New Page 1

Na podlagi 20. člena Zakona o vrtcih (Ur.l. RS št. 100/2005-UPB2 ZVrt in 25/2008) je Občinski svet Občine Nazarje na predlog Osnovne šole Nazarje  na svoji 14. redni seji, dne 21. 4. 2016 sprejel

 

PRAVILNIK

O SPREJEMU OTROK V VRTEC

 

I.       Splošna določba

 

1. člen

Ta pravilnik ureja postopek sprejemanja otrok, sestavo in način dela komisije za sprejem otrok ter kriterije za sprejem otrok v vrtec Nazarje in Šmartno ob Dreti.

 

II.      Vpis in sprejem otrok

 

2. člen

Vrtec vpisuje in sprejema predšolske otroke od dopolnjenega enega leta starosti v svoje programe na podlagi prijav in prostih mest vse leto. Izjemoma vrtec sprejme mlajše otroke ob zaključku starševskega dopusta, vendar ne mlajših od 11 mesecev. Starši oziroma skrbniki otroka (v nadaljevanju: starši) vpišejo otroka v vrtec tako, da oddajo vlogo na predpisanem obrazcu, ki ga določi vrtec. Vlogo za vpis otroka v vrtec dobijo starši v vrtcu, v tajništvu šole  in na spletni strani šole. Prijavo za sprejem otrok v vrtec vložijo starši v tajništvu šole  neposredno ali priporočeno po pošti ali po e-pošti na naslov: os.nazarje@guest.arnes.si

 

3. člen

Vrtec najmanj enkrat letno objavi javni vpis novincev za naslednje šolsko leto, ki ga uskladi z občino ustanoviteljico.

Vrtec starše obvesti o datumu vključitve otroka v vrtec ter o drugih pogojih za sprejem otroka v vrtec, kot so sklenitev medsebojne pogodbe, predložitev potrdila pediatra o tem, da se otrok lahko vključi v vrtec, predložitev odločbe o usmeritvi za otroke s posebnimi potrebami in drugih pogojih.

Vrtec o vpisu in vključitvi otroka obvesti tudi občino ustanoviteljico in občino zavezanko za plačilo.

 

4. člen

Vrtec lahko sprejme toliko otrok, kolikor dopuščajo normativi za oblikovanje oddelkov.

Vpis otrok se opravi praviloma do 30. aprila za naslednje šolsko leto. V primeru prostih mest je mogoče otroka vključiti tudi med letom. Če vrtec med šolskim letom ne more sprejeti otroka v oddelek vrtca, o tem obvesti starše.

 

5. člen

Do izpolnjenih normativov v oddelkih se sprejmejo, brez odločanja komisije, vsi otroci, za katere vlagatelji izpolnjujejo vse zakonske obveznosti.

Če je v vrtec prijavljenih več otrok, kot je v vrtcu oziroma posamezni enoti prostih mest, odloča o sprejemu komisija za sprejem otrok v vrtec na podlagi kriterijev iz tega pravilnika. V tem primeru vrtec staršem dodeli šifro otroka. (Ur. l. 36/2010).

 

III.    Sestava in način dela komisije

 

6. člen

Komisijo za sprejem otrok v vrtec (v nadaljevanju: komisija) imenuje ravnatelj s posebnim sklepom.

Komisija je 3-članska in je sestavljena iz:

·       predstavnika vrtca, ki ga predlaga ravnatelj,

·       predstavnika staršev, ki ga predlaga Svet staršev vrtca,

·       predstavnika občine ustanoviteljice, ki ga predlaga župan.

Člani komisije so imenovani za dobo 2 let in so lahko imenovani največ dvakrat zaporedoma.

Ne glede na določilo prejšnjega odstavka, predstavniku staršev preneha mandat v komisiji, ko njegov otrok ni več vključen v vrtec.

Prvo sejo komisije skliče ravnatelj.

 

7. člen

Delo komisije vodi predsednik, ki ga člani komisije izvolijo iz svojih vrst na prvi seji. Komisija obravnava vse vloge na seji v skladu z določili zakona, ki ureja splošni upravni postopek, z uporabo skrajšanega ugotovitvenega postopka.

V posebnih primerih se na predlog članov komisije na sejo povabi predstavnika centra za socialno delo, predstavnika Zdravstvenega doma in druge.

