New Page 1

 

ODLOK

 

 

O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ZAZIDALNEGA NAČRTA ZA PROIZVODNO-OBRTNO CONO KISOVEC

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

S tem odlokom se spremeni in dopolni odlok št. 352.4/89 o zazidalnem načrtu za proizvodno-obrtno cono v Kisovcu, ki je bil sprejet 23. 12. 1992 ter objavljen v Uradnem vestniku Zasavja, št. 1/93.

 

 

2. člen

 

 

Spremenjen in dopolnjen zazidalni načrt, ki ga je izdelal Ozzing, d. o. o. Trbovlje pod št. proj. 235/97 v januarju 1998, vsebuje tekstualne opise in grafične priloge, ki se nanašajo na urbanistično urejanje območja z rešitvami in pogoji za izrabo območja, kvaliteto graditve ter za prometno in komunalno urejanje ter urbanistično in arhitektonsko oblikovanje.

 

 

II. OBSEG UREDITVENEGA OBMOČJA

 

 

3. člen

 

 

Območje urejanja se nahaja na severovzhodnem obrobju ureditvenega območja naselja Kisovec med Medijo in predvideno obvoznico na severu. Vključuje pobočje severno ob Mediji do skupine stanovanjskih objektov na južnem obrobju Lok na zahodu ter območje opuščenih rudniških objektov pri izvoznem jašku na vzhodu ter del travnatih površin med Medijo in desno od ceste v Loke.

 

 

Območje meri 7 ha in se nahaja v k.o. Loke pri Zagorju.

 

 

Od skrajnega jugovzhodnega vogala ureditvenega območja poteka meja proti zahodu po levem bregu vodotoka Medija pretežno po parceli 770/1, ob Graškem Grabnu in poti v Loke na zahodu teče meja ob parceli 198 in čez parcelo 197, na severu pa poteka po južnem robu predvidene obvoznice in v smeri proti vhodu seka parcelo 197 in gre po severnem robu parcel 198, 82/1, 83/2, 743, 85/2, seka parcele 738/2, 738/1, 47 ter 410 in se na parceli 738/3 zaključi v izhodiščni točki.

 

 

Znotraj območja urejanja se nahajajo naslednje parcele: 770/1-del, 410-del, 738/3-del, 47-del, 738/2-del, 53, 54/1, 54/2, 54/3, 57/4, 59/1, 59/7, 738/2, 60/1, 61/1, 61/2, 61/5, 61/6, 59/3, 58/8, 58/7, 58/6, 58/5, 58/4, 58/3, 69/4, 72/3, 69/2, 71/3, 71/2, 71/4, 71/11, 85/2, 85/1, 83/2, 82/1, 743, 80/4, 198, 197-del.

 

 

III. FUNKCIJA OBMOČJA S POGOJI ZA IZRABO IN KVALITETO GRADITVE

 

 

4. člen

 

 

Ureditveno območje iz prejšnjega člena je namenjeno za proizvodne, servisne in storitvene dejavnosti ter obrtno-stanovanjsko gradnjo.

 

 

Osnovni pogoji za izrabo območja so:

 

 

- upoštevanje pogojev za varovanje okolja skladno z določili 10. člena tega odloka;  za posamezne vrste proizvodnih ali storitvenih dejavnosti je potrebna prehodna ekološka ocena skladno z Uredbo o varstvu posegov v okolje, za katere je obvezna   presoja vplivov na okolje (Uradni list RS, št. 66/96);

 

 

- pri vseh posegih v prostor je treba upoštevati geološke pogoje na osnovi geološko- geomehanskega poročila o pogojih zazidave ter mnenje rudnika glede posedanja površin;

 

 

- pri lociranju posameznih dejavnosti je potrebno upoštevati opredeljeno  namembnost, velikost in zahteve za urbanistično-arhitektonsko oblikovanje šestih zaključenih zazidljivih območij, katere določa terasasta ureditev pobočja med Medijo in predvideno obvoznico na severu ter prometna ureditev; zahodni del območja (zahodno od zvezne ceste obvoznica – center z mostom čez Medijo pri gostinskem objektu Marela) je namenjen obrtno-stanovanjski gradnji, vzhodni pa za proizvodne,  servisne in storitvene dejavnosti;

 

 

- ohranijo se objekti: stolp, vodni rezervoar in strojnica kot spomenik rudarstva, skladiščni objekt na parceli 69/4, 72/3 in nov objekt na parceli št. 69/2 ter stanovanjski blok s pogojem spremembe namembnosti v poslovne ali druge nestanovanjske namene; vsi pomožni leseni, dotrajani in drugi objekti na ureditvenem območju se morajo porušiti. Do dokončne realizacije zazidalnega načrta so na obstoječih objektih možna vzdrževalna dela in uporabo do odstranitve;

 

 

IV. POGOJI ZA URBANISTIČNO OBLIKOVANJE OBMOČJA IN ARHITEKTONSKO OBLIKOVANJE OBJEKTOV

 

 

5. člen

 

 

Potok Medija mora ohraniti naravno stanje, prepovedano je spreminjanje vodnega režima.

