Na podlagi 16. člena Statuta občine Hoče-Slivnica (MUV, št. 14/99) ter 99. člena Zakona o socialnem varstvu (Ur. l. RS, št. 54/92, 42/94 in 41/99) je občinski svet občine Hoče-Slivnica na 20. redni seji, dne 16. oktobra 2000, sprejel
 
 
P R A V I L N I K
 
o dodeljevanju enkratnih socialnih pomoči v občini Hoče -Slivnica
 
1. člen
 
S tem pravilnikom se določijo upravičenci, pogoji in postopek dodelitve socialnih pomoči v občini Hoče - Slivnica.
 
 
2. člen
 
Do socialnih pomoči so upravičeni občani s stalnim prebivališčem v občini Hoče - Slivnica, ki jim je zaradi trenutne materialne ogroženosti nujno potrebna pomoč občine, izkoristili pa so že vse zakonske možnosti za rešitev socialne stiske.
 
 
Kriterij za dodelitev socialnih pomoči je cenzus, določen v 26. členu Zakona o socialnem varstvu, z upoštevanjem socialnih razmer upravičenca.
 
 
3. člen
 
Občinska socialna pomoč je po tem pravilniku denarna pomoč. Enkratna denarna pomoč se lahko dodeli največ enkrat letno.
 
 
Pri določanju višine denarne pomoči se upoštevajo vsi dohodki in prejemki po 27. in 28. členu Zakona o socialnem varstvu in sicer:
 
 
dediščine, darila in vsi dohodki in prejemki (posameznika in njegovih družinskih članov), ki so vir dohodnine, kakor tudi osebni prejemki, ki niso obdavčljivi, razen:
 
 
1. dodatka za pomoč in postrežbo,
 
 
2. prejemkov za oskrbo v tuji oziroma rejniški družini,
 
 
3. otroškega dodatka in družbenih pomoči otrokom,
 
 
4. štipendije,
 
 
5. dohodki od občasnega dela invalidov.
 
 
V dohodek se štejejo vsi dohodki in prejemki, ki so jih posamezniki in njegovi družinski člani pridobili v zadnjih treh mesecih pred vložitvijo zahtevka.
 
 
Dediščine in darila ter drugi enkratni prejemki (odškodnine, odpravnine, nagrade ipd.) se v letu, ko so izplačani, štejejo v dohodek tako, da se za vsak prejemek upošteva sorazmerni delež.
 
 
4. člen
 
Občinska socialna pomoč je namenjena za:
 
 
1. pomoč pri nakupu šolskih potrebščin, kurjave, ozimnice;
 
 
2. kritje drugih stroškov in izdatkov za premostitev trenutne materialne ogroženosti z upoštevanje socialnih razmer upravičenca.
 
 
Izjemoma je mogoče dodeliti enkratno denarno pomoč tudi tedaj, ko občan presega cenzus po 2. členu tega pravilnika (vendar ne več kot za 100 %), v primerih težje bolezni v družini oziroma nesposobnosti za pridobitno delo, elementarni nesreči ali smrti.
 
 
5. člen
 
Višina enkratne denarne pomoči je najmanj enakovredna polovici zajamčene plače. Najvišji možni znesek enkratne denarne pomoči je višina zajamčene plače.
 
 
Denarna pomoč se praviloma izplača neposredno upravičencu, razen v primerih, ko upravičenec ne more zagotoviti namenske porabe, tedaj se sredstva nakažejo neposredno izvajalcu.
 
 
6. člen
 
Denarna pomoč se lahko upravičencu dodeli v nižjem znesku kot bi mu pripadal po tem pravilniku ali se prosilcu sploh ne dodeli, če se ugotovi, da:
 
 
- kljub izkazanemu nizkemu dohodku ni ogrožena socialna varnost prosilca in družinskih članov, ker je njegovo oziroma njihovo premoženje takšno, da bi lahko zagotavljalo preživetje oziroma dajalo dohodke;
 
 
- s prosilcem živijo osebe, ki niso družinski člani po Zakonu o socialnem varstvu, pridobivajo pa dohodke iz 27. člena Zakona o socialnem varstvu skupaj s prosilcem.
 
 
7. člen
 
Postopke o dodeljevanju socialnih pomoči vodi Center za socialno delo Maribor v sodelovanju s strokovno službo občinske uprave občine Hoče-Slivnica. Odločitve o dodeljeni višini denarnih sredstev sprejme strokovna služba občinske uprave. Strokovna služba občinske uprave sodeluje s predstavniki socialne komisije, ki jo sestavljajo predstavniki vseh krajevnih skupnosti, predstavnici obeh vzgojno varstvenih ustanov ter po potrebi tudi drugi strokovni delavci na področju socialno-varstvene in negovalne stroke, ki delajo na terenu občine.
 
 
Občani-prosilci denarne pomoči, se z dokazili o izpolnjevanju pogojev v skladu z Zakonom o socialnem varstvu in tem pravilnikom javijo na razgovor pri pristojni delavki Centra za socialno delo v Mariboru, ki v skladu z razgovorom, izkazanim premoženjskim stanjem prosilke-ca ter morebitnimi že obstoječimi podatki o socialnem stanju posameznika izda predlog o višini denarne pomoči.
 
 
Strokovna služba občinske uprave občine Hoče-Slivnica lahko posreduje Centru za socialno delo v Mariboru oz. obravnava sama s predstavniki komisije za socialna vprašanja, socialna vprašanja posameznikov, na katerih težko socialno stanje je bila opozorjena.
 
 
8. člen
 
Sredstva za dodeljevanje socialnih pomoči zagotavlja občina Hoče - Slivnica v občinskem proračunu.
 
 
9. člen
 
Ta pravilnik začne veljati takoj po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.
 
 
Župan občine Hoče-Slivnica
 
 
Anton Obreht, prof., s. r.
 
 
Številka: 03200/00033/2000-06
 
 
Hoče, 16. oktober 2000