Na podlagi 27. člena Zakona o urejanju prostora (ZUreP-1, Ur. l. RS, št. 110/02, popr. 8/03) in 17. člena Statuta Občine Ruše (MUV, št. 5/99, 18/00), je župan Občine Ruše, dne 4. julija 2005, sprejel

 

 

P R O G R A M    P R I P R A V E

 

 

lokacijskega načrta za del Novega naselja v Bistrici ob Dravi

 

 

I. Ocena stanja, razlogi in pravna podlaga za pripravo lokacijskega načrta

 

 

Ocena stanja

 

 

Obravnavano območje se nahaja v severnem delu poselitvenega območja naselja Bistrica ob Dravi, med večstanovanjskimi stavbami v Novem naselju in regionalno železniško progo Maribor-Prevalje-Državna meja.

 

 

Na severu, jugu in vzhodu meji območje na kategorizirane občinske ceste (javne poti v naselju). Območje je dobro dostopno, v neposredni bližini je železniško postajališče Bistrica ob Dravi. Od sosednjega, vzhodnoležečega trgovsko prireditvenega in stanovanjskega območja ga loči le javna pot (Ulica 27. Decembra).

 

 

Severno od območja poteka visokotlačni plinovod, na območju samem je merilno reducirna postaja.

 

 

Severno in južno od območja poteka sistem kanalizacije, ki se bo zaključil s čistilno napravo, predvideno na lokaciji severozahodno od območja.

 

 

Jugovzhodno od območja poteka telekomunikacijski prosti vod, južno od območja obstoječi vodovodni sistem, severno od območja poteka električni prosti vod visoke napetosti, čez območje pelje električni kabel visoke napetosti.

 

 

Iz zgoraj navedenega je razvidno, da v neposredni bližini območja potekajo vsi pomembni komunalni in infrastrukturni vodi, zaradi česar komunalno oz. infrastrukturno opremljanje območja predvidoma ne bo oteženo. Potek novih komunalnih oz. infrastrukturnih vodov bo točneje opredeljen v LN in sicer po predhodno pridobljenih smernicah pristojnih nosilcev urejanja prostora.

 

 

Območje se nahaja izven varstvenih pasov in ukrepov za zavarovanje zalog pitne vode.

 

 

Na območju ni objektov, ki bi bili zaščiteni ali predlagani za zaščito s stališča ohranjanja narave in varstva kulturne dediščine.

 

 

Dejanska raba tal na območju je travnik, deloma slabo obdelane njive, v zahodnem delu vrtovi.

 

 

Na območju ni posebnih omejitev za gradnjo oz. za ostale posege v prostor.

 

 

Z Odlokom o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana Občine Ruše, za območje nove Občine Ruše v letu 2004 (MUV, št. 10/04 in 12/04) je predmetno območje opredeljeno kot grabene parcele znotraj poselitvenega območja naselja Bistrica ob Dravi, za katere je v skladu z zasnovo načinov urejanja v veljavnih planskih aktih ob-čine načrtovana priprava zazidalnega načrta oz. v skladu z ZUreP-1 lokacijskega načrta.

 

 

Do sprejema oz. uveljavitve predmetnega LN se območje ure­ja z Odlokom o prostorskih ureditvenih pogojih za podeželje na območju Občine Ruše (MUV št. 18/00).

 

 

Razlogi za sprejem LN so naslednji.

 

 

Na Občini Ruše si glede na pozitiven migracijski saldo v skladu z dolgoročnimi planskimi usmeritvami ter razvojnim programom prizadevamo za vzpostavitev dobro dostopnih, komunalno opremljenih con organizirane stanovanjske gradnje in znotraj teh urejenih zelenih površin. Na obravnavanem območju se v smeri železniške proge planira organizirana stanovanjska gradnja (vrstnih in individualnih hiš ter zagotovitev (pokritih) parkirišč za prebivalce v obstoječih večstanovanjskih stavbah ter v predvidenih objektih. Na območju bodo dopustne tudi spremljajoče dejavnosti javne infrastrukture, storitvene dejavnosti in trgovine, ki služijo tem območjem,

 

 

V skladu z veljavnimi normativi bo na območju zagotovljen normativno opredeljen družbeno uporaben odprti prostor, predvsem za matere, otroke in starejše ljudi v bližini stanovanjskega kompleksa (zelene površine, splošne športne površine, igrišča po starostnih kategorijah:do 3 let , 3 – 6 let, 6 – 12 let ipd.).