 

 

- Pri formiranju teras za zaključena zazidalna območja je potrebno upoštevati: obvezen odmik roba platoja od brežine Medije (zagotovljen mora biti inundacijski prostor), določene višinske kote platojev ter odmike od ohranjenih obstoječih objektov.

 

 

- Gradbene parcele znotraj opredeljenih zazidljivih območij so lahko različnih velikosti s pogojem, da tlorisna površina objektov ne presega 70 % površine.

 

 

- Za objekte je potrebno upoštevati določene gradbene načrte, minimalni odmik 5 m od cest, 10 m od potoka, smeri (lego) objektov, ki na severu in jugu sledijo obvoznici oziroma vodotoku in zapirajo notranja manipulacijska dvorišča; tehnološko-tehnične rešitve morajo upoštevati smeri uvozov z glavnih servirnih cest.

 

 

- Gabariti objektov na nagnjenem terenu morajo biti manjši, maksimalni višinski gabarit je p + M, strehe dvokapnice z naklonom okoli 30 stopinj in kritino temne barve; struktura obrtno-stanovanjskega objekta mora upoštevati lokacijo stanovanja ločeno od delavnice in manipulacijskih dvorišč.

 

 

- Večji programi proizvodnih in storitvenih dejavnosti so možni na vzhodnem delu območja, maksimalni višinski gabarit objektov je pritličen oz. P + N za poslovni del objekta, s strešinami z minimalnim naklonom.

 

 

- Arhitektonsko oblikovanje objektov mora biti poenoteno na posameznih karejih tako tlorisnih in višinskih gabaritov kot pri oblikovanju strešin in fasad (omet, fasada,  opeka) ter izboru konstrukcijskih elementov. Morebitne nadstrešnice morajo biti  oblikovno prilagojene objektu.

 

 

- Ob ohranjenih rudniških objektih stolp, vodni rezervoar in strojnica kot tehnični spomeniki in muzej rudarstva se mora urediti ploščad s parkom; parkovno se mora urediti tudi okolica stanovanjskega bloka z novo namembnostjo.

 

 

- Obvezno se morajo ozeleniti obcestni pasovi z drevoredom ob obvoznici in na centralnem parkirišču; ozelenitev brežine in obvodne površine se mora izvesti z avtohtonimi obvodnimi rastlinami in drevjem.

 

 

V. POGOJI ZA PROMETNO IN KOMUNALNO UREJANJE OBMOČJA

 

 

6. člen

 

 

Cestno omrežje

 

 

- Za priključitev proizvodno-obrtne cone na bodočo obvoznico in za povezavo s centrom naselja Kisovec oziroma na obstoječo regionalno cesto je potrebno rekonstruirati obstoječo cesto pri mostu čez Medijo na zahodnem obrobju ter zgraditi zvezno cesto z novim mostom čez Medijo severovzhodno od gostišča Marela.

 

 

- Glavne servisne ceste območja poteka v glavnem v smeri vzhod – zahod po sredini območja s priključki na zvezni cesti obvoznica – center ter obračališči na koncu; dovozi do objektov na gradbene parcele so dovoljeni le iz teh cest.

 

 

- Širina vozišča zveznih in servisne ceste je 6,00 m oz. 7,00 m niveletni izpeljavi cest je obvezno upoštevati določene višinske kote platojev zazidalnih območij; izdelati je treba izvedbeno dokumentacijo po predhodni zakoličbi cest.

 

 

- Na vstopnem delu območja južno od plošče spomenika rudarstva je potrebno urediti centralno parkirišče za osebna in delno tovorna vozila. Parkirišča so locirana ob dovozni cesti C3 kot osrednje parkirne površine. Parkirna mesta pa morajo biti zagotovljena tudi znotraj posameznih karejev.

 

 

- Za ureditev peš prometa in za kolesarje je potrebno zgraditi pot ob levem bregu Medije s priključkoma na obstoječo pot ob potoku v Lokah in na novi most v center.

 

 

- Pri načrtovanju površin za pešce je potrebno upoštevati Pravilnik o projektiranju objektov brez arhitektonskih ovir (Uradni list SRS, št. 48/87).

