New Page 2
 

Na podlagi prvega in drugega odstavka 30. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 27/08 – odl. US, 76/08, 79/09, 51/10 in 40/12 – ZUJF) in tretjega odstavka 23. člena Statuta Občine Zreče (Uradni list RS, št. 87/12) je Občinski svet Občine Zreče na 23. redni seji dne 14.5.2014 sprejel

 

 

 

ODLOK

 

O DELOVNIH TELESIH V OBČINI ZREČE

 

 

 

I.       Splošne določbe

 

 

 

1. člen

 

S tem odlokom se ustanovijo delovna telesa v Občini Zreče, določa se njihovo številčno sestavo, naloge, pristojnosti in način njihovega dela.

 

 

 

2. člen

 

V odloku uporabljeni izrazi v slovnični obliki za moški spol se uporabljajo kot nevtralni za ženski in moški spol.

 

 

 

3. člen

 

Delovna telesa v Občini Zreče so:

 

1.   Delovna telesa občinskega sveta,

 

2.   Druga delovna telesa.

 

 

 

II.     Delovna telesa občinskega sveta

 

 

 

4. člen

 

Občinski svet lahko ustanovi eno ali več komisij in odborov kot svoja stalna delovna telesa.

 

 

 

5. člen

 

Za obravnavo in proučitev posameznih vprašanj lahko občinski svet ustanovi občasna delovna telesa. Z imenovanjem se določijo naloge delovnega telesa in število članov ter opravi imenovanje.

 

 

 

6. člen

 

Občinski svet ima poleg stalnih in občasnih delovnih teles še delovna telesa, ki jih občina mora ustanoviti na podlagi posameznih zakonskih in podzakonskih aktov, ki določajo njihovo sestavo, pristojnosti in naloge. Z imenovanjem se določijo naloge delovnega telesa in število članov ter opravi imenovanje.

 

 

 

7. člen

 

(1) Delovna telesa občinskega sveta so odbori in komisije občinskega sveta, ki v okviru svojega delovnega področja, določenega s poslovnikom občinskega sveta in s tem odlokom, obravnavajo zadeve iz pristojnosti občinskega sveta in dajejo občinskemu svetu mnenja in predloge.

 

(2) Delovna telesa občinskega sveta lahko predlagajo občinskemu svetu v sprejem odloke in druge akte iz pristojnosti občinskega sveta, razen proračuna in zaključnega računa proračuna ter drugih aktov, za katere je v zakonu ali statutu določeno, da jih sprejme občinski svet na predlog župana.

 

(3) Delovna telesa občinskega sveta so za svoje delo odgovorna občinskemu svetu in so mu na njegovo zahtevo dolžna poročati o svojem delu.

 

 

 

8. člen

 

V kolikor organizacijo in način dela delovnih teles občinskega sveta ne določa ta odlok, se uporabljajo določbe poslovnika občinskega sveta. Delovno telo lahko sprejme tudi svoj poslovnik.

 

 

 

9. člen

 

(1) Delovna telesa občinskega sveta imajo predsednika, podpredsednika in določeno število članov.

 

(2) Člane komisij in odborov občinskega sveta iz 4. in 5. člena tega odloka imenuje občinski svet izmed svojih članov in največ polovico članov izmed drugih občanov. Predlog kandidatov za predsednika, podpredsednika in člane delovnega telesa občinskega sveta pripravi Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja, pri čemer predloge za člane delovnega telesa predhodno uskladi z županom in političnimi strankami.

 

(3) Člane komisij in odborov občinskega sveta iz 6. člena tega odloka imenuje občinski svet skladno s predpisom, ki določa imenovanje delovnega telesa.

 

(4) Občani, ki so člani delovnih teles občinskega sveta, se imenujejo izmed strokovnjakov s posameznega področja dela delovnega telesa občinskega sveta. V kolikor na območju občine Zreče ni občanov strokovnjakov s posameznega področja delovnega telesa, se lahko v delovno telo imenujejo strokovnjaki, ki niso občani. 

