New Page 2

Na podlagi 21., 61. in 62. člena Zakona o lokalni samoupravi /ZLS/ (Uradni list RS, št. 94/07-UPB2, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12-ZUJF, 14/15-ZUUJFO, 11/18-ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20-ZIUZEOP-A in 80/20-ZIUOOPE), 149. člena Zakona o varstvu okolja /ZVO-1/ (Uradni list RS, št. 39/06-UPB1, 49/06-ZMetD, 66/06-odl.US, 33/07-ZPNačrt, 57/08-ZFO-1A, 70/08, 108/09, 108/09-ZPNačrt-A, 48/12, 57/12, 92/13, 56/15, 102/15, 30/16, 61/17-GZ, 21/18-ZNOrg, 84/18-ZIURKOE in 158/20), Uredbe o odpadkih (Uradni list RS, št. 37/15, 69/15 in 129/20), Uredbe o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja (Uradni list RS, št. 87/12, 109/12, 76/17 in 78/19), 3. in 7. člena Zakona o gospodarskih javnih službah /ZGJS/ (Uradni list RS, št. 32/93, 30/98-ZZLPPO, 127/06-ZJZP, 38/10-ZUKN in 57/11-ORZGJS40), 3. člena Zakona o prekrških /ZP-1/ (Uradni list RS, št. 29/11-UPB8, 21/13, 111/13, 74/14-odl.US, 92/14-odl. US, 32/16, 15/17-odl.US, 73/19-odl.US, 175/20-ZIUOPDVE in 5/21-odl.US),12. in 24. člena Odloka o lokalnih gospodarskih javnih službah v Mestni občini Maribor (MUV, št. 11/12, 13/12, 11/13, 12/14, 25/14, 5/17, 9/18, 2/20, 3/21 in 8/21), 23. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV, št. 10/11, 8/14 in 12/19) je Mestni svet Mestne občine Maribor na svoji 29. redni seji dne 27. januarja 2022 sprejel

 

Odlok

o spremembah in dopolnitvah Odloka o načinu opravljanja obvezne lokalne gospodarske javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki v Mestni občini Maribor

 

1. člen

V odloku o načinu opravljanja obvezne lokalne gospodarske javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki v Mestni občini Maribor (MUV, št. 9/2020) se v 16. členu spremenijo prvi, četrti in sedmi odstavek tako, da se glasijo:

»(1) Izvajalec gospodarske javne službe je dolžan zagotoviti, da se v okviru gospodarske javne službe zbirajo in prevzemajo ločene frakcije komunalnih odpadkov skladno s podzakonskim predpisom, ki ureja zbiranje komunalnih odpadkov v okviru obvezne občinske gospodarske javne službe.

(4) Komunalni odpadki se izvajalcu gospodarske javne službe s strani povzročiteljev ali imetnikov odpadkov, prepuščajo z odlaganjem v tipizirane in označene nadzemne in podzemne zabojnike, posode ali vreče, nameščene na prevzemnih mestih. Glede na vrsto frakcije se odpadke ločeno prepušča še na zbiralnicah in v zbirnih centrih.

(7) V kolikor uporabnik ne kompostira kuhinjskih odpadkov in zelenega vrtnega odpada v hišnem kompostniku mora skladno z podzakonskim predpisom o ravnanju z biološko razgradljivimi kuhinjskimi odpadki in zelenim vrtnim odpadom tovrstne odpadke prepuščati izvajalcu gospodarske javne službe.«.

