New Page 6

 

Na podlagi 64. člena Zakona o lokalni samoupravi (Ur. l. RS, št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98, 74/98 in 70/00) in 130. člena Statuta Občine Mozirje (Uradno glasilo zgornjesavinjskih občin 5/99), je Občinski svet Občine Mozirje na svoji 19. redni seji, dne 14.03.2001, sprejel

 

 

SPREMEMBE IN DOPOLNITVE

 

 

Statuta Občine Mozirje

 

 

 Statut Občine Mozirje se dopolni oziroma spremeni in sicer:

 

 

1. člen

 

 

 V 14. členu se za drugim odstavkom doda:

 

 

 Organ občine je tudi občinska volilna komisija, ki v skladu z zakonom o lokalnih volitvah skrbi za izvedbo volitev in referendumov ter varstvo zakonitosti volilnih postopkov.

 

 

2. člen

 

 

 Prvi in drugi odstavek 17. člena se črtata in se pravilno glasita:

 

 

 Občinski organi so sklepčni, če je na njihovih sejah navzoča večina vseh članov.

 

 

 Občinski organi sprejemajo odločitve z večino opredeljenih glasov navzočih članov.

 

 

3. člen

 

 

 18. člen statuta se na koncu dopolni z naslednjim besedilom:

 

 

- odloča o zadevah nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo za občinske funkcionarje.

 

 

4. člen

 

 

 Prvi odstavek 19. člena se pravilno glasi:

 

 

 Občinski svet daje predhodno mnenje k imenovanju načelnika Upravne enote za območje občine.

 

 

5. člen

 

 

 Besedilo 23. člena se v celoti črta in nadomesti z naslednjim besedilom:

 

 

 Strokovno in administrativna dela za potrebe občinskega sveta in njegovih delovnih teles opravlja občinska uprava.

 

 

6. člen

 

 

 25. člen statuta se dopolni in spremeni:

 

 

 Ob koncu prvega odstavka se doda besedilo: seja mora biti v 15ih dneh potem,  ko je bila podana pisna zahteva za sklic seje.

 

 

 Drugi odstavek se črta in se pravilno glasi: Če župan ne skliče seje sveta v roku sedmih dni po prejemu pisne zahteve, jo lahko skličejo člani občinskega sveta, ki so zahtevo podali. Zahtevi za sklic seje občinskega sveta mora biti priložen dnevni red. Župan mora dati na dnevni red predlagane točke, ki jih lahko dopolni še s svojimi točkami.

 

 

 Tretji odstavek se črta in se pravilno glasi:

 

 

 Župan sklicuje seje občinskega sveta skladno z določili statuta in poslovnika občinskega sveta, mora pa jih sklicati najmanj 4 krat letno.

 

 

 V zadnjem odstavku se besedi "občinskih odborov" črtata in nadomestita z besedami "delovnih teles".

 

 

7. člen

 

 

 V tretjem odstavku 26. člena se besedi "občinskih odborov" v prvem in drugem stavku nadomestita z besedami "delovnih teles".

 

 

8. člen

 

 

 Prvi stavek zadnjega odstavka 28. člena se pravilno glasi:

 

 

 Delovna telesa občinskega sveta imajo predsednika, ki je član občinskega sveta in štiri člane.

 

 

9. člen

 

 

 Besedilo 29. člena statuta se črta in nadomesti z naslednjim besedilom:

 

 

 O izvolitvi članov delovnega telesa se glasuje javno. Predsednika in člane delovnega telesa imenuje občinski svet na predlog komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja, ali  na predlog najmanj  treh članov sveta. Kandidate iz vrst občanov lahko predlagajo tudi  občani in zainteresirane organizacije v občini.

 

 

10. člen

 

 

 Besedilo 30. člena statuta se črta in nadomesti z besedilom:

 

 

 Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja opravlja  predvsem naslednje naloge:

 

 

- občinskemu svetu predlaga kandidate za delovna telesa občinskega sveta in druge organe, ki jih imenuje občinski svet;

 

 

- občinskemu svetu ali županu daje pobude oz. predloge v zvezi s kadrovskimi vprašanji v občini;

 

 

- pripravlja predloge v odločitev občinskega sveta v zvezi s plačami ter drugimi prejemki občinskih funkcionarjev ter izvršuje od-ločitve občinskega sveta, zakone in predpise, ki urejajo plače in druge prejemke občinskih funkcionarjev;

 

 

- opravlja naloge po zakonu o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo;

 

 

- obravnava druga vprašanja, ki mu jih določi občinski svet.

