New Page 1

Na podlagi 42. člena Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (Uradni list RS, št. 16/07 – uradno prečiščeno besedilo, 36/08, 58/09, 64/09 – popr., 65/09 – popr., 20/11, 40/12 – ZUJF, 57/12 – ZPCP-2D, 47/15, 46/16 in 49/16 – popr.) in 7. ter 16. člena Statuta občine Cerklje na Gorenjskem (Uradni vestnik Občine Cerklje na Gorenjskem, št. 7/16), je Občinski svet Občine Cerklje na Gorenjskem na svoji 16. redni seji, dne 15.6.2017, sprejel naslednji

 

ODLOK

O USTANOVITVI JAVNEGA ZAVODA

OSNOVNE ŠOLE DAVORINA JENKA CERKLJE NA GORENJSKEM

 

I.              Splošne določbe

 

1. člen

(1) Javni zavod Osnovna šola Davorina Jenka Cerklje na Gorenjskem je javni vzgojno-izobraževalni zavod, ki se je konstituiral na podlagi Odločbe ustanovitelja Občinskega ljudskega odbora Kranj št. 61 – 6/29 - 6 z dne 27. 03. 1962.

(2) Javni zavod Osnovna šola Davorina Jenka Cerklje na Gorenjskem je vpisana v sodni register pri Okrožnem sodišču v Kranju na Oddelku za gospodarsko sodstva s sklepom pod št. Srg.: 583/74 z dne 19. 11. 1975.

 

2. člen

S tem odlokom Občina Cerklje na Gorenjskem, Trg Davorina Jenka 13, 4207 Cerklje na Gorenjskem (v nadaljevanju: ustanovitelj) usklajuje akt o ustanovitvi javnega vzgojno -  izobraževalnega zavoda Osnovne šole Davorina Jenka Cerklje na Gorenjskem (v nadaljevanju: zavod) z veljavno zakonodajo ter hkrati sprejema celotni akt v novem besedilu.

 

II.             Ime, sedež in dejavnost zavoda

 

3. člen

(1) Ime zavoda je: OSNOVNA ŠOLA DAVORINA JENKA CERKLJE NA GORENJSKEM

Sedež zavoda je: Krvavška cesta 4, 4207 Cerklje na Gorenjskem

V sestavo zavoda sodi:

·       OSNOVNA ŠOLA DAVORINA JENKA CERKLJE NA GORENJSKEM, s sedežem: Krvavška cesta 4, 4207 Cerklje na Gorenjskem (v nadaljevanju tudi: šola, matična šola),

·       PODRUŽNIČNA ŠOLA ZALOG, s sedežem: Zalog 29, 4207 Cerklje na Gorenjskem (v nadaljevanju tudi: podružnica),

·       VRTEC »MURENČKI«, s sedežem: Krvavška cesta 2, 4207 Cerklje na Gorenjskem (v nadaljevanju tudi: vrtec).

·       Vrtec »Murenčki« ima dve enoti:

·              enota Cerklje na Gorenjskem, na naslovu: Krvavška cesta 2, 4207 Cerklje na Gorenjskem in

·              enota Zalog, na naslovu: Zalog pri Cerkljah 29, 4207 Cerklje na Gorenjskem.

 

4. člen

(1) Zavod ima pečat okrogle oblike s premerom 35 mm. Na obodu pečata sta dve vzporedni črti - kroga, oddaljena 1 mm. Ob črtah proti sredini kroga je izpisano: OSNOVNA ŠOLA DAVORINA JENKA, v naslednji vrstici CERKLJE NA GORENJSKEM. Sredi pečata je grb Republike Slovenije, pod njim pa izpisan sedež šole Cerklje na Gorenjskem.

(2) Podružnica, ki ima v pravilih določena pooblastila v pravnem prometu, uporablja pečat okrogle oblike s premerom 35 mm. Na obodu pečata sta dve vzporedni črti - kroga, oddaljena 1 mm. Ob črtah proti sredini kroga je v dveh vrsticah izpisano: OSNOVNA ŠOLA DAVORINA JENKA CERKLJE NA GORENJSKEM. Sredi pečata je grb Republike Slovenije, pod njim pa ime in sedež podružnice: Podružnična šola Zalog/Zalog.

(3) Zavod uporablja tudi pečate s premerom 20 mm z enako vsebino, kot jo imajo pečati iz prvega in drugega odstavka tega člena.

(4) Zavod ima tudi pečate podolgovate oblike za interno poslovanje z enakim besedilom vendar brez grba Republike Slovenije.

