New Page 2

Na podlagi 45. člena Odloka o načinu opravljanja obvezne lokalne gospodarske javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki v Občini Gorje (Uradni list RS, št. 32/12) in 15. člena Statuta Občine Gorje (UGSO, št. 13/2017) je Občinski svet Občine Gorje na 9. redni seji – drugi sklic, dne 3. 6. 2020 sprejel

 

SPREMEMBE TEHNIČNEGA PRAVILNIKA

O RAVNANJU S KOMUNALNIMI ODPADKI NA OBMOČJU OBČINE GORJE

 

1. člen

V Tehničnem pravilniku o ravnanju s komunalnimi odpadki na območju Občine Gorje (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 19/2014 – v nadaljevanju: tehnični pravilnik) se 3. člen spremeni tako, da se po novem glasi:

»3. člen

(tehnologije zbiranja komunalnih odpadkov)

(1) V Občini se odpadki zbirajo ločeno na več načinov/tehnologij, odvisno od vrste in lastnosti odpadkov ter značilnosti naselij. Uporabniki obvezno ločujejo odpadke na izvoru, izvajalec pa jih prevzema na način oziroma s tehnologijo, ki velja za območje oziroma naselje, v katerem nastajajo odpadki.

(2) Zbiranje komunalnih odpadkov po sistemu »od vrat do vrat« je osnovna tehnologija zbiranja odpadkov pri uporabnikih. Primerna je predvsem za zbiranje mešanih komunalnih odpadkov, ločeno zbranih frakcij embalaže, biološko razgradljivih kuhinjskih odpadkov, papirja in zelenega vrtnega odpada ter kosovnih odpadkov.

Zbiranje – prevzem odpadkov po sistemu »od vrat do vrat« se načeloma izvaja s:

·  specialnim tovornim vozilom – smetarjem za prevzemanje odpadkov v zabojnikih volumna od 120 do 1.100 litrov,

·  specialnim tovornim vozilom – nakladalcem za prevzemanje odpadkov v zabojnikih volumna od 5,0 do 7,0 m³ ali razsutem stanju, opremljenim s hiabom in

·  z drugimi vozili, glede na značilnosti in količino odpadkov.

(3) Zbiranje odpadkov v zbiralnicah ločenih frakcij je osnovna tehnologija ločenega zbiranja odpadkov po geografsko zaključenih skupinah uporabnikov. Primerna je za strnjeno naseljena območja in za ločeno zbiranje odpadkov na redkeje poseljenih območjih. Zbiralnice ločenih frakcij so lahko stacionarne ali premične. Stacionarne zbiralnice ločenih frakcij se uporabljajo za stalno zbiranje nenevarnih ločenih frakcij komunalnih odpadkov, premične pa za občasno zbiranje nevarnih frakcij komunalnih odpadkov iz gospodinjstev. Zbiranje – prevzem odpadkov v zbiralnicah ločenih frakcij se izvaja s:

·  specialnim tovornim vozilom – smetarjem za prevzemanje odpadkov v klasičnih zabojnikih volumna od 120 do 1.100 litrov,

·  specialnim tovornim vozilom – nakladalcem za prevzemanje odpadkov v podzemnih zabojnikih volumna od 1300 do 5000 l, opremljenim s hiabom in

·  z drugimi vozili, glede na značilnosti in količino odpadkov.

(4) Akcija zbiranja odpadkov je tehnologija enkratnega zbiranja odpadkov, ki lahko temelji na tehnologiji zbiranja »od vrat do vrat« ali premični zbiralnici ločenih frakcij. Akcije se lahko izvajajo na odpoklic ali pa so datumsko natančno načrtovane za posamezno poselitveno območje s koledarjem zbiranja komunalnih odpadkov. Tehnologija akcije zbiranja odpadkov se uporablja za zbiranje nevarnih frakcij komunalnih odpadkov s premično zbiralnico in zelenega vrtnega odpada ter kosovnih odpadkov.

Zbiranje – prevzem odpadkov v akcijah zbiranja odpadkov se izvaja s:

·  specialnim tovornim vozilom – nakladalcem za prevzemanje odpadkov v zabojnikih volumna od 5,0 do 7,0 m³ ali razsutem stanju, opremljenim s hiabom,

·  z drugimi vozili, glede na značilnosti in količino odpadkov in

·  premično zbiralnico nevarnih odpadkov.

