New Page 2

Na podlagi petega odstavka 61. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (ZPNačrt, Uradni list/RS, št. 33/07, 70/08-ZVO-1B, 108/09, 80/10-ZUPUDPP (106/10 popr.), 43/11-ZKZ-C, 57/12, 57/12-ZUPUDPP-A, 109/12),  in 15. člena Statuta Občine Destrnik (Uradni vestnik Občine Destrnik, št. 10/2010, 11/2010, 14/2014 in 9/2015) je Občinski svet Občine Destrnik na 8. redni seji dne 24. 09. 2015 sprejel

 

ODLOK

O OBČINSKEM PODROBNEM PROSTORSKEM  NAČRTU ZA STANOVANJSKO OBMOČJE V ENOTI UREJANJA PROSTORA PL6

 

I.       Splošne določbe

 

 

1. člen

(predmet odloka)

(1) S tem odlokom se sprejme občinski podrobni prostorski načrt za  stanovanjsko območje v enoti urejanja prostora Pl6 (v nadaljevanju: OPPN), ki ga je izdelala družba UMARH d.o.o., Ptuj, pod številko 27/13.

(2) Občinski podrobni prostorski načrt določa:

·       območje OPPN,

·       arhitekturne, krajinske in oblikovalske rešitve prostorskih ureditev,

·       načrt parcelacije,

·       etapnost izvedbe prostorske ureditve,

·       rešitve in ukrepe za celostno ohranjanje kulturne dediščine,

·       rešitve in ukrepe za varstvo okolja in naravnih virov ter ohranjanja narave,

·       rešitve in ukrepe za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom,

·       pogoje glede priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro,

·       druge pogoje in zahteve za izvajanje OPPN.

 

II.      Opis načrtovane prostorske ureditve

 

2. člen

(prostorske ureditve, ki se določajo z OPPN)

OPPN bo določil prostorske pogoje in rešitev za učinkovito in usklajeno delovanje območja, pogoje za priključevanje na infrastrukturo ter predvideno novo parcelacijo območja. OPPN bo osnova za dovoljevanje in izvajanje posegov v prostor. Konkretno OPPN ureja umestitev osmih družinskih stanovanjskih hiš v prostor, njihovo priključevanje na infrastrukturo širšega območja, ter zagotavljanje dostopa do zemljišč.

 

III.    Vsebina OPPN

 

3. člen

(sestavni deli OPPN)

OPPN vsebuje:

(1) Odlok

(2) Grafični del:

1.    Izsek iz kartografskega dela OPN s prikazom lege prostorske ureditve v širšem območju           1: 5.000

2.    Območje OPPN z obstoječim stanjem                       1:1.000

3.    Prikaz vplivov in povezav s sosednjimi območji

       1: 5.000

4.    Ureditvena situacija            1:1.000

5.1   Ureditvena situacija s  prikazom poteka omrežij in priključevanja na gospodarsko in javno infrastrukturo ter grajeno javno dobro - infrastruktura        1:1.000

5.2   Ureditvena situacija s  prikazom poteka omrežij in priključevanja na gospodarsko in javno infrastrukturo ter grajeno javno dobro - promet 1:1000

6.    Prikaz ureditev, potrebnih za varovanje okolja, naravnih virov in ohranjanje narave in ureditev potrebnih za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom       1:1.000

7.    Načrt parcelacije     1:1.000

(3) Priloge:

·       Povzetek za javnost, 

·       Obrazložitev in utemeljitev OPPN,

·       Smernice in analiza smernic nosilcev urejanja prostora,

·       Strokovne podlage,

·       Spis postopka priprave in sprejemanja OPPN.

 

IV.   Umestitev načrtovane ureditve v prostor

 

4. člen

(ureditveno območje)

(1) Ureditveno območje OPPN:

Območje obdelave OPPN obsega zemljišča na parcelah št. 324/5, 324/6, 329/1, 329/2 in 719/16 vse k.o. Janežovci.  Velikost območja je cca  6522,00 m².