(5) Število pečatov, pooblastila za uporabo, način varovanja, ipd. določi ravnatelj šole z organizacijskim predpisom.

 

5. člen

(1) Dejavnost zavoda po Uredbi o standardni klasifikaciji dejavnosti (Uradni list RS, št. 69/07 in 17/08)  je:

G/47.610     Trgovina na drobno v specializiranih prodajalnah s knjigami

G/47.890     Trgovina na drobno na stojnicah in tržnicah z drugim blagom

G/47.990     Druga trgovina na drobno zunaj prodajaln, stojnic in tržnic

I/56.102       Okrepčevalnice in podobni obrati

I/56.210       Priložnostna priprava in dostava jedi

J/58.190      Drugo založništvo

J/59.140      Kinematografska dejavnost

J/62.090      Druge z informacijsko tehnologijo in računalniškimi storitvami povezane dejavnosti

L/68.200      Oddajanje in obratovanje lastnih ali najetih nepremičnin

N/77.210     Dajanje športne opreme v najem in zakup

N/82.300     Organiziranje razstav, sejmov, srečanj

P/85.100      Predšolska vzgoja

P/85.200      Osnovnošolsko izobraževanje

P/85.590      Drugje nerazvrščeno izobraževanje, izpopolnjevanje in usposabljanje

R/90.010      Umetniško uprizarjanje

R/90.040      Obratovanje objektov za kulturne prireditve

R/91.011      Dejavnost knjižnic

R/93.110      Obratovanje športnih objektov

R/93.190      Druge športne dejavnosti

(2) V okviru te dejavnosti zavod opravlja vzgojno-varstveno in vzgojno-izobraževalno dejavnost, to je organizirano in sistematično posredovanje znanja ter občih civilizacijskih in kulturnih vrednot, ki se opravlja kot javna služba na ravni dejavnosti vrtcev, obveznega splošnega osnovnošolskega in osnovnošolskega prilagojenega izobraževanja. Zavod  opravlja navedeno dejavnost na način in po postopku, določenem z zakonom.

(3) Zavod ne sme začeti opravljati nove dejavnosti ali spremeniti pogojev za opravljanje dejavnosti brez soglasja ustanovitelja.

 

6. člen

(1) Javni vzgojno - izobraževalni zavod Osnovne šole Davorina Jenka Cerklje na Gorenjskem je pravna oseba.

(2) Zavod nastopa v pravnem prometu v svojem imenu in za svoj račun.

 

III.            Predstavljanje in zastopanje zavoda

 

7. člen

(1) Zavod predstavlja in zastopa ravnatelj zavoda, ki je odgovoren za zakonitost dela v zavodu.

(2) Ravnatelj je pooblaščen, da v imenu in za račun zavoda v okviru registrirane dejavnosti sklepa vse pogodbe ter opravlja druge pravne posle.

(3) Ravnatelj zastopa zavod navzven neomejeno.

 

8. člen

Med ravnateljevo odsotnostjo ga nadomešča namestnik ravnatelja, ki je praviloma eden izmed pomočnikov, lahko pa ravnatelj pooblasti z generalnim ali posebnim pooblastilom tudi druge osebe za zastopanje v določenih zadevah v njegovi odsotnosti.

 

9. člen

Vse listine finančne narave podpisujeta za zavod ravnatelj, oziroma v odsotnosti oseba, ki jo ravnatelj pooblasti in računovodja zavoda.

 

IV.           Organizacija zavoda

 

10. člen

(1) Šolski okoliš, s katerega imajo starši pravico vpisati svoje otroke v Osnovno šola Davorina Jenka Cerklje na Gorenjskem, obsega področje občine Cerklje na Gorenjskem.

(2) Zavod ima za izvajanje izobraževalnega programa zaradi velikosti šolskega okoliša podružnico v Zalogu. Šolski okoliš 5-letne podružnične šole v Zalogu zajema vasi: Zalog, Lahovče, Vopovlje, Sp. Brnik, Cerkljanska Dobrava in Glinje. Učenci ostalih vasi cerkljanske občine se lahko vključijo v podružnično šolo le, če to narekuje smotrna izraba prostorskih kapacitet centralne in podružnične šole.

(3) Notranja organizacijska enota zavoda je tudi Vrtec »Murenčki«.

