New Page 1

Na podlagi 5. in 15. člena Statuta Občine Trbovlje (Uradni vestnik Zasavja, št. 19/16, 12/18 in 4/20) ter 65. člena Poslovnika Občinskega sveta Občine Trbovlje (Uradni vestnik Zasavja, št. 12/18 in 23/22), je Občinski svet Občine Trbovlje na svoji 5. redni seji dne 21. 6. 2023 sprejel naslednji

 

ODLOK

O PRIZNANJIH IN NAGRADAH OBČINE TRBOVLJE

 

I.  SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

(vsebina odloka)

Odlok o priznanjih in nagradah Občine Trbovlje določa pogoje, vrsto, postopek in način podeljevanja priznanj in nagrad Občine Trbovlje. Določa tudi način vodenja evidence prejemnikov priznanj in nagrad.

 

2. člen

(uporaba izrazov)

V odloku uporabljeni izrazi, zapisani v moški slovnični obliki, so uporabljeni kot nevtralni za ženske in moške.

 

3. člen

(priznanja in nagrade)

Priznanja in nagrade Občine Trbovlje so najvišja priznanja, namenjena za dosežke, ki prispevajo k boljšemu, kvalitetnejšemu ter prijaznejšemu življenju občanov in so izjemnega pomena za razvoj in ugled občine Trbovlje.

 

4. člen

(podelitev priznanj in nagrad)

Priznanja in nagrade se podeljujejo občanom Trbovelj, lahko pa tudi podjetjem, zavodom, organizacijam, nevladnim organizacijam, združenjem in skupinam.

Priznanj in nagrad ne morejo prejeti zaposleni v Občinski upravi Občine Trbovlje in člani Občinskega sveta Občine Trbovlje v tekočem mandatu, v kolikor bi bilo priznanje ali nagrada povezana z izvrševanjem njihovih funkcij oziroma z njihovim delom v organih in organizacijah.

O podelitvi priznanj in nagrad odločata Občinski svet Občine Trbovlje na predlog pristojne komisije občinskega sveta, župan ter Turistično društvo Trbovlje.

 

II.  PRIZNANJA IN NAGRADE

 

5. člen

(vrste priznanj in nagrad)

Priznanja in nagrade Občine Trbovlje so:

-  naziv častni občan;

-  prvojunijska nagrada;

-  nagrada Tončke Čeč;

-  posebno priznanje župana Občine Trbovlje;

-  priznanje za najbolj urejeno krajevno skupnost občine Trbovlje.

 

6. člen

(naziv častni občan)

Naziv častni občan je najvišje priznanje Občine Trbovlje, ki se podeli posamezniku, katerega življenjsko ali večletno delo in aktivnosti na katerem koli področju človekove ustvarjalnosti predstavljajo izjemne zasluge in imajo trajen pomen za razvoj, blaginjo ali ugled občine Trbovlje in njeno prepoznavnost.

O podelitvi naziva častni občan odloča Občinski svet Občine Trbovlje, in sicer na predlog pristojne komisije občinskega sveta.

Občinski svet Občine Trbovlje lahko vsako leto podeli en naziv častni občan.

Naziv častni občan se podeli občanom občine Trbovlje, izjemoma pa se naziv lahko podeli tudi drugim državljanom Republike Slovenije in državljanom drugih držav, če njihovo delo in aktivnosti na katerem koli področju človekove ustvarjalnosti predstavljajo izjemne zasluge in imajo trajen pomen za razvoj, blaginjo ali ugled občine Trbovlje in njeno prepoznavnost.

Prejemnik naziva častni občan ob podelitvi prejme plaketo in miniaturno skulpturo spomenika »Boj proti Orjuni«.

 

7. člen

(posthumna podelitev naziva častni občan)

Izjemoma lahko Občinski svet Občine Trbovlje, na predlog pristojne komisije občinskega sveta, podeli priznanje naziv častni občan posthumno. Priznanje se v tem primeru podeli največ dve leti po smrti predlaganega.

Prejemnik posthumnega naziva se vpiše v evidenco prejemnikov priznanj in nagrad.

