New Page 1

Na podlagi 57. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07, 70/08 ZVO-1B, 108/09, 80/10 ZUPUDPP (106/10-popr.), 43/11 ZKZ-C, 57/12, 57/12 ZUPUDPP-A, 109/12, 35/13 sklep US; v nadaljevanju: ZPNačrt) in 23. člena Statuta Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 9/07), je župan Mestne občine Ptuj sprejel

SKLEP

o začetku priprave sprememb in dopolnitev

občinskega lokacijskega načrta za del

poselitvenega območja

P11-R4 Toplice, območje hotela in lokalne obvozne

ceste - ureditev športnega parka

1.

(pričetek priprave)

S tem sklepom se začne priprava sprememb in dopolnitev občinskega lokacijskega načrta za del poselitvenega območja P11-R4 Toplice, območje hotela in lokalne obvozne ceste - ureditev športnega parka (v nadaljevanju: spremembe podrobnega načrta).

Tretji odstavek 97. člena ZPNačrt določa, da občinski lokacijski načrti, sprejeti na podlagi Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02, 8/03-p, 58/03-ZZK-1, 33/07,108/09 ZGO in 80/10 ZUPUDPP) ostanejo v veljavi do izvedbe posegov v prostor, ki so z njimi načrtovani, spreminjajo in dopolnjujejo pa se po postopku, kot je predpisan za sprejem občinskega podrobnega prostorskega načrta.

2.

(ocena stanja in razlogi za pripravo sprememb podrobnega

načrta)

a) Ocena stanja:

V odloku o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega družbenega plana za območje Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 8/04, 9/04-popravek, 8/08, 2/13; Uradni list RS, št. 73/05; 54. člen) je poselitveno območje P11-R4 Toplice, v skupni površini 32,84 ha, opredeljeno kot območje, namenjeno rekreaciji in turizmu. Plan tudi določa, da se gradnje v tem območju urejajo z lokacijskim načrtom.

Celotna ureditvena zasnova območja P11-R4 Toplice sicer obsega skoraj 33 hektarjev veliko površino. Na tej površini so - medsebojno ustrezno prostorsko ločeni - razporejeni termalni vodni park z velikimi zelenim površinami, Grand hotel Primus, večje apartmajsko naselje, območje avtokampa in teniških igrišč, negovane parkovne površine ter celovita prometna in energetska infrastruktura.

V letu 2005 je bil uveljavljen občinski lokacijski načrt (po določilih ZPNačrt je sedaj to občinski podrobni prostorski načrt; OPPN) za zahodni del poselitvenega območja P11-R4 Toplice, to je za območje, ki meri približno 10,1 ha in je namenjeno hotelu, zelenicam in parkovnim površinam ter lokalni obvozni cesti. Odlok o njegovem sprejemu je objavljen v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj, št. 10/05. Hotel je v uporabi, lokalna obvozna cesta pa še čaka na realizacijo.

Grand hotel Primus je gostil že mnoge nogometne ekipe.

Zahteva trenerjev je vedno, da so nogometni tereni čim bližje hotelu. Glede na zemljišče v okviru Term Ptuj se že leta pojavlja želja po realizaciji športnega kompleksa, ki bi še dodatno obogatil ponudbo za športni turizem. Dodana vrednost je vsekakor tudi ogrevanje nogometnih površin z odpadno termalno vodo. Grand hotel Primus bi s tem pridobil možnost dodatne ponudbe tudi v začetnih mesecih leta.

Za destinacijo Ptuj - Kidričevo - Maribor je izjemno pomembno, da imamo več hotelov in športnih kompleksov, ker bomo tako zanimivi tudi za več nogometnih ekip, ki potem vedno igrajo medsebojna srečanja. Predvsem v tujini lahko vidimo, da je športni turizem in z njim v največji meri nogomet zelo pomemben in donosen posel.

b) Razlogi za pripravo sprememb podrobnega načrta:

Pobudo za pričetek postopka izdelave sprememb in dopolnitev prostorskega akta je podala Mestna občina Ptuj.

Območje obravnavanih sprememb podrobnega načrta sovpada z delom območja enote urejanja prostora iz občinskega prostorskega akta in sicer z zahodnim delom planskega območja P11-R4 Toplice - območje hotela in lokalne obvozne ceste. Podrobni načrt oziroma njegove spremembe se lahko izdela za manjše območje znotraj posamezne enote urejanja prostora, če je to določeno v občinskem prostorskem načrtu.

Pri tokratnih spremembah se, na prostih zelenih površinah ob hotelu, predvideva ureditev dveh pomožnih nogometnih igrišč in enega pomožnega igrišča za vadbo ter ureditev vseh potrebnih objektov in prostorov servisnih vsebin.

Ustrezno bodo prilagojena še infrastrukturna omrežja.