11. člen

(1) Podružnico šole vodi vodja podružnice, ki ga imenuje in razrešuje ravnatelj zavoda izmed strokovnih delavcev, zaposlenih v  podružnični šoli za nedoločen čas. Vodja podružnice opravlja naloge, za katere ga pisno pooblasti ravnatelj.

(2) Vrtec »Murenčki« vodi vodja vrtca, ki ga imenuje in razrešuje ravnatelj zavoda izmed strokovnih delavcev,  zaposlenih v zavodu za nedoločen čas. Vodja vrtca opravlja naloge, za katere ga pisno pooblasti ravnatelj.

 

12. člen

Notranjo organizacijo in sistemizacijo delovnih mest za zaposlene v zavodu, z natančno vsebino opisa del in nalog, določi ravnatelj. Sistemizacijo delovnih mest v osnovni šoli določi ravnatelj v soglasju s pristojnim ministrstvom (MIZŠ), za vrtec pa v soglasju z ustanoviteljem.

 

V.            Organi zavoda

 

13. člen

(1) Organi zavoda so:

·       svet zavoda,

·       ravnatelj,

·       strokovni organi vrtca in šole,

·       svet staršev vrtca in svet staršev šole.

(2) Zavod ima lahko tudi druge organe, katerih delovno področje, sestavo in način volitev oziroma imenovanja določi s pravili.

 

Svet zavoda

 

14. člen

(1) Svet zavoda sestavljajo predstavniki ustanovitelja, predstavniki zaposlenih v zavodu in predstavniki staršev.

(2) Svet zavoda sestavlja 11 članov, in sicer imenuje v svet:

·    ustanovitelj:

3 predstavnike,

·    delavci zavoda:

5 predstavnikov  (4 predstavniki matične šole in podružnice ter 1  predstavnik delavcev vrtca),

·    starši:

3 predstavnike  (2 predstavnika matične šole in podružnice ter 1 predstavnik staršev iz vrtca).

 

(1) Mandat članov sveta zavoda je 4 leta. Člani so lahko izvoljeni največ dvakrat zaporedoma. Pri predstavnikih staršev je mandat vezan na čas, dokler je njihov otrok vključen v zavod.

(2) Kandidiranje za člane sveta zavoda se začne najmanj 60 dni pred potekom mandata dosedanjim članom.

 

16. člen

Po sprejetju sklepa na seji sveta zavoda, da se začenja postopek kandidiranja, predsednik sveta zavoda ali ravnatelj, ki izvršuje sklepe sveta zavoda, pošlje ustanovitelju, predsedniku zbora delavcev in predsedniku sveta staršev dopis, s katerim jih obvesti, da se začenja postopek kandidiranja v svet zavoda in jih zaprosi, da v roku 30 dni pošljejo imena članov, ki jih bodo imenovali  v svet zavoda.

 

17. člen

Predstavnike ustanovitelja imenuje Občinski svet Občine Cerklje na Gorenjskem.

 

18. člen

(1) Delavci zavoda izvolijo svoje predstavnike v svet zavoda na volitvah s tajnim glasovanjem.

(2) Postopek se začne na zborih delavcev podružnice, vrtca in matične šole, ki jih skličejo ravnatelj za matično šolo in vodja podružnice in vrtca za podružnico in vrtec. Delavci na zborih, ki jih vodi tričlansko delovno predsedstvo, ki ga delavci izvolijo na začetku zbora, predlagajo kandidate za člane sveta zavoda v skladu z načelom, da so v svetu enakomerno zastopani delavci vseh organizacijskih enot in podružnice. Tako predlagajo kandidate za svet zavoda posebej delavci oddelkov vrtca in posebej delavci matične šole in  podružnice. Ko delavci zaključijo s predlaganjem kandidatov za člane sveta zavoda na zborih delavcev, posamezni zbor delavcev z javnim glasovanjem potrdi kandidatne liste za volitve članov sveta zavoda iz vrst delavcev zavoda.

(3) Skupni zbor delavcev imenuje tričlansko volilno komisijo za izvedbo volitev v svet zavoda, ki strokovno in tehnično izvede tajne volitve. Na glasovnici morajo biti posebej oblikovane skupine kandidatov za svet zavoda iz vrst kandidatov iz podružnice in iz vrst kandidatov iz vrtca. Voli se štiri člane sveta zavoda izmed delavcev matične šole in podružnice in enega izmed delavcev vrtca.

(4) Po štetju glasov volilna komisija razglasi rezultate volitev in izda izvoljenim članom sveta zavoda sklepe o izvolitvi.