 

 

7. člen

 

 

- Primarni tranzitni vodovod je potrebno pri vrtcu »Ciciban« na SZ delu ureditvenega  območja prestaviti na desni breg potoka Medija do JV dela, kjer prečka potok   Medija. Od tu dalje je potrebno prestaviti tranzitni vodovod na levi breg potoka   Medija.

 

 

- Za zagotovitev ustreznih količin požarne in sanitarne vode je potrebno zgraditi nov  vodni zbiralnik in črpališče z zajetjem Ribnik.

 

 

-Sekundarno vodovodno omrežje se mora izvesti v določenih komunalnih koridorjih ob glavnih servisnih cestah območja s priključkom na primarni tranzitni vodovod.

 

 

- Za zagotovitev protipožarne zaščite je potrebno zgraditi novo hidrantno omrežje in namestiti nadzemne hidrante.

 

 

8. člen

 

 

Kanalizacija

 

 

- Sistem odvajanja fekalnih in meteornih vod mora biti ločen. Fekalne odplake se bodo zbirale preko sekundarnega kanalizacijskega omrežja v zbirnem kanalu na levem bregu Medije in odvajale v primarni kolektor naselja Kisovec s priključkom na predvideno centralno čistilno napravo vzhodno od ureditvenega območja naselja.

 

 

- Do izgradnje centralne čistilne naprave je potrebno za proizvodno-obrtno cono  namestiti lokalno čistilno napravo.

 

 

- Za zagotovitev kvalitete odpadne vode, ki se bo odvajala po fekalnem kanalizacijskem omrežju na čistilno napravo in mora biti v določenih mejah onesnaženosti, je potrebno obvezno upoštevati pogoje za priključek na kanalizacijo, kot jih določa Zakon o vodah in strokovno navodilo o tem, katere snovi se štejejo za nevarne in škodljive snovi (Uradni list RS, št. 35/96). V primeru, da odpadne vode ne ustrezajo zahtevanim kriterijem, ki dovoljujejo izpust v kanalizacijo, je obvezno  strezno predčiščenje odplak posameznega onesnaževalca pred priključitvijo na javno kanalizacijo.

 

 

- Čiste meteorne vode bodo speljane preko meteorne kanalizacije (delno v komunalnih koridorjih ob cesti) v Medijo. Onesnažene meteorne vode pa je potrebno pred iztokom v meteorno kanalizacijo očistiti v ustrezno dimenzioniranih usedalnikih, opremljenih z lovilci olj in maščob.

 

 

- Eventuelno manipulacijo z nevarnimi snovmi je možno vršiti le v prekritih prostorih, ki so urejeni tako, da eventuelno razlite nevarne snovi ne morejo priti v stik s podtalnico ali tekočo površinsko vodo.

 

 

- Križanje in vzporedni poteki komunalnih vodov se morajo izvesti skladno s predpisi.

 

 

9. člen

 

 

Energetsko omrežje

 

 

- Za zagotovitev zadostne količine električne energije je potrebna izgradnja  transformatorske postaje TP Kisovec – center s priključnim visokonapetostnim  kablovodom iz obstoječe TP Loke in TP Kisovec bloki ter urediti razvodno nizkonapetostno elektroomrežje in javno razsvetljavo skladno s pogoji Elektro  Ljubljana. Trasa nizkonapetostnega elektroomrežja mora potekati v določenih  komunalnih koridorjih.

 

 

- Na obstoječi nizkonapetostni električni vod na območju niso dopustni priključki.

 

 

10. člen

 

 

TK omrežje

 

 

Priključki na TK omrežje bodo izvedeni z zemeljskim telefonskim omrežjem, ki naj poteka v komunalnih koridorjih in skladno s pogoji Telekoma Slovenije in za katere je potrebno izdelati:

 

 

- projekte prestavitve obstoječih podzemeljskih in nadzemeljskih TK kablov,

 

 

- projekte priključitve novozgrajenih objektov na TK omrežje, kateri mora predviditi

 

 

  polaganje zemeljskih TK kablov.

 

 

11. člen

 

 

KKS omrežje

 

 

Priključki na kabelsko komunikacijski sistem bodo izvedeni z zemeljskim KKS omrežjem, ki naj poteka v komunalnih koridorjih ob TK omrežju.Medsebojne vplive TK in KKS omrežja koordinirata izvajalca.

 

 

12. člen

 

 

Ogrevanje

 

 

Za obravnavano območje je predvidena plinifikacija, tako da bo potekal glavni vod po javnih površinah. Priključki se navezujejo na glavni vod in se po individualnih parcelah zaključijo na fasadah objektov skladno s pogoji Slovenskih plinovodov.

 

 

Napajanje glavnega voda je predvideno z zahodne strani kompleksa. Dopuščena je tudi možnost napajanja z južne strani preko mostu čez Medijo ob Mareli.