(2) Meja območja OPPN:

Območje je locirano južno ob lokalni cesti 560091. Izhodiščna točka opisa poteka meje območja leži v najbolj zahodni točki območja obdelave v stik parcele 324/5 in lokalne ceste. Opis poteka meje teče v smeri urinega kazalca in to od izhodiščne točke v smeri juga v dolžini 24m. V tej točki zavije proti vzhodu in po manjši deviaciji vzpostavi stik s parcelo 324/6zavije proti jugu do severne parcelne meje parcele 325/2. V stiku z mejo se obrne proti vzhodu in po 31m zvije proti severu zahodu. Po stiku z vzhodno mejo parcele 324/6 teče po meji v dolžini 20m in zavije  proti vzhodu, obide obstoječo hišo in zavije proti jugovzhodu. Po 26m zavije proti vzhodu in poteka po severni meji stavbišča126 do zahodne parcelne meje parcele 331/20. V stiku s parcelno mejo zavije proti severu in po parcelni meji nadaljuje do občinske poti 450091. V stiku z občinsko potjo zavije proti zahodu in teče do izhodiščne točke.

 

5. člen

(obstoječe razmere)

Območje obdelave leži južno  ob lokalni cesti 450091 in je v naravi podolgovata njivska površina, ki jo prekine dovozna pot do obstoječih stanovanjskih objektov v južnem delu naselja. Cesta  nima urejenega statusa in ni odmerjena. Obravnavano območje je v OPN Destrnik opredeljeno kot območje stanovanjske gradnje namenjeno širitvi stanovanj. Osnova za izdelavo in sprejem OPPN za to območje je opredelitev v OPN. Pri izdelavi OPPN so bile upoštevane usmeritve v OPN.  Na območju ni evidentiranih enot kulturne dediščine.

 

6. člen

 (planska in urbanistična podlaga)

Pravna podlaga za pripravo OPPN je Zakon o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07, 108/09, 57/12, 109/12) ter sprejeti Odlok o Občinskem prostorskem načrtu občine Destrnik (Uradni vestnik Občine Destrnik, leto 16, številka 13 z dne 29. decembra 2011,

v nadaljevanju OPN) v katerem je območje obdelave opredeljeno v EUP Pl6.

 

7. člen

(dovoljena namembnost objektov)

Namembnost območja je skladna z določili sprejetega OPN in sklepa župana o pripravi OPPN. Območje je namenjeno gradnji družinskih stanovanjskih objektov, dovoljene so oskrbne, servisne in poslovne dejavnosti, ki so glede vrste in nivoja emisij skladne s predpisanimi največjimi dopustnimi nivoji za stanovanjska območja in dopolnjujejo osnovno stanovanjsko namembnost.

 

8. člen

(vrste objektov na območju OPPN)

Na območju OPPN je dovoljena gradnja:

·       družinskih stanovanjskih hiš,

·       drugih stavb ali delov stavb v skladu z dopustno namembnostjo,

·       predvidenih utrjenih površin (povozne in manipulativne površine),

·       enostavnih in nezahtevnih objektov,

·       infrastrukturnih objektov, naprav in omrežij,

·       gradbeno inženirskih objektov za varstvo pred naravnimi nesrečami in drugih gradbeno inženirskih objektov, kot so ograje, škarpe, oporni zidovi in podobno.

 

9. člen

(zasnova urbanistične ureditve območja s pogoji za oblikovanje objektov)

(1) Programska izhodišča:

Na obravnavanem zemljišču je skladno s sklepom župana ter uskladitvijo interesov lastnikov zemljišč  predvidena naslednja zasnova: Za celoten kompleks bo uporabljeno obstoječe cestno omrežje, skupaj s potrebo energetsko in komunalno infrastrukturo za gradnjo osmih družinskih stanovanjskih hiš.

(2) Funkcionalna in programska zasnova:

Na celotnem obravnavanem območju je umeščenih 8 parcel za družinske stanovanjske objekte.