 

19. člen

(1) Predstavnike staršev izvoli v svet zavoda svet staršev, enega izvoli svet staršev vrtca in dva predstavnika svet staršev šole.

(2) Na svetu staršev oblikujejo starši z javnim glasovanjem kandidatno listo za člane sveta zavoda v skladu z določilom prvega odstavka tega člena ter s tajnim glasovanjem izvolijo svoje predstavnike v svet zavoda.

 

20. člen

(1) Ko dosedanji predsednik sveta zavoda prejme imena izvoljenih članov sveta zavoda, skliče konstitutivno sejo sveta, na kateri prisotni člani sveta verificirajo mandate izvoljenih članov sveta in izmed sebe izvolijo predsednika sveta zavoda in njegovega namestnika.

(2) Do konstituiranja sveta zavoda naloge sveta opravlja dosedanji svet zavoda.

 

21. člen

Svet zavoda ima poleg pristojnosti, določenih z zakonom, še naslednje pristojnosti:

·       imenuje in razrešuje ravnatelja zavoda,

·       sklepa z ravnateljem pogodbo o zaposlitvi,

·       sprejema statut v soglasju z ustanoviteljem in druge splošne akte zavoda,

·       sprejema program razvoja zavoda in spremlja njegovo uresničevanje,

·       sprejema letni delovni načrt in poročilo o njegovem izvajanju,

·       sprejema letni finančni načrt zavoda in poročilo o njegovem izvrševanju,

·       sprejema zaključni račun zavoda,

·       odloča o uvedbi nadstandardnih in drugih programov v zavodu ter določa cene njihovih storitev,

·       obravnava poročila o vzgojni oziroma izobraževalni problematiki,

·       odloča o pritožbah v zvezi s statusom učenca,

·       odloča o pritožbah staršev v zvezi z vzgojnim in izobraževalnim delom v zavodu,

·       daje ustanovitelju in ravnatelju predloge in mnenja o posameznih vprašanjih,

·       odloča o statusnih spremembah in spremembah dejavnosti zavoda v soglasju z  ustanoviteljem,

·       določa in voli izvršilne organe zavoda,

·       obravnava zadeve, ki mu jih predložijo ustanovitelj, ravnatelj, vzgojiteljski zbor, učiteljski zbor, šolska inšpekcija, reprezentativni sindikat zaposlenih, svet staršev šole, svet staršev vrtca ali skupnost učencev,

·       odloča na drugi stopnji o pritožbah v zvezi z uresničevanjem pravic, obveznosti in       odgovornosti zaposlenih v zavodu,

·       sprejme svoj poslovnik in predpise, kako deluje svet zavoda,

·       opravlja druge pristojnosti po zakonu.

 

22. člen

(1) Svet zavoda veljavno sklepa, če je na seji prisotna večina vseh članov.

(2) Svet zavoda odloča z večino glasov vseh članov tega organa. Svet zavoda o predlogih sklepov glasuje praviloma javno, če se ne odloči za tajno glasovanje.

 

23. člen

(1) Članu sveta zavoda preneha mandat pred pretekom dobe, za katero je bil imenovan oziroma izvoljen:

·       na lastno željo (odstop s funkcije),

·       zaradi zunanjih okoliščin (prenehanje zaposlitve, otrok preneha obiskovati šolo, vrtec),

·       je razrešen.

(2) Člana sveta zavoda razreši za volitve oziroma imenovanje pristojni organ na način in po postopku, določenim za imenovanje.

(3) Ko svet zavoda ugotovi, da je članu iz navedenih razlogov prenehal mandat, o tem obvesti pristojne za imenovanje oziroma izvolitev novega člana.

(4) Nadomestno imenovanje oziroma izvolitev člana sveta ni potrebna, če je prenehal mandat manj kot tretjini članov in je do izteka mandata sveta manj kot 6 mesecev.

 

Ravnatelj

 

24. člen

(1) Ravnatelj je pedagoški vodja in poslovodni organ zavoda. Organizira in vodi delo ter poslovanje zavoda, predstavlja in zastopa zavod in je odgovoren za zakonitost dela zavoda. Ravnatelj vodi tudi strokovno delo zavoda in je odgovoren za strokovnost dela zavoda.

