New Page 3

V skladu s 6. in 12. členom Zakona o gostinstvu – ZGos (UL RS, št. 93/2007-UPB2; v nadaljevanju: zakon), Pravilnikom o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 78/1999, 107/2000, 30/2006 in 93/2007) in na podlagi 15. člena Statuta občine Rače-Fram (MUV, št. 27/2011 in 5/2015) je Občinski svet Občine Rače-Fram na svoji 9. redni seji dne 5. novembra 2015 sprejel

 

P R AV I L N I K

o merilih za potrditev prijave obratovalnega časa in za

izdajo soglasja k podaljšanemu obratovalnemu času

gostinskih obratov ter kmetij, na katerih se opravlja

gostinska dejavnost, na območju občine Rače-Fram

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

Ta pravilnik določa postopek, merila in pogoje na podlagi katerih za gostinstvo pristojen organ Občine Rač-Fram (v nadaljevanju:

občinska uprava) gostinskemu obratu in kmetiji, na kateri se opravlja gostinska dejavnost (v nadaljevanju: kmetija), potrdi prijavo obratovalnega časa (v nadaljevanju: redni obratovalni čas) in izda soglasje za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času.

S tem pravilnikom se določajo tudi postopek, merila in pogoji na podlagi katerih občinska uprava gostinskemu obratu oz. kmetiji, izda soglasje za obratovanje v enkratnem podaljšanem obratovalnem času.

Pravilnik določa še obratovalni čas zunaj gostinskih obratov in kmetij (v nadaljevanju: gostinski vrtovi, hotelske terase,…), na območju občine Rače-Fram.

 

2. člen

Gostinska dejavnost obsega pripravo in strežbo jedi ter pijač in nastanitev gostov.

Gostinski obrati so: hoteli, moteli, penzioni, prenočišča, gostišča, hotelska in apartmajska naselja, planinski in drugi domovi, kampi, restavracije, gostilne, kavarne, slaščičarne, okrepčevalnice, bari, vinotoči ter obrati za pripravo in dostavo jedi.

 

3. člen

Gostinsko dejavnost opravljajo pravne osebe in samostojni podjetniki posamezniki, ki so registrirani za opravljanje gostinske dejavnosti ter društva, ki imajo gostinsko dejavnost določeno v svojem temeljnim aktu, če izpolnjujejo pogoje, določene z zakonom (v nadaljevanju: gostinci).

Gostinsko dejavnost lahko v obsegu, ki ga določa zakon, opravljajo tudi fizične osebe kot sobodajalci in kmetje, če izpolnjujejo pogoje, določene z zakonom.

4. člen

Gostinec oz. kmet mora poslovati v obratovalnem času, določenim s potrditvijo prijave rednega obratovalnega časa oz. v skladu z izdanim soglasjem za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času ali pa v skladu z izdanim soglasjem za enkratno podaljšanje obratovalnega časa, kadar gostinec oz. kmet za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času potrebuje soglasje občinske uprave.

Gostinec oz. kmet mora obvestilo o razporedu obratovalnega časa objaviti na vidnem mestu ob vhodu v gostinski obrat oz. kmetijo.

 

II. OBRATOVANJE V REDNEM OBRATOVALNEM

ČASU

 

5. člen

Gostinci oz. kmetje, ki opravljajo gostinsko dejavnost na območju občine Rače-Fram, morajo najmanj petnajst (15) dni pred začetkom obratovanja gostinskega obrata oz. kmetije in v primeru, da želijo obratovalni čas spremeniti, pri občinski upravi oddati obrazec prijave obratovalnega časa.

Gostinec oz. kmet določi svoj obratovalni čas v skladu s svojimi poslovnimi interesi in z upoštevanjem določb tega pravilnika.

Če v okviru gostinskega obrata obratuje več enot, ki samostojno opravljajo gostinsko dejavnost (npr. hotelske restavracije, kavarne, jedilnice, bari…), je gostinec tudi za vsako tako enoto posebej dolžan prijaviti obratovalni čas.