Dostopi na parcele  so organizirani iz lokalne ceste 450091 ter predvidenih dovoznih poti, ki so na Karti 7 označene kot JD1 in JD3. Priključki na lokalno cesto se načrtujejo v skladu s pravilnikom o priključevanju na javne ceste preko lokalnih javnih poti oz. lokalnih cest. Za zagotovitev dostopov se deli obstoječih zemljišč namenijo za javne poti oz. ceste. Velikosti novih zemljišč za gradnjo so med cca 445 m2 in 932 m2.

(3) Pogoji za oblikovanje objektov:

Največja dopustna etažnost stavb je P+1N ali P + M, dopustna je kletna etaža. Stanovanjske stavbe so pravokotnega osnovnega tlorisa v razmerju stranic najmanj 1 : 1,2. Dovoljene so dvokapne strehe z nakloni od 35 do 45°, s slemenom vzporednim daljšim stranicam objekta. Dovoli se izstreške, izzidke in strešna okna. Kritina je opečna ali opečni podobna v temno sivi, temno rjavi ali opečni barvi. Vidni kleparski izdelki so bakreni ali v barvah brona. Fasadni materiali niso predpisani. Barve fasad so svetli pastelni odtenki barv iz naravnega kolorita okolice. Lesene fasadne obloge in senčila se pleska v prosojnih mat barvah, da je vidna struktura lesa. Nad izpostavljenimi deli stavb, enostavnimi in nezahtevnimi objekti so dovoljene položne in ravne strehe.

(4) Pogoji za lociranje objektov:

Lokacija objektov na zemljišču je pogojena s konfiguracijo terena. Objekti naj bodo orientirani pravokotno oz. vzporedno glede na dovozno cesto. Minimalni odmiki od parcelnih mej so 2 m. Enostavni in nezahtevni objekti se lahko locirajo bližje parcelni meji, vendar ne bližje kot je to določeno v 10. členu odloka. Ne glede na določene odmike mora biti zagotovljena požarna varnost in prometna preglednost na območju.

(5) Oblikovanje zemljišč in zelenih površin:

Vse površine, ki niso povozne ali pohodne, morajo biti zatravljene. Drevesa morajo biti najmanj za polovico končne širine krošnje odmaknjena od parcelnih mej sosedov. Zelenice in zasaditve mora redno vzdrževati lastnik.

(6) Višinska regulacija kompleksa:

Višinsko bodo objekti prilagojeni obstoječim objektom in terenskim danostim.

(7) Komunalna infrastruktura:

Komunalna infrastruktura se pretežno že nahaja na ali ob območju OPPN, obstoječi objekti so priključeni na elektro in telekomunikacijsko omrežje, vodovod in imajo urejene dostope do javne ceste. Odvajanje komunalnih vod je urejeno individualno (večinoma greznice), s ponikanjem odpadnih vod na lastnih parcelah. Pogoji za priključevanje na posamezne infrastrukturne objekte in naprave so podani v poglavju „zasnova komunalne infrastrukture in načrtovanega grajenega javnega dobra“ kjer so upoštevane pridobljene smernice posameznih upravljavcev. Območju se približujejo naslednji energetski vodi:

·       20 kV daljnovod Drstelja 1 (d-312 OE Ptuj)

·       0,4 kV  nizkonapetostno omrežje podzemne in nadzemne izvedbe transformatorske postaje Janežovci – Placar (t-637 OE Ptuj)

 

10. člen

(odmiki objektov od parcelnih mej)

 (1) Minimalni odmiki najbolj izpostavljenih delov zahtevnih in manj zahtevnih objektov od parcelnih mej so 2 m.

