New Page 2

Na osnovi 4. člena Odloka o gospodarskih javnih službah v občini Maribor (MUV, št. 4/94), 4. člena Odloka o načinu opravljanja gospodarskih javnih služb v Mestni občini Maribor (MUV št. 18/95), Odloka o koncesiji za opravljanje dimnikarske dejavnosti (MUV št. 25/96) in 43. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV št. 27/95), izdaja župan mestne občine Maribor

 

ODREDBO

o organiziranosti in izvajanju dimnikarske službe

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

Ta odredba določa organizacijske standarde in način izvajanja, ki jo na svojem območju zagotavlja Mestna občina Maribor  (v nadaljevanju občina), na področju pregledovanja, nadzorovanja in čiščenja kurilnih naprav, dimnih vodov, zračnikov in naprav za prezračevanje prostorov zaradi varstva okolja (v nadaljevanju dimnikarska služba).

 

2. člen

 Izvajanje dimnikarske službe iz prejšnjega člena občina zagotavlja za naslednje naprave:

male kurilne naprave na vsa goriva, kot jih določa Uredba o emisiji snovi v zrak iz kurilnih naprav (Ur .L. RS, št. 73/94);

srednje kurilne naprave na vsa goriva, kot jih določa Uredba o emisiji snovi v zrak iz kurilnih naprav (Ur. L. RS,  št. 73/94);

pomožne naprave, ki so povezane z obratovanjem kurilnih naprav kot so: naprave za pripravo goriva, naprave za čiščenje odpadnih plinov, naprave za odvod ostankov zgorevanja (pepela in ostankov goriva) iz kurilne naprave ali iz prostora s kurilno napravo na deponijo;

Naprave za prezračevanje prostorov, v katerih so kurilne naprave za dovod zgorevalnega zraka v kurilno napravo ter naprave za prezračevanje vseh drugih prostorov in poteka prezračevanja na osnovi naravnega ali umetnega obtoka zraka v stanovanjskih hišah.

 

3. člen

Izvajalci dimnikarske službe opravljajo naslednje storitve:

opravljajo preglede (prve, občasne in letne) in izdelujejo strokovna mnenja o skladnosti izvedbe s projektom in predpisi vseh naprav iz 2. člena te odredbe ter opravljajo prve meritve emisij snovi v zrak malih in srednjih kurilnih naprav iz 1. alinee 2. člena te odredbe. Strokovno mnenje in poročilo o prvih meritvah iz prejšnjega stavka je sestavni del soglasja Inšpektorata RS za okolje in prostor, za uporabo novih ali rekonstruiranih naprav iz 2. člena te odredbe;

 

 

opravljajo preglede (prve, občasne in letne) in izdelujejo strokovna mnenja o skladnosti s projektom in s predpisi ter drugimi pogoji iz dovoljenja za poseg v prostor pomožnih naprav iz 3. alinee 2. člena te odredbe;

 

 

izvajajo preglede (prve, občasne in letne) in izdelujejo strokovna mnenja o skladnosti s projektom in predpisi naprav za prezračevanje prostorov in dovod zraka v kurilno napravo iz 4. alinee 2. člena te odredbe;

 

 

nadzirajo obratovanje in opravljajo občasne meritve emisij snovi v zrak malih kurilnih naprav iz 1. alinee 2. člena te odredbe, kot to določa Pravilnik o prvih meritvah in obratovalnem monitoringu… (Ur. L. RS, št. 70/96);

 

 

izvajajo izredne preglede naprav iz 2. člena te odredbe na podlagi zahtev Inšpektorata RS za požarno varnost, Republiškega energetskega inšpektorata, Zdravstvenega inšpektorata RS, Republiškega zdravstvenega inšpektorata in Inšpektorata RS za okolje in prostor;

 

 

izdelujejo letna poročila o emisijah snovi iz naprav iz 1. in 2. alinee 2. člena te odredbe, kot to določa Pravilnih o prvih meritvah in obratovalnem monitoringu… (Ur. L. Št. 70/96)

 

 

vodijo zbirke podatkov o vseh napravah iz 2. lena te odredbe. V zbirke poleg podatkov o lokacijah naprav iz prejšnjega stavka, njihovem lastniku ali upravljalcu ter tehničnih podatkov o velikosti naprav, izvajalec dimnikarske službe vnaša tudi podatke o opravljenih storitvah dimnikarske službe.

 

Če občinski odlok ali odlok mestne občine o izvajanju obvezne lokalne službe tako določa, izvajalci dimnikarske službe tudi:

izvajajo mehansko in kemično čiščenje ter antikorozijsko zaščito na malih in srednjih kurilnih napravah iz 1. in 2. alinee 2. člena te uredbe,

izžigajo katranske obloge v odvodniku odpadnih plinov in veznih elementih.

 

II. OBVEZNOSTI IZVAJALCA

 

4. člen

Izvajalec dimnikarske službe je dolžan opravljati storitve iz 3. člena te odredbe na način in v rokih, ki so določeni z Odredbo o vzdrževalnih standardih dimnikarske službe, in sicer tako, da je odstranjena nevarnost požara in zastrupitve s plinom. Izvajalec dimnikarske službe je odgovoren za to, da so naprave v teh rokih in na predpisan način pregledane in očiščene.

 

5. člen

Storitve dimnikarske službe iz 3. člena te odredbe lahko opravlja podjetje v skladu z določili Odloka o koncesiji za opravljanje dimnikarske dejavnosti (MUV št. 25/96).