 

(5) Delo stalnega delovnega telesa občinskega sveta vodi član občinskega sveta kot predsednik. Delo drugih delovnih teles občinskega sveta vodi predsednik, ki ga določi občinski svet ob imenovanju.

 

 

 

10. člen

 

Članstvo v delovnem telesu občinskega sveta ni združljivo s članstvom v nadzornem odboru občine ali z delom v občinski upravi.

 

 

 

11. člen

 

(1) Predsedniki, podpredsedniki in člani delovnih teles občinskega sveta iz 4. člena tega odloka se imenujejo za mandatno obdobje občinskega sveta.

 

(2) Predsedniki, podpredsedniki in člani delovnih teles občinskega sveta iz 5. in 6. člena tega odloka se imenujejo za čas, določen ob imenovanju delovnega telesa.

 

 

 

12. člen

 

(1) Predsednik delovnega telesa občinskega sveta sklicuje in vodi seje delovnega telesa, predlaga dnevni red sej delovnega telesa, organizira in vodi delo delovnega telesa, sodeluje z županom, podžupanom, člani občinskega sveta in javnimi uslužbenci občinske uprave, sodeluje na sejah občinskega sveta, skrbi za izvajanje sprejetih sklepov in opravlja druge naloge, določene s tem odlokom.

 

(2) Podpredsednik nadomešča predsednika v primeru odsotnosti ali zadržanosti predsednika in pomaga predsedniku pri njegovem delu ter opravlja po dogovoru z njim zadeve iz njegovega delovnega področja.

 

 

 

13. člen

 

Občinski svet lahko razreši predsednika, podpredsednika, posameznega člana delovnega telesa občinskega sveta ali delovno telo v celoti na predlog najmanj četrtine članov občinskega sveta ali Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja. Predlog novih kandidatov za člane delovnih teles občinskega sveta pripravi Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja do prve naslednje seje občinskega sveta.

 

 

 

14. člen

 

Strokovna, tehnična in administrativna opravila za delovna telesa občinskega sveta opravlja strokovni tajnik občinske uprave, ki ga izmed javnih uslužbencev občinske uprave ob začetku mandata delovnega telesa določi župan. Strokovni tajnik delovnega telesa občinskega sveta pomaga predsedniku delovnega telesa pri pripravljanju in sklicevanju sej, daje strokovna mnenja, zagotavlja strokovno in dokumentirano obdelavo vprašanj, piše zapisnike sej in opravlja druge zadeve, ki mu jih naloži delovno telo, predsednik ali podpredsednik.

 

 

 

15. člen

 

(1) Delovno telo občinskega sveta dela na sejah.

 

(2) Prvo sejo delovnega telesa občinskega sveta skliče župan najpozneje v roku devetdesetih dni po konstituiranju občinskega sveta.

 

(3) Seje delovnega telesa občinskega sveta sklicuje predsednik delovnega telesa na lastno pobudo, na pobudo strokovnih služb občinske uprave, na zahtevo občinskega sveta ali na zahtevo ene tretjine članov delovnega telesa.

 

(4) Delovno telo občinskega sveta lahko dela, če je na seji navzoča večina njegovih članov, odločitve pa sprejema z večino glasov vseh prisotnih članov.

 

 

 

16. člen

 

Pri delu delovnih teles občinskega sveta lahko sodelujejo strokovnjaki z namenom, da podajo svoja strokovna mnenja in predloge o zadevah, ki se obravnavajo na seji delovnega telesa.

 

 

 

17. člen

 

Delovna telesa občinskega sveta imajo pravico zahtevati od občinske uprave podatke in pojasnila, ki jih potrebujejo pri delu.