(5) Zbiranje odpadkov v zbirnem centru je tehnologija zbiranja vseh vrst odpadkov. Uporabnik sam pripelje sortirane odpadke v zbirni center in jih samostojno razvrsti v ustrezno označene zabojnike.«

 

2. člen

4. člen tehničnega pravilnika se spremeni tako, da se po novem glasi:

»4. člen

(tehnologije, pogoji in načini ločenega zbiranja odpadkov)

(1) V skladu s predpisi s področja varstva okolja je obvezno ločevanje odpadkov na izvoru – pri uporabnikih.

(2) V okviru javne službe, se na območju Občine zagotavljajo naslednji načini ločevanja odpadkov:

·  zbiranje mešanih komunalnih odpadkov pri uporabnikih na prevzemnih mestih,

·  zbiranje mešane embalaže pri uporabnikih na prevzemnih mestih,

·  zbiranje papirja in kartona ter papirne in kartonske embalaže pri uporabnikih na prevzemnih mestih,

·  zbiranje biološko razgradljivih kuhinjskih odpadkov in zelenega vrtnega odpada pri uporabnikih na prevzemnih mestih,

·  zbiranje embalaže (mešana, steklena, papirna) v zbiralnicah ločenih frakcij,

·  zbiranje biološko razgradljivih kuhinjskih odpadkov v zbiralnicah ločenih frakcij,

·  zbiranje v akcijah (nevarni odpadki),

·  zbiranje kosovnih odpadkov in zelenega vrtnega odpada na prevzemnih mestih po naročilu z »bonom« in

·  zbiranje v zbirnih centrih.

(3) Zbiranje mešanih komunalnih odpadkov in zbiranje mešane embalaže na zbirnih mestih uporabnika je obvezno za vse vrste uporabnikov. Morebitna obveznost dodatnih zabojnikov na zbirnih mestih se za gospodinjstva in ostale uporabnike določi v letnem programu ravnanja z odpadki.«

 

3. člen

8. člen tehničnega pravilnika se spremeni tako, da se po novem glasi:

»8. člen

(merila za določanje izhodiščnega volumna opreme za odpadke v gospodinjstvih)

(1) Pri določanju vrste, števila in prostornine zabojnika(ov), ki jih uporabljajo posamezni uporabniki, se upošteva predvidena količina, struktura in vrsta odpadkov, tehnologija in način zbiranja ter pogostost praznjenja.

(2) Za zbiranje mešanih komunalnih odpadkov v individualnih objektih uporabniki uporabljajo opremo, ki je tolikšne velikosti, da lahko vanjo odložijo vse povzročene količine mešanih komunalnih odpadkov med enim in drugim praznjenjem. Velikost opreme je enaka ali večja kot 8,00 litrov razpoložljivega volumna na osebo na teden.

(3) Za zbiranje mešanih komunalnih odpadkov v večstanovanjskih objektih uporabniki uporabljajo skupno opremo, ki je tolikšne velikosti, da lahko vanjo odložijo vse povzročene količine mešanih komunalnih odpadkov med enim in drugim praznjenjem. Velikost opreme je enaka ali večja kot 8,00 litrov razpoložljivega volumna na osebo na teden. Velikost opreme določi izvajalec na podlagi gornjih meril in frekvence odvoza odpadkov za posamezni objekt.

(4 Za zbiranje mešane embalaže v individualnih objektih uporabniki uporabljajo opremo, ki je tolikšne velikosti, da lahko vanjo odložijo vse povzročene količine mešane embalaže med enim in drugim praznjenjem. Velikost opreme je enaka ali večja kot 15,00 litrov razpoložljivega volumna na osebo na teden.

(5) Za zbiranje mešane embalaže v večstanovanjskih objektih uporabniki uporabljajo skupno opremo, ki je tolikšne velikosti, da lahko vanjo odložijo vse povzročene količine mešane embalaže med enim in drugim praznjenjem. Velikost opreme je enaka ali večja kot 15,00 litrov razpoložljivega volumna na osebo na teden. Velikost opreme določi izvajalec na podlagi gornjih meril in frekvence odvoza odpadkov za posamezni objekt.

