New Page 1
 

Na podlagi Uredbe o upravnem poslovanju (Ur. list RS, št. 20/2005,  106/2005, 30/2006, 86/2006 in 32/2007) in 29. člena Statuta Občine Ljutomer (Uradni list RS, št. 62/99, 20/01 in Uradno glasilo Občine Ljutomer št. 1/2003) izdaja župan Občine Ljutomer

 

 

 

P R A V I L N I K

 

O DELOVNEM IN POSLOVNEM ČASU TER  URADNIH URAH  V OBČINSKI UPRAVI OBČINE LJUTOMER

 

 

 

1. člen

 

(splošna določba)

 

Ta pravilnik ureja poslovni čas, uradne ure, razporejanje polnega delovnega časa, evidentiranje prisotnosti in odsotnosti z dela ter druga vprašanja v zvezi z delovnim časom.

 

 

 

DELOVNI ČAS 

 

2. člen

 

(polni delovni čas)

 

Občinska uprava dela pet dni v tednu, in sicer od ponedeljka do petka. Polni delovni čas je 40 ur v tednu. 

 

Pri razporejanju polnega delovnega časa se upoštevajo potrebe  delovnega procesa in varujejo pravice do odmorov in počitkov javnih uslužbencev. 

 

 

 

3. člen

 

(razporeditev polnega delovnega časa)

 

Dnevni delovni čas občinske uprave je razporejen tako, da je polni delovni čas razporejen z določitvijo začetka delovnega časa med 7.00 in 7.15 uro, konec delovnega časa pa v ponedeljek, torek in četrtek med 15.00 in 15.15 uro, v sredo med 17.00 in 17.15 uro in v petek  med 13.00 in 13.15 uro. 

 

V Aktu o notranji organizaciji in  sistemizaciji delovnih mest v Občinski upravi Občine Ljutomer so določene posebnosti glede delovnega  časa redarjev. 

 

V okviru razpona  delovnega časa določenega za prihod na delo oziroma odhod z dela, morajo zaposleni upoštevajoč potrebe nemotenega izvrševanja nalog, opraviti tedensko 40-urno delovno obveznost.

 

 

 

4. člen

 

(razporeditev delovnega časa v posebnih okoliščinah)

 

Če je potrebno zaradi potreb delovnega procesa ali za zagotovitev boljše organizacije dela ali zaradi organiziranja uradnih ur za stranke ali zaradi dela v izjemnih okoliščinah, je polni delovni čas lahko razporejen kot delo v izmeni, delo v deljenem delovnem času, kot nočno delo ali drugače. 

 

 

 

5. člen

 

(začasna prerazporeditev polnega delovnega časa)

 

Predstojnik ali po njegovem pooblastilu druga oseba lahko začasno prerazporedi polni delovni čas in odredi, da mora javni uslužbenec opraviti v posameznem tednu več oziroma manj kot 40 ur na teden. Začasna prerazporeditev polnega delovnega časa (v nadaljevanju: začasna prerazporeditev) je mogoča pri opravljanju dela, ki mora biti opravljeno brez prekinitve oziroma določenega dne ali v določenem roku ali dela v izjemnih okoliščinah ali če to zahteva boljše izkoriščanje delovnih sredstev ali smotrnejša izraba delovnega časa.

 

 

 

6. člen

 

(seznanitev z začasno prerazporeditvijo)

 

O začasni prerazporeditvi mora biti javni uslužbenec seznanjen najmanj štirinajst dni pred njenim začetkom, v primeru začasne prerazporeditve pri opravljanju dela v izjemnih okoliščinah pa v roku 48 ur od nastanka teh okoliščin.

 

Začasno prerazporeditev odredi s pisno odredbo predstojnik ali po njegovem pooblastilu druga oseba.

 

S pisno odredbo se določi čas trajanja začasne prerazporeditve in tedensko obveznost javnega uslužbenca, da dela več oziroma manj kot polni delovni čas.

 

O začasni prerazporeditvi mora predstojnik predhodno pridobiti mnenje sindikata, razen za začasno prerazporeditev iz razloga izjemnih okoliščin.

 

 

 

7. člen

 

(obseg polnega delovnega časa pri začasni prerazporeditvi)

 

V primeru začasne prerazporeditve polni delovni čas posameznega tedna ne sme preseči 50 ur in ne sme biti krajši kot 30 ur.  Pri prerazporeditvi polnega delovnega časa dnevna delovna obveznost ne sme biti krajša kot štiri ure.

 

Pri začasni prerazporeditvi se upošteva polni delovni čas kot povprečna delovna obveznost zaposlenega v obdobju, ki ne sme biti daljše od šestih mesecev.

 

 

 

8. člen

 

( delo preko polnega delovnega časa)

 

Delo preko polnega delovnega časa (v nadaljevanju: nadurno delo) se sme odrediti pod pogoji, določenimi z zakonom.

 

Nadurno delo odredi predstojnik ali direktor občinske uprave kot neposredno nadrejeni s pisnim sklepom praviloma vnaprej. Če zaradi narave dela oziroma nujnosti naloge to ni možno, se lahko nadurno delo odredi ustno, pisni sklep pa se izda naknadno, najkasneje do konca delovnega tedna po opravljenem nadurnem delu.