(2) Ravnatelj opravlja naslednje naloge:

·       organizira, načrtuje in vodi delo zavoda,

·       pripravlja program razvoja zavoda,

·       pripravlja predlog letnega delovnega načrta in je odgovoren za njegovo izvedbo,

·       je odgovoren za uresničevanje pravic otrok ter pravic in dolžnosti učencev,

·       vodi delo vzgojiteljskega in učiteljskega zbora,

·       oblikuje predlog nadstandardnih programov,

·       spodbuja strokovno izobraževanje in izpopolnjevanje strokovnih delavcev,

·       organizira mentorstvo za pripravnike,

·       prisostvuje pri vzgojno-izobraževalnem delu vzgojiteljev oziroma učiteljev, spremlja  njihovo delo in jim svetuje,

·       predlaga napredovanje strokovnih delavcev v nazive,

·       odloča o napredovanju delavcev v plačne razrede,

·       spremlja delo svetovalne službe,

·       skrbi za sodelovanje zavoda s starši (roditeljski sestanki, govorilne ure in druge oblike sodelovanja),

·       obvešča starše o delu vrtca in šole ter o spremembah pravic in obveznosti otrok in učencev,

·       spodbuja in spremlja delo skupnosti učencev,

·       odloča o vzgojnih ukrepih,

·       zagotavlja izvrševanje odločb državnih organov,

·       določa sistemizacijo delovnih mest,

·       odloča o sklepanju delovnih razmerij in o disciplinski odgovornosti delavcev,

·       skrbi za sodelovanje šole s šolsko zdravstveno službo,

·       je odgovoren za zagotavljanje in ugotavljanje kakovosti s samoevalvacijo in pripravo letnega poročila o samo-evalvaciji šole oziroma vrtca,

·       opravlja druge naloge v skladu z zakoni in drugimi predpisi.    

(3) Ravnatelj za opravljanje posameznih nalog iz svoje pristojnosti in za nadomeščanje v času odsotnosti lahko pisno pooblasti delavca zavoda.

 

25. člen

(1) Ravnatelja imenuje svet zavoda, in sicer na podlagi javnega razpisa, ki mora biti objavljen najkasneje tri mesece pred iztekom mandata. Mandat ravnatelja je 5 let in se lahko ponovi.

(2) Za ravnatelja je lahko imenovan, kdor izpolnjuje pogoje, ki jih določa zakon.

 

26. člen

(1) Ravnatelja imenuje svet zavoda po postopku, določenem z zakonom in pravili oziroma splošnimi akti zavoda. Svet zavoda si mora pred odločitvijo o izbiri kandidata za ravnatelja o vseh kandidatih, ki izpolnjujejo pogoje, pridobiti:

·       mnenje vzgojiteljskega zbora in učiteljskega zbora, ki o mnenju glasujeta tajno,

·       mnenje ustanovitelja in

·       mnenje sveta staršev šole ter sveta staršev vrtca.

(2) Če organi iz prejšnjega odstavka tega člena ne dajo mnenja v 20 dneh od dneva, ko so bili zanj zaprošeni, lahko svet o izbiri odloči brez tega mnenja.

(3) Ko svet izmed prijavljenih kandidatov izbere kandidata za ravnatelja, posreduje obrazložen predlog za imenovanje v mnenje ministru za izobraževanje, znanost in šport (v nadaljevanju: minister). Če minister ne da mnenja v 30 dneh od dneva, ko je bil zanj zaprošen, lahko svet odloči o imenovanju ravnatelja brez tega mnenja.

(4) Po prejemu mnenja ministra oziroma po poteku roka iz prejšnjega odstavka svet odloči o imenovanju ravnatelja s sklepom. O odločitvi obvesti vse prijavljene kandidate. Zoper odločitev sveta je možno sodno varstvo v skladu z zakonom, ki ureja zavode.

 

27. člen

(1) Ravnatelja razreši svet zavoda.

(2) Svet mora pred sprejemom sklepa o razrešitvi seznaniti ravnatelja z razlogi zanjo in mu dati možnost, da se o njih izjavi. Svet s predlogom za razrešitev seznani ustanovitelja, vzgojiteljski in učiteljski zbor ter svet staršev.

(3) Svet obrazložen predlog za razrešitev ravnatelja posreduje v mnenje ministru. Svetu ni potrebno zaprositi za mnenje ministra, če se ravnatelja razreši na njegov predlog. V tem primeru svet o razrešitvi ravnatelja obvesti ministrstvo.

(4) Če minister ne da mnenja v 30 dneh od dneva, ko je bil zanj zaprošen, lahko svet odloči o razrešitvi ravnatelja brez tega mnenja.