(6) Ne glede na določbo 3. in 5. odstavka tega člena, gospodinjstvo v večstanovanjskem objektu za zbiranje odpadne embalaže in mešanih komunalnih odpadkov lahko uporablja individualno opremo, če z objektom ne upravlja upravnik in če je to v skladu z medsebojno pogodbo med lastniki in uporabniki večstanovanjskega objekta. Za določitev velikosti opreme se uporabljajo določila za primer individualnih objektih.

(7) Na podlagi zgoraj omenjenih točk so najmanjše velikosti zabojnika za gospodinjstva vključena v redni odvoz, določene glede na število oseb:

 

Zabojnik za mešane komunalne odpadke

Minimalna velikost zabojnika v litrih

Število oseb

120

1-5

240

6-10

360

11-15

Zabojnik za mešano embalažo

Minimalna velikost zabojnika v litrih

Število oseb

120

1-4

240

5-8

360

9-12

 

(8) Pri ostalih (izven naštetih primerov) določitvah najmanjše velikosti zabojnika se upošteva potreben razpoložljivi volumen na osebo.

(9) Navedene osnove so podlaga za določitev minimalnih velikosti zabojnika pri obračunu storitev zbiranja komunalnih odpadkov v gospodinjstvih.

(10) V letnem programu, Elaboratu in Sklepu o cenah komunalnih storitev so povzeta morebitna odstopanja, do katerih bi prišlo zaradi sprememb na področju ravnanja z odpadki.«

 

4. člen

9. člen tehničnega pravilnika se spremeni tako, da se po novem glasi:

»9. člen

(objekti za občasno bivanje, nenaseljeni objekti, opuščeni objekti)

(1) Objekt za občasno bivanje je po tem Tehničnem pravilniku objekt, v katerem ni stalno ali začasno prijavljena nobena oseba in v katerem ni stalno naseljena nobena oseba, ampak je le v občasni uporabi (počitniška hiša).

(2) V sistem zbiranja komunalnih odpadkov je objekt za občasno bivanje vključen z minimalno 120 l zabojnikom za mešane odpadke in z minimalno 120 l zabojnikov za mešano embalažo.

(3) Za objekte, na katerih je posest opuščena, ni obveznosti zbiranja komunalnih odpadkov. Za opuščen objekt velja dotrajani objekt v katerem ni mogoče bivati, nima komunalnih priključkov (vodovod, elektrika) oz. ni več v evidencah GURS evidentiran kot stavba. Breme dokazovanja je na strani lastnika oz. uporabnika.

(4) Izvajalec lahko uporabniku, ki je lastnik stanovanjske stavbe ali drugega objekta, ki zaradi osebnih ali drugih okoliščin na podlagi ustreznih dokazil dokaže, da stavba ali objekt več kot 12 mesecev ne bo v kakršnikoli uporabi, odobri minimalno vključenost stanovanja ali objekta v višini 1/3 najmanjšega izhodiščnega zabojnika. Kriterij za kontrolo uporabe stanovanjske stavbe ali objekta je poraba vode preko vodomera, ki na letnem nivoju v tem primeru ne sme presegati 5 m3.

(5) V kolikor je letna poraba vode presežena, izvajalec uporabnika avtomatsko vključi med objekte za občasno bivanje za prihodnje obdobje in naredi poračun za preteklo obdobje.«

 

5. člen

10. člen tehničnega pravilnika se spremeni tako, da se po novem glasi:

»10. člen

(merila za določanje izhodiščne opreme za druge uporabnike)

(1) Merila za določanje potrebne velikosti zabojnika za druge uporabnike v objektih, v katerih opravljajo dejavnost, so določena na podlagi izkustev izvajalca, podatkov drugih komunalnih podjetij, podatkov primerljivih objektov, podatkov s terena in podatkov o količinah v preteklem obdobju.

(2) Za zbiranje komunalnih odpadkov v samostojnih objektih drugi uporabniki uporabljajo opremo, ki je tolikšne velikosti, da lahko vanjo odložijo vse povzročene količine komunalnih odpadkov med enim in drugim praznjenjem, vendar ne manj kot 120 l.

(3) Velikost zabojnika mora biti določena tako, da je pogostost odvoza predvidena v rednih terminih. Izvajalec določi velikost zabojnika in število zabojnikov v dogovoru z drugim uporabnikom. Izvajalec in uporabnik se lahko dogovorita tudi o drugačni frekvenci odvoza, v kolikor je to potrebno.