 

 

 

9. člen

 

(največje dovoljeno število nadur)

 

Nadurno delo lahko traja največ 8 ur na teden, največ 20 ur na mesec in največ 180 ur na leto. Opravljeno nadurno delo se javnemu uslužbencu izplača ob mesečni plači. Lahko pa javni uslužbenec nadure izkoristi v obliki prostih ur oziroma celodnevne odsotnosti, ali pa jih prenese v presežek oziroma primanjkljaj obveznih ur v okviru premakljivega začetka oziroma konca delovnega časa.

 

 

 

10. člen

 

(evidentiranje prisotnosti oziroma odsotnosti)

 

Javni uslužbenci evidentirajo prihod in odhod z dela ter odsotnost med delovnim časom z evidenčno uro. Predstojnik lahko določi izjeme od tega pravila. 

 

 

 

POSLOVNI ČAS 

 

 

 

11. člen

 

(poslovni dnevi)

 

 Občinska uprava Občine Ljutomer posluje pet dni v tednu, in sicer v ponedeljek, torek, sredo, četrtek in petek (v nadaljevanju: poslovni dnevi).

 

Župan lahko v izjemnih  okoliščinah ali  če je to nujno potrebno za izvajanje uradnih ur s strankami ali za opravljanje dela, ki mora biti opravljeno brez prekinitve oziroma določenega dne ali v določenem roku, odredi, da občinska uprava ali določen delavec občinske uprave začasno posluje   tudi v soboto, nedeljo, na državni praznik ali  na drug z zakonom določen dela prost dan.

 

 

 

12. člen

 

(poslovni čas)

 

Poslovni čas v občinski upravi se začne vse poslovne dni ob 7.30 uri, konča pa ob v ponedeljek,  torek  in četrtek ob 15.00 uri, v sredo ob 17.00 uri in v petek  ob 13.00 uri. 

 

 

 

13. člen

 

(poslovanje)

 

 Med poslovnim časom mora biti zagotovljeno poslovanje občinske uprave z drugimi  samoupravnimi lokalnimi skupnostmi in državnimi organi.

 

 

 

URADNE URE 

 

 

 

14. člen

 

(namen uradnih ur)

 

Uradne ure so namenjene poslovanju s strankami. 

 

Uradne ure so določene v okviru poslovnega časa občinske uprave. 

 

 

 

15. člen

 

(uradne ure uprave )

 

Uradne ure za neposredno poslovanje občinske uprave z občani in drugimi osebami so na sedežu Občine Ljutomer, Vrazova ulica 1, Ljutomer, naslednje:

 

- v ponedeljek in torek od 8.00 do 11.00 ure in od 11.30 do 15.00 ure ,

- v sredo od 8.00  do 11.00 ure in od 11.30. do 17.00 ure ter

- v petek od 8.00 do  11.00  ure in od 11.30 do 13.00 ure. 

 

Določbe prejšnjega odstavka ne veljajo za dislocirano opravljanje nalog na sedežih krajevnih skupnosti. 

Uradne ure za neposredno poslovanje zaposlenega javnega uslužbenca na delovnem mestu pod zap. št. 24 v sistemizaciji delovnih mest so na sedežu Lokalne turistične organizacije Prlekija Ljutomer, in so naslednje:

-           v ponedeljek in torek od 8.00 do 11.00 ure in od 11.30 do 15.00 ure ,

-           v sredo od 8.00  do 11.00 ure in od 11.30. do 17.00 ure ter

-           v petek od 8.00 do  11.00  ure in od 11.30 do 13.00 ure.

 

 

16. člen

 

(uradne ure na sedežih krajevnih skupnosti)

 

Uradne ure za neposredno poslovanje občinske uprave z občani in drugimi osebami se lahko organizirajo tudi  na sedežih krajevnih skupnosti.

 

Razpored uradnih ur na sedežih krajevnih skupnosti,  se objavi na krajevno običajen način za  posamezno krajevno skupnost in na oglasni deski Občine Ljutomer. 

 

 

 

17. člen

 

(uradne ure v izjemnih okoliščinah)

 

V izjemnih okoliščinah v okviru delovnega časa je izven uradnih ur zagotovljeno občanom in drugim osebam dajanje pojasnil in napotkov, ki so pomembni za uveljavljanje njihovih pravic in izpolnjevanje obveznosti, kakor tudi sprejemanje vlog in strokovno pomoč pri sestavi vlog.

 

 

 

18. člen

 

(objava uradnih ur in delovnega časa)

 

Delovni čas uprave in razpored uradnih ur objavi župan Občine Ljutomer pri vhodu v zgradbo občinske uprave. 

 

 

 

19. člen

 

(veljavnost in začetek uporabe pravilnika)

 

Ta pravilnik začne veljati in se uporabljati naslednji   dan po objavi v Uradnem glasilu Občine Ljutomer. Z uveljavitvijo tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o delovnem in poslovnem času ter uradnih urah v Občinski upravi Občine Ljutomer (Uradno glasilo Občine Ljutomer št. 4/2005). 

 

 

 

Številka: 032/2007-420 -2356 

 

Datum: 10. 5. 2007  

 

 

 

 

 

Župan Občine Ljutomer:

 

Franc JURŠA, l.r.

 

Spremembe in dopolnitve pravilnika o delovnem in poslovnem času (Uradno glasilo Občine Ljutomer, št. 4/2011) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

 

3. člen

Te spremembe in dopolnitve  pravilnika začnejo veljati  1. 6. 2011 in se uporabljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu Občine Ljutomer.