New Page 2

Na podlagi 29. člena Zakona o lokalni samoupravi Zakon o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE) in 17. člena Statuta Občine Nazarje (Uradno glasilo SO, št. 59/2017) je Občinski svet Občine Nazarje na 16. redni seji dne 15. 04. 2021 sprejel

 

PRAVILNIK

O UPORABI SLUŽBENEGA VOZILA V OBČINI NAZARJE

 

1. člen

Ta pravilnik ureja uporabo službenega vozila, ki ga ima v upravljanju Občina Nazarje – v nadaljevanju občina.

Službeno vozilo po tem pravilniku je vozilo, ki ga ima v lasti občina ter vozilo, ki ga ima občina v zakupu oziroma najemu. Za vozilo v poslovnem najemu v okviru medobčinskega projekta Prostofer, se določila tega pravilnika ne uporabljajo.

 

2. člen

Pravico uporabe vozila imajo župan, vsi uslužbenci občinske uprave, občinski svetniki in člani nadzornega odbora – v nadaljevanju uporabniki, po predhodni odobritvi župana ali direktorja občinske uprave. Vozilo lahko izjemoma uporabljajo člani občinskih komisij, odborov, enot civilne zaščite, javni delavec občine, prostovoljci občine in drugi, ki ne sodijo med uporabnike po tem pravilniku, če je njihova uporaba vezana in potrebna za opravljanje zakonsko določenih nalog občinske uprave – v nadaljevanju naloge.

Za uporabo vozila je potreben potni nalog za prevoz oseb. Uporabnik prevzame potni nalog v tajništvu, skupaj s ključi in ostalimi dokumenti službenega vozila.

 

3. člen

Vozilo se uporablja za namene, pod pogoji in na način, ki ga določa ta pravilnik.

 

4. člen

Uporaba vozila za službene namene je uporaba, ki je povezana z opravljanjem dela v okviru službenih obveznosti upravičenca, ki so potrebna za izvajanje nalog.

 

5. člen

Vozilo lahko župan in ostali uslužbenci občinske uprave uporabijo tudi za prevoz na delo in z dela, pri čemer niso upravičeni do povračila stroškov za prevoz na delo.

 

6. člen

Uporabnik je dolžan z vozilom ravnati kot skrben gospodar ter skladno s tehničnimi normativi proizvajalca, s cestno prometnimi predpisi in s tem pravilnikom.

Uporabnik je zlasti dolžan skrbeti, da:

·   ima veljavno vozniško dovoljenje in podlago za uporabo službenega vozila (potni nalog),

·   je vozilo v času mirovanja pravilno parkirano na vnaprej določenem mestu oziroma garaži,

·   ob morebitnem škodnem dogodku sestavi zapisnik o nezgodi,

·   o morebitni okvari oziroma o prometni nesreči obvesti tajništvo,

·   vozila ne uporablja kadar je pod vplivom alkohola ali prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil in drugih psihoaktivnih snovi.

 

7. člen

Upravičenec pravice do uporabe službenega vozila ne more prenesti na drugo osebo, razen v izjemnih primerih (npr. bolezen ali slabo počutje upravičenca), pri čemer mora biti upravičenec prisoten pri vožnji.

 

8. člen

V primeru kršitev cestno prometnih predpisov mora upravičenec na svoje stroške poravnati izrečene globe.

Upravičenec je odškodninsko odgovoren za škodo, ki jo povzroči naklepno ali iz hude malomarnosti. Odškodninska odgovornost upravičenca se ugotavlja po splošnih predpisih o povrnitvi škode in odgovornosti delavcev v delovnopravnih razmerjih.

 

9. člen

Vsi stroški, povezani z registracijo službenega vozila, rednim in izrednim vzdrževanjem, stroški goriva, maziva, cestnin oziroma vinjet, stroški obveznega in kasko zavarovanja ter drugi stroški, povezani z uporabo službenega vozila, se krijejo iz proračuna občine.

 

10. člen

Uporaba osebnih vozil v službene namene z uveljavljanjem povračila stroška prevoza je dovoljena samo v primeru, ko ni na razpolago službeno vozilo, po predhodni odobritvi pooblaščene osebe.

Za vsako tako uporabo osebnega vozila v službene namene se upravičencem obračunajo dejansko prevoženi kilometri v skladu s 4. členom Zakona o višini povračil stroškov v zvezi z delom in nekaterih drugih prejemkov (Uradni list RS, št. 87/97, 9/98, 48/01, 40/12 – ZUJF in 8/20).

 

11. člen

Župan lahko s sklepom imenuje skrbnika vozila. Če župan skrbnika ne imenuje, to funkcijo opravlja direktor občinske uprave.

Naloge skrbnika so:

·   skrb za menjavo pnevmatik (zimsko letno in po potrebi ob dotrajanosti),

·   skrb za redne letne servise in redno vzdrževanje vozila (preverjanje hladilne tekočine, olja ipd),

·   skrb za potrebne servise ob okvari vozila,

·   pregled pomanjkljivosti, na katere opozorijo uporabniki vozila (delovanje zavor, motorja, alternatorja, akumulatorja ipd), kar je povezano z varnim delovanjem in uporabo vozila.

 

12. člen

Uporabniki vozila so se pred uporabo vozila dolžni seznaniti s tem pravilnikom.

 

13. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 032-0004/2018-17

Datum: 15. 04. 2021

 

 

Občina Nazarje

 

Matej Pečovnik, župan