(5) Svet zavoda po prejemu mnenja ministra oziroma po preteku roka iz prejšnjega odstavka odloči o razrešitvi s sklepom in ga vroči ravnatelju. Zoper odločitev sveta zavoda je možno sodno varstvo v skladu zakonom, ki ureja zavode.

 

28. člen

(1) Če ravnatelju predčasno preneha mandat oziroma če nihče izmed prijavljenih kandidatov za ravnatelja ni imenovan, svet zavoda imenuje vršilca dolžnosti ravnatelja izmed strokovnih delavcev zavoda oziroma izmed prijavljenih kandidatov, vendar največ za eno leto.

(2) Če v 60 dneh po prenehanju mandata ravnatelju svet zavoda ne imenuje niti ravnatelja niti vršilca dolžnosti ravnatelja, imenuje vršilca dolžnosti ravnatelja v naslednjih osmih dneh minister.

(3) V primeru iz prejšnjega odstavka mora svet takoj začeti postopek za imenovanje ravnatelja.

(4) Pod pogoji iz prejšnjih odstavkov tega člena lahko ista oseba v istem zavodu opravlja funkcijo vršilca dolžnosti ravnatelja največ dvakrat.

 

29. člen

(1) Ravnatelj zavoda ima lahko enega ali več pomočnikov, ki pomagajo ravnatelju pri opravljanju poslovodnih in pedagoških nalog. Pomočnik ravnatelja opravlja naloge, za katere ga pisno pooblasti ravnatelj in ga nadomešča v njegovi odsotnosti.

(2) Za pomočnika ravnatelja je lahko imenovan, kdor izpolnjuje pogoje za ravnatelja, razen šole za ravnatelja oziroma ravnateljskega izpita.

(3) Pomočnika ravnatelja imenuje ravnatelj. Pomočnik ravnatelja se imenuje na podlagi javnega razpisa po postopku, določenim z zakonom. Javni razpis ni potreben, če ravnatelj predlaga pomočnika ravnatelja izmed strokovnih delavcev javnega zavoda.

(4) Pomočnika ravnatelja razrešuje ravnatelj. Pomočnika ravnatelja, ki ga namerava razrešiti, mora predhodno seznaniti z razlogi za razrešitev. Pred razrešitvijo mora ravnatelj z razlogi za razrešitev seznaniti vzgojiteljski in učiteljski zbor.

 

Strokovni organi vrtca in šole

 

30. člen

(1) Strokovni organi v zavodu so:

·       vzgojiteljski zbor,

·       učiteljski zbor,

·       oddelčni učiteljski zbor,

·       razredniki s sorazredniki,

·       strokovni aktivi vzgojiteljev, učiteljev in svetovalne službe.

(2) Naloge in pristojnosti strokovnih organov zavoda so določene v Zakonu o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja.

 

Svet staršev vrtca in svet staršev šole

 

31. člen

(1) Za organizirano uresničevanje interesa staršev se v šoli in posebej v vrtcu oblikuje svet staršev, ki je sestavljen tako, da ima v njem vsak oddelek šole oziroma vrtca po enega predstavnika in njegovega namestnika, katera izvolijo starši na 1. roditeljskem sestanku tekočega šolskega leta.

(2) Prvi sklic posameznega sveta staršev opravi ravnatelj. Na prvem sklicu svet staršev izvoli svojega predsednika in njegovega namestnika.

(3) Tehnično in finančno podporo za delovanje obeh svetov staršev zagotavlja zavod.

(4) Naloge in pristojnosti sveta staršev so določene v Zakonu o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja.

VI.           Sredstva za delo in financiranje zavoda

 

32. člen

(1) Zavodu ustanovitelj za opravljanje dejavnosti v upravljanje prenese nepremičnine na naslovih:

·       Osnovna šola Davorina Jenka Cerklje na Gorenjskem  - Krvavška cesta 4, 4207 Cerklje na Gorenjskem,

·       Športna dvorana Cerklje (v obsegu izvajanja osnovnošolskega vzgojno-izobraževalnega procesa) -  Krvavška cesta 4, 4207 Cerklje na Gorenjskem,

·       Podružnična šola Zalog - Zalog 29, 4207 Cerklje na Gorenjskem,

·       Vrtec »Murenčki« - Krvavška cesta 2, 4207 Cerklje na Gorenjskem.

(2) Podrobneje se prenos nepremičnin za navedene objekte s pripadajočimi funkcionalnimi zemljišči, zunanjimi športnimi in igralnimi površinami ter zemljiškoknjižnimi podatki opredeli v pogodbi o upravljanju, s katero ustanovitelj nepremičnine prenese v upravljanje zavodu.