Na slovesnosti ob občinskem prazniku prejme plaketo zakonec oziroma zunajzakonski partner prejemnika, potomci, starši, drugi sorodniki, in sicer v navedenem vrstnem redu.

 

8. člen

(prvojunijska nagrada)

Prvojunijsko nagrado podeljuje Občinski svet Občine Trbovlje občanom Trbovelj:

-  za nadpovprečno uspešno delo ter uveljavitev na različnih področjih družbenega in gospodarskega življenja;

-  za izjemne posamične dosežke občanov Trbovelj, ki so s svojim avtorskim delom ali z drugimi dejanji na posameznih področjih prispevali k razvoju, ugledu in uspehu občine Trbovlje;

-  za izjemne dosežke občanov na posebnih področjih ali v ustanovah zunaj občine, ki ravno tako prispevajo k ugledu občine Trbovlje.

O podelitvi prvojunijske nagrade odloča Občinski svet Občine Trbovlje, in sicer na predlog pristojne komisije občinskega sveta.

Občinski svet Občine Trbovlje lahko vsako leto podeli eno prvojunijsko nagrado. V kolikor predlog vsebuje opredelitev, da sta za nadpovprečno uspešno delo ali izjemne dosežke v okviru enega projekta zaslužni dve ali več oseb, se lahko prvojunijska nagrada izjemoma podeli dvema ali več osebam.

Prvojunijsko nagrado lahko izjemoma prejmejo tudi drugi državljani Republike Slovenije in državljani drugih držav, če so s svojim delom izjemno prispevali k razvoju in ugledu občine Trbovlje.

Prvojunijska nagrada se lahko podeli tudi podjetjem, zavodom, organizacijam, nevladnim organizacijam, skupinam in združenjem, če so njihovi dosežki skladni z merili iz prvega odstavka tega člena.

Prvojunijska nagrada se ne podeljuje za dosežke na kulturnem in umetniškem področju.

Dobitnik prvojunijske nagrade prejme listino o podelitvi, miniaturno skulpturo spomenika »Boj proti Orjuni« in denarna sredstva v višini dveh minimalnih plač v Republiki Sloveniji za preteklo leto (v zaokroženem znesku).

V primeru podelitve prvojunijske nagrade, kot ga opredeljuje 3. odstavek 8. člena, posamezna oseba prejme sorazmerni del denarnih sredstev dveh minimalnih plač v Republiki Sloveniji za preteklo leto (v zaokroženem znesku).

 

9. člen

(nagrada Tončke Čeč)

Nagrado Tončke Čeč podeljuje Občinski svet Občine Trbovlje občanom občine Trbovlje, podjetjem, zavodom, organizacijam, nevladnim organizacijam, združenjem in skupinam za izjemne dosežke na kulturnem in umetniškem področju, in sicer:

-  za življenjsko delo na kulturnem in umetniškem področju;

-  za večletno nadpovprečno uspešno delo ter uveljavitev na kulturnem in umetniškem področju v občini Trbovlje;

-  za posamično avtorsko delo na kulturnem in umetniškem področju, ki prispeva k uveljavitvi in ugledu občine Trbovlje v slovenskem in mednarodnem prostoru;

-  za izjemne posamezne kulturne in umetniške dosežke v občini Trbovlje ali zunaj nje, ki prispevajo k uveljavitvi in ugledu občine Trbovlje.

O podelitvi nagrade Tončke Čeč odloča Občinski svet Občine Trbovlje, in sicer na predlog pristojne komisije občinskega sveta.

Občinski svet Občine Trbovlje lahko vsako leto podeli eno nagrado Tončke Čeč. V kolikor predlog vsebuje opredelitev, da sta za izjemne dosežke na kulturnem in umetniškem področju zaslužni dve ali več oseb, se lahko nagrada Tončke Čeč izjemoma podeli dvema ali več osebam.

Nagrado Tončke Čeč lahko izjemoma prejmejo tudi drugi državljani Republike Slovenije in državljani drugih držav, če so s svojim delom izjemno prispevali k razvoju in ugledu občine Trbovlje.

