New Page 3

 

Na podlagi določb Zakona o financiranju občin (URL RS /80/94, 45/97, 56/98) Zakona o lokalni samoupravi (Url RS 72/93,  57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98, 74/98, Zakona o javnih financah (Url RS 79/99) in 23.,35. ter 80.a člen Statuta občine Trbovlje (UVZ št. 8/95,  9/98, in 15/98) je Občinski svet Občine Trbovlje na 17. seji dne 15.01.2001 sprejel

Odlok o proračunu Občine Trbovlje za leto 2001

 

 

1. člen

 

 

S tem odlokom se ureja način izvrševanja proračuna občine Trbovlje za leto 2001 (občinski proračun), upravljanje s prihodki in odhodki proračuna ter premoženjem in terjatvami.

 

 

2. člen

 

 

Prihodki ki pripadajo občini za financiranje javne porabe in drugih nalog so opredeljeni Z zakonom o lokalni samoupravi in Zakonom o financiranju občin. Vsi prihodki se izkazujejo v proračunu občine.

 

 

3. člen

 

 

Proračun občine Trbovlje se za leto 2001 določa v naslednjem obsegu:

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                               PRIHODKI                              ODHODKI

 

 

BILANCA PRIHODKOV IN ODHODKOV

 

2.225.308.763

 

2.223.233.263

RAČUN FINANČNIH TERJATEV IN NALOŽB

 

4.045.000

 

25.507.500

RAČUN FINANCIRANJA

1.500.000

1.000.000

STANJE SREDSTEV NA RAČUNU

18.887.000

 

SKUPAJ

2.249.740.763

2.249.740.763

 

 

 

Bilanca odhodkov in prihodkov, račun finančnih terjatev in naložb in račun financiranja so sestavni del občine Trbovlje.

 

 

4. člen

 

 

Od vseh prejemkov proračuna se v proračunsko rezervo občine Trbovlje izloči 0,5% sredstev. Sredstva se porabijo za namene določene z Zakonom o javnih financah. Župan odloča o uporabi teh sredstev do višine 5.000.000 SIT, nad to višino pa občinski svet s posebnim odlokom.

 

 

Proračunska rezerva deluje kot proračunski sklad, katerega upravitelj je župan občine Trbovlje.

 

 

5. člen

 

 

Sredstva, ki po tem odloku pripadajo posameznim proračunskim  uporabnikom so namenska in jih v druge namene ni mogoče koristiti. Uporabniki proračunskih sredstev ne smejo prevzemati na račun občinskega proračuna obveznosti. ki bi presegle zneske, določene z občinskim proračunom za njihovo dejavnost.

 

 

 

 

 

Neposredni uporabnik lahko prevzema obveznosti s pogodbami, ki zahtevajo plačilo v prihodnjih letih, če so za ta namen že planirana sredstva v proračunu tekočega leta in če je obseg prevzetih obveznosti v skladu z določili 51. člena Zakona o javnih financah in 11. člena Zakona o izvrševanju proračuna RS za leto 2000.

 

 

6. člen

 

 

Med prihodke tekočega leta se vključujejo vsa sredstva, ki so bila vplačana in razporejena na račune proračuna do 31.12. tekočega leta.

 

 

Med odhodke proračuna tekočega leta se vključujejo vsi odhodki, ki so bili nakazani iz proračuna do 31.12. tekočega leta.

 

 

7. člen

 

 

Pri razporejanju proračunskih sredstev na uporabnike se le ta  zmanjšajo za načrtovane lastne prihodke uporabnikov.

 

 

Ugotovljeni presežki lastnih prihodkov uporabnikov po zaključnih računih se plačajo v proračun do konca februarja tekočega leta za preteklo leto.

 

 

8. člen

 

 

Če se med proračunskim letom povečajo izdatki ali zmanjšajo prejemki proračuna, lahko župan največ za 45 dni zadrži izvrševanje posameznih izdatkov.

 

 

Ukrepi začasnega zadržanja izvrševanja se morajo enakomerno nanašati na vse neposredne uporabnike.

 

 

9. člen

 

 

Obveznosti v breme občinskega proračuna se plačujejo v rokih, ki so za posamezne namene porabe določijo v zakonu o izvrševanju državnega proračuna.

 

 

Sredstva proračuna se uporabljajo za plačevanje že opravljenih nabav blaga, storitev in gradbenih del. Predplačila so možna le izjemoma, ob primernem zavarovanju predplačil in ob prehodnem soglasju župana.

 

 

10. člen

 

 

Če se med letom ugotovi nov uporabnik proračunskih sredstev, se za njegovo delo začasno zagotovijo sredstva iz splošne proračunske rezervacije, dokončno pa z rebalansom.

 

 

Če se uporabnik med letom ukine, se neporabljena sredstva prenesejo v splošno proračunsko rezervacijo ali na uporabnika, ki prevzame njegove naloge.

 

 

Sredstva splošne proračunske rezervacije se uporabljajo za nepredvidene namene, za katere v proračunu niso zagotovljena sredstva ali za namene, za katere se med letom izkaže, da niso zagotovljena v zadostnem obsegu.

 

 

O uporabi sredstev splošne proračunske rezervacije odloča župan. Dodeljena sredstva se razporedijo v finančni načrt neposrednega uporabnika.