 

 

Vsebinsko bogat in oblikovno razčlenjen odprti prostor se bo navezoval sosednje vzhodnoležeče športno rekreacijsko območje med kulturnim domom in marketom ter v severni smeri na rekreacijsko cono ob Dravi (Z(a)dravje).

 

 

Pravna podlaga za pripravo lokacijskega načrta

 

 

Pravna podlaga za pripravo lokacijskega načrta je ZUreP-1.

 

 

Pripravljavec oz. naročnik LN je Občinska uprava Občine Ruše (v nadaljevanju: pripravljavec ali naročnik). Načrtovalec oz. izdelovalec LN je podjetje ZUM d.o.o. iz Maribora, izbrano v skladu s predpisi o javnih naročilih (v nadaljeva­nju: izdelovalec ali načrtovalec).

 

 

II. Predmet in programska izhodišča izdelave LN

 

 

Predmet izdelave LN je nov občinski izvedbeni akt za območje v severnem delu naselja Bistrica ob Dravi, s katerim bo z vidika prostorskega načrtovanja urejeno območje, namenjeno bivanju, preživljanju prostega časa, dejavnostim javne infratrukture, eventuelnim storitvenim dejavnostim ter parkirnim površinam za prebivalce v obstoječih in predvidenih objektih.

 

 

S tem programom priprave se opredelijo vsebina in obseg izdelave lokacijskega načrta (LN), postopek in roki priprave, seznam pristojnih nosilcev urejanja prostora, ki sodelujejo v postopku načrtovanja predvidene prostorske ureditve, pripravljavci in nosilci upravno-strokovnih aktivnosti ter zagotovitev potrebnih ?nančnih sredstev za izvedbo naloge.

 

 

Sprejeti LN bo pravna podlaga za izvedbo načrtovanih posegov na tem območju.

 

 

Ostala programska izhodišča so razvidna iz predhodne točke.

 

 

III. Ureditveno območje lokacijskega načrta

 

 

Velikost obravnavanega območja je cca 2,8 ha. Ureditveno območje lokacijskega načrta brez skupnega vplivnega območja zajema parcele št. 46/2, 50/1, 58/1, 28/2, 61/1, 66/1, 67/1, 73/1, 78/1, 79/2, 334/5 in 334/8, vse v K.O. Bistrica pri Limbušu. Končna meja ureditvenega območja bo določena v LN, ko bo opredeljeno tudi skupno vplivno območje.

 

 

IV. Možnost uvedbe komasacije

 

 

Na območju je sočasno s pripravo in sprejemom LN možna izvedba komasacije v skladu z določili ZUreP-1 in Pravilnika o izvedbi komasacije zemljišč na območju občinskega lokacijskega načrta (Ur. l. RS, št. 21/04). V primeru uvedbe komasacije se predmetni program dopolni v vsebini, opredeljeni s 1. alineo 1. odstavka 27. člena Pravilnika o vsebini, obliki in načinu priprave državnih in občinskih lokacijskih načrtov ter vrstah njihovih strokovnih podlag (Ur. l. RS, št. 86/04, v nadaljevanju: Pravilnik).

 

 

V. Nosilci urejanja prostora, ki dajejo smernice in mnenja ter drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi LN

 

 

Pripravljavec oz. po pogodbi načrtovalec bo po sprejemu programa priprave pozval pristojne nosilce urejanja prostora, da v roku 30 dni podajo smernice za načrtovanje predvidene prostorske ureditve. Nosilci urejanja prostora bodo ob pozivu prejeli tudi sprejet program priprave.

