Na podlagi 29. in 49. a člena Zakona o lokalni samoupravi - ZLS (Uradni list RS, št. 100/05- UPB)in 16. in 56. člena Statuta občine Ormož (Uradni vestnik občine Ormož, št. 11/99, 7/01, 19/05 in  12/06) 15. člena Statuta občine Središče ob Dravi (Uradni vestnik občine Ormož, št. 8/07) 23. člena Statuta občine Sveti Tomaž (Uradni vestnik občine Ormož, št. 7/07) so Občinski svet Občine Ormož, dne 15. 6. 2007, Občinski svet Središče ob Dravi, dne 2. 8. 2007, in Občinski svet Občine Sv. Tomaž,  dne 15. 6. 2007, sprejeli

 

ODLOK

o ustanovitvi organa skupne občinske uprave

"MEDOBČINSKA UPRAVA OBČIN  Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž"

 

1. člen

S tem odlokom se ustanovi organ skupne občinske uprave, določi njegovo delovno področje, notranja organizacija, vodenje ter zagotavljanje sredstev in drugih pogojev za njegovo delo.

S tem odlokom so določene pravice in obveznosti občin ustanoviteljic in njihovih organov v razmerju do organa skupne občinske uprave in v medsebojnih razmerjih.

 

2. člen

Občina Ormož, Občina Središče ob Dravi in Občina Sveti Tomaž ustanovijo organ skupne občinske uprave za skupno opravljanje nalog občinske uprave na področju občinske inšpekcije in redarstva, urejanja prostora ter notranjega finančnega nadzora.

Ustanoviteljske pravice izvršujejo občinski sveti  občin ustanoviteljic.

Župani imenujejo in razrešujejo predstojnika organa skupne občinske uprave, sprejmejo kadrovski načrt, program dela in finančni načrt, nadzorujejo delo ter dajejo skupne usmeritve glede splošnih vprašanj organiziranja in delovanja organa skupne občinske uprave

 

3. člen

Ime organa  skupne občinske uprave za skupno opravljanje nalog občinske uprave na področju občinske inšpekcije in redarstva, urejanja prostora ter notranjega finančnega nadzora je: "MEDOBČINSKA UPRAVA OBČIN Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž"  (v nadaljnjem besedilu: Medobčinska uprava).

Sedež organa skupne občinske uprave za skupno opravljanje nalog občinske uprave na področju občinske inšpekcije in redarstva, urejanja prostora in notranjega finančnega nadzora – Medobčinske uprave je: Ptujska c. 6, 2270 Ormož.

Medobčinska uprava uporablja žig okrogle oblike z napisom:  MEDOBČINSKA UPRAVA OBČIN Ormož, Središče ob Dravi in Sveti Tomaž.

 

4. člen

Medobčinska uprava opravlja upravne, strokovne in pospeševalne naloge občinskih uprav občin ustanoviteljic na naslednjih področjih:

1. inšpekcija: naloge občinske inšpekcije, službe nadzora občinskih cest in občinskega redarstva;

2. urejanje prostora:   strokovne naloge na področjih urejanja prostora, katerih izvajanje  je po določilih zakona v pristojnosti občin, naloge občinskega urbanista, ki jih določa zakon o urejanju prostora, strokovne naloge na področju zagotavljanja in izvajanja gospodarskih javnih služb,  pripravlja projekte, vodi investicije in opravlja nadzor nad investicijami.

3.notranji finančni nadzor: naloge notranjega finančnega nadzora

 

Svoje naloge opravlja medobčinska uprava v skladu z zakonom, podzakonskimi predpisi in predpisi občin ustanoviteljic.

 

5. člen

Inšpekcijsko nadzorstvo nad izvajanjem občinskih predpisov opravljajo neposredno občinski inšpektorji, kot uradne osebe s posebnimi pooblastili in odgovornostmi v skladu z zakonom, s katerim je urejen inšpekcijski nadzor.

Občinski inšpektorji lahko, skladno s pridobljenimi pooblastili, opravljajo tudi nadzorstvo nad izvajanjem posameznih določb zakonov.

Pri opravljanju inšpekcijskega nadzorstva imajo občinski inšpektorji pravico pregledovati objekte in naprave ter dokumentacijo, ter zaslišati stranke in priče v upravnem postopku, pregledati listine, s katerimi lahko ugotovijo istovetnost oseb ter opraviti druga dejanja, ki so skladna z namenom inšpekcijskega nadzorstva.

Občinski inšpektorji imajo enaka pooblastila, dolžnosti in odgovornosti, kot jih imajo inšpektorji po zakonu o javni upravi.