 

 

11. člen

 

 

Za izvrševanje proračuna je odgovoren župan občine Trbovlje.

 

 

S prostimi denarnimi sredstvi na računih upravlja župan.

 

 

Župan lahko pooblasti za izvrševanje proračuna podžupana.

 

 

12. člen

 

 

O uporabi sredstev proračunskih rezerv oziroma o najemanju kratkoročnih kreditov za premoščanje likvidnostnih problemov proračuna, kadar proračunski prihodki pritekajo neenakomerno, odloča župan občine Trbovlje v skladu z zakonom in statutom občine.

 

 

13. člen

 

 

 Za zakonito upravičeno in namensko uporabo sredstev, ki so uporabnikom odobrena v občinskem proračunu, je odgovoren odredbodajalec uporabnika,za formalno pravilnost nalogov pa odgovarjajo računovodstva.

 

 

 

 

 

Uporabniki morajo pri izvajanju javnih naročil dosledno upoštevati določbe Zakona o javnih naročilih.

 

 

 

 

 

Nematerialne in materialne naložbe se odpisujejo praviloma v breme sklada osnovnih sredstev, v breme prihodkov kot strošek pa smo, če so sredstva za pokrivanje stroškov amortizacije zagotovljena v proračunu ali če se v skladu s predpisom zagotavljajo iz drugih virov.

 

 

14. člen

 

 

Nadzorni odbor občinskega sveta opravlja nadzor nad razpolaganjem s premoženjem občine, nadzoruje namenskost in smotrnost porabe proračunskih sredstev in nadzoruje finančno poslovanje. Oddelek za javne finance in družbene dejavnosti občine Trbovlje opravlja tekoči nadzor nad finančnim, materialnim in računovodskim poslovanjem uporabnikov glede na namen, obseg in dinamiko porabe sredstev sprejetih s proračunom.

 

 

 

 

 

Če oddelek za javne finance in družbene dejavnosti občine pri opravljanju proračunskega nadzora pri uporabniku ugotovi, da se sredstva ne uporabljajo za namene, za katere so bila dodeljena, začasno ustavi nadaljnja izplačila iz proračuna, o čemer obvesti župana, občinski svet in nadzorni odbor.

 

 

 

 

 

Poleg letnih poročil direktorjev javnih zavodov in javnih podjetij, katerih ustanoviteljica ali soustanoviteljica je občina, morajo podati pisna poročila o delovanju zavodov v preteklem letu tudi nadzorni sveti zavodov in podjetij.

 

 

15. člen

 

 

Uporabniki proračunskih sredstev morajo finančni službi občine Trbovlje pošiljati finančno ovrednotene plane, poročila in podatke o izvajanju svojih nalog in namenski porabi proračunskih sredstev v skladu z Odredbo o ekonomski klasifikaciji javnofinančnih prihodkov in odhodkov danih in vrnjenih posojil ter zadolževanja ter plačila dolga. Odredbe o funkcionalni klasifikaciji javnofinančnih izdatkov in Navodilom o pripravi finančnih načrtov posrednih uporabnikov državnega in občinskih proračunov.

 

 

 

 

 

Plani se predložijo v skladu z izhodišči in roki, ki jih določi župan. Letna poročila posredni  uporabniki pošljejo do 28.2. tekočega leta za preteklo leto.

 

 

 

 

 

 Prejemniki proračunskih sredstev, ki niso posredni uporabniki proračuna (društva) lahko koristijo sredstva na osnovi kvartalnih poročil realizacije programa in namenkosti uporabe sredstev. Ta poročila se dostavljajo finančni službi občine Trbovlje v 15. dneh po poteku kvartala.

 

 

16. člen

 

 

Sredstva proračuna se med letom delijo med vse uporabnike enakomerno v okviru doseženih prihodkov. Sredstva za redno dejavnost se proračunskim uporabnikom nakazujejo praviloma kot mesečne akontacije.

 

 

 

 

 

Obveznosti po sklenjenih pogodbah se lahko plačujejo samo v obsegu, ki ga za določeno obdobje določi župan, pri čemer se upoštevajo v finančnem načrtu neposrednega porabnika zagotovljena sredstva, prevzete obveznosti ter likvidnostne možnosti proračuna.

 

 

17. člen

 

 

Župan lahko do višine 500.000 SIT posameznemu dolžniku odpiše oz. delno odpiše plačilo dolga, če bi bili stroški postopka, izterjave v nesorazmerju z višino terjatve občine. Nad tem zneskom določa o odpisu terjatev občinski svet.

 

 

18. člen

 

 

Sredstva od prodaje in zamenjave občinskega stvarnega premoženja in odškodnine iz naslova zavarovanj le tega, se uporabijo samo za investicijsko zavarovanje ali nakup stvarnega premoženja občine.

 

 

19. člen

 

 

V letu 2001 se občina Trbovlje ne bo dodatno dolgoročno zadolževala.

 

 

20. člen

 

 

Ta odlok začne veljati z dnem objave v Uradnem Vestniku Zasavja.

 

 

 

 

 

Številka: 40302-16/98

 

 

Datum: 15.1.2001

 

 

 

 

 

ŽUPAN

 

 

OBČINE TRBOVLJE

 

 

Ladislav Žiga ŽGAJNAR

 

 

s.r.