 

 

V primeru, da nosilci urejanja prostora v 30 dneh ne bodo podali smernic, se bo v skladu z 29. členom ZUreP-1 štelo, da smernic nimajo. V primeru, da smernice nekaterih nosilcev urejanja prostora ne bodo podane, mora načrtovalec kljub temu upoštevati vse veljavne predpise in druge pravne akte.

 

 

V fazi dopolnjenega predloga LN bo pripravljavec oz. načrtovalec pozval pristojne nosilce k posredovanju mnenj k dopolnjenemu predlogu. V primeru, da le-ti mnenj ne bodo podali v zakonskem roku, to je v 30 dneh od dneva vročitve poziva, se bo štelo, da soglašajo s predvideno ureditvijo na območju.

 

 

Pristojni nosilci urejanja prostora za izdajo smernic in mnenj za izdelavo LN so:

 

 

1. Ministrstvo za zdravje, Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije, Izpostava Maribor;

 

 

2. Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Maribor;

 

 

3. Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, Agencija RS za okolje (ARSO), Območna pisarna Maribor;

 

 

4. Zavod za varstvo kulturne dediščine Republike Slovenije, Območna enota Maribor (posredovanje strokovnih zasnov za varstvo kulturne dediščine in kulturnovarstvenega mnenja);

 

 

5. Zavod Republike Slovenije za varstvo narave, Območna eno­ta Maribor (posredovanje naravovarstvenih smernici in naravovarstvenega mnenja);

 

 

6. Elektro Maribor, javno podjetje za distribucijo električne energije, PE Elektro Maribor okolica;

 

 

7. Telekom Slovenije, PE Maribor;

 

 

8. Nigrad, javno komunalno podjetje d.d.;

 

 

9. KRS Selnica-Ruše;

 

 

10. Mariborski vodovod Maribor;

 

 

11. Ministrstvo za promet, Direkcija RS za ceste, Izpostava Mari­bor;

 

 

12. Režijski obrat Občine Ruše (za področje prometa na občinskih cestah);

 

 

13. Geoplin d.o.o.;

 

 

14. Plinarna Maribor;

 

 

15. Ministrstvo za promet, Direkcija za železniški promet.

 

 

VI. Seznam potrebnih strokovnih podlag in način pridobitve strokovnih rešitev

 

 

Pri pripravi LN je potrebno upoštevati naslednje že izdelano gradivo:

 

 

-Strokovne podlage za naselji Bistrica ob Dravi in Bezena v Občini Ruše (ZUM d.o.o. Maribor, št. projekta 363/2000, junij 2001);

 

 

-Določitev stopenj varstva pred hrupom-delovno poročilo, EPI SPEKTRUM, Maribor, december 2003 (IMS/022-2003 in nadaljnje faze naloge, ki je trenutno v izdelavi);

 

 

-Idejna študija: "Generalni koncept zbiranja, odvajanja in čiščenja odpadnih voda v Občini Ruše", IEI, julij 1998;

 

 

-Predinvesticijsko zasnovo za izgradnjo preostalega kanalizacijskega sistema in CČN v Občini Ruše, P.T.S., Silvo REP s.p. in Občina Ruše, maj.02;

 

 

-Program sanacije vodovodnega omrežja Občine Ruše, Mariborski vodovod d.d., januar 2001; 

 

  -Gradivo, ki je bilo pripravljeno za potrebe komunalnega opremljanja sosednjega območja;  
   -Naravovarstvene smernice za območje občine Ruše, Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Maribor, Maribor 2001;  
  -Program plini?kacije naselja Bistrica ob Dravi z zemeljskim plinom od leta 1997 do 2001, Plinarna Maribor, oktober 1996;  

 

-Analiza oz. evidenca izkoriščenosti stavbnih zemljišč v ureditvenih območjih naselij na območju Občine Ruše, Občinska uprava Občine Ruše, september 2002;

 

 

-Strokovne podlage za varstvo kulturne dediščine za spremembe in dopolnitve prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana Občine Ruše, Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Maribor, avgust 2000;

 

 

-Strokovne podlage za PUP podeželje na območju Občine Ruše, 1998, 1999. Upoštevati je potrebno tudi vso ostalo dokumentacijo in predpise, ki veljajo na obravnavanem in bližnjih sosednjih območjih ter dejansko stanje komunalnih vodov na tem območju. Pred pripravo LN mora izdelovalec pripraviti strokovne pod­lage. Strokovne podlage je potrebno izdelati v vsebini, opredeljeni s Pravilnikom in z ZUreP-1.