 

6. člen

Občinski inšpektor mora imeti najmanj visoko strokovno izobrazbo, državni izpit iz javne uprave in strokovni izpit za inšpektorja.

 

7. člen

Če pri opravljanju inšpekcijskega nadzorstva občinski inšpektor ugotovi, da je kršen občinski predpis, ima pravico in dolžnosti:

- opozoriti kršitelja;

- ugotoviti istovetnost osebe v zvezi z opravljanjem nadzora;

- odrediti ukrepe za odpravo nepravilnosti in pomanjkljivosti v roku, ki ga sam določi;

- voditi postopek zaradi prekrška;

- izreči globo;

- predlagati pristojnemu občinskemu organu sprejem ukrepov; in

- odrediti druge ukrepe in dejanja, za katere je pooblaščen.

Če pri opravljanju inšpekcijskega nadzorstva občinski inšpektor ugotovi, da je kršen republiški predpis, ima pravico in dolžnosti:

- opozoriti kršitelja;

- pridobiti razpoložljive podatke o kršitvi in kršitelju;

- podati prijavo kršitve pristojnemu državnemu organu, in

- o tem poročati županu:

 

8. člen

Pravne in fizične osebe, pri katerih se opravlja inšpekcijsko nadzorstvo, so dolžne občinskemu inšpektorju:

- omogočiti nemoteno opravljanje inšpekcijskega nadzorstva;

- vstop v objekte in prostore oz. dostop do naprav, ki jih nadzira občinski inšpektor; in

- posredovati vse potrebne podatke, dokumentacijo in pojasnila v zvezi z inšpekcijskim nadzorstvom.

 

9. člen

Občinski inšpektor lahko zaprosi za pomoč policijo, kadar je to potrebno zaradi opravljanja njegovega dela oz. zaradi lastne varnosti.

 

10. člen

Občinski redar nadzoruje izvajanje občinskih predpisov, ki se nanašajo na ustavljanje in parkiranje vozil (v nadaljevanju: mirujoči promet) ter na terenu ugotavlja nepravilnosti, zlasti na področju varstva okolja, javnega reda, komunalne urejenosti in zunanjega videza občine.

Občinski redar lahko opravlja tudi nadzorstvo nad izvajanjem posameznih določb zakonov, ki se nanašajo na mirujoči promet, če je za to pooblaščen z zakonom.

 

11. člen

Če pri opravljanju nadzorstva mirujočega prometa redar ugotovi, da je kršen predpis, ima pravico in dolžnosti:

- opozoriti voznika kršitelja;

- na vozilo namestiti obvestilo o kršitvi;

- izreči globo na kraju samem;

- izdati obvestilo o prekršku in plačilni nalog;

- voditi postopek o prekršku;

- ugotoviti istovetnost osebe v zvezi z opravljanjem nadzora; in

- obveščati pristojne organe, če meni, da so potrebni ukrepi, za katere ni pristojen.

Če občinski redar na terenu ugotovi nepravilnosti na področju varstva okolja, javnega reda, komunalne urejenosti ali zunanjega videza občine, ima pravico in dolžnosti:

- opozoriti kršitelja;

- natančno zapisati podatke o nepravilnostih in jih po potrebi fotografirati;

- posredovati podatke o nepravilnostih občinskemu inšpektorju; in

- obveščati pristojne organe, če meni, da so potrebni dodatni ukrepi.

 

12. člen

Inšpektor je prekrškovni organ občin ustanoviteljic, ki vodi prekrškovni postopek in odloča o prekrških iz občinske pristojnosti občin ustanoviteljic, določenih z Zakonom o varnosti v cestnem prometu in drugimi zakoni, Odloki o občinskih cestah, zakoni in drugimi podzakonskimi in občinskimi predpisi.

Postopek o prekrških vodijo in prekrških odločajo pooblaščene uradne osebe prekrškovnega organa. O zahtevi za sodno varstvo v prekrškovnem postopku odloča pristojno sodišče.

Podrobnejše naloge in druge pravice ter obveznosti Medobčinske uprave opredelijo občine ustanoviteljice v posebnem dogovoru, ki ga sklenejo župani občin ustanoviteljic.

