New Page 1

Na podlagi Zakona o spremljanju državnih pomoči-ZSDrP (Uradni list RS, št. 37/04) in 15. člena Statuta Občine Rače-Fram (MUV, št. 27/11) je Občinski svet Občine Rače-Fram na svoji 4. redni seji, dne 25. februarja 2015, sprejel

P R A V I L N I K

o finančni pomoči za spodbujanje podjetništva v Občini

Rače-Fram

1. člen

Ta pravilnik določa namene, upravičence, višino in pogoje za dodeljevanje sredstev za spodbujanje podjetništva v Občini Rače-Fram ter postopek dodeljevanja in nadzor nad porabo sredstev.

2. člen

Za uresničevanje ciljev s področja spodbujanja podjetništva v občini, se sredstva po tem pravilniku dodelujejo po pravilih dodeljevanja pomoči »DE MINIMIS«, skladno z Uredbo Komisije EU, št. 1407/2013 z dne 18. december 2013, o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis (Uradni list EU L 352, 24.12.2013).

3. člen

(1) Sredstva za namene tega pravilnika se zagotavljajo v proračunu občine, v katerem se določi višina sredstev glede na vrsto pomoči za posamezno leto.

4. člen

(1) Upravičenci do sredstev po tem pravilniku so:

- podjetja s sedežem na območju občine Občini Rače-Fram (mikro in majhne gospodarske družbe)

(2) Posamezni izrazi, uporabljeni v tem pravilniku, imajo naslednji pomen:

- »podjetje« je gospodarski subjekt, organiziran kot gospodarska družba ali samostojni podjetnik posameznik.

- Mikro gospodarska družba je družba, ki izpolnjuje dve od teh pravil:

- povprečno število zaposlenih v poslovnem letu ne presega deset;

- čisti prihodki od prodaje ne presegajo 2.000.000 eurov in

- vrednost aktive ne presega 2.000.000.

- Majhna družba je družba, ki ni mikro družba po prejšnji alineji in ki izpolnjuje dve od teh pravil:

- povprečno število delavcev v poslovnem letu ne presega 50;

- čisti prihodki od prodaje ne presegajo 8.800.000 eurov in

- vrednost aktive ne presega 4.400.000 eurov.

5. člen

(1) Do sredstev po tem pravilniku niso upravičena podjetja, ki:

- so v prisilni poravnavi, stečaju ali likvidaciji,

- ki nimajo poravnanih finančnih obveznosti do občine, - ki so v težavah in dobivajo državno pomoč za reševanje in prestrukturiranje,

- ki nimajo plačanih prispevkov in poravnanih obveznosti do delavcev,

- delujejo v sektorjih:

- ribištva in akvakulture;

- primarne proizvodnje kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti;

- predelave in trženja kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi v naslednjih primerih:

- če je znesek pomoči določen na podlagi cene ali količine zadevnih proizvodov, ki so kupljeni od primarnih proizvajalcev ali jih zadevna podjetja dajo na trg;

- če je pomoč pogojena s tem, da se delno ali v celoti prenese na primarne proizvajalce.

6. člen

(1) Enotno podjetje pomeni vsa podjetja, ki so med seboj najmanj v enem od naslednjih razmerij:

a) podjetje ima večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov drugega podjetja;

b) podjetje ima pravico imenovati ali odpoklicati večino članov upravnega, poslovodnega ali nadzornega organa drugega podjetja;

c) podjetje ima pravico izvrševati prevladujoč vpliv na drugo podjetje na podlagi pogodbe, sklenjene z navedenim podjetjem ali določbe v njegovi družbeni pogodbi ali statutu;

d) podjetje, ki je delničar ali družbenik drugega podjetja, na podlagi dogovora z drugimi delničarji ali družbeniki navedenega podjetja samo nadzoruje večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov navedenega podjetja.

(2) Podjetja, ki so v katerem koli razmerju iz točk (a) do (d) prvega odstavka preko enega ali več drugih podjetij, prav tako veljajo za enotno podjetje.

7. člen

(1) Sredstva de minimis se po tem pravilniku dodelijo pod pogojem, da je upravičenec v izogib morebitni preseženi zgornji meji sredstev ter intenzivnosti pomoči po drugih predpisih, pred dodelitvijo sredstev podal pisno izjavo :

- o že prejetih sredstvih de minimis, ki jih je podjetje prejelo na podlagi te ali drugih uredb de minimis v predhodnih dveh in v tekočem proračunskem letu,

- da ni nikakršnih povezav s podjetji, ki so že prejela sredstva de minimis,

- o drugih že prejetih (ali zaprošenih) sredstvih za iste upravičene stroške in zagotovil , da z dodeljenim zneskom pomoči »de minimis« ne bo presežena zgornja meja de minimis pomoči ter intenzivnosti po drugih predpisih.