Zunanja ureditev obravnavanega območja naj zagotavlja še predpisano skupno število parkirnih prostorov, potrebne površine za komunikacije in druge zelene površine. Vse našteto v okviru veljavnega občinskega lokacijskega načrta do sedaj še ni predvideno. Dodana športna dejavnost predvidoma tudi ne bo povzročila povečanja emisij v okolje, kot jih predvideva osnovni lokacijski načrt.

Spremembe podrobnega načrta se pripravijo skladno z določili ZPNačrt in tudi skladno z določili Pravilnika o vsebini, obliki in načinu priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta (Uradni list RS, št. 99/07).

3.

(območje sprememb podrobnega načrta)

Celotno območje urejanja prostora P11-R4 Toplice obsega površino velikosti 32,84 ha. Manjši del tega celotnega območja, s površino cca 10,10 ha in z oznako P11-R4 Toplice - območje hotela in lokalne obvozne ceste, se ureja z lokacijskim načrtom, sprejetim v letu 2005. V sklopu slednjega se na površini velikosti cca 4,00 ha pripravijo takšne spremembe, da bo omogočena ureditev športnega parka na površinah zahodno od Grand hotela Primus.

Za športni park uporabljene površine tako na zahodni strani omejuje načrtovana lokalna obvozna cesta; na južni strani je meja obstoječa Mlinska cesta; na vzhodni strani območje meji na že vzpostavljeno polkrožno pešpot ob hotelu; proti severu je območje urejanja omejeno s parkirnimi prostori hotela oziroma z obstoječo javno cesto Ptuj - Hajdoše, potekajočo skozi osrčje topliškega kompleksa.

Območje sprememb podrobnega načrta obsega površino, ki jo tvorijo zemljišča ali deli zemljišč s parcelnimi številkami 849/1, 849/9, 892/2, 893, 894, 895, 896/1, 896/2, 897, 898, 3973/3, 4001, 4002, vse k.o. Ptuj. Območje sprememb podrobnega načrta se v fazi izdelave lahko delno spremeni.

Območje P11-R4 Toplice se nahaja v arheološkem območju Ptuj - Desni breg (evidenčna številka: EŠD 9156).

Odlok o razglasitvi Gradu Ptuj za kulturni spomenik državnega pomena (Uradni list RS, št. 81/99, 111/00, 66/01 in 16/08-ZVKD-1) določa meje varovanega in vplivnega območja gradu. Vplivno območje gradu obsega območje, oddaljeno 300 m od zarisanega območja spomenika ter ves odprti prostor v širši okolici, na katerem bi načrtovali objekte ali uporabo, ki bi s svojo velikostjo, obliko ali funkcijo lahko negativno vplivali na zaščitene funkcionalne in vizualne elemente spomenika.

Območje sprememb podrobnega načrta se po Uredbi o vodovarstvenem območju za vodno telo vodonosnikov Dravsko-ptujskega polja (Uradni list RS, št. 59/07, 32/11, 24/13) nahaja v notranjem širšem vodovarstvenem območju (VVO III).

Ekološko pomembno območje (EPO) je območje habitatnega tipa, dela habitatnega tipa ali večje ekosistemske enote, ki pomembno prispeva k ohranjanju biotske raznovrstnosti.

Pas zemljišč med vodotokoma Dravo in Studenčnico je opredeljen kot ekološko pomembno območje EPO Dravaspodnja (številčna oznaka: 41500). Območje podrobnega načrta P11-R4 Toplice se tako nahaja znotraj EPO Dravaspodnja (št. 41500).

Posebno varstveno območje (območje Natura 2000) je ekološko pomembno območje, ki je na ozemlju EU pomembno za ohranitev ali doseganje ugodnega stanja ptic in drugih živalskih ter rastlinskih vrst, njihovih habitatov in habitatnih tipov. Zemljišča med reko Dravo in Mlinsko cesto se nahajajo v območju Natura 2000.

Podrobni načrt lahko predvidi tudi izgradnjo potrebne javne gospodarske infrastrukture izven območja obdelave.

Območje prestavitev, novogradenj oziroma rekonstrukcij javne gospodarske infrastrukture sme obsegati tiste površine oziroma zemljišča izven območja podrobnega načrta, ki so minimalno zahtevana za potrebne navezave. Morebitni posegi izven območja niso predmet tega podrobnega načrta in se v celoti rešujejo separatno.

4.

(etapna izvedba podrobnega načrta)

Etapnost izvedbe prostorske ureditve se določa tako, da posamezne etape predstavljajo tiste zaključene funkcionalne enote, ki lahko služijo svojemu namenu tudi brez izvedbe ostalih delov prostorske ureditve. Skladna pa mora biti z načrtovano infrastrukturno rešitvijo celotnega območja in dimenzionirana na končno načrtovano rešitev.