 

 

 Komisija izdaja odločbe o plačah, drugih prejemkih in nagradah članov občinskega sveta, župana, podžupana in članov delovnih te-les.

 

 

11. člen

 

 

 31. člen statuta se ob koncu dopolni z naslednjim besedilom:

 

 

 Komisija pripravlja mnenja in predloge iz svoje pristojnosti ter jih posreduje občinskemu svetu v obravnavo in sprejem.

 

 

 Komisija obravnava in daje mnenje tudi k normativnim aktom, ki jih sprejema občinski svet, če tako predlaga pristojni odbor.

 

 

12. člen

 

 

 32. člen statuta se črta in nadomesti z naslednjim besedilom:

 

 

 Odbor za gospodarske javne službe in komunalno infrastrukturo obravnava in daje mnenja in predloge občinskemu svetu v zadevah: prostorskega planiranja in rabe prostora, varstva okolja, zraka, tal, vodnih virov, hrupa, urejanja cest, javnih poti in javnih površin, problematike javnih podjetij s področja komunalnih dejavnosti in zadev stanovanjskega gospodarstva. Odbor predlaga in obravnava tudi koncesijske akte iz svoje pristojnosti in daje predloge in mnenja v zvezi s prometom zemljišč. Odbor obravnava vse normativne akte iz pristojnosti navedenih v prvem odstavku in jih predlaga občinskemu svetu v obravnavo in sprejem, razen če zakon in statut ne določata drugače.

 

 

13. člen

 

 

 Doda se nov 32. a člen in se glasi:

 

 

 Odbor za negospodarske dejavnosti obravnava in daje občinske-mu svetu mnenja in predloge iz pristojnosti predšolskega varstva, varstva otrok in družine, izobraževanja, izobraževanja odraslih, kulture, športa, socialnega skrbstva, zdravstvenega varstva in drugih negospodarskih dejavnosti. Odbor predlaga občinskemu svetu način in spremembe v organizaciji javnih zavodov s področja družbenih dejavnosti in drugih aktov, ki jih sprejema občinski svet. Obravnava koncesijske akte, investicije, cene programov predšolske vzgoje, poročila in zaključne račune javnih zavodov, finančne zadeve s področja negospodarstva ter druge zadeve s svojega področja.

 

 

 Odbor obravnava vse normativne akte iz pristojnosti, navedenih v prvem odstavku in jih predlaga občinskemu svetu v obravnavo in sprejem, razen če zakon in statut občine ne določata drugače.

 

 

14. člen

 

 

 Doda se nov 32. b člen in se glasi:

 

 

 Odbor za gospodarstvo in proračun obravnava in daje občinske-mu svetu mnenja in predloge iz pristojnosti finančne politike ob-čine, proračuna občine. Odbor obravnava predlog proračuna občine, zaključni račun občine, zaključne račune javnih podjetij in zavodov, katerih ustanoviteljica je občina, obravnava oprostitve plačil občinskih obveznosti, če je tako določeni v aktih, ki obveznost določajo, obravnava akte v zvezi z zadolževanjem in poroštvi občine in javnih zavodov ter premoženjske zadeve občine. Odbor obravnava vse normativne akte, ki predpisujejo občinske davke, prispevke nadomestila in takse jih predlaga občinskemu svetu v obravnavo in sprejem, razen če zakon in statut občine ne določata drugače.

 

 

15. člen

 

 

 Zadnji odstavek 33. člena se črta in se pravilno glasi:

 

 

 Če nadzorni odbor v okviru svoje pristojnosti ugotovi hujšo kršitev predpisov ali nepravilnosti pri poslovanju občine, mora o kršitvah v roku petnajstih dni obvestiti župana občine, občinski svet,  pristojno ministrstvo in računsko sodišče.

 

 

 Vsak član nadzornega odbora ima pravico zahtevati in dobiti podatke od občine, ki so mu potrebni pri opravljanju njegovih nalog, če teh podatkov na njegov predlog ne zahteva nadzorni odbor.

 

 

16. člen

 

 

 Doda se nov 33. a člen in se glasi:

 

 

 Delo nadzornega odbora  je javno.

 

 

Nadzorni odbor je pri svojem delu dolžan varovati osebne podatke ter državne, uradne in poslovne skrivnosti, ki so tako opre-deljene z zakonom, drugim predpisom ali akti občinskega sveta in organizaciji uporabnikov proračunskih sredstev in spoštovati dostojanstvo, dobro ime in integriteto posameznikov.