Komisija odloča o sprejemu otrok v vrtec na seji, o kateri se vodi zapisnik v skladu s postopkom, ki ga določa zakon.

 

8. člen

Komisija odloča o sprejemu otrok v vrtec na seji praviloma enkrat letno, in sicer najkasneje do 31. maja za naslednje šolsko leto. Na seji komisije lahko sodeluje ravnatelj in vodja enote vrtca na predlog člana komisije ali na lastno pobudo, vendar brez pravice glasovanja. Komisija odloča s sklepi, ki jih sprejme z večino glasov vseh članov.

 

9. člen

Komisija o svojem delu vodi zapisnik, ki se piše v skladu z določbami ZUP, iz katerega mora biti razvidno:

·       ime in sedež vrtca, kjer komisija deluje,

·       kraj, datum in ura seje komisije, na kateri se odloča o sprejemu otrok v vrtec,

·       imena članov komisije in drugih navzočih predstavnikov vrtca,

·       število prostih mest v vrtcu, v posamezni enoti, v posameznem programu ter starostnih skupinah na dan 1. 9. tekočega leta,

·       število vlog za sprejem, število sprejetih in odklonjenih otrok v posamezni enoti in v posameznem programu ter starostnih skupinah,

·       kratek potek postopka z navedbo listin, ki so podlaga za odločanje,

·       sprejete sklepe komisije.

Zapisnik podpišejo vsi člani komisije in je sestavni del dokumentacije vrtca.

 

IV.     Kriteriji za sprejem otrok

 

10. člen

Komisija obravnava vse prijave za vpis otrok vložene do 30. aprila koledarskega leta.

Komisija odloča o sprejemu otrok v vrtec in vloge točkuje na podlagi naslednji kriterijev:

 

Zap. št.

Kriteriji

Število točk

1.

Prebivališče (upošteva se ena izmed variant):

 

a

Otrok in starši imajo stalno prebivališče na območju Občine Nazarje, ali ima otrok v enostarševski družini skupaj s staršem stalno prebivališče v Občini Nazarje.

80

b

Otrok staršev tujcev ima skupaj z obema staršema začasno prebivališče v Občini Nazarje in je vsaj eden od staršev zavezanec za dohodnino v Republiki Sloveniji.

30

c

Otrok, katerega eden od staršev je tujec, ki nima stalnega prebivališča v Republiki Sloveniji in ima skupaj z otrokom začasno prebivališče na območju Občine Nazarje in je zavezanec za dohodnino v Republiki Sloveniji, drugi od staršev pa nima stalnega prebivališča v Občini Nazarje.

20

2.

Starši v razpisanem šolskem letu hkrati vpisujejo v isti vrtec na območju Občine Nazarje dvojčke, trojčke, četverčke ... oz. dva ali več otrok iz iste družine. Ta kriterij velja tudi, ko je v vrtec na območju občine Nazarje že vključen otrok iz iste družine, razen v primeru, ko ta otrok v tekočem koledarskem letu dopolni starost šestih let (šoloobvezen otrok s 1. 9.).

10

3.

Družina ima več vzdrževanih otrok:

·       4 otroci ali več

·       3 otroci

·       2 otroka.

10

6

2

4.

Oba starša otroka sta zaposlena oz. zaposlene matere samohranilke ali očetje samohranilci, ali eden od staršev s statusom študenta oz. dijaka.

20

5.

Dlje časa trajajoča težja bolezen v družini, invalidnost oz. druga specifikacija (potrdilo pristojne službe).

20

6.

Otrok, ki je bil v preteklem šolskem letu uvrščen na centralni čakalni seznam, pa mu med letom ni bilo ponujeno prosto mesto v vrtcu.

20

7.

Vključevanje starejših otrok - otrok bo 31. 12. tekočega koledarskega leta dopolnil starost:

·  tri leta in več

·  dve leti in več

·  enajst mesecev in več.

 

50

30

20

8.