 

6. člen

Gostinec oz. kmet določi redni obratovalni čas glede na vrsto gostinskega obrata oz. kmetije, kot sledi:

- gostinski obrati, ki nudijo gostom nastanitev (hoteli, moteli, penzioni, prenočišča, gostišča, planinski in drugi domovi) in sestavne enote teh obratov (npr. hotelske restavracije, kavarne, jedilnice, bari…) ter kmetije z nastanitvijo med 0. in 24. uro,

- restavracije, gostilne, kavarne in kmetije, kjer nudijo le jedi in pijače, med 6. in 2. uro naslednjega dne,

- slaščičarne, okrepčevalnice, bari in vinotoči med 6. in 24. uro,

- obrati za pripravo in dostavo jedi med 0. in 24. uro oziroma glede na naročila,

- gostinski obrati v sklopu igralnic in igralnih salonov med 0. in 24. uro oziroma v času njihovega obratovanja.

Obratovalni čas gostinskega obrata v večnamenskem objektu (trgovinsko-poslovnih ali športno-kulturnih objektih), mora biti določen v skladu z merili iz prejšnjega odstavka in ne sme biti v nasprotju z obratovalnim časom večnamenskega objekta, določenim na temelju pisnega soglasja večine najemnikov in lastnikov poslovnih prostorov.

Če gostinski obrat oz. kmetija opravlja gostinsko dejavnost izven časa, določenega v prvem odstavku tega člena, se šteje, da obratuje v podaljšanem obratovalnem času.

 

7. člen

Ne glede prvi odstavek prejšnjega člena tega pravilnika smejo na območju občine Rače-Fram gostinski obrati (restavracije, gostilne, kavarne, slaščičarne, okrepčevalnice, bari in vinotoči) ter kmetije, ki gostom nudijo le jedi in pijače, ob tem pa se nahajajo v stavbah s stanovanji ali v objektih na območju stanovanj, ki so namenjena bivanju ter spremljajočim dejavnostim, redno obratovati le med 6. in 22. uro. To velja tudi za njihove vrtove in terase.

V kolikor obratuje gostinski obrat oz. kmetija samo v rednem obratovalnem času, velja prijava obratovalnega časa, ki jo potrdi občinska uprava, do spremembe obratovalnega časa oz. do prenehanja obratovanja gostinskega obrata oz. kmetije.

 

III. OBRATOVANJE V PODALJŠANEM

OBRATOVALNEM ČASU

 

8. člen

Gostinski obrat oz. kmetija lahko obratuje v podaljšanem obratovalnem času, v kolikor pri občinski upravi predhodno odda vlogo za izdajo soglasja za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času, ki je na obrazcu prijave obratovalnega časa gostinskega obrata oz. kmetije. Občinska uprava na podlagi določil tega pravilnika izda soglasje za tekoče koledarsko leto oz. do izteka naslednjega koledarskega leta, če je obrazec prijave obratovalnega časa gostinskega obrata oz. kmetije pri občinski upravi oddan še v mesecu novembru tekočega koledarskega leta.

Zaradi časovne omejitve veljavnosti soglasja za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času, mora gostinec oz. kmet, najmanj petnajst (15) dni pred začetkom novega koledarskega leta za naslednje koledarsko leto, pravočasno oddati nov obrazec prijave obratovalnega časa (z vlogo za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času). Z dnem izteka veljavnosti soglasja izgubni gostinec oz. kmet pravico do obratovanja v podaljšanem obratovalnem času in lahko, v skladu z določili tega pravilnika, obratuje le še v rednem obratovalnem času.

 

9. člen

Poleg poslovnega interesa gostinca oz. kmeta se pri potrjevanju obratovalnega časa gostinskega obrata oz. kmetije ter pri izdaji soglasja za obratovanje v podaljšanem oz. enkratnem podaljšanem obratovalnem času upoštevajo še naslednja merila in pogoji:

- značilnost območja, kjer se gostinski obrat nahaja (bližina železniške ali avtobusne postaje, kulturnih in športnih objektov),

- potrebe razvoja gostinstva in turizma na posameznem območju občine,

- vrsta gostinskega obrata (tudi ali je gostinski obrat v večnamenskem objektu in ali nudi dodatno gostinsko ponudbo, kot so prireditve, ples, kulturne in športne programe),

- dodatne potrebe gostov (kot so praznovanje rojstnih dni, porok, obletnic,…, ki so zaprtega tipa),

- obdobje v koledarskem letu (letni ali zimski čas in prazniki),

- skrb za urejenost okolice in parkirnih mest gostinskega obrata,

- izključitev zvočnih naprav v gostinskem obratu in na letnih vrtovih ter terasah od nedelje do četrtka po 22. uri, v petek in soboto po 23. uri in

- zagotovitev javnega reda in miru neposredno okrog in v gostinskem obratu (s strani pristojnih prekrškovnih organov ugotovljeno število kršitev).