 

 

 Nadzorni odbor o svojih ugotovitvah, ocenah in mnenjih izdela poročilo s priporočili in predlogi. Občinski svet, župan ter organi porabnikov občinskih proračunskih sredstev so dolžni obravnavati poročilo nadzornega odbora ter upoštevati njegova priporočila in predloge v skladu s svojimi pristojnostmi.

 

 

17. člen

 

 

 Prvi odstavek 34. člena se v celoti črta in se nadomesti z naslednjim odstavkom:

 

 

 Člane nadzornega odbora imenuje občinski svet izmed občanov. Člane nadzornega odbora imenuje občinski svet najkasneje v 45 dneh po svoji prvi seji. Člani nadzornega odbora so imenovani z večino opredeljenih glasov navzočih članov. Kandidate predlaga komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja, ali najmanj četrtina članov občinskega sveta.

 

 

18. člen

 

 

 Doda se nov 34. b člen, ki se glasi:

 

 

 Nadzorni odbor dela na svojih sejah. Nadzorni odbor predstavlja predsednik, ki ga izvolijo člani nadzornega odbora na prvi seji.

 

 

 Nadzorni odbor sprejema odločitve z večino opredeljenih glasov navzočih članov.

 

 

19. člen

 

 

 Drugi odstavek 35. člena se črta in se pravilno glasi:

 

 

 Župan je izvoljen na neposrednih volitvah. Mandatna doba župana traja 4 leta.

 

 

20. člen

 

 

 Črta se zadnji odstavek 37. člena.

 

 

21. člen

 

 

 39. člen statuta se v celoti črta in se pravilno glasi:

 

 

 Občina Mozirje ima enega podžupana. Podžupana imenuje in razrešuje občinski svet na predlog župana izmed članov občinskega sveta z večino opredeljenih glasov navzočih članov.

 

 

Z aktom o imenovanju podžupana občinski svet na predlog župana določi podžupana, ki bo v primeru predčasnega prenehanja mandata župana opravljal funkcijo župana v času od sprejema sklepa po predčasnem prenehanju mandata in razpisa nadomestnih volitev do izvolitve novega župana.

 

 

 Podžupan opravlja svojo funkcijo nepoklicno.

 

 

 Župan o pristojnostih, pooblastilih in zadolžitvah podžupana seznani občinski svet.

 

 

 Podžupan nadomešča župana v primeru njegove odsotnosti ali zadržanosti.

 

 

 Kadar nastopijo razlogi, da tako župan kot podžupan ne morejo opravljati svoje funkcije, nadomešča župana član občinskega sveta, ki ga določi župan, če ga ne določi, pa najstarejši član občinskega sveta. V času nadomeščanja opravlja član občinskega sveta tekoče naloge iz pristojnosti župana.

 

 

22. člen

 

 

 Doda se nov 39. a člen, ki se glasi:

 

 

 Funkcija župana ni združljiva s funkcijo člana občinskega sveta, podžupana in članstva v nadzornem odboru ter z delom v občinski upravi ter za druge funkcije, za katere tako določa zakon.

 

 

 Funkcija člana občinskega sveta in podžupana ni združljiva s funkcijo župana, članstvom v nadzornem odboru in delom v občinski upravi ter za druge funkcije, za katere tako določa zakon.

 

 

 Funkcija člana občinskega sveta tudi ni združljiva z funkcijo načelnika upravne enote in vodje notranje organizacijske enote v up-ravni enoti, kot tudi ne z delom v državni upravi na delovnih mestih, na katerih delavci izvršujejo pooblastila v zvezi z nadzorstvom nad zakonitostjo oziroma nad primernostjo in strokovnostjo dela organov občine.

 

 

23. člen

 

 

 Doda se nov 39 b člen, ki se glasi:

 

 

 Županu in podžupanu preneha mandat z dnem, ko občinski svet ugotovi, da so nastali razlogi za prenehanje iz 24. člena tega statuta.

 

 

 Županu in podžupanu preneha funkcija, če sta po odločitvi Državnega zbora razrešena.

 

 

 Podžupanu preneha funkcija z dnem, ko občinski svet na predlog župana razreši s funkcije podžupana.

 

 

24. člen

 

 

 Črta se 42. člena statuta in nadomesti z naslednjim besedilom:

 

 

 Zaradi zadovoljevanja posebnih skupnih potreb občanov na območju posameznih naselij so v občini kot ožji deli občine ustanovljene krajevne skupnosti Mozirje in Rečica ob Savinji.