 

33. člen

(1) Premoženje, s katerim upravlja zavod za opravljanje dejavnosti, za katero je ustanovljen, je last ustanovitelja.

(2) Zavod je dolžan uporabljati in upravljati s premoženjem ustanovitelja s skrbnostjo dobrega gospodarja.

(3) Zavod lahko razpolaga s premičnim premoženjem, z nepremičnim pa samo po predhodnem soglasju ustanovitelja.

(4) Zavod odgovarja ustanovitelju za upravljanje s premoženjem.

(5) Zavod lahko prostore v času, ko jih ne potrebuje, odda v najem, pri čemer mora upoštevati cene za oddajo v najem, ki jih določi ustanovitelj. Zavod mora sredstva, pridobljena z oddajanjem prostorov v najem, porabiti namensko za tekoče in investicijsko vzdrževanje objektov, s katerimi upravlja v skladu z navodili ustanovitelja. Zavod je dolžan ustanovitelju vsako leto do konca januarja predložiti poročilo o višini pridobljenih sredstev v preteklem letu in predlogom porabe le-teh.

 

34. člen

(1) Zavod pridobiva in uporablja sredstva za opravljanje dejavnosti na način in pod pogoji, določenimi z zakonom in s tem odlokom.

(2) Zavod pridobiva sredstva za opravljanje javne službe iz sredstev državnega proračuna, sredstev ustanovitelja, prispevkov učencev, sredstev od prodaje storitev in izdelkov ter iz donacij, prispevkov sponzorjev, lahko pa tudi iz drugih virov.

(3) Ustanovitelj iz proračunskih sredstev zagotavlja materialno osnovo za redno dejavnost zavoda, v skladu s programom dejavnosti.

(4) Ustanovitelj zagotavlja tudi nabavo novih sredstev v skladu s programom razvoja zavoda ter v skladu s proračunom za tekoče leto.

(5) Način financiranja in pridobivanja sredstev zavoda določata zakon in ustanovitelj.

(6) Potrebna sredstva za opravljanje osnovne dejavnosti se opredelijo v letnem planu oziroma programu zavoda.

(7) Zavod mora uporabljati sredstva za namene, ki jih določi ustanovitelj in posredovati letna poročila ustanovitelju.

 

35. člen

(1) Presežek prihodkov nad odhodki, ki jih zavod doseže pri opravljanju svoje dejavnosti, uporablja zavod v skladu z veljavno zakonodajo. Delitev presežka prihodkov nad odhodki poteka na podlagi programa prioritet za delitev teh sredstev, ki jih sprejme svet zavoda po predhodnem soglasju ustanovitelja.

(2) V primeru primanjkljaja sredstev za dejavnost zavoda se način kritja tega primanjkljaja določi v soglasju z ustanoviteljem.

 

36. člen

Zavod za svoje obveznosti v pravnem prometu odgovarja s sredstvi, ki jih zavodu zagotavlja ustanovitelj, ter s sredstvi, ki jih sam ustvarja in s katerimi razpolaga.

 

37. člen

(1) Ustanovitelj odgovarja za obveznosti zavoda subsidiarno.

(2) Ustanovitelj odgovarja za obveznosti zavoda do višine sredstev, ki so v proračunu ustanovitelja predvidena za financiranje dejavnosti zavoda v skladu z zakonom in drugimi predpisi.

 

38. člen

(1) Zavod ima šolski sklad, iz katerega se financirajo dejavnosti, ki niso sestavina izobraževalnega programa, oziroma se ne financirajo iz javnih sredstev, nakup nadstandardne opreme, zviševanje standarda pouka in podobno.

(2) Sklad pridobiva sredstva iz prispevkov staršev, donacij, zapuščin in iz drugih virov.

(3) Sklad upravlja upravni odbor, ki ima predsednika in šest članov, od katerih so najmanj trije predstavniki šole.

(4) Upravni odbor šolskega sklada sestavljajo predstavniki staršev šole in vrtca ter predstavniki delavcev šole in vrtca in sicer:

·       2 predstavnika delavcev šole, ki jih predlaga svet zavoda,

·       1 predstavnik delavcev vrtca, ki ga predlaga svet zavoda,

·       3 predstavniki staršev šole (1 predstavnik staršev je iz Podružnične šole Zalog), ki jih predlaga svet staršev šole,

·       1 predstavnika staršev vrtca, ki ga predlaga svet staršev vrtca.