 

 

Pred pripravo predloga LN bodo izdelane variantne strokovne rešitve predvidene prostorske ureditve, pripravljene tako, da bodo medsebojno primerljive.

 

 

VII. Pridobitev geodetskih podlag

 

 

Izdelovalec si mora pred pripravo strokovnih podlag zagoto­viti geodetske podlage v vsebini, predpisani v Pravilniku o geodetskih načrtih (Ur. l. RS, št. 40/04).

 

 

Le-te je potrebno pridobiti z izdelavo novega geodetskega posnetka, preostale podlage pa na Geodetski upravi RS, Območna geodetska uprava Maribor, Heroja Tomšiča 2, 2000 Maribor.

 

 

VIII. Priprava in sprejemanje LN

 

 

VIII.1. Pridobitev smernic za izdelavo predloga LN

 

 

Pripravljavec bo s programom priprave pozval pristojne nosilce urejanja prostora, da v roku 30 dni podajo smernice za načrtovanje za izdelavo strokovnih podlag in predloga LN. Naloga pridobivanja smernic se lahko s pogodbo prenese na izbranega izdelovalca. V primeru molka nosilcev urejanja prostora se šteje, da smernic nimajo.

 

 

VIII.2. Izdelava predloga LN

 

 

Na osnovi pridobljenih smernic bo načrtovalec izdelal stro­kovne podlage in variantne rešitve, ki jih bo obravnaval pripravljavec oz. delovno telo Občinskega sveta Občine Ruše (OSOR),

 

 

Odbor za komunalno gospodarstvo in prostor (OKGP). Po po­trditvi strokovnih podlag in variantnih rešitev bo načrtovalec pripravil predlog LN. Predlog LN mora biti pripravljen v vsebini in obliki, kot je opredeljena v Pravilniku in 73. člen ZUreP-1.

 

 

Vsebovati mora najmanj:

 

 

-prikaz ureditvenega območja;

 

 

-umestitev načrtovane ureditve v prostor s prikazom vplivov in
povezav prostorske ureditve s sosednjimi območji;

 

 

-načrt parcelacije;

 

 

-zasnovo projektnih rešitev prometne, energetske, vodovodne in druge komunalne infrastrukture območja z obveznostmi priključevanja nanjo;

 

 

-morebitno etapnost in posebne pogoje ter zahteve pri izvajanju načrta, če se zanje pokaže potreba;

 

 

-rešitve in ukrepe za varovanje okolja, ohranjanje naravne in kulturne dediščine, če je na tem območju evidentirana;

 

 

-rešitve in ukrepe za obrambo ter za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami. V LN morajo biti posebej prikazane površine, namenjene javnemu dobru. LN mora vsebovati tudi priloge, ki so natančno de?nirane v Pravilniku ter v 73., 44., 24. in 139. členu ZUreP-1.

 

 

Torej bo LN moral vsebovati naslednje obvezne priloge:  

 

  -povzetek za javnost;  
  -izvleček iz strateškega prostorskega akta (veljavnih prostorskih sestavin planskih aktov Občine Ruše);  
  -obrazložitev in utemeljitev prostorskega akta;  
  -strokovne podlage, na katerih temeljijo rešitve predmetnega LN in seznam sektorskih aktov in predpisov, ki so bili pri pripravi LN upoštevani z njihovimi povzetki, ki se nanašajo na vsebino predmetnega LN;  

 

-pridobljene smernice in mnenja za načrtovanje predvidene prostorske ureditve, ki jih podajo pristojni nosilci urejanja prostora;

 

 

-celoten spis postopka;

 

 

-seznam sprejetih aktov o zavarovanju in oceno stroškov za izvedbo LN. Kartografski del bo moral vsebovati:

 

 

-pregledno karto s prikazom območja obdelave v merilu 1:5000; 

