New Page 2

Za zasledovanje cilja graditi in ohranjati visoke etične standarde ter s tem krepiti pripadnost, preglednost in družbeno odgovornost našega delovanja in ugled Občine Bled, na podlagi 16. člena Statuta Občine Bled (Ur.list RS, št. 67/2009, 87/2012, UGSO, št. 30/2017) je Občinski svet Občine Bled na svoji 4. redni seji dne 11. 6. 2019 sprejel,

 

KODEKS RAVNANJA

IZVOLJENIH IN IMENOVANIH PREDSTAVNIKOV OBČINE BLED

 

1. člen

Veljavnost kodeksa ravnanja

Kodeks ravnanja izvoljenih in imenovanih predstavnikov Občine Bled se uporablja in velja za župana, podžupana, članice in člane Občinskega sveta Občine Bled, ter druge predstavnike, ki jih Občinski svet Občine Bled  ali župan imenuje v različne organe. 

 

2. člen

Namen kodeksa

Namen tega kodeksa je določiti standarde obnašanja, ki se pričakujejo od izvoljenih predstavnikov pri opravljanju njihovih dolžnosti, in seznaniti občane s standardi obnašanja, ki jih imajo pravico pričakovati od svojih izvoljenih predstavnikov

 

3. člen

Primat zakonitosti in javnega interesa

Izvoljeni in imenovani predstavniki opravljajo mandat po zakonu in ga morajo opravljati v skladu z zakoni in drugimi predpisi.

Njegovo delovanje pri opravljanju javnih funkcij je namenjeno zadovoljevanju javnega interesa.

 

4. člen

Cilji izvrševanja mandata

Izvoljeni in imenovani predstavnik se obveže, da bo svojo funkcije in svoje delo opravljal vestno, odgovorno in transparentno ter da sprejema odgovornost za svoje odločitve.

Izvoljeni in imenovani predstavnik mora pri opravljanju svojih funkcij spoštovati pooblastila in pravice ostalih izvoljenih in imenovanih predstavnikov in javnih uslužbencev.

Izvoljeni in imenovani predstavnik pri opravljanju svojih funkcij ne sme drugega izvoljenega in imenovanega predstavnika ali javnega uslužbenca spodbujati h kršenju zakonov niti načel, ki so vsebovana v tem kodeksu, ali mu pri tem pomagati.

 

5. člen

Omejitve izvrševanja mandata

Izvoljeni in imenovani predstavniki na sejah in pri opravljanj svoje funkcije govori in deluje spoštljivo in tako, da varuje ugled Občine Bled in njegovih organov. Ne spodbuja k nasilnim dejanjem, nestrpnosti in diskriminaciji in ne uporablja sovražnega govora ter izrazov ali izjav, ki bi lahko pomenila razžalitev.

Izvoljeni in imenovani predstavnik si ves čas svojega mandata prizadeva, da s svojimi dejanji in ravnanji, ki lahko pomenijo nedostojnost ali kaznivo ravnanje, ne bo krnil ugleda Občine Bled.

 

6. člen

Prepoved favoriziranja

Izvoljeni in imenovani predstavniki ne smejo opravljati svojih funkcij ali izrabljati posebnih pravic svojega položaja, da bi pridobil neposredno ali posredno nezakonito ali nemoralno osebno korist ali tako korist za katerokoli drugo osebo.

 

7. člen

Konflikt interesov

Konflikt interesov nastane v okoliščinah, pri katerih ima izvoljeni in imenovani predstavnik interes, ki je tak, da lahko vpliva na nepristransko in neobjektivno opravljanje funkcije.

Izvoljeni in imenovani predstavnik je osebno odgovoren, da:

·  je pozoren na kakršnokoli dejansko ali možno nasprotje interesov,

·  ukrepa, da bi se takemu nasprotju interesov izognil,

·  se umakne iz okoliščin ali se izogne okoliščinam, ki povzročajo nasprotje interesov.

Poleg tega ne smejo opravljati funkcij, izvoljivih mandatov, poklicev ali uradnih zadolžitev, ki vključujejo nadzor njihovih lastnih funkcij v vlogi izvoljenega predstavnika ali če naj bi jih sami nadzirali v vlogi  izvoljenega predstavnika. 