10. člen

Na območju občine Rače-Fram lahko gostinci oz. kmetje obratujejo v podaljšanem obratovalnem času glede na vrsto gostinskega obrata:

- kavarne, slaščičarne, bari in vinotoči vse dni v tednu do 24. ure;

- kmetije, ki nudijo le jedi in pijače, restavracije, gostilne in okrepčevalnice v petek in soboto do 2. ure naslednjega dne ter

- nočni bari in diskoteke v petek in soboto do 3. ure naslednjega dne.

Občinska uprava lahko obratovalni čas vrtovom in terasam gostinskih obratov oz. kmetij podaljša do 23. ure.

 

11. člen

Če občinska uprava:

- ugotovi, da prijava obratovalnega časa ni popolna,

- ugotovi, da v njej niso upoštevane vse določbe tega pravilnika oz. obratovalni čas ni določen v skladu z merili,

- ne soglaša z morebitnim predlaganim podaljšanim obratovalnim časom, deloma ali v celoti zavrne prijavljeni obratovalni čas z odločbo, s katero gostincu oz. kmetu tudi določi obratovalni čas.

 

IV. OBRATOVANJE V ENKRATNEM PODALJŠANEM

OBRATOVALNEM ČASU

 

12. člen

Ne glede na že izdano soglasje, na podlagi katerega lahko gostinski obrat oz. kmetija obratuje tudi v podaljšanem obratovalnem času, ima gostinec oz. kmet (za posamičen enkraten dogodek) možnost pri občinski upravi oddati obrazec vloge za izdajo soglasja k enkratnemu podaljšanju obratovalnega časa gostinskega obrata oz. kmetije. Gostinec oz. kmet mora pri občinski upravi vložiti vlogo najmanj pet (5) dni pred predvidenim datumom dogodka, za katerega potrebuje soglasje za enkratno podaljšanje obratovalnega časa.

To soglasje lahko gostinec oz. kmet pridobiti, kadar v gostinskem obratu oz. kmetiji organizira prireditve javnega pomena (ob državnih, lokalnih in drugih praznikih ter obletnicah, žegnanjih …) ali omogoči praznovanja zaprtega tipa (poroke, rojstni dnevi, srečanja, obletnice …). Gostinec oz. kmet mora v vlogi navesti datum in razlog enkratnega dogodka.

Na eno (1) vlogo lahko gostinec oz. kmet navede več datumov oz. dogodkov, vendar ne več kot štiri (4) različne dogodke.

 

13. člen

Tovrstno soglasje je enkratno, saj je vezano samo na posamične enkratne dogodke in posledično na posamezne datume ter ne velja za druge dneve oz. datume. V primeru, da je soglasje izdano za dogodek zaprtega tipa, mora gostinec oz. kmet poskrbeti, da v gostinski obrat oz. kmetijo ne vstopajo nepovabljeni obiskovalci.

 

14. člen

Samo izredno in za namen enkratnega podaljšanja obratovalnega časa lahko občinska uprava gostincu oz. kmetu obratovalni čas podaljša do 4. ure naslednjega dne.

Za vrtove in terase gostinskih obratov oz. kmetij lahko občinska uprava izjemoma izda soglasje za enkratno podaljšanje obratovalnega časa do 2.00 ure naslednjega dne.

 

15. člen

Gostinec oz. kmet lahko brez soglasja občinske uprave obratuje dlje, kot traja obratovalni čas na dan pred prazniki, določenimi z zakonom ter ob pustovanju in martinovanju (vsakič po enkrat).