Izvajalec dimnikarske službe mora izpolnjevati še naslednje pogoje:

da je član Združenja dimnikarjev Slovenije,

da je registriran za opravljanje dimnikarske dejavnosti oziroma ima ustrezno obrtno dovoljenje, če je fizična oseba,

da ima najmanj eno zaposleno osebo s strokovno izobrazbo najmanj V. stopnje tehnične ali druge ustrezne smeri in certifikatom o strokovni usposobljenosti, katerega pridobi pri gospodarski zbornici, ter minimalno tri leta delovnih izkušenj v dimnikarski dejavnosti,

da ima zaposlenega vsaj enega delavca za opravljanje strokovnih pregledov, meritev emisij, nadzor obratovanja naprav in čiščenje iz 3. člena te uredbe,

da ima licenco za izvajanje dimnikarske službe, katero izda gospodarska zbornica,

da ima primerne poslovne prostore in je opremljen s sredstvi za delo.

 

Delavci 4. alinee prejšnjega odstavka moramo imeti strokovno izobrazbo najmanj IV. stopnje strokovne izobrazbe dimnikarske smeri.

 

6. člen

Obračun dimnikarskih storitev opravi izvajalec dimnikarske službe po uradnem ceniku in na način, ki ga določi občina z odlokom.

 

7. člen

Če izvajalec dimnikarske službe ugotovi tehnične ali druge nepravilnosti oz. pomanjkljivosti pri kurilnih ali prezračevalnih napravah ali če ugotovi druge okoliščine zaradi katerih je ogroženo okolje ali življenja ljudi zaradi zastrupitve ali če je ogroženo varstvo pred požarom, določi primeren rok za odstranitev nepravilnosti oz. pomanjkljivosti. V tem primeru izroči uporabniku storitev pisno opozorilo.

Rok za odstranitev nepravilnosti ne more biti daljši od 2 mesecev, če je naprava v obratovanju oz. 4 mesecev, če naprava ne obratuje.

Če po preteku roka iz prejšnjega odstavka nepravilnosti in pomanjkljivosti niso odpravljene, sporoči izvajalec dimnikarske službe v roku 8 dni svoje ugotovitve pristojnemu inšpektoratu, ki določi o zadevi v rednem upravnem postopku.

Morebitno oviranje oziroma prepoved izvajanja dimnikarskih storitev s strani uporabnika storitev je izvajalec dimnikarske službe dolžan prijaviti inšpekcijskemu organu.

 

III. OBVEZNOSTI UPORABNIKOV STORITEV

 

8. člen

Lastniki ali upravljalci (v nadaljevanju uporabniki storitev) naprav iz 2. člena te odredbe so dolžni za nove naprave ali rekonstruirane naprave, za katere je treba pridobiti uporabno dovoljenje, naročiti izdelavo strokovnega mnenja o primernosti naprav in poročilo o opravljenih prvih meritvah pri izvajalcu dimnikarske službe. Strokovno mnenje in poročilo o prvih meritvah sta sestavni del soglasij pristojnih inšpektorjev za pridobitev uporabnega dovoljenja.

 

9. člen

Uporabnik storitev mora javiti izvajalcu dimnikarske službe tudi vsako spremembo na napravah, uporabi vrste goriva in času obratovanja, ki ima za posledico spremembo pri emisijah snovi v zraku.

 

10. člen

Uporabnik storitev je dolžna skrbeti za to, da so njegove naprave pregledane in očiščene, tako kot določajo predpisi o izvajanju dimnikarske službe.

 

11. člen

Uporabnik storitev mora izvajalcu dimnikarske službe dovoliti prost dostop do naprav iz 2. člena te odredbe in tudi vstop v prostore, kjer so te naprave nameščene.

Uporabnik storitev mora na zahtevo izvajalca dimnikarske službe omogočiti vpogled v načrte naprav in zgradbe, kjer so naprave nameščene.

 

12. člen

Vsak uporabnik storitev je dolžan poskrbeti, da je opravljanje dimnikarskih storitev neovirano.

Na podlagi sporočila izvajalca dimnikarske službe o terminu opravljanja posameznih storitev iz 3. člena te odredbe mora uporabnik storitev pripraviti neoviran dostop do vseh potrebnih prostorov in naprav, kjer se opravljajo dimnikarske storitve. Pripraviti mora tudi ustrezne zabojnike, v katere se odlaga saje, pepel in ostanke goriva.

 

13. člen

Uporabniki storitev so dolžni redno plačevati dimnikarske storitve. Način plačila storitev dimnikarske službe določa poseben Odlok o koncesiji za opravljanje dimnikarske dejavnosti (MUV št. 25/96).

 

14. člen

Uporabniki storitev so dolžni obstoječemu izvajalcu, ki opravlja storitve dimnikarske službe, prijaviti vse tiste naprave iz 2. člena te odredbe, na katerih se do dne uveljavitve te uredbe niso opravljale storitve dimnikarske službe, v roku 6 mesecev po uveljavitvi te odredbe.

Če na dan uveljavitve te odredbe izvajanje dimnikarske službe v Mestni občini Maribor še ni urejeno skladno s to odredbo, so uporabniki dolžni izvajalcu dimnikarske službe prijaviti svoje naprave iz 2. člena te odredbe najkasneje v 3 mesecih po obvestilu Mestne občine Maribor. V obvestilu občina sporoča, kdo opravlja storitve dimnikarske službe in na katerem področju Mestne občine Maribor jih opravlja. Obvestilo se oznani na krajevno običajen način.

 

15. člen

Ta odredba začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

                                                                                                 Župan

Št.: 3533/0001 0100 100                                                  Mestne občine Maribor

Maribor, 21. februarja 1997                                          dr. Alojz Križman, dipl. ing. s.r.