Na podlagi druge alinee drugega odstavka 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98, 74/98, 70/00 in 51/02 ter odločb Ustavnega sodišča RS), 18. člena Statuta Občine Grosuplje (Uradni list RS, št. 42/99 in 36/02), Odloka o komunalnih taksah v Občini Grosuplje (Uradni list RS, št. 30/96 in 57/99) je Občinski svet občine Grosuplje na 19. redni seji dne 26. 5. 2004 sprejel
 
O D L O K
 
 
o oglaševanju v Občini Grosuplje
 
 
I. SPLOŠNE DOLOČBE
 
 
1. člen
 
 

S tem odlokom se določijo pogoji, načini in obveznosti za postavljanje objektov in naprav (v nadaljevanju: objektov) za oglaševanje ter izvajanje dejavnosti oglaševanja za območje Občine Grosuplje postavljenih na zemljiščih in objektih, na katerih ima občina lastninsko pravico, stvarno pravico ali katero drugo pravico, javnih površinah ter zasebnih površinah in objektih za oglaševanje za lastne potrebe.

 
 
Oglaševanje obsega vse vrste posredovanja obvestil in sporočil z oglasnimi sredstvi za vizualno in zvočno oglaševanje širši javnosti.
 
 
Oglasno sredstvo je namenjeno širši javnosti takrat, kadar je nameščeno tako, da je usmerjeno navzven in vizualno oziroma zvočno zaznavno iz odprtega javnega prostora.
 
  Na oglasnih mestih se postavljajo stalni in začasni oglasni objekti:  
 
– oglasni stebri,
 
 
– oglasni panoji,
 
 
– svetlobne vitrine,
 
 
– samostojne ali na stene pritrjene vitrine in table,
 
 
– oglasni panoji z vrtljivo površino,
 
 
– nosilci in drogovi čez cestnih transparentov,
 
 
– oglasni panoji na drogovih javne razsvetljave,
 
 
– prenosljivi ulični panoji,
 
 
– samostoječi prapori in zastave,
 
 
– krajevni objekti za oglaševanje.
 
2. člen
 
Pomen izrazov, ki se v tem odloku uporabljajo:
 
  – oglasno mesto je prostor za namestitev oglasnega objekta,  
 
– oglasna sredstva so obvestila in sporočila v obliki plakatov, nalepk, transparentov, letakov, napisov, znakov in simbolov s sporočilno vsebino, ki se namestijo na oglasni objekt.
 
II. OGLAŠEVANJE
 
 
3. člen
 
Oglaševanje se opravlja kot gospodarska dejavnost in jo lahko opravljajo pravne osebe ter samostojni podjetniki, ki so registrirani za to dejavnost (v nadaljevanju: izvajalec) in pridobijo ustrezna dovoljenja skladno s tem odlokom.
 
 
4. člen
 
  Oglasni objekti za oglaševanje so:  
  stalni objekti za oglaševanje:  
  – oglasni stolp,  
  – oglasni panoji,  
  – svetlobne vitrine,  
  – samostojne ali na steno pritrjene vitrine in table,  
  – oglasni panoji z vrtljivo površino,  
  – nosilci in drogovi čez cestnih transparentov,  
  – oglasni panoji na drogovih javne razsvetljave,  
  – krajevni objekti za oglaševanje.  
  Začasni objekti za oglaševanje:  
  – prenosljivi ulični panoji,  
  – samo stoječi prapori,  
  – drugi podobni premični objekti.  
 

Prosto stoječi mega in večji oglasni panoji niso dovoljeni. Izjemoma so dovoljeni na lokacijah ob avto cesti A 2 v skladu z določili pravilnika o pogojih za enotno oblikovno podobo objektov za oglaševanje.

 
 

Neprostostoječe oblike oglaševanja, kot so panoji, slikovno ali pisno obdelane stene zgradb, so dovoljene samo na lokacijah, ki jih določi pristojni urad za urejanje prostora Občine Grosuplje.

 
III. STALNI OBJEKTI ZA OGLAŠEVANJE
 
 
5. člen
 
 

Lokacija in namen rabe stalnih objektov za oglaševanje na zemljiščih in objektih, na katerih ima občina lastninsko pravico, stvarno pravico ali katero drugo pravico, ter javnih površinah mora biti v skladu s prostorskimi akti Občine Grosuplje ter Pravilnikom o pogojih za enotno oblikovno podobo objektov za oglaševanje.

 
 
Pristojni urad Občine Grosuplje za urejanje prostora izdela kataster oglasnih mest, ki ga mora tudi redno dopolnjevati. Kataster je sestavni del Pravilnika o pogojih za enotno oblikovno podobo objektov za oglaševanje
 
6. člen
 
 

Za postavitev stalnega oglasnega objekta je potrebno pridobiti v skladu z veljavno zakonodajo lokacijsko informacijo oziroma gradbeno dovoljenje.