 

2. člen

17. člen se spremeni tako, da se glasi:

»17. člen

(prevzemanje ločeno zbranih frakcij)

(1)  Storitve ločenega zbiranja mora izvajalec gospodarske javne službe urediti tako, da bo lahko zagotavljal z zakonom opredeljene cilje ločenega zbiranja odpadkov za posamezne skupine ločenih frakcij. Pri tem mora zagotoviti:

-  redno prevzemanje vseh ločeno zbranih frakcij na prevzemnih mestih, zbiralnicah ločenih frakcij, zbirnih centrih ter v akcijah zbiranja ločenih frakcij odpadkov,

-  prevzemanje ločenih frakcij na prevzemnih mestih, po sistemu od vrat do vrat je namenjeno prevzemu določenih ločeno zbranih komunalnih odpadkov,

-  ustrezni volumen posod ali vreč za zbiranje, ki mora biti večji ali enak količini zbrane frakcije med dvema praznjenjema,

-  redno prevzemanje kosovnih odpadkov v zbirnih centrih,

-  prevzemanje kosovnih odpadkov na običajnih prevzemnih mestih po naročilu (kot je to opredeljeno v 23. členu tega odloka).

(2)  Storitve prevzemanja nevarnih frakcij obsegajo:

-  redno prevzemanje nevarnih frakcij v zbiralnicah nevarnih frakcij, ki so praviloma urejene v zbirnih centrih,

-  redno prevzemanje nevarnih frakcij, ki jih povzročitelji komunalnih odpadkov oddajajo v zbirnem centru ali premičnih zbiralnicah nevarnih frakcij.«.

 

3. člen

V 18. členu se na koncu prvega odstavka črta besedilo: »in skladno s programom iz tretjega odstavka 17. člena«.

Za tretjim odstavkom se doda nov četrti odstavek, ki se glasi:

»(4) Zbiralnice so lahko nadzemne ali podzemne izvedbe. Na lokacijah zbiralnic ni dovoljeno odlagati kosovnih, nevarnih, gradbenih, bioloških in drugih odpadkov v razsutem stanju ali v vrečah. Prav tako ni dovoljeno odlagati odpadkov v tipiziranih vrečah za odpadke izvajalca gospodarske javne službe.«.

 

4. člen

V 20. členu se prvi odstavek spremeni tako, da se glasi:

»(1) Izvajalec gospodarske javne službe mora zagotoviti prevzemanje nevarnih in nenevarnih komunalnih odpadkov v premični zbiralnici v skladu z podzakonskim predpisom, ki ureja ravnanje z ločeno zbranimi komunalnimi odpadki pri opravljanju gospodarske javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki.«.

 

5. člen

V 21. členu se prvi odstavek spremeni tako, da se glasi:

»(1) Izvajalec gospodarske javne službe mora v okviru obratovalnega časa zagotoviti prevzemanje nevarnih in nenevarnih komunalnih odpadkov v zbirnem centru v skladu z podzakonskim predpisom, ki ureja ravnanje z ločeno zbranimi komunalnimi odpadki pri opravljanju gospodarske javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki.«.

Tretji odstavek se črta.

V četrtem odstavku se besedilo: »iz 3. odstavka« nadomesti z besedilom »iz 1. odstavka«.

Peti odstavek se spremeni tako, da se glasi:

»(5) Ostale frakcije, ki niso zajete s podzakonskim predpisom iz 1. odstavka tega člena, lahko povzročitelji pripeljejo in odložijo v zbirni center v dogovoru z upravljalcem proti plačilu po veljavnem ceniku.«.

 

6. člen

Za 22. členom se doda nov 22.a člen:

»22.a člen

(podzemne zbiralnice)

(1)  Podzemne zbiralnice so namenjene zbiranju ločenih frakcij, mešanih komunalnih odpadkov in bioloških odpadkov. Podzemne zbiralnice predstavljajo podzemni zabojniki, ki so postavljeni pod nivo javne površine in se polnijo iz nadzemne enote v podzemni zbirni del. Uporabnik je za odlaganje odpadkov dolžen uporabljati svojo identifikacijsko kartico, ki je vezana na posamično stanovanjsko ali poslovno enoto. Uporabnike, ki so dolžni uporabljati podzemne zbiralnice določi izvajalec gospodarske javne službe glede na definirano območje.

