New Page 2

Na podlagi 21. in 61. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE), 3. in 6. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93, 30/98 – ZZLPPO, 127/06 – ZJZP, 38/10 – ZUKN in 57/11 – ORZGJS40) in 16. člena Statuta Občine Šenčur (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 9/18 in 50/21) je Občinski svet Občine Šenčur na 3. redni seji dne 05.04.2023 sprejel

 

ODLOK

O GOSPODARSKIH JAVNIH SLUŽBAH V OBČINI ŠENČUR

 

I.  Splošne določbe

 

1. člen

(vsebina odloka)

Ta odlok ureja lokalne gospodarske javne službe v Občini Šenčur, način in oblike njihovega izvajanja, strokovno-tehnične, organizacijske in razvojne naloge, varstvo uporabnikov, financiranje lokalnih gospodarskih javnih služb in druga vprašanja v zvezi z izvajanjem lokalnih gospodarskih javnih služb v Občini Šenčur (v nadaljevanju: občina), če ni drugače urejeno z odlokom o izvajanju posamezne javne službe. 

 

2. člen

(lokalne gospodarske javne službe)

Kot lokalne gospodarske javne službe se opravljajo dejavnosti, ki so z zakonom določene kot obvezne lokalne gospodarske javne službe in dejavnosti, ki so na podlagi pogojev, določenih z zakonom, kot izbirne lokalne gospodarske javne službe določene z odlokom.

 

II. Način opravljanja lokalnih gospodarskih javnih služb

 

3. člen

(način opravljanja lokalnih gospodarskih javnih služb)

(1) Lokalne gospodarske javne službe se opravljajo na podlagi predpisanih tehničnih, oskrbovalnih, stroškovnih, organizacijskih in drugih standardov ter normativov, ki jih predpišejo vlada in pristojna ministrstva.

(2) Občina s posamičnimi odloki podrobneje uredi način opravljanja posamezne ali več lokalnih gospodarskih javnih služb.

 

III.  Lokalne gospodarske javne službe

 

4. člen

(obvezne lokalne gospodarske javne službe)

(1) Na območju občine se kot obvezne lokalne gospodarske javne službe opravljajo naslednje dejavnosti:

1.  oskrba s pitno vodo,

2.  odvajanje in čiščenje komunalne, odpadne in padavinske vode,

3.  zbiranje in prevoz določenih komunalnih odpadkov,

4.  obdelava določenih vrst komunalnih odpadkov,

5.  odlaganje ostankov predelave ali odstranjevanje komunalnih odpadkov,

6.  urejanje in čiščenje javnih površin,

7.  redno vzdrževanje občinskih lokalnih cest,

8.  24-urna dežurna pogrebna služba,

9.  pomoč, oskrba in namestitev zapuščenih živali v zavetišču.

(2) Kot obvezne lokalne gospodarske javne službe se opravljajo tudi dejavnosti, ki niso določene v prejšnjem odstavku, če tako določa zakon.

 

5. člen

(izbirne lokalne gospodarske javne službe)

(1) Na območju občine se kot izbirne lokalne gospodarske javne službe opravljajo naslednje dejavnosti:

1.  urejanje javne razsvetljave,

2.  urejanje in vzdrževanje javnih cest in javnih poti,

3.  dejavnost sistemskega operaterja distribucijskega omrežja zemeljskega plina,

4.  vzdrževanje, urejanje in upravljanje javnih parkirišč,

5.  dejavnost plakatiranja in okraševanja naselij,

6.  urejanje javnega medkrajevnega prometa,

7.  urejanje in vzdrževanje pokopališč,

8.  dejavnost odstranitve vozil,

9.  upravljanje, vzdrževanje in delovanje lokalnega namakalnega sistema.

(2) Kot izbirne lokalne gospodarske javne službe se lahko izvajajo tudi druge dejavnosti, ki jih na podlagi pogojev, določenih z zakonom, določi občinski svet s sprejemom posameznega odloka.

 

6. člen

(uporaba javnih dobrin)

(1) Javne dobrine, ki se zagotavljajo z lokalnimi gospodarskimi javnimi službami, so pod enakimi pogoji, določenimi z zakonom ali odlokom občine, dostopne vsakomur.

(2) Uporaba javnih dobrin, ki se zagotavljajo z obveznimi lokalnimi gospodarskimi javnimi službami, je za uporabnike obvezna, če zakon ali na njegovi podlagi izdan predpis za posamezne primere ne določa drugače.

(3) Uporaba javnih dobrin, ki se zagotavljajo z izbirnimi lokalnimi gospodarskimi javnimi službami, za uporabnike ni obvezna, če zakon ali odlok občine za posamezne primere ne določa drugače.

 

IV. Oblike zagotavljanja javnih služb

 

7. člen

(oblike zagotavljanja javnih služb)

Občina zagotavlja lokalne gospodarske javne službe v naslednjih oblikah:

a.  v režijskem obratu,

b.  v javnem podjetju,

c.  z dajanjem koncesij.

 

a. Režijski obrat

 

8. člen

(režijski obrat)

(1) Režijski obrat se ustanovi za izvajanje lokalne gospodarske javne službe, kadar bi bilo zaradi majhnega obsega ali značilnosti službe neekonomično ali neracionalno ustanoviti javno podjetje ali podeliti koncesijo.

(2) Režijski obrat se organizira kot notranja organizacijska enota občinske uprave oziroma službe občine.

