziroma so prijavljeni pri zavodu kot brezposelne osebe, ki iščejo prvo zaposlitev in živijo z vzdrževalci v skupnem gospodinjstvu ter nimajo lastnih sredstev za preživljanje.

 

 

(2) Število družinskih članov se upošteva po stanju v času oddajanja vloge za uveljavitev pravice do štipendije.

 

 

III. RAZPIS

 

 

9. člen

 

 

(1) Sklep o razpisu štipendij sprejme župan Občine Lovrenc na Pohorju.

 

 

10. člen

 

 

(1) Štipendije po tem pravilniku se podeljujejo na podlagi javnega razpisa, ki se objavi po sprejetju občinskega proračuna za tekoče leto. Javni razpis se objavi na spletni strani in oglasni deski Občine Lovrenc na Pohorju v mesecu septembru.

 

 

(2) Postopek javnega razpisa za dodelitev štipendij izvaja občinska uprava v skladu z določili tega pravilnika.

 

 

(3) Štipendije se podelijo od začetka šolskega/študijskega leta začetega v tekočem letu.

 

 

(4) Število štipendij se vsakoletno določi v javnem razpisu za posamezno šolske leto glede na razpoložljiva finančna sredstva.

 

 

(5) Višina dodeljene štipendije je za posamezno šolsko oziroma študijsko leto fiksna, število štipendij se določi glede na zagotovljena sredstva v proračunu z javnim razpisom. Štipendija se izplača najkasneje do 15. v mesecu za pretekli mesec.

 

 

11. člen

 

 

(1) Javni razpis za podelitev štipendij mora vsebovati podatke o razpisanih štipendijah, pogoje in merila za pridobitev štipendije, zahtevano dokumentacijo in rok za vložitev prijave na javni razpis.

 

 

12. člen

 

 

(1) Prijava na razpis obsega:

 

 

• dokazilo o vpisu v tekoči letnik izobraževanja skupaj z navedbo izobraževalnega programa;

 

 

za dijake dokazilo o doseženem uspehu v preteklem letniku oz. za prvi vpis dokazilo o zaključnem uspehu osnovne šole;

 

 

• za študente dokazilo o opravljenih izpitih in povprečni oceni predhodnega študijskega leta oziroma o učnem uspehu zadnjega letnika predhodnega izobraževanja;

 

 

• dokazilo o uspehih in priznanjih;

 

 

• potrdilo o stalnem bivališču kandidata v Občini Lovrenc na Pohorju;

 

 

• potrdilo o državljanstvu kandidata;

 

 

• dokazilo o dohodkih oziroma prejemkih na družinskega člana ter o premoženjskem stanju;

 

 

• podpisana izjava kandidata, da ne prejema druge štipendije, v primeru nepolnoletnosti kandidata pa mora biti izjava podpisana tudi s strani staršev oziroma skrbnikov;

 

 

• podpisana izjava, da ni v delovnem razmerju, ne prejema nadomestila za brezposelne pri Zavodu Republike Slovenije, ne opravlja dejavnosti, nima statusa zasebnika ali samostojnega podjetnika, ni lastnik ali solastnik podjetja in ne prejema druge štipendije v Republiki Sloveniji;

 

 

• dijaki in študentje, ki se izobražujejo v tujini, morajo dosegati ocene, ki so primerljive z zahtevanimi ocenami v Republiki Sloveniji.

 

 

IV. POSTOPEK  DODELJEVANJA ŠTIPENDIJ

 

 

13. člen

 

 

Komisijo za štipendiranje imenuje župan in šteje tri člane. Strokovne in administrativno tehnične naloge, ki izhajajo iz tega pravilnika, opravlja občinska uprava Občine Lovrenc na Pohorju, pri čemer upošteva navodila in pisne sklepe Komisije za štipendiranje.

 

 

14. člen

 

 

(1) Komisija za štipendiranje  obravnava popolne in v roku razpisa prispele vloge v skladu z merili in kriteriji tega pravilnika.

 

 

(2) V primeru, da se ugotovi, da je vloga nepopolna, občinska uprava kandidata pozove k njeni dopolnitvi in se mu določi 5-dnevni rok za dopolnitev njegove vloge. Če prosilec v tem roku ne dopolni vloge, se le ta s sklepom zavrže. Zoper sklep o zavržbi ni pritožbe.

 

 

(3) Na osnovi prispelih vlog, zbrane dokumentacije in na osnovi določenih meril ter kriterijev, določenih v tem pravilniku, komisija pripravi poročilo ter predlog o podelitvi štipendij.

 

 

15. člen

 

 

(1) Kandidati, ki izpolnjujejo pogoje in kriterije prejmejo odločitev o dodelitvi oziroma nedodelitvi štipendije v roku 8 dni po izbiri. Zoper tako odločitev je dopustna pritožba v roku 15 dni od vročitve odločbe. O pritožbi odloča župan občine, najkasneje v roku enega meseca. Odločitev župana zoper pritožbo je dokončna. Po pravnomočnosti odločbe se s štipendistom sklene pogodba o štipendiranju.

 

 

V. PRAVICE IN OBVEZNOSTI ŠTIPENDITORJA IN ŠTIPENDISTA

 

 

16. člen

 

 

(1) Medsebojne pravice in obveznosti med štipenditorjem in štipendistom se določijo s pisno pogodbo o štipendiranju in v skladu z določili tega pravilnika. Pogodbo o štipendiranju podpišeta župan in štipendist.

 

 

(2) Za štipendista, ki še ni polnoleten, podpiše pogodbo tudi njegov zakoniti zastopnik ali skrbnik.

 

 

(3) Pogodba o štipendiranju mora vsebovati: višino štipendije, čas sprejemanja štipendije in podrobno opredelitev pravic in obveznosti štipenditorja in štipendista.

 

 

17. člen

 

 

Štipendist izgubi pravico do štipendije, če:

 

 

• po svoji volji ali krivdi prekine izobraževanje;

 

 

• navaja neresnične podatke;

 

 

• če iz neupravičenih vzrokov ne dokonča letnika;

 

 

• sklene pogodbo z drugim štipenditorjem, se zaposli, opravlja dejavnost ali pridobi status zasebnika ali samostojnega podjetnika, postane lastnik ali solastnik podjetja;

 

 

• v drugih primerih, določenih s pogodbo.

 

 

(2) O izgubi štipendije se odloči z odločbo, zoper katero ima štipendist pravico do pritožbe v roku 8 dni od prejema. Pritožba se vloži pri županu Občine Lovrenc na Pohorju. Pritožba ne zadrži izvršitve odločitve.

 

 

(3) Štipendist je dolžan vsako spremembo, ki vpliva na prejemanje štipendije, sporočiti štipenditorju najkasneje v roku 15 dni od nastanka razloga.

 

 

18. člen

 

 

(1) Štipendist je dolžan ob zaključku šolskega leta pisno poročati o učnih, študijskih in drugih uspehih in predložiti ustrezna dokazila.

 

 

VI. KONČNE DOLOČBE

 

 

19. člen

 

 

(1) Postopek podelitve štipendije za šolsko leto 2011/2012 se izvede po pričetku veljavnosti tega pravilnika. Štipendije se upravičencem po sklenjenih pogodbah izplačajo od 1.9. 2011 dalje (dijaki), oziroma 1.10.2011 dalje (študentje).

 

 

20. člen

 

 

Ta pravilnik prične veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

 

Številka: 0075-0006/2011

 

 

Datum:  29.09.2011

 

 

Občina Lovrenc na Pohorju

 

 

Župan Joško Manfreda