 

V. PREKLIC SOGLASJA ZA OBRATOVANJE V

PODALJŠANEM ALI ENKRATNEM PODALJAŠANEM

OBRATOVALNEM ČASU

 

16. člen

Občinska uprava lahko soglasje za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času gostincu oz. kmetu tudi prekliče in skrajša na redni obratovalni čas ali pa za naslednje koledarsko leto ne izda soglasja za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času.

Prav tako lahko občinska uprava prekliče izdano soglasje za enkratno podaljšanje obratovalnega časa, ki ga je občinska uprava izdala za več kot en (1) dogodek. Občinska uprava lahko to stori v kolikor je v posameznem koledarskem letu (zaradi kršenja javnega reda in miru ali neupoštevanja prijavljenega obratovalnega časa) prejela:

- več kot tri pritožbe stanovalcev oz. sosedov iz neposredne bližine (do 50 m)

- obvestilo policije o več kot treh policijskih intervencijah v gostinskem obratu oz. kmetiji in

- obvestilo pristojnega inšpekcijskega organa o kršitvi določb zakona in tega pravilnika.

V primeru preklica soglasja za obratovanje gostinskega obrata oz. kmetije v podaljšanem obratovalnem času in skrajšanja na redni obratovalni čas ali v primeru preklica soglasja za enkratno podaljšanje obratovalnega časa, ki je bilo izdano za več kot en (1) dogodek, gostinec oz. kmet naslednjih šest (6) mesecev ne more ponovno oddati vloge za izdajo soglasja za podaljšanje obratovalnega časa oz. za izdajo soglasja za enkratno podaljšanje obratovalnega časa.

 

VI. NADZOR NAD IZVAJANJEM DOLOČB TEGA

PRAVILNIKA

 

17. člen

Izvajanje določb tega pravilnika nadzoruje pristojni tržni inšpekcijski organ.

Če pristojni tržni inšpekcijski organ ugotovi, da gostinec oz. kmet ne določi obratovalnega časa oziroma ga ne prijavi občinski upravi, če ne posluje v določenem obratovalnem času ali če ne objavi obvestila o razporedu obratovalnega časa na vidnem mestu ob vhodu v gostinski obrat oz. kmetijo, ga lahko kaznuje z globo, kot to določa zakon. Ob ponavljanju teh prekrškov mu lahko na predlog občinske uprave tudi začasno ali trajno prepove opravljanje gostinske dejavnosti.

 

VII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

18. člen

Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o merilih za izdajo soglasja k podaljšanemu obratovalnemu času gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost na območju občine Rače – Fram (MUV, št. 15/2000).

 

19. člen

Ta pravilnik začne veljati 15 dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku, uporabljati pa se začne 1. januarja. 2016.

 

Številka: 034/9-74-2015

Datum: 5. november 2015

 

Župan občine Rače–Fram

Branko Ledinek, s. r.

 

 

Priloga:

1. obrazec Prijava obratovalnega časa gostinskega obrata oz. kmetije,

2. obrazec Vloga za izdajo soglasja za enkratno podaljšanje obratovalnega časa gostinskega obrata oz. kmetije.

 

Priloga 1

 

PRIJAVA OBRATOVALNEGA ČASA GOSTINSKEGA

OBRATA OZ. KMETIJE

 

I. OSNOVNI PODATKI O GOSTINSKEM OBRATU OZ.

KMETIJI, KI PRIJAVLJA OBRATOVALNI ČAS

 

1. Vrsta in naziv gostinskega obrata oz. kmetije ter naslov (naselje, ulica, hišna in poštna številka):

___________________________________________________

2. Naziv in sedež pravne osebe, samostojnega podjetnika posameznika ali društva, ki je registrirano za opravljanje gostinske dejavnosti oz. nosilca kmetije/dopolnilne dejavnosti kmetije __________________________________________

in davčna številka: _________________________________.

 

II. PRIJAVA RAZPOREDA OBRATOVALNEGA ČASA

GOSTINSKEGA OBRATA OZ. KMETIJE

 

1. Prijava rednega obratovalnega časa:

V skladu z določbami 11. in 12. člena Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 78/1999, 107/2000, 30/2006 in 93/2007) in Pravilnika o merilih za potrditev prijave obratovalnega časa in za izdajo soglasja k podaljšanemu obratovalnemu času gostinskih obratov ter kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost, na območju občine Rače-Fram (MUV, št.