 

  -izsek iz prostorskih sestavin planskih aktov Občine Ruše;  
  -ureditveno situacijo v merilu 1:1000 s funkcionalnimi rešitvami, krajinskimi, oblikovalskimi, arhitekturnimi, okolje varstvenimi in vodnogospodarskimi;  
  -glede na obsežnost tematike bo vsebina po potrebi razdeljena na več tematskih kart;  

 

-načrt komunalne in energetske infrastrukture ter omrežja zvez v merilu 1:500;

 

 

-načrt prometnih ureditev;

 

 

-načrt gradbenih parcel ter določitev funkcionalnega zemljišča v merilu 1: 500;

 

 

-gra?čno oznako varstvenega pasu varovanja podzemne vode kot vira pitne vode. Obenem je obvezna priloga tudi program opremljanja zemljišč s komunalno infrastrukturo s tem, da se le-ta izdela na podlagi predmetnega LN. Načrtovalec bo moral predati pripravljavcu šest izvodov akta. Obenem je potrebno celoten LN s prilogami predati v digitalni obliki, kot je opredeljeno s 17. členom Pravilnika.

 

 

VIII.3. Prostorska konferenca

 

 

Najmanj 14 dni pred sprejetjem sklepa o javni razgrnitvi predloga LN, bo pripravljavec sklical drugo prostorsko konferenco. Priporočila konference bo pripravljavec priložil gradivu, ki ga bo pripravil za sprejem LN.

 

 

VIII.4. Javna obravnava in javna razgrnitev predloga LN

 

 

Župan bo sprejel sklep o javni razgrnitvi LN. Predlog LN s prilogami iz 1. do 4. točke prvega odstavka 24. člena ZUreP-1 bo javno razgrnjen za najmanj 30 dni. V času javne razgrnitve pred­loga LN bo pripravljavec skupaj z izdelovalcem organiziral javno obravnavo. O razgrnitvi ter o kraju in času obravnave bo pripravljavec javnost obvestil z objavo v uradnem glasilu najmanj 8 dni pred začetkom javne razgrnitve. O času, kraju in mestu javne razgrnitve bo pripravljavec posebej obvestil lastnike nepremičnin na obravnavanem območju.

 

 

VIII.5. Usklajevanje po končni javni razgrnitvi

 

 

V času javne razgrnitve bo pripravljavec evidentiral vse pisne in ustne pripombe ter predloge. Izdelovalec bo pripravil strokovna stališča do teh pripomb in s pripombami, predlogi ter predlogom stališč seznanil tudi tiste nosilce urejanja prostora, na katerih delovno področje bi se predlagane spremembe lahko nanašale, ter pridobil njihovo predhodno mnenje. Župan bo zavzel stališča do pripomb in predlogov, podanih v času trajanja javne razgrnitve. Stališča skupaj s pripombami in predlogi bo pripravljavec priložil predlogu LN, ki ga bo posredoval v sprejem občinskemu svetu. Stališča do morebitnih pripomb oz. predlogov lastnikov nepremičnin na obravnavanem območju bo pripravljavec v gradivu posebej obrazložil in utemeljil.

 

 

Pripravljavec bo pred obravnavo predloga LN na občinskem svetu lastnike nepremičnin na območju pisno seznanil s stališči do morebitnih njihovih pripomb in predlogov z javne razgrnitve.

 

 

VIII.6. Izdelava dopolnjenega predloga LN

 

 

Po javni razgrnitvi bo izdelovalec dopolnil predlog v skladu s stališči do pripomb in predlogov, podanih v času javne razgrnitve LN.

 

 

VIII.7. Prva obravnava na Občinskem svetu Občine Ruše

 

 

Po prejemu predloga LN z besedilom s strani pripravljavca, bo občinski svet obravnaval predlog LN z odlokom v prvi obravnavi. Z gradivom za prvo obravnavo bo pripravljavec občinski svet seznanil tudi s stališči do pripomb in pobud z javne razgrnitve in javne obravnave. V primeru ponovnih predlogov za korekcije predloga LN na občinskem svetu, bo izdelovalec dopolnil predlog tako, da bo smiselno upošteval podane pripombe.