(2)  Za enkratni vnos v podzemni zabojnik z mešanimi komunalnimi odpadki se šteje vreča z največ tridesetimi (30) litri prostornine in vreča z biološkimi odpadki z največ desetimi (10) litri prostornine. Na območjih, kjer so postavljene podzemne zbiralnice, je obvezna vključitev v sistem zbiranja bioloških odpadkov za vse uporabnike. Prehod zbiranja iz običajnega načina z nadzemnimi posodami na zbiranje v podzemnih sistemih se izvede z obstoječimi prostorninami posod, ki jih imajo uporabniki do trenutka spremembe v uporabi.

(3)  Postavitev podzemnih ali nadzemnih zabojnikov za zbiranje komunalnih odpadkov uredi pristojni organ v območjih strnjene pozidave (ožje mestno središče in podobno) ali na drugih območjih, kadar so za to izpolnjeni pogoji. Ob podzemnih zbiralnicah ni dovoljeno odlaganje kakršnih koli odpadkov.«.

 

7. člen

V 23. členu se tretji odstavek spremeni tako, da se glasi:

»(3) Prevzemanje mešanih komunalnih odpadkov se izvaja po sistemu od vrat do vrat skladno s koledarjem odvoza. Prevzemanje mešanih komunalnih odpadkov na lokacijah podzemnih zbiralnic se izvaja glede na polnost zabojnikov. Uporabniki so dolžni prepustiti te odpadke izvajalcu gospodarske javne službe v tipiziranih posodah, v tipiziranih zabojnikih ali v tipiziranih vrečkah z logotipom izvajalca gospodarske javne službe.«.

 

8. člen

Za 23. členom se doda nov 23.a člen:

»23.a člen

(prevzemanje bioloških odpadkov)

Izvajalec gospodarske javne službe mora v skladu z podzakonskim predpisom, ki ureja ravnanje z biološko razgradljivimi kuhinjskimi odpadki in zelenim vrtnim odpadom, gospodinjstvom zagotoviti zbiranje v tipiziranih posodah. Uporabniki so dožni biološke odpadke prepustiti izvajalcu gospodarske javne službe po v naprej določenem koledarju odvoza. Prevzemanje se opravlja na prevzemnih mestih po sistemu od vrat do vrat ali na skupnih zbirno prevzemnih mestih v okviru podzemnih zbiralnic.«.

 

9. člen

V 24. členu se naslov člena spremeni tako, da se glasi: »(prevzemna mesta komunalnih odpadkov)«.

Peti odstavek se spremeni tako, da se glasi:

»(5) Če s tem soglaša pristojni organ, so lahko prevzemna mesta hkrati tudi zbirna mesta. To velja le v izjemnih primerih, kadar prostorska, arhitekturna ali prometna ureditev ne omogoča zbirnega mesta pri uporabniku oziroma kadar uporabnik nima svojega pripadajočega zemljišča. O vlogi uporabnika odloča urad, pristojen za komunalo, z upravno odločbo po predhodnem soglasju posebne komisije. Komisija je sestavljena iz predstavnika urada, pristojnega za komunalo, medobčinske inšpekcije in izvajalca gospodarske javne službe.«.

Šesti odstavek se spremeni tako, da se glasi:

