New Page 1

Na podlagi Zakona o lokalni samoupravi (Ur. list RS št. 94/2007-UPB 2, 27/2008, 76/2008 in 100/2008), 1. člena Zakona o mladinskih svetih (Ur. list RS št. 70/2000), Odloka o mladini v Mestni občini Maribor (31/2008) in 16. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV št. 27/95, 13/98, 17/98, 23/98, 5/2000, 10/2002, 6/2004, 13/2004, 26/2005) je Mestni svet Mestne občine Maribor na svoji 28. seji, dne 25. maja 2009, sprejel

 

P R A V I L N I K

o sofinanciranju mladinskih dejavnosti v Mestni občini Maribor

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

S tem pravilnikom Mestna občina Maribor (v nadaljevanju: MOM) določa in ureja postopke in merila za vrednotenje in razdelitev sredstev, namenjenih za sofinanciranje mladinskih dejavnosti v MOM iz proračuna MOM ter nadzor nad njihovo porabo.

Iz proračuna MOM se sofinancira:

-

programe in druge projekte mladinskih organizacij in organizacij s statusom »organizacija, ki izvaja dejavnost za mlade« s področja mladinskega dela in mladinske politike.

 

2. člen

Namen sofinanciranja mladinskih dejavnosti je:

-

omogočanje ustreznih pogojev za kvalitetno delovanje mladinskih organizacij in organizacij s statusom »organizacija, ki izvaja dejavnost za mlade«;

-

podpora programom in drugim projektom mladinskih organizacij in organizacij s statusom »organizacija, ki izvaja dejavnost za mlade« s področja mladinskega dela in mladinske politike;

-

spodbujanje aktivnega udejstvovanja mladih.

 

3. člen

Za programe in projekte se štejejo vse dejavnosti, ki so namenjene mladim in predstavljajo organizirano obliko delovanja mladih. Mladinski program je načrtno in kontinuirano izvajanje mladinskih dejavnosti skozi celo leto. Mladinski projekt je posamična aktivnost izvajalca – posamični zaključeni enkratni dogodek.

 

4. člen

Predmet tega pravilnika je predvsem sofinanciranje mladinskih programov in projektov, ki spodbujajo:

- prostovoljsko delo;

- izobraževanje in usposabljanje za mladinsko delo;

- neformalno izobraževanje;

- mobilnost mladih;

- sodelovanje pri odločanju;

- informiranje;

- socialna kohezija;

- mednarodno mladinsko delo.

 

II. POSTOPEK ZA IZBOR

 

5. člen

MOM financira mladinske dejavnosti na podlagi javnega razpisa. Posamezni program oziroma projekt se sofinancira največ do 70% ocenjene vrednosti. Sredstva se na podlagi meril za sofinanciranje dodelijo v skladu z razpoložljivimi sredstvi proračuna.

 

6. člen

Na javni razpis se lahko prijavijo:

-

mladinske organizacije v MOM (v nadaljevanju: mladinska organizacija). To je mladinska organizacija s sedežem v MOM ali mladinska organizacija, ki deluje na območju MOM, ter izpolnjuje pogoje za članstvo v mladinskem svetu lokalne skupnosti, opredeljene v Zakonu o mladinskih svetih;

-

organizacija, ki izvaja dejavnost za mlade. To je organizacija, ki je pridobila ustrezen status na podlagi Odloka o mladini v MOM in Pravilnika o podeljevanju statusa »organizacije, ki izvaja dejavnost za mlade«.

 

7. člen

Objava javnega razpisa vsebuje:

• navedbo naročnika (naziv, sedež);

• predmet javnega razpisa;

• pogoje, ki jih mora izpolnjevati prijavitelj;

• vrednost sredstev za predmet javnega razpisa;

• merila za razdelitev sredstev;

• rok prijave;

• način dostave vlog;

• navedbo kontaktne osebe;

• rok, v katerem bodo prijavitelji obveščeni o izidu.

 

8. člen

Razpisna dokumentacija je zainteresiranim dosegljiva pri mestnem upravnem organu, pristojnem za mladino, in na spletnih straneh MOM od dneva objave javnega razpisa. Razpisna dokumentacija vsebuje:

• besedilo razpisa;

• prijavni obrazec z navedbo obveznih prilog;

• izjavo predlagatelja o izpolnjevanju pogojev;

• vzorec pogodbe o sofinanciranju projekta;

• vzorec poročila.