Etapnost urejanja območja podrobnega načrta je odvisna od mnogih dejavnikov; eden izmed bistvenih je dinamika zagotavljanja potrebnih finančnih sredstev. Iz tega razloga se načrtovane etape izvajanja lahko dodatno razdelijo v manjše (pod)etape ali tudi združujejo v večje.

Investitorji praviloma predvidevajo izvedbo podrobnega načrta v več etapah. Zaporedje posameznih etap ali tudi njihovo morebitno združevanje bodo določile spremembe podrobnega načrta.

5.

(način pridobitve strokovnih rešitev)

Izdelovalec sprememb podrobnega načrta pridobi geodetski načrt območja urejanja, ki je izdelan skladno s Pravilnikom o geodetskem načrtu (Uradni list RS, št. 40/04, 33/07-ZPNačrt).

Pri pripravi osnutka se upoštevajo prikaz stanja prostora, občinski prostorski načrt, izražene investicijske namere ter tudi morebitne že pridobljene smernice in priporočila nosilcev urejanja prostora. Izdelovalec podrobnega načrta uporabi tudi že pridobljeno dokumentacijo »Idejna urbanistična zasnova športnega parka«, Ljubljana, julij 2014. Sicer pa bodo ureditev območja natančneje in z možnostmi dovoljenih odstopanj določile spremembe podrobnega načrta.

Spremembe podrobnega načrta se izdela z upoštevanjem veljavnih predpisov, ki določajo vsebino, obliko in način priprave podrobnega načrta. Izdela se jih tudi v digitalni obliki, tako da je možen vnos v geoinformacijski sistem (GIS) Mestne občine Ptuj.

6.

(roki za pripravo sprememb podrobnega načrta in njegovih

posameznih faz)

Sklep o začetku priprave sprememb podrobnega načrta:

september 2014.

Objava sklepa v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj in v svetovnem spletu:

september 2014.

Priprava osnutka sprememb podrobnega načrta:

60 dni po objavi tega sklepa.

Poziv nosilcem urejanja prostora za pridobitev smernic in projektnih pogojev ter obvestila Ministrstva za kmetijstvo in okolje, ali je potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje:

30 dni od prejema poziva.

Analiza smernic, izdelava strokovnih podlag in dopolnjenega osnutka sprememb podrobnega načrta:

30 dni po prejetju smernic nosilcev urejanja prostora.

(Če je za spremembe podrobnega načrta potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje (v nadaljevanju:

CPVO), se za dopolnjen osnutek zagotovi okoljsko poročilo in se ga, skupaj z dopolnjenim osnutkom, pošlje ministrstvu, pristojnemu za varstvo okolja).

Javno naznanilo o javni razgrnitvi in javni obravnavi dopolnjenega osnutka sprememb podrobnega načrta, objavljeno na krajevno običajen način in v svetovnem spletu:

najmanj 7 dni pred začetkom javne razgrnitve.

(Če je za spremembe podrobnega načrta potrebno izvesti CPVO, se javnost seznani sočasno in na enak način tudi z okoljskim poročilom).

Javna razgrnitev in javna obravnava dopolnjenega osnutka:

30 dni.

(V času javne razgrnitve se izvede javna razprava o dopolnjenem osnutku. Občani, organi in organizacije ter drugi zainteresirani oziroma prizadeti lahko dajo pisne pripombe in predloge v času trajanja javne razgrnitve.

Rok za dajanje pripomb poteče s potekom javne razgrnitve.)

Priprava strokovnih stališč do pripomb in predlogov, podanih v času javne razgrnitve:

15 dni po zaključku javne razgrnitve.

Prva obravnava in sprejem dopolnjenega osnutka sprememb podrobnega načrta na mestnem svetu ter obravnava in sprejem stališč do pripomb in predlogov:

do 30 dni po zaključku javne razgrnitve.

Objava stališča, zavzetega do pripomb in predlogov, na krajevno običajen način in v svetovnem spletu, ter pisna seznanitev lastnikov zemljišč glede pripomb in predlogov, ki so jih izrazili v okviru javne razgrnitve:

7 dni po sprejemu stališč na mestnem svetu.

Priprava predloga sprememb podrobnega načrta (dopolnitev s stališči mestnega sveta):

15 dni po prejemu stališč.

Pridobivanje mnenj nosilcev urejanja prostora na predlog sprememb podrobnega načrta:

30 dni od prejema poziva.

(Če je za spremembe podrobnega načrta potrebno izvesti CPVO, ministrstvo, pristojno za varstvo okolja, odloči o sprejemljivosti izvedbe sprememb podrobnega načrta na okolje.)

Priprava usklajenega predloga sprememb podrobnega načrta:

7 dni po pridobitvi mnenj nosilcev urejanja prostora.