·      

(5) Za delovanje sklada upravni odbor lahko sprejme pravila.

 

VII.          Nadzor

 

39. člen

(1) Porabo javnih sredstev v zavodu nadzoruje Računsko sodišče. Nadzor nad izvajanjem zakonov, drugih predpisov in aktov, ki urejajo organizacijo, financiranje, namensko porabo sredstev in opravljanje dejavnosti vzgoje in izobraževanja otrok v zavodu, izvaja šolska inšpekcija.

(2) Nadzor nad gospodarjenjem s premoženjem, ki je last ustanovitelja, izvaja ustanovitelj. Ustanovitelj lahko za izvajanje nadzora javnih financ zavoda, ki je proračunski uporabnik, naroči izvedbo revizijskih storitev v zavodu.

(3) Nadzor nad zakonitostjo dela zavoda izvajajo tudi druge institucije družbenega nadzora, določene z zakonom in statutom občine.

 

VIII.         Javnost dela in poslovna skrivnost

 

40. člen

(1) Delo zavoda je javno, razen v primerih, ko zakon to prepoveduje.

(2) O delu zavoda obvešča javnost ravnatelj ali osebe, ki jih ravnatelj za to pooblasti.

 

41. člen

(1) Ravnatelj in drugi delavci morajo varovati listine in podatke, do katerih pridejo, oziroma so z njimi seznanjeni pri opravljanju vzgojno-izobraževalne in vzgojno-varstvene dejavnosti in so določeni za poslovno skrivnost.

(2) Osebe iz prejšnjega odstavka morajo varovati poslovne skrivnosti tudi po prenehanju delovnega razmerja.

(3) Za poslovne skrivnosti se štejejo:

·       podatki in dokumenti, ki so z zakonom in drugimi predpisi določeni za tajne ali niso javni skladno z zakonom, ki ureja dostop do informacij javnega značaja,

·       osebni podatki učencev in staršev oz. skrbnikov,

·       podatki in dokumenti, ki jih svet zavoda določi kot poslovno skrivnost,

·       podatki in dokumenti, ki jih ravnatelj v okviru svojih pristojnosti določi za poslovno skrivnost,

·       podatki in dokumenti, ki jih zavodu zaupno sporočijo pristojni organi in druge organizacije.

 

IX.           Obveščanje delavcev zavoda

 

42. člen

Delavci zavoda morajo biti obveščeni o vseh zadevah, ki jih določa kolektivna pogodba, zlasti pa:

·       o rezultatih ob periodičnih in zaključnem računu,

·       o kazalcih, ki so predpisani z zakoni in drugimi predpisi,

·       o sklepih organov šole in vrtca,

·       o ugotovitvah kontrolnih organov.

 

43. člen

(1) Ravnatelj mora pred odločitvami, ki jih določa kolektivna pogodba, pridobiti mnenje delavcev.

(2) Delavce obvešča ravnatelj ali od njega pooblaščena oseba. O delu organov v zavodu  obvešča delavce predsedujoči posameznega organa.

(3) Delavce se obvešča na zborih delavcev ali z objavljanjem sklepov na oglasnih deskah.

 

X.            Splošni akti zavoda

 

44. člen

(1) Zavod ima lahko pravila, s katerimi se urejajo vprašanja, ki so pomembna za opravljanje dejavnosti in poslovanje zavoda. Za urejanje posameznih zadev ima zavod tudi druge splošne akte, če tako določa zakon. S splošnimi akti se urejajo odnosi v zavodu.

(2) Ravnatelj sprejema organizacijske predpise in druge akte za urejanje življenja in dela v zavodu.

(3) Posamični akti morajo biti usklajeni z veljavnimi splošnimi akti. Pravila in drugi splošni akti ne smejo biti v neskladju s tem odlokom.

(4) Splošni akti morajo biti objavljeni na oglasnih deskah in začno praviloma veljati osmi dan po  objavi.

 

XI.           Prehodne in končne določbe

 

45. člen

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odloku o ustanovitvi javnega zavoda Osnovne šole Davorina Jenka Cerklje na Gorenjskem (Uradni vestnik Občine Cerklje na Gorenjskem, št. 2/08, 4/09 in 3/10).

 

46. člen

Ta odlok se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin in začne veljati naslednji dan po objavi.

 

Številka: 007-01/2017-03

Datum: 15. 6. 2017

 

 

Občina Cerklje na Gorenjskem

 

Franc Čebulj, l.r, župan