 

 

VI. POGOJI ZA VAROVANJE OKOLJA

 

 

13. člen

 

 

- Za izbor posameznih vrst proizvodnih oziroma storitvenih dejavnosti je obvezna predhodna ekološka ocena, kot jo narekuje Uredba o varstvu posegov v okolje, za katere je obvezna presoja vplivov na okolje (Uradni list RS, št. 66/96). Zahtevana je taka tehnologija, ki ne bo kvarno vplivala na naravno in bivalno okolje ter bodo zagotovljeni vsi zaščitni ukrepi za preprečitev onesnaževanja zraka, vode, zemlje in prekomernega hrupa.

 

 

- Za zmanjšanje količin škodljivih snovi, ki prekomerno onesnažujejo zrak, je predvidena plinifikacija naselja Kisovec kot tudi obrtno-proizvodne cone.

 

 

- Obvezna je ureditev zelenic z drevesnimi nasadi ob cestah in na obrobjih za protihrupno, protismradno in vizuelno zaporo.

 

 

- Za varovanje delovnega in bivalnega okolja pred prekomernih hrupom je potrebno upoštevati Uredbo o hrupu v naravnem in bivalnem okolju (Uradni list RS, št. 45/95); dovoljeni kritični nivo hrupa za III. območje je 69 dBA za dan 59 dBA za noč.

 

 

- Zgraditi je potrebno ločen kanalizacijski sistem tako, da se bodo sanitarne odplake zbirale in odvajale po fekalnem kanalu do primarnega kanalizacijskega obvodnika naselja s priključkom na predvideno centralno čistilno napravo Kisovec; do njene izgradnje se mora namestiti lokalna čistilna naprava.

 

 

- Čiste meteorne vode je treba s posebno kanalizacijo speljati v Medijo; meteorne vode z utrjenih površin je pred iztokom v meteorno kanalizacijo očistiti s peskolovci, ki so opremljeni z lovilci olj. Tehnološko onesnaženo vodo je očistiti pred izpustom v naravni vodotok do mere, kot to zahteva zdravstvena inšpekcija.

 

 

- Tehnološke odplake je obvezno očistiti pred priključitvijo na kanalizacijo do stopnje, ko ne bodo škodovale kanalizacijskemu omrežju in ne postopkom čiščenja na biološki čistilni napravi. Upoštevati se morajo določila Zakona o vodah in strokovno navodilo o tem, katere snovi se štejejo za nevarne in škodljive snovi in o dopustnih temperaturah vode (Uradni list SRS, št. 18/85).

 

 

- Odpadki se morajo zbirati ločeno v kontejnerjih oziroma smetnjakih, komunalne odpadke je potrebno odvažati na centralno komunalno odlagališče, posebne industrijske in nevarne odpadke pa je potrebno odvažati na, za te odpadke določena odlagališča.

 

 

VII. FAZNOST IZVEDBE

 

 

14. člen

 

 

Komunalno in energetsko opremljanje območja ter priprava terena z ureditvijo teras oziroma zaključenih zazidljivih platojev za gradbene parcele se izvaja kot prva faza. Izgradnja opornih zidov, kot jih narekujejo geološko-geomehanske raziskave, je nujna kot nadaljnja faza. Izgradnja primarnega cestnega , preostalega komunalnega in energetskega omrežja se bo izvedla v naslednji fazi.

 

 

Sledila bo izgradnja objektov in urejanje zunanjega okolja na vseh delih ureditvenega območja.

 

 

Začasna namembnost zemljišč, ki niso predvidena za izgradnjo v prvi etapi, ostane nespremenjena, s tem, da se na teh zemljiščih dovoljujejo posegi, ki so nujni za nemoteno realizacijo predhodnih faz.

 

 

IX. KONČNE DOLOČBE

 

 

15. člen

 

 

Začasno, do izgraditve obvoznice, se kot servisna cesta uporablja obstoječa severna cesta za dostop v obrtno-proizvodno cono.

 

 

16. člen

 

 

Nadzor nad izvajanjem tega zazidalnega načrta opravlja pristojna urbanistična inšpekcija.

 

 

17. člen

 

 

Zazidalni načrt je stalno na vpogled vsem zainteresiranim pri pristojnem občinskem upravnem organu.

 

 

18. člen

 

 

Z uveljavitvijo tega odloka preneha veljati odlok št. 352-4/89, objavljen v Uradnem vestniku Zasavja, št. 1/93.

 

 

19. člen

 

 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku Zasavja.

 

 

Številka: 352-4/89

 

 

Datum: 21. 5. 1998

 

 

Predsednik Občinskega sveta

 

 

Občine Zagorje ob Savi:

 

 

Janez VOVK, dipl. inž. rud.