New Page 1

Na osnovi 4. člena Odloka o gospodarskih javnih službah v občini Maribor (MUV, št. 4/94), 4. člena Odloka o načinu opravljanja gospodarskih javnih služb v Mestni občini Maribor (MUV št. 18/95), Odloka o koncesiji za opravljanje dimnikarske dejavnosti (MUV št. 25/96) in 43. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV št. 27/95), izdaja župan Mestne občine Maribor

 

ODREDBO

o vzdrževalnih standardih dimnikarske službe

 

I. splošne določbe

 

1. člen

Ta odredba določa obseg in pogostost storitev, ki jih opravlja izvajalec dimnikarske službe na področju pregledovanja, nadzorovanja in čiščenja kurilnih naprav, dimnikov, zračnikov in naprav za prezračevanje prostorov zaradi varstva okolja (v nadaljevanju dimnikarska služba).

 

2. člen

Storitve, katerih obseg in pogostost določa ta odredba, opravlja izvajalec dimnikarske službe na napravah, za katere se izvaja dimnikarska služba. Naprave določa 2. člen odredbe o organiziranosti in izvajanju dimnikarske službe (Ur. l. 73/95).

 

3. člen

Pojmi, uporabljeni v tej odredbi, imajo naslednji pomen:

1.

Kurilna naprava je naprava, v kateri se z zgorevanjem goriv pridobiva toplota. Sestavljajo jo kurišče ali več kurišč, vezni elementi (v nadaljevanju dimniški priključki) in odvodnik odpadnih plinov (v nadaljevanju dimnik).

2.

Kurišče je del kurilne naprave, v katerih zgoreva gorivo. Kurišča so kotel, etažni kotel, etažni štedilnik, peč, štedilnik, kamnin, plinski grelnik, indirektni generator toplega ali vročega zraka in podobno.

3.

Naprave za shranjevanje goriva so naprave, ki so potrebne za shranjevanje trdega, tekočega ali plinastega goriva (deponije za trda goriva, rezervoarji za tekoče gorivo, rezervoarji za plinasto gorivo, itd.).

4.

Naprave za dovod goriva so naprave, ki dovajajo gorivo iz naprav za shranjevanje goriva do kurišča kurilne naprave ali gorilnikov (cevovodi, grelniki goriva, filtri za goriva, črpalke, dnevni rezervoarji, sistemi za transport trdega goriva itd).

5.

Naprave za pripravo goriva (v nadaljevanju gorilniki) so naprave, kjer poteka filtriranje goriva, ogrevanje goriva, razprševanje goriva in mešanje goriva z zgorevalnim zrakom.

6.

Dimnik je cev ali kanal za odvajanje plinov. Če je dimnik odvodnik dimnih plinov iz enega ali več kurišč je sestavni del kurilne naprave.

7.

Rezervni dimnik je cev ali kanal za odvajanje dimnih plinov, na katerega ni priključeno nobeno kurišče, vendar je vedno v takem tehničnem stanju, da se v primeru priključitve kurišča nanj lahko varno uporablja.

8.

Iztočnica so čistilna dimniška vratca, vgrajena na dnu dimnika, ki so namenjena čiščenju in kontroli dimnika ter odstranjevanju saj in letečega pepela iz dimnika. Iztočnica je lahko nameščena tudi na dimniškem priključku.

9.

Čistilna dimniška vratca so vratca dimnika, nameščena nad dimniškim priključkom, namenjena kontroli in čiščenju dimnika.

10.

Čistilna loputa je odprtina s pokrovom na dimniškem priključku, namenjena kontroli in čiščenju dimniškega priključka.

11.

Naprave za čiščenje odpadnih plinov (v nadaljevanju: dimnih plinov) so čistilne naprave dimnih plinov, cikloni, filtri, katalizatorji in podobno.

12.

Naprave za odvod ostankov zgorevanja (pepela) in ostankov goriva so naprave, ki služijo transportu pepela in ostankov goriva iz kurilne naprave ali kotlovnice na deponijo ali v ustrezne posode.

13.

Prezračevalne naprave so naprave, ki so namenjene prezračevanju prostorov s kurilnimi napravami (zračniki iz kurišča). Prezračevalne naprave so tudi vse naprave za izmenjavo zraka na podlagi naravnega obtoka zraka v bivalnih in drugih prostorih (zračniki).

14.

Površine za čiščenje so površine v kuriščih, v dimniških priključkih in v dimnikih, ki prihajajo v stik z gorivom, dimnimi plini ali ostalimi produkti zgorevanja in jih je potrebno čistiti ter nadzorovati zaradi boljšega izgorevanja, manjših toplotnih in izgub požarne varnosti.