Druga obravnava in sprejem usklajenega predloga sprememb podrobnega načrta na mestnem svetu:

do 30 dni po pripravljenem usklajenem predlogu.

Objava odloka v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj:

v prvi naslednji številki, ki izide po preteku petnajstdnevnega roka, ki ga določajo predpisi o lokalni samoupravi.

Priprava končnega elaborata, ki ga načrtovalec v treh izvodih preda Skupni občinski upravi občin v Spodnjem Podravju (število izvodov za investitorje določa pogodba): 15 dni po objavi odloka.

Roki se lahko tudi spremenijo.

Izdelovalec podrobnega načrta mora predati pripravljalcu, to je Skupni občinski upravi občin v Spodnjem Podravju, tri kompletirane izvode sprejetega prostorskega akta. Po en izvod sprejetih sprememb podrobnega načrta bo predan Upravni enoti Ptuj in pristojnim inšpekcijskim službam, en izvod pa bo hranjen na Skupni občinski upravi občin v Spodnjem Podravju, kjer bo akt na vpogled dostopen javnosti.

Obenem je potrebno celotne spremembe podrobnega načrta s prilogami predati pripravljavcu v digitalni obliki na zgoščenki v dogovorjenem formatu.

7.

(nosilci urejanja prostora, ki podajo smernice za načrtovane

prostorske ureditve, in drugi udeleženci, ki

bodo sodelovali pri pripravi)

a) Nosilci urejanja prostora:

1. Ministrstvo za kmetijstvo in okolje, Agencija RS za okolje, Oddelek porečja reke Drave, Krekova ulica 17, 2000 Maribor (za področje voda);

2. Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Maribor, Pobreška cesta 20, 2000 Maribor (za področje varstva narave);

3. Ministrstvo za kulturo, Direktorat za kulturno dediščino, Maistrova ulica 10, 1000 Ljubljana (za področje varstva kulturne dediščine);

3.a Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Maribor, Slomškov trg 6, 2000 Maribor (za področje varstva kulturne dediščine; v vednost - zaradi predhodne seznanitve s predvidenimi spremembami podrobnega načrta);

4. Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Vojkova cesta 61, 1000 Ljubljana (za področje varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom);

5. Elektro Maribor, d.d., Vetrinjska ulica 2, 2000 Maribor (za področje oskrbe z električno energijo);

6. Adriaplin, d.o.o., PE Ptuj, Ulica heroja Lacka 10, 2250 Ptuj (za področje oskrbe s plinom);

7. Telekom Slovenije d.d., Sektor za vzdrževanje omrežja in zagotavljanje storitev, Center za vzdrževanje omrežja in zagotavljanje storitev Maribor, Titova cesta 38, 2000 Maribor (za področje umeščanja fiksne telefonije);

8. Javne službe Ptuj, d.o.o. Ulica heroja Lacka 3, 2250 Ptuj (za področje oskrbe z vodo in odvajanje odpadnih vod, javne razsvetljave, odvoza komunalnih odpadkov in zimskega vzdrževanja cest);

9. Teleing, d.o.o., Razkrižje 23, 9240 Ljutomer (za: KKS Ptuj, družba za telekomunikacije, d.o.o., Slovenski trg 1, 2250 Ptuj, ki je pristojni distributer kabelske televizije na območju Mestne občine Ptuj);

10. Mestna občina Ptuj, Oddelek za gospodarske javne službe,

investicije, kakovost in gospodarstvo, Mestni trg 1, 2250 Ptuj (za področje prometa, za občinske ceste).

b) Drugi udeleženci:

11. RS, Ministrstvo za kmetijstvo in okolje, Direktorat za okolje, Sektor za CPVO, Dunajska cesta 22, 1000 Ljubljana (udeleženec na podlagi 4. odstavka 58. člena ZPNačrt - potrebnost izvedbe postopka CPVO);

12. druge gospodarske javne službe ter drugi organi in organizacije, če to pogojujejo utemeljene potrebe, ugotovljene v postopku priprave sprememb podrobnega načrta.

8.

(obveznosti v zvezi s financiranjem priprave in izdelave

sprememb podrobnega načrta)

Finančne obveznosti v zvezi s pripravo in izdelavo sprememb podrobnega načrta prevzame Mestna občina Ptuj.

V te namene sklene pogodbo z izvajalcem, ki izpolnjuje predpisane pogoje za prostorsko načrtovanje. Posamezne obveznosti se določijo z medsebojnim dogovorom.

9.

(objava sklepa)

Ta sklep se objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj in na spletnem naslovu Mestne občine Ptuj (www.ptuj.si).

 

Številka: 3505-5/2014

Datum: 15. 9. 2014

 

Dr. Štefan ČELAN,

župan Mestne občine Ptuj