»(6) Dovozna pot do prevzemnega mesta za komunalne odpadke ne sme imeti stopnic, robnikov, ali drugih ovir in mora biti urejena tako, da je omogočen neposreden in nemoten dostop s specialnimi komunalnimi vozili, v vseh vremenskih razmerah. Prav tako mora prenesti osne obremenitve namenskega specialnega komunalnega vozila. Do prevzemnega mesta mora biti zagotovljen dostop smetarskim vozilom dolžine 10 m, širine 3 m in višine 4 m. Dostopna pot mora biti široka najmanj 3,5 m, prometni profil mora znašati najmanj 4 m od vozišča, dostopna pot z ovinkom pa mora biti široka najmanj 4 m. Na območju podzemnih zbiralnic mora biti zagotovljen dostop in izvedba praznjenja podzemnih zabojnikov s specialnim vozilom, ki prazni podzemne zabojnike. Slepa ulica, ki je daljša od 50 m, mora imeti na koncu obračališče za smetarsko vozilo z najmanjšim radijem sedemnajst metrov ali pravokotno obračališče v obliki črke »T« z najmanjšim radijem deset metrov. Dovoljen je tudi drugačen način ureditve obračališča, ki omogoča nemoteno obračanje smetarskega vozila. Če ti pogoji niso zagotovljeni, pristojni organ zagotovi prevzemno mesto, ki je lahko od pričetka slepe ulice oddaljeno največ petnajst metrov. V kolikor v prometni profil sega vegetacija ali druge ovire, izvajalec gospodarske javne službe opozori lastnika, da oviro odstrani. Če je lastnik ne odstrani v dogovorjenem roku, jo odstrani izvajalec gospodarske javne službe na stroške lastnika. Če je cesta do prevzemnega mesta preozka ali prestrma ali ima neurejeno ali preozko obračališče ali drugo oviro za smetarsko vozilo, lahko pristojni organ zagotovi prevzemno mesto tudi v razdalji več kot 150 m od roba zemljišča ali objekta uporabnika.«.

 

10. člen

V 25. členu se naslov člena spremeni tako, da se glasi: »(zbirna mesta komunalnih odpadkov)«.

 

11. člen

V 33. členu se v prvem odstavku v prvi in četrti alineji črta besedilo: »in objekti«.

 

12. člen

V 37. členu se za enajstim odstavkom doda nov dvanajsti odstavek, ki se glasi:

»(12) Izvajalec gospodarske javne službe za namen vključevanja uporabnikov storitev gospodarske javne službe pridobiva od izvajalca gospodarske javne službe oskrbe s pitno vodo podatke o vključenosti uporabnikov v sistem oskrbe s pitno vodo, vključno z osebnimi podatki.«.

 

13. člen

V 38. členu v prvem odstavku se drugi stavek spremeni tako, da se glasi: »Najmanjša velikost in število posod je ena 120 l posoda za mešane komunalne odpadke in ena 120 l posoda za biološke odpadke.«.

Za petim odstavkom se doda nov šesti odstavek, ki se glasi:

»(6) V primeru spremembe volumna posode za vse vrste odpadkov, bremenijo stroški storitve menjave posode uporabnike kot enkratni strošek po veljavnem ceniku. Stroški storitve dodatnih odvozov za vse vrste odpadkov in storitve dostave dodatnih tipiziranih vrečk izvajalca gospodarske javne službe, bremenijo uporabnike kot enkratni strošek po veljavnem ceniku.«.

 

14. člen

Za 42. členom se doda nov 42.a člen, ki se glasi:

»42.a člen

(nadzor izvajalca gospodarske javne službe)

Izvajalec gospodarske javne službe izvaja svetovalne nadzore ločenega zbiranja, kjer svetuje, vzpodbuja in pregleduje vsebnost posod in vreč za vse vrste komunalnih odpadkov ter opozarja uporabnike na ugotovljene nepravilnosti. Ponavljajoče nepravilnosti preda izvajalec gospodarske javne službe v obravnavo pristojnemu občinskemu inšpekcijskemu organu.«.

 

15. člen

V 44. členu se v prvem odstavku za 5. alinejo doda nova 6. alineja, ki se glasi:

»- krši določila 3. ali 4. odstavka 24. člena tega odloka.«.

 

16. člen

Črta se 45. člen.

 

17. člen

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

 

Številka: 0070-1/2020-4 

Datum: 27. januar 2022

 

Župan Mestne občine Maribor

Aleksander Saša Arsenovič, s.r.