Dobitnik nagrade Tončke Čeč prejme listino o podelitvi, miniaturno skulpturo spomenika »Boj proti Orjuni« in denarna sredstva v višini dveh minimalnih plač v Republiki Sloveniji za preteklo leto (v zaokroženem znesku).

V primeru podelitve nagrade Tončke Čeč, kot ga opredeljuje 3. odstavek 9. člena, posamezna oseba prejme sorazmerni del denarnih sredstev dveh minimalnih plač v Republiki Sloveniji za preteklo leto (v zaokroženem znesku).

 

10. člen

(posebno priznanje župana Občine Trbovlje)

Posebno priznanje župana Občine Trbovlje podeljuje župan občanom občine Trbovlje, podjetjem, zavodom, organizacijam in nevladnim organizacijam, skupinam in združenjem, ki s pomembnimi dosežki in z uspehi na področju gospodarskega, družbenega in socialnega življenja pomembno prispevajo h kakovostnejšemu življenju in razvoju občine Trbovlje. Prav tako se lahko posebno priznanje župana Občine Trbovlje podeli osebam, ki niso občani občine Trbovlje, ampak so kljub temu prispevali k razvoju in ugledu občine Trbovlje. Posebno priznanje župana Občine Trbovlje se podeljuje za dosežke in uspehe v krajšem časovnem obdobju.

O podelitvi posebnega priznanja odloča župan s sklepom na podlagi svoje odločitve in brez javnega razpisa.

Župan lahko podeli letno eno posebno priznanje župana Občine Trbovlje oziroma izjemoma dve priznanji z različnih področij, če ima za to zagotovljena sredstva v proračunu.

Posebno priznanje župana Občine Trbovlje sestavljata posebna listina, ki vsebuje področje dela, za katero se posebno priznanje podeljuje ter denarna sredstva v višini ene minimalne plače v Republiki Sloveniji za preteklo leto (v zaokroženem znesku).

 

11. člen

(priznanje za najbolj urejeno krajevno skupnost občine Trbovlje)

Priznanje za najbolj urejeno krajevno skupnost občine Trbovlje podeljuje Turistično društvo Trbovlje.

Merila za podelitev priznanja določi Turistično društvo Trbovlje.

Priznanje za najbolj urejeno krajevno skupnost občine Trbovlje predstavlja posebna listina.

 

12. člen

(izključevaje priznanj in nagrad)

Naziv častni občan in prvojunijska nagrada se v istem letu med seboj izključujeta. Med seboj se izključujeta tudi prvojunijska nagrada in nagrada Tončke Čeč, ki bi bili podeljeni za dosežke na istem področju.

 

III.  PODELITEV PRIZNANJ IN NAGRAD

 

13. člen

(podelitev priznanj in nagrad)

Naziv častni občan, prvojunijska nagrada in posebno priznanje župana Občine Trbovlje se podelijo na slovesnosti ob občinskem prazniku, nagrada Tončke Čeč na svečani proslavi ob slovenskem kulturnem prazniku, priznanje za najbolj urejeno krajevno skupnost občine Trbovlje pa se podeli v mesecu decembru v okviru prireditve Zlata vrtnica.

Priznanja in nagrade podeli župan občine Trbovlje ali pooblaščena oseba.

 

IV.  POSTOPEK ODLOČANJA O PODELITVI PRIZNANJ IN NAGRAD, KI JIH PODELJUJE OBČINSKI SVET OBČINE TRBOVLJE

 

14. člen

(postopek podelitve priznanj in nagrad)

Postopke podelitve priznanj in nagrad, ki jih podeljuje Občinski svet Občine Trbovlje, vodi oziroma opravlja pristojna komisija občinskega sveta.

Pristojna komisija občinskega sveta opravlja svoje delo skladno s poslovnikom, v katerem se opredeli tudi postopek podelitve priznanj in nagrad, in sicer od objave javnega razpisa do oblikovanja predloga za obravnavo na Občinskem svetu Občine Trbovlje.