 

 

 Pobudo za ustanovitev nove krajevne skupnosti, njeno ukinitev ali spremembo njenega območja lahko da zbor občanov ožjega dela občine ali 10 odstotkov volivcev s tega območja.

 

 

 Krajevne skupnosti ustanovi, ukine ali spremeni njihovo območje občinski svet s statutom po poprej ugotovljeni volji prebivalcev, o imenu in območju skupnosti. Volja prebivalcev se ugotovi na zborih občanov, ki jih skliče župan za območje, na katerem naj bi se ustanovila skupnost.

 

 

25. člen

 

 

 Črta se 43. člen in nadomesti z naslednjim besedilom:

 

 

 Krajevne skupnosti sodelujejo pri opravljanju javnih zadev v ob-čini in izvršujejo naloge, ki so v skladu s tem statutom  in sicer:

 

 

- dajejo predloge in sodelujejo pri pripravi razvojnih programov občine na področju javne infrastrukture na svojem območju ter so-delujejo pri izvajanju komunalnih investicij in investicij v javno razsvetljavo na njihovem območju in sodelujejo pri nadzoru nad opravljenimi deli;

 

 

- sodelujejo pri pripravi programov oskrbe s pitno vodo in zaščiti virov pitne vode, sodelujejo pri pridobivanju soglasij lastnikov zemljišč za dela s področja gospodarskih javnih služb;

 

 

- dajejo predloge za sanacijo divjih odlagališč komunalnih odpad-kov in sodelujejo pri njihovi sanaciji;

 

 

- dajejo predloge za ureditev in olepševanje kraja in pri tem sodelujejo;

 

 

- dajejo pobude za dodatno prometno ureditev (prometna signalizacija, ureditev dovozov in izvozov, omejevanje hitrosti);

 

 

- predlagajo programe javnih del;

 

 

- sodelujejo in dajejo mnenja pri javnih razgrnitvah prostorskih, planskih in izvedbenih aktov, ki obravnavajo območje njihove skupnosti;

 

 

- oblikujejo pobude za spremembo prostorskih, planskih in izvedbenih aktov ter jih posredujejo pristojnemu organu občine;

 

 

- dajejo mnenja glede spremembe namembnosti kmetijskega prostora v druge namene, predvidenih gradenj večjih proizvodnih in drugih objektov v skupnosti, za posege v kmetijski prostor (agromelioracije, komasacije), pri katerih bi prišlo do spremembe režima vodnih virov;

 

 

- seznanjajo pristojni organ občine s problemi in potrebami prebivalcev skupnosti na področju urejanja prostora in varstva okolja;

 

 

- sodelujejo pri organizaciji kulturnih, športnih in drugih prireditev;

 

 

- spremljajo nevarnosti na svojem območju in o tem obveščajo štab za civilno zaščito ter po potrebi prebivalstvo in sodelujejo pri ostalih nalogah s področja zaščite in reševanja;

 

 

- dajejo soglasja k odločitvam o razpolaganju in upravljanju s premoženjem občine, ki je skupnostim dano na uporabo za opravljanje njihovih nalog;

 

 

- sodelujejo pri urejanju pokopališč;

 

 

- obravnavajo vprašanja iz občinske pristojnosti, ki se nanašajo na območje krajevne skupnosti in njeno prebivalstvo ter oblikuje svoja stališča in mnenja;

 

 

- dajejo pobude in predloge za sprejem odlokov in drugih splošnih aktov občine;

 

 

- skrbno gospodarijo s premoženjem krajevne skupnosti, ki ji je dano v upravljanje.

 

 

 Stališča, mnenje, pobude in predlogi sveta krajevne skupnosti niso pogoj za izvrševanje nalog občine, za katere so pristojni občinski svet, župan ali občinska uprava in jih ne zavezujejo, razen če ni s tem statutom ali odlokom drugače določeno.

 

 

26. člen

 

 

 Črta se 44. člen in se na novo glasi:

 

 

 Organ krajevne skupnosti je svet krajevne skupnosti. Svet krajev-ne skupnosti Mozirje šteje 9 članov, svet krajevne skupnosti Rečica ob Savinji pa tudi 9 članov.

 

 

 Svet krajevne skupnosti volijo volivci, ki imajo stalno prebivališče na območju krajevne skupnosti za mandatno dobo štirih let. Za volitve članov sveta krajevne skupnosti se smiselno uporabljajo do-ločila Zakona o lokalnih volitvah.