 

9. člen

Javni razpis se objavi na spletnih straneh MOM in na spletni strani Mestnega mladinskega sveta Maribor (v nadaljevanju: MMSM).

 

10. člen

Rok za prijavo na javni razpis je določen v javnem razpisu in ne sme biti krajši od 15 dni. Prijava mora vsebovati vse v javnem razpisu in razpisni dokumentaciji opredeljene elemente.

Prijave morajo biti posredovane v zaprtih ovojnicah, ki so označene z oznako, navedeno v javnem razpisu. Prijave prijavitelj posreduje priporočeno po pošti ali odda v glavni pisarni mestne uprave.

 

III. RAZPISNA KOMISIJA

 

11. člen

Postopek javnega razpisa vodi Razpisna komisija (v nadaljevanju: komisija). Komisijo imenuje župan.

V komisiji, sestavljeni iz strokovne javnosti, je pet članov.

Vodi jo predsednik, ki ga izvolijo člani na prvi seji. V komisiji ne morejo sodelovati člani iz vrst izvajalcev mladinskih programov in projektov.

 

12. člen

Komisija ima predvsem naslednje naloge:

-

županu predlaga v podpis in objavo besedilo javnega razpisa in razpisne dokumentacije;

-

izvede postopek odpiranja v roku prispelih prijav;

-

pregleda prijave z vidika formalnih zahtev razpisa in ugotovi, ali so popolne;

-

zahteva od prijaviteljev dopolnitev nepopolnih prijav v roku;

-

pripravi predlog zavrženja prijav, prispelih po roku in prijav, ki jih prijavitelji niso v postavljenem roku dopolnili;

-

popolne prijave strokovno ovrednoti in upoštevaje razpoložljiva sredstva proračuna pripravi obrazložen predlog izbora dejavnosti in programov za sofinanciranje s sredstvi mestnega proračuna;

-

obravnava morebitne pritožbe na odločitev župana in oblikuje za župana predlog odločitve o pritožbi.

Komisija mora župana v svojem predlogu seznaniti tudi o prepozno vloženih prijavah in nepopolnih prijavah, ki jih prijavitelji v postavljenem roku niso ustrezno dopolnili in zato niso mogle biti obravnavane. V obrazložitvi predloga za sofinanciranje pravilno prijavljenih programov mora komisija predstaviti tudi razloge, zakaj posameznih prijavljenih programov ne predlaga v sofinanciranje.

 

13. člen

Seje komisije sklicuje in vodi predsednik komisije. Seje se praviloma sklicujejo pisno. O delu komisije se vodi zapisnik.

 

IV. MERILA IN IZBOR MLADINSKIH PROGRAMOV OZIROMA PROJEKTOV

 

14. člen

Merila za vrednotenje in izbor mladinskih programov oziroma projektov so podrobno opredeljena glede na potrebe posameznega javnega razpisa. Merila so sestavni del razpisne dokumentacije.

 

15. člen

Izbor upravičencev do sofinanciranja mladinskih dejavnosti na predlog komisije potrdi župan s sklepom. Prijavitelje na javni razpis o odločitvi obvesti mestni upravni organ, pristojen za mladino. Odločitev o sofinanciranju mladinskih dejavnosti se objavi na spletni strani Mestne občine Maribor.

 

16. člen

Prijavitelj lahko v roku 8 dni od prejema obvestila iz 15. člena tega pravilnika na odločitev vloži ugovor pri mestnem upravnem organu, pristojnem za mladino. Do ugovora se opredeli komisija, ki županu predlaga odločitev o ugovoru. Odločitev župana o ugovoru je dokončna. Odločitev se objavi in posreduje na način, kot je določeno v 15. členu tega pravilnika.

 

17. člen

Po dokončnosti odločbe MOM z izbranim prijaviteljem sklene ustrezno pogodbo. Izvajalec mora vrniti podpisano pogodbo v roku 8 dni. Če izvajalec pogodbe ne podpiše v predvidenem roku, se šteje, da je odstopil od podpisa pogodbe in umaknil prijavo na razpis.