Vključevanje mlajših otrok - v vrtec se vključuje otrok, ki 1. 9. tekočega koledarskega leta še ne bo dopolnil starost 11 mesecev (upošteva se ena od variant):

 

 a

·       11 mesecev bo dopolnil do vključno 1. 10. tekočega koledarskega leta;

6

 b

·       11 mesecev bo dopolnil do vključno 1. 11. tekočega koledarskega leta;

5

 c

·       11 mesecev bo dopolnil do vključno 1. 12. tekočega koledarskega leta;

4

 d

·       11 mesecev bo dopolnil do vključno 1. 1. prihodnjega koledarskega leta;

3

 e

·       11 mesecev bo dopolnil do vključno 1. 2. prihodnjega koledarskega leta;

2

 f

·       11 mesecev bo dopolnil do vključno 1. 3. prihodnjega koledarskega leta;

1

 

Za enostarševsko družino po tem pravilniku se šteje skupnost enega od staršev z otroki:

·       kadar je drugi od staršev umrl ali je drugi od staršev neznan ali je pogrešan, ali

·       kadar otrok živi z enim od staršev na podlagi pravnomočne sodne odločbe, s katero je dločeno o varstvu in vzgoji otrok ali kadar pred pristojnim sodiščem teče postopek za odločitev o varstvu in vzgoji otrok.

Vloge se točkuje tako, da se pri vsakem kriteriju, ki je izpolnjen, dodeli pripadajoče število točk.

Največje število točk, ki jih lahko prejme posamezna vloga znaša 216.

11. člen

Komisija na podlagi kriterijev iz predhodnega člena tega pravilnika določi prednostni vrstni red za sprejem otrok v vrtec.

Če več otrok doseže enako število točk, komisija pri določitvi prednostnega vrstnega reda upošteva dodatni kriterij starost otroka. Prednost ima starejši otrok.

 

V primeru, ko ima več otrok, rojenih na isti dan, enako število točk, se upošteva še dodatni kriterij in sicer zadnje tri številke EMŠO otroka, pri čemer ima prednost otrok z manjšo vrednostjo teh treh številk.

 

V.      Odločitev komisije

 

12. člen

Komisija sprejme sklep o tem, kateri otroci so na podlagi doseženega števila točk sprejeti v vrtec in kateri otroci zaradi premajhnega števila točk niso sprejeti, ter se jih uvrsti na čakalno listo po prednostnem vrstnem redu glede na doseženo število točk, od najvišjega do najnižjega števila. Namesto imena in priimka se uporablja šifra otroka (5. člen Pravilnika)

 

13. člen

Komisija najkasneje v 8 dneh po seji vsem staršem izda odločbo o sprejemu oziroma zavrnitvi sprejema otroka v vrtec. Odločbo se vroči osebno v skladu z določbami ZUP-a tistemu od staršev, ki je podal vlogo za vpis otroka v vrtec. Za otroke, ki so bili sprejeti v vrtec, odločba določa datum vključitve otroka v vrtec in rok za sklenitev medsebojne pogodbe med vrtcem in starši.

Za otroke, ki so bili zavrnjeni, mora odločba vsebovati tudi obrazložitev, iz katere so razvidni podatki o številu razpoložljivih prostih mest v vrtcu za naslednje šolsko leto, podatek o številu vseh vpisanih otrok, navedba kriterijev, podatek o številu vseh prejetih vlog, vključno z najnižjim številom doseženih točk, ki je zadoščal za sprejem otroka v vrtec, podatek o številu doseženih točk za zavrnjenega otroka, ter informacijo o tem, na katero mesto je otrok uvrščen na čakalni listi.

 

14. člen

Zoper odločitev komisije za sprejem otroka v vrtec lahko starši v 15 dneh po vročitvi vložijo pritožbo na Svet zavoda OŠ Nazarje. Svet zavoda OŠ Nazarje mora o pritožbi odločati v 30 dneh po prejemu pritožbe.

 

VI.     Pravica do vpogleda v dokumentacijo

 

15. člen

Vrtec mora staršem na njihovo zahtevo omogočiti vpogled v zapisnik komisije, ki je odločala o sprejemu otrok v vrtec, vendar le tisti del zapisnika in dokumentacije, ki se nanaša na njihovo vlogo.

 

VII.   Domneva, da so starši umaknili vlogo za vpis otroka v vrtec

 

16. člen

Če starši ne podpišejo pogodbe v roku, ki jim ga določi vrtec, se šteje, da so umaknili vlogo za vpis otroka v vrtec. V tem primeru se izda sklep o ustavitvi postopka vpisa otroka.