 
 
S postavitvijo stalnega objekta za oglaševanje, ki bo v skladu s pravilnikom o pogojih za enotno oblikovno podobo objektov za oglaševanje v Občini Grosuplje opredeljen kot urbana oprema, se lahko začne tudi brez pridobitve lokacijske informacije, če s takšno postavitvijo soglaša lastnik javne površine.
 
 
 
 
 
Na zemljiščih in objektih, na katerih ima občina lastninsko pravico, stvarno pravico ali katero drugo pravico, ter javnih površinah je oglaševanje dovoljeno samo na oglasnih mestih in objektih za oglaševanje, ki so določena s Pravilnikom o pogojih za enotno oblikovno podobo objektov za oglaševanje. Oglasna sredstva na oglasnih objektih lahko namešča samo izbrani izvajalec v skladu z 8. členom odloka.
 
7. člen
 
Oglasna mesta se pridobijo na podlagi javnega razpisa. Občina Grosuplje izbere enega ali več izvajalcev za upravljanje s stalnimi objekti za oglaševanje iz 4. člena tega odloka, razen krajevnih objektov za oglaševanje in sicer za obdobje največ petih let.
 
 
Občina z izbranim izvajalcem sklene pogodbo, kjer se natančno določijo pravice in obveznosti pogodbenih strank.
 
Obveznosti izvajalca
 
 
8. člen
 
S stalnimi oglasnimi objekti upravlja izbrani izvajalec.
 
 
Izvajalec mora skrbeti:
 
 
– da sam opravlja dejavnost oglaševanja (določa pogoje, zagotavlja nameščanje in odstranjevanje oglasnih sredstev),
 
 
– da rešuje reklamacije naročnikov oglaševanja v skladu s poslovno doktrino,
 
 
– da vsak objekt za oglaševanje označi vsaj z logotipom svojega podjetja,
 
 
– da redno vzdržuje in obnavlja objekte za oglaševanje,
 
 
– da so oglasna sredstva, ki jih namešča na oglasne objekte, opremljeni s štampiljko izvajalca in datumom, do katerega dneva sme oglasno sredstvo viseti na oglasnem objektu, razen oglasnih sredstev nameščenih iz vlog strank, ko gre za oglaševanje na zasebnih površinah,
 
 
– da so oglasna sredstva na oglasnem objektu primerno razvrščena,
 
 
– da odstranjuje z oglasnih objektov oglasna sredstva, ki niso opremljena s štampiljko in datumom, razen oglasnih sredstev nameščenih na objektih za oglaševanje na zasebnih površinah,
 
 
– da poškodovana oglasna sredstva odstrani v najkrajšem možnem času, najkasneje pa v roku dveh dni,
 
 
– da vzdržuje red in čistočo v neposredni okolici objektov za oglaševanje,
 
 
– da neoddano oglasno površino na oglasnem objektu prelepi z enobarvnim papirjem,
 
 
– da v dveh dneh po prejemu pisnega opozorila uradne osebe občinske inšpekcije odstrani vsa oglasna sredstva, ki niso nameščeni v skladu s tem odlokom,
 
 
– da po preteku datuma veljavnosti oglasnih sredstev, le-ta odstrani, najkasneje pa v roku treh dni,
 
 
– da za oglaševanje na oglasnih objektih, ki so predmet pogodbe o oglaševanju, plačuje komunalno takso v skladu z Odlokom o komunalnih taksah v Občini Grosuplje,
 
 
– da za uporabo (najemnino) vseh oglasnih mest, ki so predmet pogodbe o oglaševanju, plačuje nadomestilo v celoti vnaprej za tekoče leto.
 
 
V primeru neizpolnjevanja obveznosti iz tega člena in prejemu pisnega opozorila uradne osebe občinske inšpekcije, se v roku 30 dni pogodba razdre, objekti za oglaševanje, ki niso v lasti občine, pa se odstranijo na stroške izvajalca.
 
9. člen
 
Izbrani izvajalec mora pod enakimi pogoji zagotoviti organizatorjem volilne kampanje uporabo oglasnih objektov za oglaševanje v skladu z Zakonom o volilni kampanji.
 
IV. ZAČASNI OBJEKTI ZA OGLAŠEVANJE
 
 
10. člen
 
V primeru oglaševanja z začasnimi objekti iz 4. člena tega odloka se oglasna mesta pridobijo z vlogo stranke.
 
 

Postavitev začasnega objekta za oglaševanje po tem členu je možna na lokacijah, ki jih potrdi Urad za prostor Občine Grosuplje in na zemljiščih, na katerih ima občina lastninsko pravico, stvarno pravico ali katero drugo pravico ter javnih površinah. Takšna postavitev lahko traja največ 30 dni.

