Na podlagi 21. člena zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93; - 6/94 odločba US RS; 45/94 - odločba US RS in Uradni list RS, št. 57/94, 14/95), 9. člena zakona o notranjih zadevah (Uradni list SRS, št. 28/80, 38/88, 27/89 in Uradni list RS, Št. 8/90, 19/91, 4/92, 58/93), 3. in 25. člena zakona o prekrških (Uradni list SRS, št. 25/83, 36/83, 24/85, 2/86, 47/87 in Uradni list RS, št. 50/90,10/91,13/93, 66/93), 97. člena zakona o varstvu okolja (Ur. list RS št. 32/93) in 12. člena Statuta občine Piran (Ur. objave štev. 8/95) je Občinski svet sprejel na redni seji 6,6.1996
ODLOK
 
O IZVAJANJU KOMUNALNEGA NADZORA NA OBMOČJU OBČINE PIRAN
 
I. SPLOŠNE DOLOČBE
 
1. člen
S tem odlokom se določajo naloge, organizacija, pristojnosti, pravice in dolžnosti Urada za komunalni nadzor za območje občine Piran.
2. člen
Urad za komunalni nadzor nadzira izvajanje predpisov s komunalnega področja in drugega področja, ki jih je sprejel Občinski svet, v kolikor ni s posebnimi predpisi drugače določeno.
3. člen
Urad za komunalni nadzor opravlja naloge na podlagi tega odloka in drugih predpisov, ki jo pooblaščajo za izvajanje nadzora iz svoje pristojnosti.
II. ORGANIZACIJA
 
4. člen
V skladu z odlokom o organizaciji in delovnem področju občinske uprave ter pravilnikom o notranji organizaciji ter sistemizaciji delovnih mest občinske uprave občine Piran je ustanovljen Urad za komunalni nadzor, ki prevzame pristojnosti ustanovljene komunalne inšpekcije.
 
Po zgoraj navedenem pravilniku je načelnik Urada za komunalni nadzor neposredno odgovoren županu in tajniku občinske uprave.
5. člen
Osebe, ki izvajajo komunalni nadzor, morajo imeti službeno izkaznico, ki jih pooblašča za izvajanje nadzora, so praviloma uniformirane ali nosijo drugačne vidne oznake.
6. člen
Uniformo in opremo ter obrazec službene izkaznice za osebe, ki izvajajo komunalni nadzor, predpiše župan s pravilnikom.
7. člen
Pooblaščene osebe Urada za komunalni nadzor so: redar, nadzornik, inšpektor in načelnik.
III. PRISTOJNOSTI
 
8. člen
Komunalni nadzor obsega nadzor nad izvajanjem določil odlokov in drugih predpisov občine Piran, ki urejajo predvsem naslednja področja:
 
  1. varstvo okolja;
 
  1. javni red in mir;
 
  1. promet v naseljih;
 
  1. tržni red;
 
  1. urejenost naselij, javnih in drugih površin;
 
  1. odvajanje in čiščenje odpadnih in padavinskih voda;
 
  1. krajinske parke, naravne spomenike in druga zaščitena območja;
 
  1. dvojezične napise in izobešanje zastav;
 
  1. režim v priobalnem pasu;
 
  1. režim v javnih kopališčih;
 
  1. rejo psov in drugih živali;
 
  1. poslovni čas;
 
  1. pokopališki red;
 
  1. določitve namembnosti luk;
 
  1. prometno signalizacijo, neprometne znake, reklamne napise in plakatiranje;
 
  1. ravnanje z odpadki;
 
  1. turistično takso;
 
  1. zelene in druge javne površine, objekte in naprave;
 
  1. druga področja, ki jih določijo Občinski svet občine Piran ali predpisi države, če je v teh predpisih tako določeno.
 
Komunalni nadzor obsega tudi nadzor varstva okolja na območju občine Piran po zakonu o varstvu okolja.
IV. PRAVICE, DOLŽNOSTIIN PRISTOJNOSTI
 
9. člen
Pri izvajanju nadzora ima pooblaščena oseba Urada za komunalni nadzor pravico, dolžnost in pristojnost ukrepati v skladu s tem odlokom, z odloki ter drugimi splošnimi akti občine Piran, opravljati posamezna dejanja in strokovne naloge v zvezi z inšpekcijskim nadzorom na podlagi in v obsegu pooblastil.
 
Pristojnost obsega pravico opozarjati kršitelje na nepravilnosti, legitimirati kršitelja in priče, izrekati mandatne kazni, izdajati plačilne naloge, predlagati uvedbe postopkov o prekrških, odrejati odvoz ali zaklep vozila, pregledati listine in drugo za, kar jih pooblašča odlok ali zakon, izrekanje ustnih ali pismenih odredb, izdajanje odločb in druge pristojnosti po odloku ali zakonu.
 