(4) V primeru, da povzročitelj odpadkov iz dejavnosti na prevzemnem mestu souporablja zabojnik v poslovno stanovanjskem objektu, je najmanjša velikost posode, ki se povzročitelju iz dejavnosti obračuna 120 litrov.

(5) Odjemna mesta v gostinstvu in storitvenih dejavnosti, katerih dejavnost povzroča odpadke, ki so opredeljeni v Uredbi o ravnanju z biološko razgradljivimi kuhinjskimi odpadki in zelenim vrtnim odpadom, morajo na odjemnem mestu imeti tudi zabojnik za biorazgradljive kuhinjske odpadke.

(6) Pri določanju potrebne minimalne velikosti zabojnikov so za druge uporabnike podane naslednje osnove:

 

Minimalna velikost zabojnika v litrih za mešane komunalne odpadke in mešano embalažo

Dejavnost

Velikost prostora

120 l

pisarne, manjše obrti

do 40 m2

240 l

pisarne, manjše obrti, manjše kavarne, lokali, prodajalne

od 40 do 80 m2

360 l

pisarne, srednje obrti, lokali s hrano

od 40 do 80 m2

480 l

lokali, manjše restavracije, srednje obrti, manjša industrija, manjša prenočišča

od 80 do 300 m2

≥770 l, 1100 l

večje restavracije, večje obrti, industrija, hoteli

>300 m2

Minimalna velikost zabojnika v litrih za mešane komunalne odpadke in mešano embalažo

Dejavnost

Število ležišč

120 l

sobodajalstvo

od 1 do 10

240 l

sobodajalstvo

≥11

 

(7) Navedene osnove so podlaga za določitev minimalnih velikosti zabojnika pri obračunu storitev zbiranja komunalnih odpadkov pri drugih uporabnikih.

(8) V primeru souporabe zabojnikov med gospodinjstvom/drugim uporabnikom je podlaga za določitev minimalne velikosti zabojnika pri obračunu vsota potrebnih zabojnikov posameznega uporabnika.

(9) Pri kategoriji drugih uporabnikov, ki nastopajo kot fizične osebe-sobodajalci z izrazito sezonsko dejavnostjo je osnova pri obračunu za opravljanje dejavnosti sobodajalstva:

·  velikost zabojnika za mešane odpadke, ki se uporablja za opravljanje dejavnosti in se določi glede na tabelo v 6.točki tega člena, pri čemer se storitve obračuna za vse mesece, v katerih se dejavnost opravlja,

·  v kolikor dodatnega zabojnika za dejavnost fizična oseba-sobodajalec nima, se obračunava pavšal, ki se glede na realizirano število nočitev določi v m3 in obračuna skladno s potrjenimi cenami.

(10) V letnem programu, Elaboratu in Sklepu o cenah komunalnih storitev so povzeta morebitna odstopanja, do katerih bi prišlo zaradi sprememb na področju ravnanja z odpadki.«

 

6. člen

21. člen tehničnega pravilnika se v 5. odstavku spremeni tako, da se ta po novem glasi:

»21. člen

(5) Določena je oblika klasičnega zelenega zabojnika volumna 240, 770 in 1.100 l ali tipskega podzemnega zabojnika volumna 1.300, 3.000 in 5.000 l ter sledeče barve pokrova glede na frakcijo odpadka:

·  rumena barva pokrova – mešana embalaža,

·  rdeča barva pokrova – papir, karton in papirna ter kartonska embalaža,

·  zelena barva pokrova – steklena embalaža,

·  rjava barva pokrova – biološki kuhinjski odpadki.«

 

7. člen

22. člen tehničnega pravilnika se v 2. odstavku spremeni tako, da se ta po novem glasi:

»22. člen

(2) Uporabniki so dolžni zabojnike in namenske tipizirane vreče z zbirnega na prevzemno mesto na dan odvoza postaviti pravočasno. Predvidene ure odvozov v posameznih mesecih leta so uporabnikom predstavljene na letnem koledarju odvozov. Zabojnike za odpadke morajo uporabniki po izpraznitvi isti dan vrniti nazaj na zbirno mesto.«

 

8. člen

26. člen tehničnega pravilnika se v 9. in 10. odstavku spremeni tako, da se ti po novem glasita:

»26. člen

(9) Prepuščanje mešanih komunalnih odpadkov, gradbenih odpadkov in gradbenih odpadkov, ki vsebujejo azbest je v zbirnem centru za vse uporabnike možno proti plačilu. Prepuščanje ločenih frakcij komunalnih odpadkov v zbirnem centru je za gospodinjstva, ki so vključena v redni odvoz komunalnih odpadkov brezplačno v količinah, primernih za gospodinjstva. Izvajalec javne službe morebitna odstopanja glede brezplačnega prevzema določi v letnem programu ravnanja z odpadki.