 

8. člen

Nezdružljivost funkcij in prejemanje daril

Izvoljeni in imenovani predstavniki ravnajo v skladu z veljavnimi predpisi, ki omejujejo sočasno opravljanje dveh ali več političnih funkcij, preprečevanja nasprotja interesov ter prejemanja daril.

 

9. člen

Izvajanje diskrecijskih pooblastil

Izvoljeni in imenovani predstavniki si pri opravljanju svojih diskrecijskih pooblastil ne smejo zagotavljati neposrednih ali posrednih osebnih koristi ali jih zagotavljati posamezniku ali skupini posameznikov z namenom, da bi od njih pridobili neposredno ali posredno osebno korist. 

Za sprejete odločitve morajo biti, kadar je to potrebno podani razlogi z opredelitvijo dejavnikov, ki so podlaga za odločitev, zlasti pa veljavnih pravil in predpisov, ter prikaz, da je odločitev sprejeta v skladu s temi pravili in predpisi. 

Če takšnih pravil in predpisov ni, morajo razlogi za odločitev vsebovati elemente, s katerimi se prikaže njena sorazmernost, poštenost in skladnost z javnim interesom.

 

10. člen

Prepoved korupcije

Izvoljeni in imenovani predstavniki se pri opravljanju svojih funkcij vzdržijo obnašanja, ki po veljavnem notranjem ali mednarodnem kazenskem pravu šteje za aktivno ali pasivno podkupovanje. 

 

11. člen

Spoštovanje proračunske in finančne discipline

Izvoljeni in imenovani predstavniki se obvežejo, da bodo spoštovali proračunsko in finančno disciplino, ki zagotavlja pravilno upravljanje javnega denarja, kot predpisuje ustrezna notranja zakonodaja. 

Pri izpolnjevanju svojih dolžnosti izvoljeni in imenovani predstavniki ne počno dejanj, s katerimi bi odtujili javna in/ali nepovratna sredstva. Poleg tega ne ravnajo tako, da bi javna ali nepovratna sredstva uporabili za neposredne ali posredne osebne namene. 

 

12. člen

Prepoved zagotovitve določenih funkcij

Izvoljeni in imenovani predstavniki pri opravljanju svojih funkcij ne ukrepajo tako, da bi si zagotovili bodoče osebne profesionalne koristi, potem ko prenehajo opravljati svojo funkcijo:

·  v javnih in zasebnih organih, ki so jih nadzorovali med opravljanjem teh funkcij;

·  v javnih in zasebnih organih, s katerimi so med opravljanjem teh funkcij vstopili v pogodbeno razmerje;

·  v javnih in zasebnih organih, ki so bili ustanovljeni med trajanjem njihove funkcije in v skladu s pooblastili, ki so jim bila zaupana.

 

13. člen

Omejitev in prijava stroškov kampanje

Kandidati za svoje volilne kampanje porabijo sredstva v sorazmerni količini in v sprejemljivih okvirih. 

Vestno delujejo v skladu z ukrepi, sprejetimi po veljavni zakonodaji, ki predpisujejo javno objavo izvora in količine sredstev, ki jih namenijo za financiranje kampanje, in količino porabljenih sredstev ter način njihove porabe. 

Če ta vsebina ni predpisana, informacije o tem zagotovijo na prošnjo.

 

14. člen

Zaposlovanje

Izvoljeni in imenovani predstavnik se obveže, da bo v okviru svojih pristojnosti stremel k zaposlovanju ali imenovanju oseb po kriteriju strokovne sposobnosti in primernosti glede na zahtevnost delovnega mesta ali funkcije.

 

15. člen

Spoštovanje vloge uslužbencev

Izvoljeni in imenovani predstavniki pri opravljanju svojih funkcij spoštujejo vlogo podrejenih uslužbencev lokalne uprave brez vpliva na zakonito izvajanje njihovih hierarhičnih pristojnosti. 