(3) Režijski obrat se organizira kot samostojen ali nesamostojen režijski obrat. Organizacijo in delovno področje režijskega obrata določi občinski svet v okviru organizacije in delovnega področja občinske uprave na predlog župana.

(4) Režijski obrat ni pravna oseba.

 

b. Javno podjetje

 

9. člen

(javno podjetje)

(1) Javno podjetje se ustanovi za opravljanje ene ali več lokalnih gospodarskih javnih služb večjega obsega ali kadar to narekuje narava monopolne dejavnosti, ki je določena kot lokalna gospodarska javna služba, gre pa za dejavnost, ki jo je mogoče opravljati kot profitno.

(2) Ustanovitev javnega podjetja, razmerja v javnem podjetju in njegovo delovanje ter druge zadeve v zvezi z javnim podjetjem se opredelijo s posebnim odlokom.

(3) Ustanoviteljske pravice v javnem podjetju izvršuje organ, določen z zakonom oziroma odlokom o ustanovitvi javnega podjetja.

(4) V soglasju z ustanoviteljem lahko javno podjetje pogodbeno izvaja gospodarske javne službe ali druge dejavnosti tudi za druge občine, ki niso ustanoviteljice javnega podjetja.

 

c. Koncesija

 

10. člen

(koncesija)

(1) Za opravljanje posamezne lokalne gospodarske javne službe lahko občina podeli koncesijo pravni ali fizični osebi, ki je registrirana za opravljanje dejavnosti, ki je predmet koncesije in izpolnjuje pogoje za opravljanje lokalne gospodarske javne službe, ki je predmet koncesije.

(2) Koncesija za opravljanje posamezne lokalne gospodarske javne službe se podeli na podlagi koncesijskega akta, ki je podlaga za izvedbo javnega razpisa.

(3) Občina lahko podeli koncesijo za opravljanje lokalne gospodarske javne službe za celotno območje občine ali za del območja občine.

(4) Za pridobivanje koncesionarjev, koncesijsko pogodbo, prenehanje koncesijskega razmerja, prenos koncesije, obvezno koncesijo, višjo silo, odgovornost koncesionarja za ravnanja zaposlenih in odgovornost koncedenta za ravnanje koncesionarja in ostala vprašanja v tej zvezi se uporabljajo določila zakona, ki ureja področje gospodarskih javnih služb.

 

V.  Strokovno-tehnične, organizacijske in razvojne naloge

 

11. člen

(strokovno-tehnične, organizacijske in razvojne naloge)

Strokovno-tehnične, organizacijske in razvojne naloge na področju lokalnih gospodarskih javnih služb v občini opravlja pristojni organ občine, če ni s posameznim odlokom preneseno na izvajalca gospodarske javne službe.

 

VI. Varstvo uporabnikov javnih dobrin

 

12. člen

(varstvo uporabnikov javnih dobrin)

(1) Za varstvo uporabnikov javnih dobrin skrbi Svet za varstvo uporabnikov javnih dobrin, ki ga ustanovi občinski svet s posebnim aktom.

(2) Sestavo, delovno področje in pristojnosti določi občinski svet s posebnim aktom o ustanovitvi.

 

VII.  Financiranje lokalnih gospodarskih javnih služb

 

13. člen

(financiranje lokalnih gospodarskih javnih služb)

Lokalne gospodarske javne službe se financirajo:

·  s ceno javnih dobrin,

·  iz proračunskih sredstev,

·  iz drugih virov določenih z zakonom ali odlokom občine.

 

14. člen

(oblikovanje cen)

 

(1) Za uporabo javnih dobrin, ki so glede na posameznega uporabnika ali glede na določljive skupine uporabnikov izmerljive, plačujejo uporabniki ceno proizvoda ali storitve, ki je lahko tudi v obliki tarife, takse, nadomestila ali povračila.

(2) Cene se oblikujejo ali določajo na način in po postopku, ki ga določa zakon in na njegovi podlagi sprejeti podzakonski akt ali odlok občine v skladu z zakonom in predpisi Evropske unije. Predlog cene posamezne storitve izdela izvajalec javne službe in ga s potrebno dokumentacijo predloži občinskemu svetu v potrditev, razen če ni določanje cen s posameznim odlokom kot javno pooblastilo preneseno na izvajalce lokalnih gospodarskih javnih služb.

(3) Cene se lahko določijo diferencirano po kategoriji uporabnikov in količini porabljenih ali nudenih javnih dobrin ter rednosti njihove uporabe.

(4) Cene se lahko subvencionirajo. Z aktom, s katerim se odloči o subvencioniranju cene, se določita tudi višina in vir subvencij. Subvencije so lahko diferencirane po kategorijah uporabnikov in količini porabljenih ali nudenih javnih dobrin.

 

15. člen

(proračunsko financiranje)

Iz sredstev proračuna se financirajo lokalne gospodarske javne službe, s katerimi se zagotavljajo javne dobrine, katerih uporabniki niso določljivi ali je to povezano z nesorazmernimi stroški. 

 

VIII.  Prehodne in končne določbe

 

16. člen

(prenehanje veljavnosti)

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o gospodarskih javnih službah v Občini Šenčur (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 25/18 in 16/21).

 

17. člen

(objava in začetek veljavnosti)

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 033-0001/2023-1

Datum: 05.04.2023

 

 

Občina Šenčur

 

Ciril Kozjek, župan