(2) Prejemnik sredstev de minimis bo pisno obveščen o znesku pomoči ter da so sredstva dodeljena po pravilu de minimis v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013 z dne 18. decembra 2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis (Uradni list EU (3) Sredstva de minimis ne smejo biti namenjena izvozu oziroma izvozom povezane dejavnosti v tretje države ali države članice, prav tako se ne smejo podeljevati pod pogojem, da se domačim proizvodom daje prednost pred uvoženimi.

(4) Sredstva de minimis niso namenjena za nabavo vozil za prevoz tovora v podjetjih, ki opravljajo komercialni cestni tovorni prevoz.

8. člen

(1) Pomoč de minimis se ne sme kumulirati z državno pomočjo v zvezi z istimi upravičenimi stroški ali državno pomočjo za isti ukrep za financiranje tveganja, če bi se s takšno kumulacijo presegla največja intenzivnost pomoči ali znesek pomoči.

(2) Pomoč de minimis, dodeljena v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013, se lahko kumulira s pomočjo de minimis, dodeljeno v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 360/2012 do zgornje meje, določene v uredbi 360/2012.

(3) Pomoč de minimis, dodeljena v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013 se lahko kumulira s pomočjo de minimis, dodeljeno v skladu z drugimi uredbami de minimis do ustrezne zgornje meje (200.000 iz. 100.000).

(4) Zgornja meja intenzivnosti sredstev de minimis, dodeljena enotnemu podjetju/upravičencu, ne sme presegati 200.000 EUR v katerem koli obdobju treh proračunskih let oziroma 100.000 EUR, če gre za podjetja, ki delujejo v komercialnem cestnem tovornem prevozu, in sicer ne glede na to, iz katerih javnih virov so sredstva dodeljena.

(5) Zgornja meja sredstev se izrazi v denarni dotaciji. Dodeljena sredstva predstavljajo bruto znesek pomoči, t. j. pred odbitkom davka in drugih dajatev.

9. člen

(1) Pomoči de minimis se dodeljujejo kot nepovratna sredstva za

posamezne namene ali subvencioniranja obrestne mere.

10. člen

(1) Sredstva odobrena po pravilu de minimis lahko pokrivajo do 50% upravičenih stroškov.

Z vsakokratnim razpisom se določi maksimalna višina pokrivanja stroškov za posamezno proračunsko leto.

11. člen

(1) Ukrepi pomoči po tem pravilniku se dodeljujejo za naslednje namene :

- vzpostavitev nove obratovalnice

- subvencioniranje obrestne mere

- pomoč za odpiranje novih delovnih mest

- pomoč za samozaposlitev

- pomoč pri pripravi dokumentacije

12. člen

(VZPOSTAVITEV NOVE OBRATOVALNICE)

Pomoč lahko pridobi podjetje s sedežem v Občini Rače--Fram, kadar gre za vzpostavitev oziroma odprtje nove obratovalnice (če ima podjetje v Občini Rače-Fram že obratovalnico, lahko odpre še dodatno, z novimi delovnimi mesti, in sicer za istovrstno ali drugo dejavnost ter za ta namen zgradi nov objekt oz. razširi dotedanjega).

Nova obratovalnica mora obratovati vsaj dve leti, skupno število zaposlenih pa se v tem obdobju ne sme znižati.

13. člen

(SUBVENCIONIRANJE OBRESTNE MERE)

Subvencioniranje obrestne mere pri dolgoročnih bančnih kreditih, če so le ti najeti za izvedbo materialne investicije; obrestna mera se subvencionira do višine 100% realne ali njej enakovredne obrestne mere, določene med kreditodajalcem in prosilcem.

Sredstva za subvencijo obrestne mere se dodelijo za naslednje namene:

- nakup, graditev, prenova ali adaptacija prostorov, ki so namenjeni poslovni dejavnosti,

- nakup opreme-osnovnih sredstev,

- razširitev obstoječih proizvodnih in storitvenih kapacitet.

Prednostno se sredstva za subvencijo obrestne mere dodelijo za dejavnosti, ki zagotavljajo nova delovna mesta ali samozaposlovanje, zagotavljajo boljšo oskrbo storitvenih dejavnosti, preskrbe prebivalstva in turistično ponudbo, uvajajo sodobno tehnologijo oz. dopolnjujejo proizvodne in druge programe gospodarstva v občini.

Prosilec lahko zaprosi za subvencioniranje obrestne mere za dolgoročna posojila, ki jih odobravajo poslovne banke in druge finančne organizacije za investicije, ki ustrezajo namenu tega pravilnika.

Subvencija se odobri za obdobje enega leta.

Pri enakih pogojih ima prednost tisti, ki v zadnjih dveh letih ni dobil subvencije obrestne mere iz občinskih sredstev.

14. člen

(POMOČ ZA ODPIRANJE NOVIH DELOVNIH MEST)

Sredstva za odpiranje novih delovnih mest se lahko podjetjem dodelijo le za zaposlovanje občanov Občine Rače-Fram, ki še niso bili zaposleni, so ostali brez zaposlitve ali so v postopku izgubljanja zaposlitve.