Javnih uslužbencev ne smejo prositi ali od njih zahtevati, da sprejmejo ali prezrejo kakršne koli ukrepe, z namenom da bi s tem dosegli neposredno ali posredno korist zase ali za posameznike ali skupine posameznikov z namenom, da  bi od njih pridobili neposredno ali posredno korist.

 

16. člen

Sodelovanje z mediji

Izvoljeni in imenovani predstavniki se celovito odzivajo na vse prošnje medijev in javnosti za informacije, skladno z določili, ki urejajo informacije javnega značaja.

 

17. člen

Razširjanje kodeksa

Izvoljeni in imenovani predstavniki se obvežejo, da so prebrali in razumeli vse določbe kodeksa in pravil v njem, in izjavijo, da jih bodo pri svojem delovanju spoštovali.

 

18. člen

Častno razsodišče

Občinski svet za presojo o etičnosti ravnanja izvoljenih in imenovanih predstavnikov imenuje častno razsodišče za nadzor nad spoštovanjem in izvajanjem tega Kodeksa.

Častno razsodišče je sestavljeno iz treh članov, ki so predstavniki javnosti in so uveljavljeni občani, ki uživajo zaupanje javnosti. Član častnega razsodišča ne more biti izvoljeni in imenovani predstavnik, kot je opredeljeno v 1. členu tega Kodeksa in za njih veljajo zakonske določbe o nezdružljivosti funkcij.

Člane častnega razsodišča Občinski svet poišče na podlagi javnega poziva in se imenuje z dvotretjinsko večino. Mandat članov traja 4 leta. V primeru predčasnega prenehanja mandata posameznemu član, je novi član imenovan do izteka mandata novim članom. Število mandatov članov ni omejeno.

Mandat Častnega razsodišča nastopi sredi mandata Sveta, tako da pokriva zadnji dve leti trenutnega in prvi dve leti naslednjega mandata Sveta.

Imenovani člani izmed sebe izvolijo predsednika. Način sklicevanja, vodenja in poteka sej Častno razsodišče uredi s svojim poslovnikom.

 

19. člen

Sankcioniranje kršitev kodeksa

Častno razsodišče obravnava vse prijave kršitev.

Če se ugotovi neupoštevanje načel in standardov tega kodeksa, častno razsodišče kršitelju izreče pisni opomin.

Če isti kršitelj ponavlja kršitve kodeksa ali če častno razsodišče presodi, da gre za hudo kršitev, občinski svet na predlog častnega razsodišča kršilcu izreče javni opomin. Če je javni opomin izrečen izvoljenemu in imenovanemu predstavniku, občinski svet o kršitvah obvesti njegove nadzorne organe in organe pristojne za obravnavo kaznivih ravnanj. V primerih iz tega odstavka se javni opomin objavi tudi na uradni internetni strani občine.

 

20. člen

Spremljanje izvajanja kodeksa

Častno razsodišče spremlja izvajanje kodeksa v obliki redne presoje etičnega ravnanja izvoljeni in imenovanih predstavnikov.

Častno razsodišče enkrat letno poroča občinskemu svetu o izvajanju kodeksa oziroma ga seznani s stanjem na tem področju. 

 

21. člen

Uveljavitev kodeksa

Ta kodeks začne veljati naslednji dan po objavi v uradnem glasilu. Objavi se tudi na spletni strani Občine Bled in v pisnem lokalnem mediju.

Izvoljeni in imenovani predstavniki ob nastopu svojega mandata sprejmejo ta kodeks in se s svojim podpisom zavežejo k njegovemu spoštovanju. 

 

22. člen

Prehodna določba

Prvi mandat Častnega razsodišča imenovanega v mandatu 2018-2022, zaradi uskladitve določb iz 18. člena, traja do sredine mandata 2022-2026.

Vsi izvoljeni in imenovani predstavniki, ki so nastopili svoj mandat 2018-2022 bodo pozvani, da v 30 dneh po začetku veljavnosti Kodeksa podpišejo izjavo, da so z njim seznanjeni. 

 

Številka: 034-4/2019-19

Datum: 11. 6. 2019

 

 

Občina Bled

 

Janez Fajfar, župan