 

15. člen

(objava javnega razpisa)

Pristojna komisija občinskega sveta najkasneje tri mesece pred dnevom podelitve priznanj in nagrad objavi javni razpis, ki vsebuje:

-  vrsto in število posameznih priznanj in nagrad;

-  merila za podelitev priznanj in nagrad ter njihovo vsebino;

-  podatke, ki jih mora vsebovati predlog za podelitev priznanj in nagrad;

-  rok, do katerega morajo biti posredovani predlogi;

-  naslov, na katerega morajo biti posredovani predlogi;

-  navedba dokumentacije, ki jo je treba predložiti k predlogu.

Predloge na javni razpis lahko podajo posamezni občani, nevladne organizacije, združenja, politične stranke, krajevne skupnosti in druge organizacije.

Za vsako priznanje in nagrado je treba podati samostojen pisni predlog z obrazložitvijo. Predlog mora vsebovati:

-  podatke o predlagatelju (ime, priimek oz.  naziv in naslov),

-  osebne podatke o kandidatu (datum rojstva, naslov stalnega bivališča),

-  navedbo, za katero priznanje oziroma nagrado se kandidat predlaga,

-  opis kandidatovega dela, s katerim predlagatelj utemeljuje njegovo kandidaturo,

-  pisno izjavo kandidata (posameznika) o osebni privolitvi za zbiranje in obdelavo njegovih osebnih podatkov (v primeru predloga za posthumno podelitev priznanja naziva častni občan izjavo podpišejo zakonec oz. zunajzakonski partner, potomci, starši, drugi sorodniki, in sicer v navedenem vrstnem redu),

-  druge podatke in dokumente, ki so po mnenju predlagatelja pomembni za utemeljitev  predložene kandidature.

Pristojna komisija občinskega sveta, skladno z v odloku opredeljenimi merili in s poslovnikom pristojne komisije občinskega sveta, pravočasno pripravi predlog podelitve priznanj in nagrad za obravnavo na Občinskem svetu Občine Trbovlje.

Pristojna komisija občinskega sveta, lahko izjemoma v soglasju s predlagateljem, predlaga drugo vrsto nagrade, kot je bila navedena v pisnem  predlogu z obrazložitvijo. To možnost ima pristojna komisija občinskega sveta ob podelitvi naziva častni občan in prvojunijske nagrade.

 

V.  VODENJE EVIDENCE PODELJENIH PRIZNANJ IN NAGRAD

 

16. člen

(vodenje evidence)

Strokovna, organizacijska in administrativna dela v zvezi s podeljevanjem ter z evidenco priznanj in nagrad opravlja občinska uprava.

Evidenca prejemnikov priznanj in nagrad vsebuje: ime, priimek oziroma naziv prejemnika, če gre za pravno osebo ter vrsto priznanja oziroma nagrade.

Gradivo v zvezi s podelitvijo priznanj in nagrad je javno in je na vpogled pri občinski upravi.

Evidenca prejemnikov priznanj in nagrad se objavi na spletni strani Občine Trbovlje.

 

VI.  FINANCIRANJE PRIZNANJ IN NAGRAD

 

17. člen

(financiranje priznanj in nagrad)

Za financiranje priznanj in nagrad se zagotovijo sredstva v proračunu Občine Trbovlje.

 

VII.  PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

18. člen

(priznanje za najbolj urejeno krajevno skupnost občine Trbovlje)

Priznanje za najbolj urejeno krajevno skupnost občine Trbovlje se prvič podeli v letu 2024, in sicer v sklopu prireditve Zlata vrtnica.

 

19. člen

(uskladitev poslovnika)

Pristojna komisija občinskega sveta mora poslovnik o načinu dela uskladiti z določbami tega odloka najkasneje v enem mesecu od začetka njegove veljavnosti.

 

20. člen

(prenehanje veljavnosti)

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o priznanjih in nagradah Občine Trbovlje (Uradni vestnik Zasavja, št. 31/15 in 28/20).

Priznanja in nagrade, podeljene pred uveljavitvijo tega odloka, ohranijo svoj status in pomen v celoti.

 

21. člen

(začetek veljavnosti in uporabe odloka)

Odlok o priznanjih in nagradah Občine Trbovlje se objavi v Uradnem vestniku Zasavja in začne veljati 15. dan po objavi.

 

Številka: 007-1/2023-4

Datum: 21. 6. 2023

 

Župan Občine Trbovlje

mag. Zoran Poznič