(2) Enostavni in nezahtevni objekti (glej Uredba o razvrščanju objektov glede na zahtevnost gradnje, Uradni list RS, št. 18/13, 24/13 in 26/13), morajo biti najbolj izpostavljeni deli objekta od meje sosednjega zemljišča odmaknjeni za polovico svoje višine, pri vkopanih objektih najmanj 1,5 m, ograja kot enostaven objekt in objekt brez kriterija višine pa se lahko gradi do meje. Objekti za posode za odpadke so lahko locirani ob parcelni meji, v ograji ob ulici;

(3) Ne glede na določbe iz prejšnjih odstavkov mora biti z ustreznimi odmiki zagotovljena požarna varnost in prometna preglednost.

 

11. člen

(odvodnjavanje zemljišč)

(1) Padavinske vode iz  obravnavanega območja (streh, parkirišč, cest) je potrebno prioritetno ponikati, bodisi direktno preko peskolovov ali preko ustrezne ponikovalnice, pri čemer je potrebno upoštevati, da mora biti ponikovalnica locirana izven vpliva vseh povoznih in manipulativnih površin.   Na karti 5.1 grafičnega dela OPPN so prikazane okvirne lokacije ponikovalnic, natančno lokacijo in dimenzijo ponikovalnic se določi v projektu za pridobitev gradbenega dovoljenja. Če ponikanje ni možno, kar je potrebno računsko dokazati, je potrebno vode speljati v bližnji vodotok ali površinski odvodni jarek oz. razpršeno po terenu, če nobena predhodna rešitev ni možna.

(2) V projektni dokumentaciji se  tekstualno in grafično obdela:

·       zunanja ureditev na pregledni situaciji, iz katere bo razvidna dispozicija objektov, ureditev okolice,

·       rešitev odvoda vseh vrst odpadnih  voda (komunalne odpadne vode in meteorne vode),

·       predviden način ogrevanja objektov.

 

V.       Zasnova komunalne infrastrukture in načrtovanega grajenega javnega dobra

 

12. člen

(cestno omrežje - promet)

Za priključitev  na lokalno cesto 060141 bodo urejeni trije neposredni priključki in tri dovozne ceste na lokalno cesto, na katere si priključi pet stanovanjskih objektov. Ob vsakem objektu morajo biti zagotovljena najmanj 3 parkirna mesta.

 

13. člen

(električno omrežje)

(1) Napajanje predvidenih odjemalcev za stanovanjsko območje v EUP Pl6 bo izvedeno preko obstoječega NN 0,4 kV izvoda I-O3 Visočnik iz obstoječe TP t-637 Janežovci Placar.

(2) Na območju OPPN poteka obstoječe NN 0,4 kV omrežje. Obstoječe NN 0,4 kV omrežje poteka ob robu predvidene  gradbene  parcele 4, zato je potrebno pri umestitvi objektov na tej parceli upoštevati varnostno razdaljo, ki za tovrsten vod znaša 1,25 m. Varnostna višina obstoječega NNO 0,4 kV omrežja mora ostati nespremenjena. Zato dvigovanje terena pod obstoječim NNO 0,4 kV ni dovoljeno.

(3) Ob neizpolnjevanju v drugem odstavku navedenih zahtev bo potrebno izvesti rekonstrukcijo obstoječega NNO 0,4 kV omrežja.

(4) Tipi, preseki in število kablov NNO 0,4 kV razvoda bodo določeni v PZI po pridobljenih soglasjih za priključitev.

(5) Kabli bodo položeni na dno kabelskega jarka globine 0,8 m v 20 cm debelo fino plast zemlje. Na prehodih pod povoznimi površinami in pri prekoračenju dovoljenih minimalnih razdalj kablov glede na druge podzemne instalacije bo izvedena kabelska kanalizacija.

(6) Pri križanju komunalnih vodov bodo kabli zaščiteni pred mehanskimi poškodbami, tako da bodo položeni v zaščitno cev.

(7) Trasa NN 0,4 kV razvoda in ostale podrobnosti so razvidne iz priložene strokovne osnove „Načrt električnih inštalacij in električne opreme: Ureditev EE omrežja za stanovanjsko območje EUP Pl6“ (Elektro Maribor d.d.,  št. načrta: 346/14-PT, Maribor, oktober 2014).