 

18. člen

Pogodba vsebuje:

• podatke o izvajalcu (naziv, sedež, davčno in matično številko);

• vsebino, obseg in čas realizacije programa oziroma projekta;

• višino dodeljenih sredstev;

• banko in številko transakcijskega računa izvajalca;

• navedbo skrbnika pogodbe za vsako pogodbeno stranko;

• obveznosti izvajalca glede vsebinskega in finančnega poročanja;

• pogoje za vsebinski in finančni nadzor nad izvedbo programa oziroma projekta;

• sankcije v primeru nenamenske rabe sredstev;

• druge medsebojne pravice in obveznosti.

 

V. NADZOR NAD PORABO SREDSTEV

 

19. člen

Izvajalci morajo vsako leto do roka, določenega v pogodbi (najkasneje 28. februar), MOM poslati letno vsebinsko in finančno poročilo o izvedbi programov oziroma projektov.

 

20. člen

Nadzor nad izvajanjem programov oziroma projektov ter zakonito porabo proračunskih sredstev v skladu s sklenjeno pogodbo med MOM in izvajalcem izvaja mestni upravni organ, pristojen za mladino. Na zahtevo MOM je izvajalec dolžan zagotavljati celovita ali delna vsebinska in finančna poročila tudi med letom.

MOM lahko med letom ustavi nakazila, če izvajalec na njeno zahtevo ne bo posredoval medletnih vsebinskih in finančnih poročil oziroma če bo iz poročil razvidno, da ne spoštuje določil pogodbe.

Če izvajalec ravna v nasprotju s pogodbo, lahko MOM zadrži nakazilo še neizplačanih sredstev in zahteva vračilo nezakonito porabljenih že nakazanih sredstev.

 

21. člen

Izvajalec mora v proračun MOM vrniti vsa prejeta sredstva, skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi, od dneva prejema nakazila do dneva vračila, če je bila na podlagi nadzora ali oddanega poročila ugotovljena nenamenska raba sredstev.

Če je bila na podlagi nadzora ali oddanega poročila ugotovljena nenamenska raba sredstev, se izvajalca na podlagi tega pravilnika v naslednjem letu izloči iz razpisa.

 

VI. POSEBNE DOLOČBE

 

22. člen

Mestni mladinski svet Maribor (MMSM) je na podlagi Odloka o mladini v MOM financiran s strani MOM z namenom zagotavljanja kvalitetnega, kontinuiranega in transparentnega delovanja. Sredstva za financiranje delovanja MMSM so zagotovljena v občinskem proračunu. MOM financira MMSM na podlagi predloženega letnega programa dela in finančnega načrta. Z MMSM se sklene letna pogodba. MMSM dvakrat letno poroča o svojem delu Komisiji za mladinska vprašanja, in sicer ob zaključku prvega polletja (najkasneje do 30.6.) in ob koncu leta (najkasneje do 31.12.)

Nadzor nad izvajanjem programa ter zakonito porabo proračunskih sredstev v skladu s sklenjeno pogodbo med MOM in MMSM izvaja mestni upravni organ, pristojen za mladino. Na zahtevo MOM je MMSM dolžan zagotavljati celovita ali delna vsebinska in finančna poročila tudi med letom.

MOM lahko med letom ustavi nakazila, če MMSM na njeno zahtevo ne bo posredoval medletnih vsebinskih in finančnih poročil oziroma če bo iz poročil razvidno, da ne spoštuje določil pogodbe.

Če MMSM ravna v nasprotju s pogodbo, lahko MOM zadrži nakazilo še neizplačanih sredstev in zahteva vračilo nezakonito porabljenih že nakazanih sredstev.

 

VII. KONČNE DOLOČBE

 

23. člen

Z dnem uveljavitve tega pravilnika prenehajo veljati določila Pravilnika o sofinanciranju programov upokojenskih in mladinskih društev v Mestni občini Maribor (MUV št.12/2008), ki se nanašajo na sofinanciranje mladinskih dejavnosti.

 

24. člen

Pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

 

Številka: 10000-16/2008                                                            Župan Mestne občine Maribor

Datum: 26. maj 2009                                                                           Franc Kangler, s. r.