 

 

27. člen

 

 

 Črta se 45. člen, novo besedilo pa se glasi:

 

 

 Volitve članov sveta krajevne skupnosti razpiše župan, izvede pa jih volilna komisija občine Mozirje.

 

 

 Občinski svet z odlokom določi volilne enote za člane sveta krajevne skupnosti.

 

 

 Mandat članov sveta krajevne skupnosti se začne in konča isto-časno kot mandat članov občinskega sveta.

 

 

 Funkcija člana sveta krajevne skupnosti je združljiva s funkcijo člana občinskega sveta, župana in podžupana, ni pa združljiva s članstvom v nadzornem odboru občine.

 

 

28. člen

 

 

 Črta se 46. člen statuta, novo besedilo tega člena  pa se glasi:

 

 

 Prvo sejo sveta krajevne skupnosti skliče župan najkasneje dvajset dni po izvolitvi članov sveta krajevne skupnosti. Svet je konstituiran, ko so potrjeni mandati več kot polovici njegovih članov.

 

 

 Svet izvoli izmed svojih članov predsednika in podpredsednika sveta.

 

 

 Predsednik sveta krajevne skupnosti sklicuje in vodi seje sveta ter predstavlja krajevno skupnost.

 

 

29. člen

 

 

 47. člen statuta se črta in nadomesti z naslednjim besedilom:

 

 

 Za delovanje in opravljanje nalog krajevnih skupnosti se zagotovijo sredstva v proračunu občine.

 

 

 Za uresničevanje posebnih skupnih potreb in interesov prebival-cev krajevnih skupnosti lahko občina pridobiva sredstva iz prosto-voljnih prispevkov njihovih prebivalcev, podjetij, zavodov in drugih organizacij ter samoprispevkov. Tako pridobljena sredstva je občina dolžna posebej evidentirati in porabiti v skladu z njihovim namenom.

 

 

 Prostore, opremo in materialna sredstva, ki jih potrebujejo za svoje delovanje sveti krajevnih skupnosti, zagotovi in z njimi upravlja občina.

 

 

 Administrativno delo se v krajevnih skupnostih opravlja neprofesionalno.

 

 

30. člen

 

 

 Doda se nov 47. a člen in se glasi:

 

 

 Občinski svet lahko na predlog župana, nadzornega odbora obči-ne ali četrtine članov svetov krajevne skupnosti ali zbora občanov razpusti svet krajevne skupnosti:

 

 

- če so po najmanj trikratnem sklicu ne sestane;

 

 

- če ne izvršuje nalog, ki so mu v skladu s tem statutom zaupane oziroma jih izvršuje v nasprotju z zakonom, predpisi in splošnimi akti občine.

 

 

 Občinski svet lahko s spremembo statuta tudi ukine krajevno skupnost, če ugotovi, da svet krajevne skupnosti ne opravlja svojih na-log, da ni kandidatov za člane sveta oziroma da občani na njenem območju nimajo interesa za opravljanje nalog krajevne skupnosti v skladu s tem statutom.

 

 

31. člen

 

 

 Drugi stavek drugega odstavka 52. člena se pravilno glasi:

 

 

 Odločitev zbora občanov je sprejeta, če zanjo glasuje najmanj ve-čina opredeljenih volivcev, ki so glasovali.

 

 

32. člen

 

 

 Tretji odstavek 62. člena se pravilno glasi:

 

 

 Odločitev o uvedbi samoprispevka je sprejeta, če je ZA uvedbo samoprispevka glasovala večina  volivcev, ki so glasovali.

 

 

33. člen

 

 

 Tretji odstavek 114. člena se spremeni in se pravilno glasi:

 

 

 Proračun občine sprejme občinski svet, če zanj glasuje večina opredeljenih glasov navzočih članov.

 

 

34. člen

 

 

 Drugi odstavek 120. člena se v celoti črta.

 

 

35. člen

 

 

 Spremeni se 135. člen in se glasi:

 

 

 Statut prične veljati 15. dan po objavi v Uradnem glasilu zgornjesavinjskih občin.

 

 

36. člen

 

 

 Te spremembe in dopolnitve Statuta Občine Mozirje pričnejo veljati 15. dan po objavi v Uradnem glasilu zgornjesavinjskih občin.

 

 

 

Številka: 19/3-01

Datum: 21.03.2001

ŽUPAN

OBČINE MOZIRJE

Jože KRAMER, l.r.