Dolžnost obsega vestno opravljanje dela v skladu z razporedom in navodili predstojnika, pisanje poročil o opravljenem delu in drugih postopkih, skrb za osebno urejenost, korektno in dostojno obnašanje z osebami v postopku ali drugim in nudenje različnih pomoči občanom, obiskovalcem, društvom, organizacijam in krajevnim skupnostim.
10. člen
Redar ima pri opravljanju nadzora zlasti naslednje pravice, dolžnosti in pristojnosti:
 
  • opozarja na kršitve in odreja odpravo nepravilnosti;
 
  • od domnevnega kršitelja in priče zahteva osebne podatke in izjavo o sami kršitvi;
 
  • izreka mandatne kazni in izvaja druge ukrepe (odvoz vozil, zaklep) po posebnem pooblastilu načelnika ali v prisotnosti nadzornika ali inšpektorja;
 
  • opravlja kontrolo in nadzira spoštovanje občinskih in drugih predpisov;
 
  • o izvedenem delu pisno obvešča načelnika; Če ugotovi večje kršitve ali nepravilnosti takoj obvesti nadzornika ali inšpektorja.
11. člen
Nadzornik ima pri opravljanju nadzora zlasti naslednje pravice, dolžnosti in pristojnosti:
 
  • opozarja na kršitve in odreja odpravo nepravilnosti;
 
  • izreka mandatne kazni v skladu z zakonom o prekrških, odreja odvoze vozil, zaklepe vozil in druge ukrepe, ki ga pooblaščajo;
 
  • od domnevnega kršitelja in priče zahteva osebne podatke in izjavo o sami kršitvi;
 
  • o večjih nepravilnostih obvešča inšpektorja in načelnika;
 
  • izvaja druga dela po nalogu načelnika;
 
  • načelniku predlaga uvedbo postopka o prekršku in o prekrških obvešča druge pristojne organe, kadar za to ni pristojen.
12. člen
Inšpektor ima pri opravljanju nadzora zlasti naslednje pravice, dolžnosti in pristojnosti:
 
  • opozarja na kršitve;
 
  • izreka mandatne kazni v skladu z zakonom o prekrških, odreja odvoze vozil, zaklepe vozil in druge ukrepe, ki ga pooblaščajo;
 
  • od domnevnega kršitelja in priče zahteva osebne podatke in izjavo o sami kršitvi;
 
  • v skladu z zakonom o prekrških predlaga uvedbo postopka o prekršku načelniku urada;
 
  • ustno ali pisno odrediti ukrepe, da se nepravilnosti in pomanjkljivosti odpravijo v roku, ki ga sam določi. V skladu z odloki in zakoni uvede in vodi, če je potrebno, upravni postopek, izdaja upravno odločbo in izvaja druge potrebne ukrepe oz. odloča ustno v skladu z pooblastili
 
  • odredi začasno ali stalno ustavitev del, ki jih opravljajo občani, podjetniki ali pravne osebe, če ugotovi, da se dela opravljajo v nasprotju z veljavnimi predpisi, za katerih nadzorstvo je pooblaščen Urad za komunalni nadzor;
 
  • odredi določene začasne ukrepe, potrebne za zagotovitev varnosti ljudi in premoženja;
 
  • o vseh podvzetih ukrepih obvešča načelnika urada;
 
  • opravlja druga dela po nalogu načelnika;
 
  • nadomešča načelnika v času njegove odsotnosti.
 
V skladu s pravilnikom o sistemizaciji delovnih mest občinske uprave Občine Piran je določen naziv za komunalnega inšpektorja, ki opravlja nadzor nad zadevami s komunalnega področja (8. člen). Nazive in področja za druge inšpektorje (za varstvo okolja, cestni idr.) določi župan s pravilnikom o sistemizaciji, skladno z danimi pooblastili in prenesenimi pristojnostmi, po zakonih ali drugih aktih. Ti inšpektorji opravljajo dela v skladu z zakoni, ki jih pooblaščajo za nadzor in ukrepanje, s tem odlokom ter drugimi odloki.
13. člen
Načelnik urada vodi delo Urada, razporeja delavce Urada na opravljanje nalog z dnevnim razporedom dela, opravlja dela v skladu s sistemizacijo in po navodilih tajnika občine in župana, o delu urada redno poroča županu, na predlog nadzornika ali inšpektorja uvede postopek pri sodniku za prekrške in po potrebi izvede ukrepe, ki so navedeni v 12. členu tega odloka (opozarja, kaznuje, izdaja odločbe idr.).
14. člen
Odpravo nepravilnosti se zavezancu naloži ustno ali pisno z odločbo, skladno z odloki in zakoni. Pri tem se določi rok, v katerem morajo biti ukrepi in dejanja izvršena. V primerih, da tisti, ki mu je naložen ukrep (zavezanec) ne izvrši naloženega ukrepa, ga ne izvrši popolnoma ali v določenem roku, lahko pooblaščena oseba Urada za komunalni nadzor odloči, da to opravi druga oseba ali organizacija na stroške zavezanca. Zoper odločbo je dopustna pritožba, ki pa ne more zadržati izvršitve naloženih ukrepov in dejanj v primerih, ki so določeni v zakonih in odlokih Občine Piran.
 