 

13. člen

Medobčinska uprava opravlja na področju urejanja prostora naslednje naloge:

- pripravlja programska izhodišča za sprejemanje prostorskih aktov in pripravlja smernice za izdelavo prostorskih aktov;

- pripravlja prostorske akte občin;

- izdaja potrdila o namenski rabi prostora in lokacijske informacije;

- vodi evidenco posegov v prostor in analizira stanje posegov v prostor;

- nudi strokovno pomoč pravnim in fizičnim osebam pri urejanju prostora;

- vodenje evidenc s stavbnimi zemljišči

- vodenje evidenc zavezancev za plačilo nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča

- pripravlja programe varstva okolja, operativne programe in študije ranljivosti okolja za območje občin;

- pripravlja sanacijske programe za odpravo posledic in virov obremenitve okolja in skrbi za njihovo izvedbo;

- opravlja druge upravne naloge varstva okolja, ki jih določajo posebni predpisi s področja varstva okolja;

- pripravlja strokovne podlage za ustanovitev in delovanje gospodarskih javnih služb;

- izdeluje programe razvoja gospodarskih javnih služb, skrbi za njihovo izvajanje in izvaja nadzor nad njihovim izvajanjem;

- pripravlja projekte  in izvaja prijave na razpise

- vodi investicije in opravlja nadzor nad investicijami;

- opravlja druge naloge na tem področju.

 

14. člen

Medobčinska uprava opravlja strokovne naloge s področja notranjega nadzora  v skladu s veljavnimi predpisi.

 

15. člen

Pri odločanju v upravnih zadevah iz občinske pristojnosti nastopa Medobčinska uprava kot organ tiste občine ustanoviteljice, v katere krajevno pristojnost zadeva spada.

Medobčinska uprava mora pri izvrševanju svojih nalog ravnati po usmeritvah župana in nalogih tajnika občine oziroma direktorja občinske uprave občine ustanoviteljice, v katere krajevno pristojnost zadeva spada oziroma, za katero izvršuje nalogo.

O izločitvi zaposlenega v Medobčinski upravi odloča tajnik občine oziroma direktor občinske uprave, v katere krajevno pristojnost zadeva spada. V primeru izločitve predstojnika Medobčinske uprave pa o stvari tudi odloči.

Za škodo, povzročeno z nezakonitim delom zaposlenega v Medobčinski upravi odgovarjajo občine ustanoviteljice solidarno.

 

16. člen

Medobčinsko upravo vodi predstojnik, ki ga imenujejo in razrešujejo župani občin ustanoviteljic v skladu z zakonom o javnih uslužbencih.

Predstojnik Medobčinske uprave ima status uradnika na položaju.

Predstojnik Medobčinske uprave mora imeti univerzitetno izobrazbo ali visoko strokovno izobrazbo s specializacijo ali magisterijem in najmanj 7 let delovnih izkušenj.

 

17. člen

Predstojnik Medobčinske uprave odgovarja za izvrševanje nalog, ki spadajo v krajevno pristojnost posamezne občine ustanoviteljice županu in tajniku občine oziroma direktorju občinske uprave te občine, za delo Medobčinske uprave v celoti pa skupaj vsem županom občin ustanoviteljic.

Predstojnik Medobčinske uprave  predstavlja Medobčinsko upravo, organizira opravljanje nalog, odloča v upravnih zadevah iz pristojnosti  organa skupne uprave ter izvaja vse druge naloge, ki so potrebne za zagotovitev pravočasnega in strokovnega dela Medobčinske uprave.

Predstojnik Medobčinske uprave sprejme akt o sistemizaciji delovnih mest v Medobčinski upravi ter v skladu s kadrovskim načrtom, ki ga skupaj določijo župani občin ustanoviteljic, odloča o sklenitvi in prenehanju delovnega razmerja zaposlenih v Medobčinski upravi.

 

18. člen

Občina, v kateri ima Medobčinska uprava sedež, ima za javne uslužbence Medobčinske uprave status delodajalca.

Pravice in obveznosti delodajalca izvršujejo župani občin ustanoviteljic oziroma  predstojnik Medobčinske uprave na podlagi njihovega pooblastila.

 

19.  člen

Sredstva za delo Medobčinske uprave in druga materialna sredstva zagotavljajo občine ustanoviteljice in sicer glede na število prebivalcev posamezne občine, v naslednjem razmerju:

- Občina Ormož 74,3%

- Občina Središče ob Dravi 13,0%

- Občina Sveti Tomaž 12,7%

 

20. člen

Medobčinska uprava opravlja svoje delo v prostorih občinske uprave občine ustanoviteljice, v kateri ima sedež.

Nakup opreme, ki je potrebna za delo Medobčinske uprave, naroči v skladu s predpisi o javnem naročanju župan občine ustanoviteljice, v kateri ima Medobčinska uprava sedež. Izbiro najboljšega ponudnika predlaga strokovna komisija. Župan vsake od občin ustanoviteljic imenuje v komisijo po enega člana.

Stroške za uporabo upravnih prostorov, stroške nabave in uporabe opreme, obratovalne stroške in stroške vzdrževanja, si občine ustanoviteljice Medobčinske uprave, delijo v razmerju, določenim v prejšnjem členu.