(10) Drugi oz. pogodbeni uporabniki lahko v zbirnem centru brezplačno oddajo le tiste vrste odpadkov, za katere tako določa državni predpis. Ostale ločene frakcije lahko prepustijo izvajalcu proti plačilu, v kolikor se o prepustitvi predhodno dogovorijo.«

 

9. člen

38. člen tehničnega pravilnika se spremeni tako, da po novem glasi:

»38. člen

(osnove za obračun storitev)

(1) Osnove za obračun storitev so veljavne cene za storitve posamezne javne službe, ki se določijo na osnovi programa in stroškovnih kalkulacij izvajalca, skladno z veljavnimi predpisi, ki urejajo oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb, tehničnim pravilnikom in letnim programom.

(2) Osnova za obračun storitev v gospodinjstvih je lahko velikost zabojnika, frekvenca praznjenja, število praznjenj, število oseb, volumen odpadkov, teža odpadkov. V primeru da gospodinjstvo uporablja manjši zabojnik od predpisanega, se mu obračuna potrebna minimalna velikost zabojnika skladno s tehničnim pravilnikom.

(3) Podlaga za obračun storitev za druge uporabnike je prevzeta količina odpadkov v teži oziroma prostornini oziroma minimalna velikost zabojnika za mešane komunalne odpadke, določena z merili v tehničnem pravilniku.

(4) Pri vseh uporabnikih je oprema za zbiranje odpadkov izhodiščna. V primeru, da uporabnik uporablja manjši volumen zabojnika od minimalno zahtevane velikosti iz 8., 9. oz. 10. člena tega pravilnika, se mu za obračun upošteva minimalno zahtevana velikost zabojnika.

(5) Masa prepeljanih odpadkov se na uporabnike razdeli na podlagi povprečne specifične teže odpadkov glede na volumen vseh evidentiranih zabojnikov po vrsti odpadka, z upoštevanjem dinamike zbiranja odpadkov (praznjenj zabojnika) v obračunskem obdobju.

(6) Zbiranje mešanih komunalnih odpadkov s klasifikacijsko številko 20 03 01 v zbirnem centru, ni vključeno v izhodiščni zabojnik in je dodatno plačljiva storitev za vse uporabnike.

(7) Pri uporabi tipiziranih vreč za zbiranje mešanih komunalnih odpadkov in odpadne embalaže, se za obračun upošteva enako, kot bi uporabnik uporabljal zabojnik (skupen volumen tipiziranih vreč in frekvenca odvoza).

(8) Za druge uporabnike se pri obračunu upošteva, da niso vključeni v odvoz kosovnih in nevarnih odpadkov, bio odpadkov in nekomunalne embalaže. Cene izven izvajanja javne službe potrjuje pristojni organ izvajalca.

(9) Pri uporabi tipiziranih vreč za zbiranje občasno povečanih količin mešanih komunalnih odpadkov ali odpadne embalaže, je v ceno tipizirane vreče že vključen celoten strošek storitev za odvoz in končno oskrbo odpadkov.

(10) Podroben način obračuna uporabnikom je določen v Elaboratu in Sklepu o cenah komunalnih storitev v Občini Gorje.

(11)Občina je pristojna za zagotavljanje gospodarske javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki, za izvajanje katere je z občinskim odlokom pooblastila Infrastrukturo Bled d.o.o. kot javno podjetje, v okvir katere sodi tudi obračun predmetne storitve. Na podlagi 21.a člena (šesti odstavek) Zakona o lokalni samoupravi-ZLS, je Občina dolžna izvajalcu te službe posredovati podatke, ki jih potrebuje za nemoteno izvajanje službe in obračun.«

 

10. člen

(začetek veljavnosti)

Spremembe tehničnega pravilnika se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin ter začnejo veljati naslednji dan po objavi.

 

Številka: 031-4/2020-15

Datum: 4. 6. 2020

 

 

Občina Gorje

 

Peter Torkar, župan