Pomoč za novo odprto delovno mesto lahko pridobi samo podjetje, ki ima sedež v Občini Rače-Fram, delovno mesto pa mora obstajati vsaj dve leti po prejeti pomoči.

Znesek dodeljenih sredstev za odprtje novega delovnega mesta lahko znaša največ eno povprečno neto plačo v RS v preteklem letu.

15. člen

(POMOČ ZA SAMOZAPOSLITEV)

Pomoč za samozaposlitev lahko pridobi brezposelna oseba, ki ima stalno prebivališče na območju Občine Rače-Fram, ki se je samozaposlila in pričela opravljati registrirano gospodarsko dejavnost na območju občine Rače-Fram kot podjetnik posameznik ali ustanovitelj ali soustanovitelj družbe, ki opravlja registrirano gospodarsko dejavnost na območju Občine Rače-Fram in je v njej zaposlen.

Do subvencije je ob prej navedenih izpolnjenih pogojih upravičena oseba, ki je z Zavodom za zaposlovanje, Uradom za delo Maribor sklenila pogodbo o samozaposlitvi ali vračilu prispevkov.

Izjemoma lahko pridobi sredstva subvencije tudi tista fizična oseba, ki z Zavodom za zaposlovanje ni sklenila pogodbe o samozaposlitvi (oz. vračilu prispevkov ali kakršnihkoli drugih denarnih prejemkov iz naslova samozaposlitve, če z dokumentacijo utemeljeno dokazuje, da Zavod za zaposlovanje v letu razpisa ne dodeljuje sredstev v ta namen , če je njen delodajalec prenehal z opravljanjem dejavnosti ali je prosilec prešel direktno od prejšnjega delodajalca v samozaposlitev).

Sredstva subvencije lahko pridobi tudi prosilec, ki se takoj po končanem študiju samozaposli.

Do polovice zneska določenega za subvencijo je upravičena oseba, ki opravlja registrirano gospodarsko dejavnost na območju Občine Rače-Fram, ima pa stalno prebivališče izven občine Rače-Fram.

Višina subvencije lahko znaša največ do dve povprečni neto plači v RS v preteklem letu.

Prosilec pridobi subvencijo ob pogoju, da samozaposlitev traja najmanj dve leti.

16. člen

(POMOČ PRI PRIPRAVI DOKUMENTACIJE)

Podjetje lahko prejme pomoč za pripravo dokumentacije za kandidiranje na razpisih za pridobitev nepovratnih sredstev.

Podjetje lahko prejme do največ 50% dokazljivih stroškov za pripravo in izdelavo potrebne dokumentacije.

17. člen

(1) Sredstva subvencij tega pravilnika se dodeljujejo na podlagi javnega razpisa, ki ga občina objavi na spletni strani Občine

Rače-Fram ter glasilu Novice.

(2) Javni razpis se lahko objavi za vse vrste subvencij ali samo za posamezne ukrepe, odvisno od razpoložljivih sredstev v proračunu občine.

18. člen

(1) Merila in kriteriji za dodeljevanje pomoči de minimis po tem pravilniku, se podrobneje določijo v javnem razpisu.

(2) Nad izvedbo javnega razpisa bdi odbor za gospodarstvo.

19. člen

(1) Višina subvencije, ki jo po posameznem namenu lahko pridobi upravičenec, se določi v razpisu v okviru v proračunu zagotovljenih sredstev.

20. člen

(1) Medsebojne pravice in obveznosti med občino in prejemnikom sredstev se določijo s pogodbo.

21. člen

(1) Namensko uporabo kreditov, za katere se subvencionira obrestna mera oziroma porabo sredstev dodeljenih subvencij ter izpolnjevanje ostalih določil pogodbe lahko kadarkoli preveri občinska uprava.

22. člen

(1) Nadzor nad izvajanjem aktivnosti oziroma projektov in nad namensko porabo dodeljenih sredstev opravlja pristojni organ.

23. člen

(1) V primeru, da se ugotovi, da sredstva niso bila porabljena za vnamen, za katerega so bila dodeljena ali da so bila dodeljena na podlagi navajanja neresničnih podatkov prejemnika ali da je prejemnik kršil določila medsebojne pogodbe, je občina dolžna zahtevati vračilo dodeljenih sredstev v enkratnem znesku, skupaj s pripadajočimi zamudnimi obrestmi.

(2) Občina bo hranila evidence o individualni pomoči de minimis 10 let od datuma dodelitve pomoči.

24. člen

Z uveljavitvijo tega pravilnika, preneha veljati Pravilnik o finančni pomoči za spodbujanje podjetništva v Občini Rače-Fram (MUV, št. 16/04, 13/05,4/06).

25. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

Številka: 034/4-34/2015

Datum: 25. februar 2015

 

Župan Občine Rače-Fram

Branko Ledinek, s. r.