 

21. člen

Medobčinska uprava je neposredni uporabnik proračuna občine ustanoviteljice, v kateri ima sedež.

Finančni načrt Medobčinske uprave, ki ga na predlog predstojnika Medobčinske uprave določijo župani občin ustanoviteljic, je vključen v proračun občine ustanoviteljice, v kateri ima Medobčinska uprava sedež.

Občine soustanoviteljice zagotavljajo sredstva za Medobčinsko upravo v finančnih načrtih svojih občinskih uprav na posebni postavki. Finančni načrt Medobčinske uprave  je  priloga k njihovim proračunom.

Odredbodajalec za sredstva finančnega načrta Medobčinske uprave je njegov predstojnik.

 

22. člen

Občina ustanoviteljica lahko izrazi interes za izstop iz Medobčinske uprave tako, da svojo namero pisno poda županom soustanoviteljic.

Občina lahko izstopi kot ustanoviteljica, ko poravna vse obveznosti do Medobčinske uprave.

 

23. člen

Občina, ki izstopa iz skupne občinske uprave mora:

- poravnati vse materialne obveznosti do skupne občinske uprave;

- prevzeti v svojo občinsko upravo delavce, ki jim je zagotovila delo v skupni občinski upravi, kot tudi delavce, ki so nadomestili v skupno upravo prvotno razporejene delavce;

-plačati del stroškov prenehanja delovnega razmerja predstojnika skupne občinske uprave, če mu preneha delovno razmerje v skladu z zakonodajo, ki ureja to področje.

 

Občina, ki izstopa iz skupne občinske uprave mora prevzeti v izvršitev, izterjavo ali izpolnitev tudi pravice in obveznosti, ki izhajajo iz odločitev organa skupne občinske uprave v upravnih postopkih, če posamezna zadeva spada pod njeno krajevno pristojnost.

 

24. člen

V tridesetih dneh po uveljavitvi tega odloka določijo župani kadrovski načrt in v nadaljnjih tridesetih dneh v skladu z zakonom o javnih uslužbencih imenujejo predstojnika Medobčinske uprave.

Predstojnik Medobčinske uprave sprejme akt o sistemizaciji delovnih mest v Medobčinski upravi najkasneje v tridesetih dneh po imenovanju.

 

25. člen

Za začetek dela uprave zagotovi opremo in prostore, ki so bili doslej namenjeni za opravljanje upravnih nalog iz 4. člena tega odloka Občina Ormož. Podrobnejše obveznosti občin ustanoviteljic iz naslova uporabe tega premoženja dogovorijo župani občin s sporazumom iz 12. člena tega odloka.

Uprava začne z delom najkasneje v štirih mesecih po uveljavitvi odloka.

Medobčinska uprava prevzame od občin ustanoviteljic upravne naloge in pristojnosti na področjih iz 4. člena tega odloka.

Najkasneje do dne, ko prične z delom, prevzame Medobčinska uprava javne uslužbence, zaposlene v občinski upravi občine Ormož, katerih področje dela se prenaša na skupno upravo.

Javni uslužbenci se razporedijo na uradniška ali strokovno tehnična delovna mesta, na katerih se opravljajo naloge občinske uprave, ki jih na podlagi tega odloka prevzame Medobčinska uprava.

Javnim uslužbencem iz prejšnjega odstavka izda predstojnik Medobčinske uprave odločbe v skladu s sistemizacijo delovnih mest v Medobčinski upravi ter jim v podpis predloži pogodbe o zaposlitvi.

Z akti iz prejšnjega odstavka se javnim uslužbencem, zaposlenim v Medobčinski upravi ne more poslabšati položaj glede na položaj, ki so ga imeli v občinski upravi posamezne občine ustanoviteljice.

 

26. člen

Župani občin ustanoviteljic objavijo ta odlok v Uradnem vestniku občine Ormož najkasneje v petnajstih dneh po sprejemu na seji tistega občinskega sveta, ki je o odloku o ustanovitvi organa skupne občinske uprave  zadnji odločal.

 

27. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku občine Ormož.

 

Številka: 007-00020/2007  7 10

ŽUPAN OBČINE ORMOŽ

Ormož, 15. 6. 207

Alojz SOK l.r.

 

Številka: 032-00013/07

ŽUPAN OBČINE SVETI TOMAŽ

Sveti Tomaž, 15. 6. 2007

Mirko CVETKO l.r.

 

 

Številka: 06200-00009/07

ŽUPAN OBČINE SREDIŠČE OB DRAVI

Središče ob Dravi, 2. 8. 2007

Jurij BORKO l.r.