15.

Mehansko čiščenje je odstranjevanje oblok s površin za čiščenje, ki so bile v kontaktu z gorivom, dimnimi plini ali z ostanki zgorevanja, s pomočjo orodja.

16.

Kemično čiščenje je odstranjevanje oblog s površin za čiščenje s pomočjo kemičnih sredstev.

17.

Redno čiščenje je mehansko čiščenje površin za čiščenje, ki se ga opravi med obratovanjem naprav.

18.

Generalno čiščenje je mehansko ali kemično čiščenje površin za čiščenje, ki se praviloma opravi pred daljšo prekinitvijo kurjenja, ali pred izvedbo antikorozijske zaščite, ali pred inšpekcijskim pregledom kurilnih ali prezračevalnih naprav.

19.

Občasni pregled je pregled naprav, s katerim se ugotavlja, ali je treba opraviti čiščenje in ostale storitve dimnikarske službe. S tem pregledom izvajalec dimnikarske službe zagotavlja nadzor nad napravami v času obratovanja.

20.

Letni pregled je pregled naprav, ki se ga opravi enkrat na leto in sicer praviloma v času nekurilne sezone. Z letnim pregledom izvajalec dimnikarske službe oceni stanje naprav glede varnosti obratovanja, izpolnjevanja predpisov in drugih pogojev iz okoljevarstvenega soglasja.

21.

Prvi pregled je pregled kurilnih naprav, dimnikov, pomožnih in prezračevalnih naprav ob prvem zagonu, na osnovi katerega izvajalcec dimnikarske službe izdela strokovno mnenje, ki ga inšpektorji, pristojni za varstvo okolja, uporabijo kot strokovno podlago za soglasje k uporabnemu dovoljenju kurilne naprave.

22.

Izredni pregled je pregled kurilnih naprav, rezervnih dimnikov, pomožnih in prezračevalnih naprav, ki ga opravi izvajalec dimnikarske službe na zahtevo inšpektorjev ali na zahtevo lastnika ali uporabnika naprav, in sicer v primeru dvoma v pravilno obratovanje naprav.

23.

Redno obratovanje naprav je obratovanje s prekinitvami, ki niso daljše od 10 mesecev.

Obratovanje z daljšimi prekinitvami se šteje za občasno obratovanje.

 

4. člen

Obvezen obseg storitev dimnikarske službe, ki jih opravlja izvajalec dimnikarske službe, je:

pregledovanje in nadzorovanje naprav iz 2. člena te uredbe: prvi pregled, občasni pregled, letni strokovni pregled in izredni pregled;

obratovalni monitoring emisij iz kurilnih naprav: prve meritve in občasne meritve:

redno čiščenje;

generalno čiščenje;

izžiganje katranskih oblog v dimnikih in dimniških priključkih;

vodenje zbirk podatkov o:

- napravah za dovod zgorevalnega zraka,

- napravah za dovod in pripravo goriva in zgorevalnega zraka,

- grelnih napravah,

- dimnikih,

- prezračevalnih naprav na osnovi naravnega obtoka zraka,

- emisijah dimnih plinov,

- vseh izvedenih in neizvedenih storitev dimnikarske službe.

Podroben opis obveznih storitev dimnikarske službe v odvisnosti od vrste naprav in njihove velikosti določa Tabela A v prilogi k tej odredbi.

Predvideni čas storitev vključuje čas priprave, čas na poti in čas, potreben za naročanje dela, čas, potreben za izvedbo storitev in čas počitka oziroma relaksacijski čas zaradi izrednih pogojev dela (temperatura, prah in podobno).

 

II. ČIŠČENJE KURILNIH NAPRAV

 

5. člen

Na kurilnih napravah na trda goriva, ki redno obratujejo, je treba opraviti redno čiščenje v naslednjih rokih:

redno s presledki najmanj dveh mesecev v času kurilne sezone male kurilne naprave do 50 kW,

redno s presledki najmanj enega meseca v času kurilne sezone male kurilne naprave od 50 kW do 1 MW in srednje kurilne naprave,

enkrat na dva meseca izven kurilne sezone male kurilne naprave od 50 kW do 1 MW in srednje kurilne naprave, ki obratujejo skozi vse leto.

 

Na kurilnih napravah na trda goriva, ki redno obratujejo, je treba opraviti redno čiščenje v naslednjih rokih:

najmanj enkrat v kurilni sezoni male kurilne naprave do 50 kW,

najmanj trikrat v času kurilne sezone male kurilne naprave večje od 50 kW in srednje kurilne naprave.