 

VIII.  Objava informacij o prostih mestih in čakalni dobi

17. člen

Vrtec na svojih spletnih straneh objavi informacije o številu mest, ki jih zagotavlja za predšolske otroke, o številu prostih mest, ki so staršem na voljo in podatek o predvideni čakalni dobi, ki predstavlja čas od vpisa otroka v vrtec do možnosti njegove vključitve v program vrtca.

 

IX.     Začasni izpis, rezervacije in prerazporeditev otrok

 

18. člen

Starši, katerih otrok je že vključen v vrtec in ga želijo začasno izpisati, morajo upoštevati 30-dnevni rok za izpis otroka. Starši izpišejo otroka tako, da najmanj 30 dni pred datumom izpisa otroka izpolnijo in oddajo vrtcu obrazec o izpisu, ki je dostopen v obeh enotah vrtca ali na internetni strani šole. Začasni izpis je časovno omejen na največ 75 dni.

V kolikor starši želijo izpisanega otroka ponovno vključiti v vrtec, se staršem zaračunajo stroški, ki nastanejo z začasnim izpisom otroka. Stroški začasnega izpisa znašajo 50% prispevka iz plačilnega razreda, ki jim je bil določen z odločbo, zmanjšanega za stroške neporabljenih živil. Obračun stroškov začasnega izpisa je variabilen in zajema celotno obdobje začasnega izpisa, to je vse delovne dneve, ko je bil otrok začasno izpisan. Starši,ki želijo otroka po koncu obdobja začasnega izpisa ponovno vpisati v vrtec morajo oddati  novo vlogo za vpis otroka v vrtec najmanj 30 dni pred želenim datumom ponovnega vpisa otroka v vrtec. V tem primeru se pri ponovnem sprejemu otroka v vrtec upošteva vrstni red oddanih vlog.

19. člen

Starši otrok, za katere je Občina Nazarje po veljavnih predpisih dolžna kriti del cene programa predšolske vzgoje v vrtcu, lahko uveljavljajo rezervacijo v naslednjih primerih:

Počitniška rezervacija: Starši, ki želijo za svojega otroka ob najmanj enomesečni skupni neprekinjeni odsotnosti v obdobju julij-avgust rezervirati mesto v izbranem vrtcu, plačajo za en mesec, ko je otrok odsoten 50% njim določenega zneska plačila cene programa, zmanjšanega za ustrezni delež (%) živil. O odsotnosti pisno obvestijo vrtec najmanj 15 dni pred nastopom odsotnosti. Koriščenje rezervacij v vrtcu je časovno omejeno na največ dva meseca

Bolezenska rezervacija: Za čas nepretrgane bolezenske odsotnosti otroka, daljše od 10 delovnih dni (na podlagi ustreznega zdravniškega potrdila), lahko starši enkrat letno uveljavljajo znižanje plačila v višini 50% vrednosti zneska določenega staršem z odločbo o višini plačila programa vrtca, zmanjšanega za strošek živil. Vlogo oddajo na Občino Nazarje.

Rezervaciji iz prejšnjih alinej veljata samo za starše otrok, ki obiskujejo vrtec Nazarje in Šmartno ob Dreti ter imajo skupaj z otrokom stalno bivališče v Občini Nazarje, Občina Nazarje pa je zavezanka za plačilo razlike med ceno programa in plačilom staršev.

Če so izpolnjeni pogoji iz prejšnjega odstavka, občina izda odločbo o koriščenju rezervacije za otroka.

Obrazec za uveljavljanje počitniške in zdravstvene rezervacije je dostopen v obeh enotah, v tajništvu šole in na spletni strani šole.

 

20. člen

Na pisno prošnjo staršev je razporeditev otrok iz dnevnega v skrajšan program možna le v oddelkih, kjer ni čakajočih otrok na dnevni program.

 

IX.     Prehodne in končne določbe

 

21. člen

Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o sprejemu otrok v vrtec (UG ZSO, št. 10/2010).

Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Sklep o uvedbi rezervacij pri stroških plačila oskrbnine vrtca (UG SO, št. 9/2014).

 

22. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu Slovenskih občin.

 

Številka: 032-0007/2014-14

Datum: 21.04.2016

 

 

Občina Nazarje

 

Matej Pečovnik, župan