 

 

 

Stalna delovna telesa občinskega sveta

 

 

 

18. člen

 

Občinski svet ustanovi kot stalna delovna telesa:

 

1.   Komisijo za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja,

 

2.   Statutarno pravno komisijo,

 

3.   Komisijo za negospodarske zadeve in civilno družbo,

 

4.   Komisijo za urejanje prostora in stanovanjske zadeve,

 

5.   Komisijo za gospodarstvo,

 

6.   Komisijo za gospodarsko javno infrastrukturo.

 

 

 

19. člen

(1) Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja ima pet članov, ki jih občinski svet imenuje izmed svojih članov.  Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja ima sedem članov, ki jih občinski svet imenuje izmed svojih članov.

 

 

 

(2) Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja opravlja zlasti naslednje naloge:

 

·      občinskemu svetu predlaga kandidate za delovna telesa občinskega sveta in druge organe, ki jih imenuje občinski svet;

 

·      občinskemu svetu ali županu daje pobude oziroma predloge v zvezi s kadrovskimi vprašanji v občini;

 

·      opravlja naloge po zakonu, ki ureja nezdružljivost opravljanja funkcije;

 

·      izdaja akte v zvezi s pravicami in obveznostmi funkcionarjev;

 

·      pripravlja predloge za podeljevanje priznanj in nagrad v skladu z Odlokom o priznanjih v Občini Zreče;

 

·      obravnava druga vprašanja, ki mu jih določi občinski svet.

 

 

 

20. člen

(1) Statutarno pravna komisija ima pet članov.   Statutarno pravna komisija ima sedem članov.

 

(2) Statutarno pravna komisija opravlja naslednje naloge:

 

·      pripravlja statut občine, njegove spremembe in dopolnitve in daje obvezno razlago posameznih določb statuta;

 

·      pripravlja poslovnik občinskega sveta, njegove spremembe in dopolnitve in daje obvezno razlago posameznih določb poslovnika;

 

·      spremlja uporabo predpisov občine;

 

·      pripravlja mnenja in predloge iz svoje pristojnosti ter jih posreduje občinskemu svetu v obravnavo in sprejem;

 

·      obravnava in daje mnenja tudi k normativnim aktom, ki jih sprejema občinski svet, če tako predlaga pristojna komisija oziroma so mu dodeljena po poslovniku občinskega sveta;

 

·      obravnava druga vprašanja v okviru svojega delovnega področja.

 

 

 

21. člen

 

(1) Komisija za negospodarske zadeve in civilno družbo ima sedem članov.

 

(2) Komisija za negospodarske zadeve in civilno družbo opravlja naslednje naloge:

 

·      obravnava vprašanja v zvezi s šolstvom, zdravstvom, kulturo, otroškim varstvom, športom, rekreacijo, raziskovalno dejavnostjo in društvenimi dejavnostmi;

 

·      daje mnenja k ustanovitvenim aktom javnih zavodov in služb lokalnega pomena;

 

·      pripravlja program socialne politike občine in ga predlaga občinskemu svetu;

 

·      opravlja druge naloge s področja družbenih dejavnosti, družine in mladine.

 

 

 

22. člen

 

(1) Komisija za urejanje prostora in stanovanjske zadeve ima sedem članov.

 

(2) Komisija za urejanje prostora in stanovanjske zadeve opravlja naslednje naloge:

 

·      obravnava prostorske plane občine;

 

·      predlaga politiko prostorskega razvoja občine in spremlja njeno izvrševanje;

 

·      obravnava vprašanja načrtovanja s področja posegov v prostor;

 

·      obravnava vprašanja razvoja stanovanjskega gospodarstva;

 

·      obravnava vprašanja urejanja in gospodarjenja s stavbnimi zemljišči;

 

·      obravnava vprašanja ekologije, varstva naravne in kulturne dediščine;

 

·      obravnava druga vprašanja v okviru svojega delovnega področja.

 

 

 

23. člen

 

(1) Komisija za gospodarstvo ima sedem članov.