 

 

VIII.8. Pridobitev mnenj nosilcev urejanja prostora

 

 

Pristojne nosilce urejanja prostora iz V. točke tega programa bo pripravljavec oz. načrtovalec pozval, da podajo mnenja k dopolnjenemu predlogu LN. Pristojni nosilci urejanja prostora bodo morali podati svoja mnenja v roku 30 dni od dneva vročitve po­ziva, sicer se bo štelo, da soglašajo s predvideno ureditvijo na območju.

 

 

VIII.9. Druga obravnava na Občinskem svetu Občine Ruše

 

 

Gradivo za drugo obravnavo bo dopolnjen končni predlog, ki bo vseboval tudi tehnične elemente za zakoličenje objektov in naprav, ki jih določa LN, morebitne dopolnitve, ki jih bo sprejel Občinski svet Občine Ruše na prvi obravnavi in eventuelne dopolnitve kot posledice mnenj nosilcev urejanja prostora.

 

 

Po sprejemu bo odlok o LN objavljen v Medobčinskem urad­nem vestniku Štajerske in Koroške regije.

 

 

Z dnem uveljavitve LN oz. odloka bo pripravljavec Upravni enoti Ruše in inšpekcijskim službam dostavil po en izvod LN s prilogami.

 

 

IX. Roki za pripravo lokacijskega načrta

 

 

 

1. izbira izdelovalca

izbere pripravljavec

 

na podlagi Zakona o

 

javnih naročilih

2. pridobitev smernic

30 dni

3. pridobitev geodetskih podlag

20 dni

4. izdelava vseh potrebnih

 

strokovnih podlag in variantnih

 

rešitev

60 dni

5. izbor variantne strokovne rešitve

5 dni

6. izdelava predloga

30 dni od izbora

 

variantne rešitve

7. uskladitev predloga z Občinsko

15 dni od predaje

upravo OR

predloga pripravljavcu

8. javna razgrnitev predloga

 

in javna obravnava v kraju

30 dni od objave javne

načrtovane prostorske ureditve

razgrnitve

9. predaja pripomb in predlogov

7 dni po zaključeni

izdelovalcu

javni razgrnitvi

10. priprava strokovnih stališč do

15 dni od predaje

pripomb

pripomb

11. izdelovalec s pripombami in

 

predlogi ter predlogom stališč

 

seznani tudi tiste nosilce urejanja

 

prostora, na katerih delovno

 

področje bi se predlagane

 

spremembe lahko nanašale,

10 dni od sprejema

ter pridobi njihovo predhodno

strokovnih stališč do

mnenje

pripomb

12. župan potrdi stališča do pripomb

7 dni

13. dopolnitev predloga na podlagi

 

stališč

14 dni

14. pridobitev mnenj

30 dni od prejema vloge

15. izdelava dopolnjenega-končnega

 

predloga

15 dni

16. prva obravnava gradiva:

 

dopolnjeni predlog na

 

občinskem svetu; potrjena

 

stališča do pripomb in

 

obrazložitev

20 dni

17. druga obravnava lokacijskega

 

načrta oz. odloka, na občinskem

 

svetu, sprejem dopolnjenega

 

končnega predloga lokacijskega

 

načrta

30 dni

 

 

 

18. izdelava in dostava dokončnega 8 dni po objavi v elaborata Medobčinskem uradnem vestniku

 

 

X. Obveznosti v zvezi s ?nanciranjem izdelave lokacijskega načrta

 

 

Finančna sredstva za izdelavo lokacijskega načrta zagotovijo Občina Ruše iz proračunskih sredstev in (so)lastniki zemljišč na obravnavanem območju.

 

 

XI. Objava programa

 

 

Ta program priprave se objavi v Medobčinskem uradnem vestniku Štajerske in Koroške regije in začne veljati naslednji dan po objavi.

 

 

Številka: 350-01-006/2004

 

 

Župan Občine Ruše

 

 

Vili Rezman, prof., s. r.

 

 

Datum: 4. julij 2005