Čiščenje kurilnih naprav na plinasta goriva, ki obratujejo skozi vse leto, se opravlja v enakih rokih, kot veljajo za te naprave za redno obratovanje v času kurilne sezone.

Na kurilnih napravah na plinasta goriva, ki redno obratujejo, je treba opraviti redno čiščenje v naslednjih rokih:

enkrat na kurilno sezono male kurilne naprave in srednje kurilne naprave,

enkrat letno, po naročilu inšpektorja ali uporabnika male kurilne naprave večje od 100 kW in srednje kurilne naprave, ki obratujejo skozi vse leto.

 

6. člen

Enkrat letno je treba očistiti vse iztočnice.

 

7. člen

Pogostejše čiščenje opravlja izvajalec dimnikarske službe za obdobje, ki ga je določil uporabniku kurilne naprave, da odpravi pomanjkljivosti na kurilnih napravah. Pogostejše čiščenje se opravlja v enkrat krajših rokih, kot jih določa 5. člen te uredbe.

Pogostejše čiščenje se izvaja samo v primerih, ko kurilna naprava obratuje in dokler niso pomanjkljivosti iz prejšnjega odstavka odpravljene.

Pomanjkljivosti iz prvega odstavka tega člena, zaradi katerih izvajalec dimnikarske službe pogosteje izvaja čiščenje kurilnih naprav, so:

 

pri kurilnih napravah na trda goriva:

- preseganje mejnih vrednosti za dimno katransko število in prah,

- prisotnost žlindre (staljeni pepel),

- prisotnost ostalih oblog, ki zmanjšujejo intenziteto prenosa toplotne energije na kurilno napravo:

 

 

pri kurilnih napravah na tekoča goriva:

- preseganje mejnih vrednosti za dimno število in prah,

- čezmerni delež oljnih derivatov v dimnih plinih,

- prisotnost oblog, ki zmanjšujejo intenziteto prenosa toplotne energije na kurilno naprav.

 

 

pri kurilnih napravah na plinska goriva:

- preseganje mejnih vrednosti za dimno število in prah,

- prisotnost oblog, ki zmanjšujejo intenziteto prenosa toplotne energije na kurilno napravo.

 

8. člen

Pogostejše čiščenje, kot jih določajo roki v 5. členu te uredbe, lahko tudi sporazumno določita lastnik kurilnih naprav in izvajalec dimnikarske službe.

 

9. člen

Za kurilne naprave in rezervne dimnike, ki se uporabljajo samo občasno, se roki rednega čiščenja določijo na podlagi časa obratovanja, smiselno upoštevajoč roke za čiščenje iz 5. člena te uredbe.

Ne glede na obratovalni čas pa je treba na kurilnih napravah opraviti redno čiščenje najmanj enkrat na leto.

 

10. člen

Pred uporabo je treba mehansko očistiti vse rezervne dimnike, na katere niso priključene kurilne naprave.

 

11. člen

Enkrat na leto izvajalec dimnikarske službe opravi generalno čiščenje malih kurilnih naprav s toplotno močjo nad 50 kW, ne glede na vrsto goriva ter vseh srednjih kurilnih naprav.

V kolikor se kurilne naprave redno čistijo samo enkrat na leto, se takrat opravi generalno čiščenje.

Generalno čiščenje se opravi tudi po naročilu uporabnika naprav ali na zahtevo pristojnih inšpektorjev.

Generalnega čiščenja se ne izvaja v času kurilne sezone, če naprava redno obratuje, razen če je generalno čiščenje zahteval lastnik naprav in pristojni inšpektor.

Namesto mehanskega čiščenja se ob generalnem čiščenju lahko opravi kemično čiščenje kurilnih naprav, vendar mora izvajalec pridobiti soglasje uporabnika.

V primeru kemičnega čiščenja naprav je potrebno upoštevati tudi predpise s področja varstva okolja glede na izpuščanje kemičnih sredstev, ki se uporabljajo za čiščenje, v okolico ali kanalizacijo.

 

III. ROKI ČIŠČENJA PREZRAČEVALNIH NAPRAV

 

12. člen

Enkrat na leto je treba očistiti naprave za dovod zgorevalnega zraka in naprav za prezračevanje prostorov s kurilno napravo (kanal za dovod zgorevalnega zraka in zračniki iz kurišča).

Enkrat na leto je treba očistiti naprave za prezračevanje bivalnih in ostalih prostorov, pri katerih je izmenjava zraka na osnovi naravne cirkulacije.