(8) Možno je odstopanje predvidenih tras zaradi kasnejše uskladitve z ostalimi komunalnimi vodi.

 

14. člen

(plinsko omrežje)

Na območju izgradnja plinskega omrežja ni predvidena.

 

15. člen

(vodovodno omrežje)

(1) Na območju OPPN poteka v cestišču obstoječi vodovodni cevovod PE DN 63. Ta cevovod zagotavlja tudi potrebno protipožarno vodo. Za zagotovitev oskrbe s požarno vodo je potrebno povečati vodovodno cev na dimenzijo PE DN 110 in jo povezati s transportnim vodovodnim cevovodom PVC 160, ki poteka po mejni cesti Mestni vrh – Placar.

(2) Vodovodni priključki se izvedejo iz obstoječega vodovodnega cevovoda PE DN 63.

 

16. člen

 (kanalizacijsko omrežje)

(1) Komunalne odpadne vode je potrebno zbirati v več prekatni vodonepropustni greznici na praznjenje ali jih očistiti v mali čistilni napravi. Po izgradnji kanalizacijskega omrežja na tem območju se je na njega priključiti. Za priključitev na kanalizacijsko omrežje je potrebno upoštevati ustrezne pogoje upravljavca omrežja.

(2) Meteorne vode iz streh in utrjenih površin se po čiščenju v peskolovih in lovilcih olj prioritetno ponika. Če ponikanje ni možno, kar je potrebno računsko dokazati, se vode spelje v bližnji vodotok ali površinski odvodnik (jarek). Meteorne vode s prometnih manipulativnih površin se speljejo v ponikanje preko ustrezno dimenzioniranih standardiziranih lovilcev olj (SIST EN 858-2).

 

17. člen

(telekomunikacijsko omrežje)

Priključna točka za zazidavo je pri obstoječem telekomunikacijskem objektu na naslovu Placar 56a.

Od obstoječega kabelskega objekta je potrebno posamezne priključke izveski v skladu z upravljavcem telekomunikacijskih objektov.

Obstoječe TK omrežje na območju je treba ustrezno zaščititi, prestaviti in razširiti na osnovi projektne ali tehnične dokumentacije. Vse stroške v zvezi s posegi povezanimi z obstoječim omrežjem krije investitor posamezne gradnje. Vsa dela v zvezi z obstoječim TK omrežjem mora izvajati upravljavec telekomunikacijskih objektov.

 

18. člen

(obveza priključevanja)

Stavbe znotraj OPPN, ki niso nezahtevni in enostavni objekti, se morajo obvezno priključevati na zgrajena infrastrukturna omrežja širšega območja.

 

VI.     Rešitve in ukrepi za celostno ohranjanje kulturne dediščine,  varovanje okolja, naravnih virov in ohranjanje narave ter za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom

 

19. člen

(varstvo okolja)

(1) Realizacija obravnavanega OPPN ne bo negativno vplivala na varstvo okolja, naravnih virov in ohranjanje narave, ker je obravnavano območje že delno pozidano z družinskimi stanovanjskimi hišami in se razmere ob zadostno dimenzionirani komunalni  infrastrukturi ne poslabšujejo.

(2) V času gradnje in uporabe je treba upoštevati okoljevarstvene ukrepe za čim manjše obremenjevanje okolja.

(3) Predvidena gradnja je locirana izven območja visokih voda.

(4) V projektni dokumentaciji za pridobitev gradbenega dovoljenja mora biti opredeljen način ogrevanja objektov. V primeru ogrevanja objektov s toplotno črpalko sistema voda - voda, kjer je kot toplotni vir podtalna voda ali z geosondo, kjer je toplotni vir zemlja preko vertikalne zemeljske sonde, za kar je treba izvesti vrtino, si mora investitor pridobiti vsa potrebna soglasja in dovoljenja v skladu z veljavno zakonodajo.

 

20. člen

(ravnanje z odpadki)

Na območju OPPN bo zbiranje odpadkov izvajano skladno z občinskimi pravili.