___________), prijavljam naslednji redni obratovalni čas gostinskega

obrata oz. kmetije:

Ponedeljek od _________ do _________

Torek od _________ do _________

Sreda od _________ do _________

Četrtek od _________ do _________

Petek od _________ do _________

Sobota od _________ do _________

Nedelja od _________ do _________

2. Vloga za izdajo soglasja za obratovanje v podaljšanem

obratovalnem času:

V skladu z določbami 4. člena Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 78/1999, 107/2000, 30/2006 in 93/2007) in Pravilnika o merilih za potrditev prijave obratovalnega časa in za izdajo soglasja k podaljšanemu obratovalnemu času gostinskih obratov ter kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost, na območju občine Rače-Fram (MUV, št. ___________), prosim za izdajo soglasja za obratovanje v naslednjem podaljšanem obratovalnem času:

Ponedeljek od _________ do _________

Torek od _________ do _________

Sreda od _________ do _________

Četrtek od _________ do _________

Petek od _________ do _________

Sobota od _________ do _________

Nedelja od _________ do _________

Odgovorna oseba prijavitelja oz. vlagatelja:

Ime in priimek: ______________________________

Telefonska številka: ______________________________

naslov: ______________________________

Datum: _________________

Žig: Podpis: _________________

III. IZPOLNI PRISTOJNI OBČINSKI ORGAN

(OBČINSKA UPRAVA):

1. Potrjujemo redni obratovalni čas.

Datum: _________________ Žig:

Podpis pooblaščene osebe občinske uprave: _____________

2. Soglašamo s podaljšanim obratovalnim časom

za obdobje od ________________ do _________________

Datum: _____________________ Žig:

Podpis pooblaščene osebe občinske uprave: _____________

Priloga:

- Za prijavo rednega obratovalnega časa je potrebno plačati upravno takso na podlagi tarifne številke 1 Zakona o upravnih taksah - ZUT (Uradni list RS, št. 106/2010-UPB5) v višini 4,54 EUR;

- Za izdajo soglasja k podaljšanemu obratovalnemu času je potrebno plačati še upravno takso na podlagi tarifne številke 3 ZUT v višini 18,12 EUR;

- Prva in druga točka skupaj torej znašata 22,66 EUR.

Priloga 2

VLOGA ZA IZDAJO SOGLASJA ZA ENKRATNO

PODALJŠANJE OBRATOVALNEGA ČASA

GOSTINSKEGA OBRATA OZ. KMETIJE

 

1. Vrsta in naziv gostinskega obrata oz. kmetije ter naslov (naselje, ulica, hišna in poštna številka):

___________________________________________________

2. Naziv in sedež pravne osebe, samostojnega podjetnika posameznika ali društva, ki je registrirano za opravljanje gostinske dejavnosti oz. nosilca kmetije/dopolnilne dejavnosti kmetije

________________________________________________

in davčna številka: ________________________________.

 

DATUM IN KRATEK OPIS RAZLOGA ZA ENKRATNO

PODALJAŠNJE OBRATOVALNEGA ČASA:

Dne _____. _____. 20_____ od _______ ure

do _____. _____. 20_____ do _______ ure

organiziramo / omogočamo ____________________

Dne _____. _____. 20_____ od _______ ure

do _____. _____. 20_____ do _______ ure

organiziramo / omogočamo ____________________

Dne _____. _____. 20_____ od _______ ure

do _____. _____. 20_____ do _______ ure

organiziramo / omogočamo ____________________

Dne _____. _____. 20_____ od _______ ure

do _____. _____. 20_____ do _______ ure

organiziramo / omogočamo ____________________

 

Odgovorna oseba vlagatelja:

 

Ime in priimek: ______________________________

Telefonska številka: ______________________________

e-naslov: ______________________________

Datum: ______________________________

Žig: Podpis: _______________________

 

Priloga:

- Za izdajo soglasja za enkratno podaljšanje obratovalnega

časa je potrebno plačati upravno takso na podlagi tarifne številke 1 in 3 Zakona o upravnih taksah - ZUT (Uradni list RS, št. 106/2010-UPB5) v skupni višini 22,66 EUR.