 

(2) Komisija za gospodarstvo opravlja naslednje naloge:

 

·      obravnava vprašanja razvoja turizma in skrbi za povezavo z gostinstvom, kmetijstvom, obrtjo in drugimi spremljajočimi dejavnostmi, ki so pomembne za razvoj turizma;

 

·      skrbi za turistično promocijo občine;

 

·      daje mnenja v zvezi z razvojem posameznih dejavnosti, ki vplivajo na razvoj turizma;

 

·      oblikuje politiko turizma in jo predlaga občinskemu svetu;

 

·      obravnava politiko obrti in podjetništva vseh dejavnosti v občini;

 

·      sodeluje pri pripravi prostorskih ureditvenih pogojev za dejavnosti obrti in podjetništva;

 

·      daje mnenja v zvezi z razvojem posameznih prioritetnih gospodarskih dejavnosti v občini;

 

·      obravnava druge zadeve s področja gospodarskih dejavnosti.

 

 

 

24. člen

 

(1) Komisija za gospodarsko javno infrastrukturo ima sedem članov.

 

(2) Komisija za gospodarsko javno infrastrukturo opravlja naslednje naloge:

 

·      obravnava vprašanja in daje mnenja s področja gospodarske javne infrastrukture (ceste, vodovodi, kanalizacija, odlagališče odpadkov, javna razsvetljava, energetika, telekomunikacije, pokopališka in pogrebna dejavnost,…);

 

·      obravnava vprašanja s področja obveznih in izbirnih gospodarskih javnih služb;

 

·      obravnava druge zadeve v okviru svojega delovnega področja.

 

 

 

III.    Druga delovna telesa občine Zreče

 

 

 

25. člen

 

(1) Delovna telesa, ustanovljena na podlagi posameznih zakonskih in podzakonskih predpisov, imenuje župan, če tako določa zakon ali podzakonski predpis.

 

(2) Župan lahko s sklepom ustanovi komisije in druga delovna telesa kot strokovna in posvetovalna telesa za proučevanje posameznih zadev iz svoje pristojnosti.

 

(3) Z imenovanjem delovnih teles iz prvega in drugega odstavka tega člena se določijo naloge delovnega telesa in število članov ter opravi imenovanje. 

 

(4) Predsednik, podpredsednik in člani delovnih teles iz prvega in drugega odstavka tega člena se imenujejo za čas, določen ob imenovanju delovnega telesa.

 

(5) Članstvo v delovnem telesu iz prvega in drugega odstavka tega člena ni združljivo s članstvom v nadzornem odboru občine ali z delom v občinski upravi.

 

(6) V kolikor organizacijo in način dela delovnih teles iz prvega in drugega odstavka tega člena ne določa ta odlok, se uporabljajo določbe poslovnika občinskega sveta. Delovno telo lahko sprejme tudi svoj poslovnik.

 

(7) Za vsa ostala vprašanja se smiselno uporabljajo določbe tega odloka o delovnih telesih občinskega sveta.

 

 

 

IV.    Prehodni in končna določba

 

 

 

26. člen

 

(1) Delovna telesa občinskega sveta, ki so bila ustanovljena v mandatnem obdobju Občinskega sveta Občine Zreče 2010-2014, ostanejo v veljavi do konca tega mandatnega obdobja občinskega sveta.

 

(2) Druga delovna telesa, ki so bila ustanovljena pred uveljavitvijo tega odloka, ostanejo v veljavi do izteka obdobja, za katerega so bila imenovana.

 

 

 

27. člen

 

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o ustanovitvi delovnih teles Občinskega sveta Občine Zreče (Uradni list RS, št. 92/98, 63/99, 123/00, 117/02 in 137/06).

 

 

 

28. člen

 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

 

 

Številka: 007-0005/2014-2

 

Zreče, dne 15. maja 2014

 

 

 

 

 

Občina Zreče

 

mag. Boris Podvršnik, župan

 

Odlok o spremembah Odloka o delovnih telesih v Občini Zreče (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 8/2023) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

 

4. člen

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.