 

21. člen

(ohranjanje narave)

Na območju OPPN ni območij ali objektov varovane narave, zato posebni ukrepi za varovanje narave niso predvideni.

 

22. člen

(varovanje kulturne dediščine)

(1) Na območju OPPN ni objektov in območij kulturne dediščine.

(2) Ob vseh posegih v zemeljske plasti velja obvezujoč splošni arheološki varstveni režim, ki najditelja / lastnika zemljišča in investitorja / odgovornega vodjo del ob odkritju dediščine zavezuje, da najdbo zavaruje nepoškodovano na mestu odkritja  in  o najdbi takoj obvesti pristojno enoto ZVKDS, ki situacijo dokumentira v skladu z določili arheološke stroke. Zaradi bližine Rimskodobne gomile ministrstvo za kulturo priporoča izvedbo predhodne ocene arheološkega potenciala.

 

23. člen

(dostopi za komunalna in intervencijska vozila)

Za dostop intervencijskih vozil do objektov na območju služi obstoječe in predvideno  prometno omrežje območja. Intervencijske poti morajo biti vedno proste in vzdrževane skladno s predpisi, tudi v posebnih razmerah (sneg, poledica, izredne situacije).

 

24. člen

(varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami)

(1) Območje se glede plazovitosti nahaja v območju običajnih zaščitnih ukrepov in nima visoke podtalnice ali drugih nevarnih lastnosti, zato posebni ukrepi za zagotovitev varnosti pred naravnimi nesrečami niso potrebni.

(2) Objekti morajo biti grajeni potresno varno skladno z geotehničnim poročilom, ki mora biti osnova za vsa projektiranja na območju, ki ga obravnava predmetni OPPN.

 

25. člen

(varstvo pred požarom)

(1) Realizacija OPPN ne bo negativno vplivala na varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, ker se razmere ne poslabšujejo.

(2)  Način pozidave in prometnih poti celotnega območja zagotavlja dostopnost in evakuacijo iz objekta v slučaju naravnih nesreč (potres) in v slučaju požara.

(3) Vsi objekti na območju morajo biti grajeni skladno s protipožarnimi predpisi. Za stavbe mora biti v postopku pridobitve gradbenega dovoljenja izdelana zasnova oz. študija požarne varnosti.

(4) Skladiščenje vnetljivih in eksplozivnih snovi na območju ni dovoljeno.

 

26. člen

(ukrepi za obrambo)

Na območju OPPN ni predvidenih ukrepov za obrambo.

 

VII.    Parcelacija območja

 

27. člen

(število, velikost in oblika parcel)

Meje na območju niso v celoti urejene. Po sprejetju OPPN bo potrebno izvesti novo parcelacijo. Parcelacija mora biti izvedena skladno s pravili mejno ugotovitvenega postopka.

 

VIII. Tolerance

 

28. člen

(dopustna odstopanja)

(1) Parcelacija na območju lahko smiselno odstopa od predvidene glede na dejansko ugotovljene meje. Točne lokacije cestnih priključkov lahko odstopajo od v OPPN predvidenih, če je za njihovo izvedbo pridobljeno soglasje upravljavca ceste.

(2) Ob soglasju upravljavcev infrastrukturnih omrežij so možna odstopanja od tras in načina izvedbe predvidenih infrastrukturnih omrežij.

 

IX.     Etapnost izvajanja OPPN

 

29. člen

(etapnost izvajanja OPPN)

Predvidena je več fazna etapnost izvajanja OPPN.

 

X.       Končne določbe

 

30. člen

(vpogled v OPPN)

OPPN je na vpogled med uradnimi urami v prostorih Občinske uprave Občine Destrnik.

 

31. člen

(nadzor nad izvajanjem OPPN)

Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravljajo pristojne inšpekcijske službe.

 

32. člen

(začetek veljavnosti OPPN)

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 900-12/2015-8R-11/19

Datum: 24. 09. 2015

 

 

Občina Destrnik

 

Vladimir Vindiš, župan