 

IV. IZŽIGANJE KATRANSKIH OBLOG

 

14. člen

Izžiganje katranskih oblog v dimovodnih napravah je potrebno izvesti, ko katranskih oblog in saj v dimovodnih napravah ni mogoče več odstraniti s klasičnim dimnikarskim orodjem. Izžiganje predlaga uporabniku naprav izvajalec dimnikarske službe.

Pred izžiganjem katranskih oblog in saj v dimovodnih napravah mora izvajalec dimnikarske službe obvestiti o času in kraju izvajanja storitve najbližjo gasilsko enoto ali najbližjo policijsko postajo.

Obloge v dimovodnih napravah se ne sme izžigati v mraku, ponoči, ob močnem vetru, izredno suhem vremenu ali izredno mrzlem vremenu oziroma v primerih, ko je povečena požarna nevarnost.

Izvajalec dimnikarske službe mora pred izžiganjem oblog preveriti pravilnost gradnje dimnika in objekta glede požarne varnosti.

Izvajalec dimnikarske službe lahko preneha z izžiganjem oblog, če ugotovi, da bi lahko prišlo do prevelikih poškodb naprav, ki jih izžiga ali prevelike požarne nevarnosti.

Po končanem izžiganju mora izvajalec dimnikarske službe preveriti, če obstaja morebitna požarna nevarnost in jo tudi odstraniti.

Izžiganje je končano, ko dimnikar ugotovi, da ne obstaja več požarna nevarnost.

 

V. PREGLEDOVANJE IN NADZOROVANJE NAPRAV

 

15. člen

Prvi pregled naprav iz 2. člena te odredbe opravi izvajalec dimnikarske službe zaradi izdelave strokovnega mnenja, na podlagi katerega pristojni inšpektorji izdajo soglasje k uporabnemu dovoljenju naprave.

Pri prvem pregledu se preveri, ali je naprava zgrajena skladno z vsemi predpisi in s projekti, na podlagi katerih je bilo izdano gradbeno dovoljenje.

 

16. člen

Občasni pregled izvajalec dimnikarske službe opravi ob rednem obhodu tudi, če iz kakršnegakoli vzroka čiščenje ni potrebno. O občasnem pregledu izda poročilo o očiščenosti pregledanih naprav.

V primeru, da pri občasnem pregledu izvajalec dimnikarske službe ugotovi, da je čiščenje potrebno, čiščenje tudi opravi, obračuna pa samo čiščenje.

 

17. člen

Izvajalec dimnikarske službe enkrat letno opravi letni strokovni pregled vseh naprav iz 2. člena te uredbe. S pregledom ugotovi ali je stanje naprav v skladu z veljavnimi predpisi in veljavnimi evidencami.

Pri opravljenem pregledu izda izvajalec dimnikarske službe uporabniku naprave poročilo o letnem strokovnem pregledu, v katerem je potrebno, da naprava ustreza predpisom.

V primeru pomanjkljivosti je potrebno v poročilu letnega strokovnega pregleda določiti rok za odpravo le-teh in o rokih odprave pomanjkljivosti obvestiti uporabnika naprav.

V primeru hujših kršitev ali nespoštovanja rokov za odpravo pomanjkljivosti izvajalec dimnikarske službe obvesti pristojni inšpekcijski organ.

 

18. člen

Letni strokovni pregled se opravi za naprave, ki obratujejo skozi vse leto, pa praviloma izven kurilne sezone.

Za male kurilne naprave na trdna, tekoča in plinasta goriva z nazivno toplotno močjo 50 kW, ki obratujejo samo v kurilni sezoni, se letni strokovni pregled opravi praviloma ob zadnjem čiščenju v kurilni sezoni.

V primeru plinskih grelnikov z atmosferskim gorilnikom se letni strokovni pregled opravi v času izvajanja meritev emisij.

 

19. člen

Izredni pregled opravi izvajalec dimnikarske službe na zahtevo pristojnega inšpektorja. Pri izrednem pregledu se preveri, ali naprava obratuje skladno z vsemi predpisi in z določili dokumentacije, na podlagi katere je bilo izdano gradbeno oz. uporabno dovoljenje.

Izredni pregled izvajalec dimnikarske službe zaključi z izdelavo in predajo poročila o izrednem pregledu pristojnemu inšpektorju.

V primeru pomanjkljivosti mora izvajalec dimnikarske službe v poročilu o izrednem pregledu določiti rok za odpravo le-teh.