Pooblaščena oseba Urada za komunalni nadzor lahko zahteva pri zgoraj navedenem postopku, legitimiranju ali svojem delu pomoč oziroma asistenco policije, če je to potrebno zaradi lastne varnosti ali zaradi vzpostavitve reda in izvrševanja nalog.
15. člen
Organi, organizacije, podjetja in skupnosti ali posamezniki so dolžni pooblaščeni osebi Urada za komunalni nadzor pri opravljanju nadzora:
 
  • omogočiti nemoteno izvrševanje nadzora;
 
  • omogočiti vstop v prostore in objekte ter dostop do naprav, ki so predmet nadzora;
 
  • dati vsa potrebna pojasnila v zvezi z opravljanjem nadzora;
 
  • omogočiti vpogled v evidence ali dokumente, ki se nadzirajo na podlagi predpisa občine ali drugih predpisov.
16. člen
Oseba v postopku (stranka, kršitelj, zavezanec ipd.) se mora vesti dostojno s pooblaščeno osebo. Za nedostojno vedenje se štejejo žalitev, grožnje, vpitje, izzivanje k pretepu in druga nespodobna dejanja. V primeru fizičnega napada ima pooblaščena oseba pravico do samoobrambe in pomoč policije.
17. člen
Urad za komunalni nadzor opravlja tudi naloge, ki nišo represivnega značaja in ki doprinesejo k ugledu občine Piran, kot so:
 
  • nudenje občanom in drugim obiskovalcem informacije s področja komunalne urejenosti občine, turistične informacije, informacije o kulturnih prireditvah in znamenitostih, prometne informacije, ter druge informacije;
 
  • nudenje različnih oblik pomoči občanom, obiskovalcem, krajevnim skupnostim, društvom ter drugim.
V. KAZENSKE DOLOČBE
 
18. člen
Z denarno kaznijo najmanj 100.000,1)0 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik, ki:
 
  1. Ne ravna v skladu z določbami 15. člena tega odloka.
 
  1. Ne odpravi ugotovljenih nepravilnosti v roku (14. člen).
 
Z denarno kaznijo najmanj 40.000,00 SIT se kaznuje tudi odgovorno osebo, pravne osebe ali posameznika, če stori prekršek iz tega člena.
19. člen
Z denarno kaznijo najmanj 30.000,00 SIT se kaznuje posameznik, ki:
 
  1. Se nedostojno vede do pooblaščene osebe (1. odstavek 16. člena).
 
  1. Ne nudi osebnih podatkov, oz. se na zahtevo pooblaščene osebe noče izkazati z osebnim dokumentom (2. odstavek 9. člena).
 
  1. Preprečuje pooblaščeni osebi, izvrševanje naloge, za katero je pooblaščena ali jo pri tem ovira.
VI. IZTERJAVA DENARNE KAZNI
 
20. člen
Mandatno kazen izterja pooblaščena oseba na kraju samem. Če storilec denarne kazni ne plača, se izda obvestilo o prekršku in plačilni nalog s položnico. Ves postopek izrekanja kazni se vodi po zakonu o prekrških.
 
Za prekrške, kjer ni predpisana mandatna kazen, in pri ugovoru zoper plačilni nalog uvede načelnik Urada na predlog redarja, nadzornika ali inšpektorja postopek o prekršku pri pristojnem organu za prekrške.
VII. PREHODNE DOLOČBE
 
21. člen
Do sprememb naziva komunalna inšpekcija v Urad za komunalni nadzor, veljavnih v odlokih občine Piran, se smiselno uporablja nov naziv. Vse pristojnosti komunalne inšpekcije preidejo v pristojnost Urada za komunalni nadzor in s tem smiselno pooblaščene osebe za nadzor.
 
Za vse uvedene postopke (odločbe, predlogi idr.), izdane na podlagi odloka p ustanovitvi in nalogah komunalne inšpekcije za območje občine Piran, se do zaključka postopkov smiselno uporabljajo določbe tega odloka.
VIII. KONČNE DOLOČBE
 
22. člen
Z dnem, ko začne veljati ta odlok, preneha veljati odlok o ustanovitvi in nalogah komunalne inšpekcije za območje občine Piran (Ur. objave št. 6/82), odlok o spremembah in dopolnitvah odloka o ustanovitvi in nalogah komunalne inšpekcije na območju občine Piran (Ur. objave št. 19/82) in Pravilnik o uniformi delavcev komunalne inšpekcije v občini Piran (Ur. objave št. 24/88).
23. člen
Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnih objavah Primorskih novic Koper,
 
 
Številka: 353-1/96-128
Piran: 6. junija 1996
Predsednica občinskega sveta Občine Piran
Dr. Milena Oblak - Juh 1. r.