 

VI. PREGLEDOVANJE KURIŠČ Z ATMOSFERSKIMI GORILNIKI

 

20. člen

Na plinskih grelnikih za pripravo sanitarne vode ter kombiniranih plinskih grelnikih za ogrevanje in pripravo sanitarne vode z atmosferskimi gorilniki in prekinjevalnikom vleka, ki so odvisni od zraka v prostoru, mora izvajalec dimnikarske službe preveriti kakovost zgorevanja oziroma opraviti meritve v skladu s Pravilnikom o prvih meritvah in obratovalnem monitoringu emisij snovi v zrak  (Ur. L. RS št. 70/96).

V primeru, da so presežene mejne koncentracije v dimnih plinih, se določi rok za odpravo pomanjkljivosti, ki pa ne sme biti daljši od 6 tednov. Po preteku tega roka se opravijo ponovne meritve in četudi takrat emisiji presegajo mejne koncentracije, mora izvajalec dimnikarske službe o tem obvestiti pristojni inšpekcijski organ in mu predlagati prepoved obratovanja naprave.

V primerih, da izvajalec dimnikarske službe oceni, da je nevarnost zastrupitve zaradi emisij dimnih plinov velika, ali pa da koncentracija v dimnih plinih več kot trikrat presega mejno vrednost, mora izvajalec dimnikarske službe obvestiti pristojni inšpekcijski organ takoj in mu predlagati prepoved obratovanja naprave.

 

21. člen

Enkrat letno izvajalec dimnikarske službe opravi letni strokovni pregled dimovodnih naprav in naprav za dovod zgorevalnega zraka ter naprav za prezračevanje prostora, kjer so nameščeni plinski grelniki za pripravo sanitarne vode ali kombinirani plinski grelniki za ogrevanje in pripravo sanitarne vode z atmosferskimi gorilniki in prekinjevalnikom vleka.

Po opravljenem pregledu izda izvajalec dimnikarske službe uporabniku naprave poročilo o letnem strokovnem pregledu, v katerem je potrjeno, da naprava ustreza predpisom.

V primeru pomanjkljivosti je potrebno v poročilu letnega strokovnega pregleda določiti rok za odpravo le-teh in o rokih odprave pomanjkljivosti obvestiti uporabnika naprav.

V primeru hujših kršitev ali nespoštovanja rokov za odpravo pomanjkljivosti izvajalec dimnikarske službe obvesti pristojno inšpekcijsko službo.

 

VII. PREGLED NAPRAV ZA SHRANJEVANJE GORIVA

 

22. člen

Pregled naprav za shranjevanje goriva in dovod goriva je treba opraviti najmanj enkrat na leto, in sicer ob letnem strokovnem pregledu. pregled se opravi vizuelno.

O stanju naprav in morebitnih pomanjkljivostih za shranjevanje goriva predstavnik dimnikarske službe zapiše v poročilo o letnem strokovnem pregledu kurilnih naprav.

Če so pri pregledu ugotovljene pomanjkljivosti, navede v poročilu tudi rok za odpravo le-teh. V primeru hujših kršitev veljavnih predpisov predstavnik dimnikarske službe obvesti pristojnega inšpektorja.

 

VIII. POSEBNE STORITVE DIMNIKARSKE SLUŽBE

 

23. člen

Antikorozijsko zaščito izvaja dimnikarska služba na željo naročnika po generalnem čiščenju na koncu kurilne sezone.

 

24. člen

Strokovna svetovanja izvaja dimnikarska služba na željo naročnika na področjih vzdrževanja in posluževanja naprav, pri gradnji novih in adaptacij starih naprav, pri nakupu novih naprav itd.

 

IX. VODENJE ZBIRK PODATKOV

 

25. člen

Izvajalec dimnikarske službe upravlja zbirke podatkov tako, da je iz kataloga zbirke poleg podatkov iz 4. člena te odredbe razvidno tudi:

 

ime in sedež upravljalca podatkov,

občinski odlok o izvajanju dimnikarske službe,

podatki o področju izvajanja dimnikarske službe.

 

Izvajalec dimnikarske službe vodi zbirko podatkov o zapisu posamezne naprave letnega poročila izvajalca dimnikarske službe - tabela B.

 

26. člen

V tabeli B v prilogi k tej odredbi je določena podrobna vsebina in opis podatkov v zapisu posamezne naprave letnega poročila izvajalca dimnikarske službe.

 

X. KONČNE DOLOČBE

 

27. člen

Ta odredba začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

                                                                                                 Župan

Št.: 35330/0001 0100 10                                                   Mestne občine Maribor

Maribor, 21. februarja 1997                                           dr. Alojz Križman, dipl. ing. s.r.