 
 
Za postavitev začasnega oglasnega objekta iz 4. člena tega odloka ni potrebno gradbeno dovoljenje in se jih lahko postavi brez pridobitve lokacijske informacije. Če se jih namerava postaviti na objektu oziroma zemljišču, ki leži v varovalnem pasu ali na varovanem območju, je treba pred postavitvijo pridobiti soglasje pristojnega organa oziroma službe.
 
 
Za ureditev oglaševanja po tem členu mora stranka pri uradu za komunalno infrastrukturo pridobiti odločbo, s katero se dovoljuje predlagano oglaševanje in oglasno mesto ter odmeri komunalno takso.
 
V. OGLAŠEVANJE ZA POSEBENE NAMENE
 
 
11. člen
 
Za potrebe oglaševanja političnih strank, krajevnih skupnosti, društev, zvez in gibanj se določijo krajevni objekti za oglaševanje, s katerimi ravnajo stranke, društva, zveze in gibanja v skladu s tem odlokom.
 
12. člen
 
Urad za prostor Občine Grosuplje, izdela kataster oglasnih mest za oglaševanje iz 11. člena tega odloka, ki ga mora redno dopolnjevati. V katastru mora biti določeno mesto, velikost in izgled stalnega krajevnega objekta za oglaševanje.
 
 
Postavitev krajevnih objektov za oglaševanje se izvede v skladu s 6. členom tega odloka.
 
13. člen
 
Krajevne skupnosti in društva ter politične stranke lahko same upravljajo in nameščajo ter odstranjujejo oglasna sredstva za potrebe svojih neprofitnih dejavnosti.
 
 
Krajevne skupnosti in društva so dolžna, da po preteku datuma veljavnosti oglasnega sredstva, le-ta odstraniti, najkasneje pa v roku sedem dni.
 
VI. OGLAŠEVANJE ZA LASTNE POTREBE
 
 
14. člen
 
Objekti za oglaševanje, stalni in začasni, služijo za oglaševanje proizvodov in storitev samostojnih podjetnikov in pravnih oseb za lastne potrebe na svojih poslovnih stavbah in prostorih ter funkcionalnih zemljiščih, kjer opravljajo svojo dejavnost.
 
 
Oglaševanje za lastne potrebe pomeni oglaševanje izdelkov in storitev iz svoje registrirane dejavnosti.
 
 
Postavitev stalnih in začasnih objektov za oglaševanje za lastne potrebe se izvede v skladu s 6. in 10. členom tega odloka.
 
 
15. člen
 
 

Z objekti za oglaševanje za lastne potrebe gospodarijo lastniki. Oglaševanje na zasebnih površinah in objektih, ki ni oglaševanje lastne registrirane dejavnosti, ni dovoljeno.

 
VII. TAKSE
 
 
16. člen
 
Višina ter način plačevanja takse za oglaševanje se ureja skladno z Odlokom o komunalnih taksah.
 
 
Taksna obveznost nastane z dnem namestitve oglasnega objekta in se plačuje za vsako vrsto oglasnega objekta v celoti vnaprej.
 
 
Okoliščina, da izvajalec ni uporabljal oglasnega objekta, ki je predmet takse, ne vpliva na taksno obveznost.
 
 
Takse ne plačujejo:
 
 
– samostojni podjetniki in pravne osebe za oglaševanje za lastne potrebe na svojih poslovnih stavbah in prostorih ter funkcionalnih zemljiščih, kjer oglašujejo svojo registrirano dejavnost.
 
 
Na stalnih in začasnih objektih za oglaševanje so za oglaševanje iz lastne dejavnosti na podlagi pisne vloge in sklepa župana komunalne takse oproščeni:
 
 
– organizatorji humanitarnih prireditev, prireditev socialnega ter vzgojnega značaja, javnega, družbenega ter občinskega pomena, organizatorji športnih prireditev,
 
 
– humanitarne, vzgojne in verske organizacije ter društva, ki organizirajo neprofitne prireditve z namenom zbiranja prostovoljnih prispevkov ali podpore zbiranja prostovoljnih prispevkov ter humanitarnih ali vzgojnih programov oziroma akcij.
 
 
Na krajevnih objektih za oglaševanje ne plačujejo komunalne takse:
 
 
– Občina Grosuplje, krajevne skupnosti, društva in politične stranke za objavljanje sporočil v svojem imenu in za svoj račun.
 
17. člen
 
Če izvajalec vlaga svoja sredstva v infrastrukturo občine in investicija ne obremenjuje proračunskih sredstev, se oglaševanje na tako postavljenem infrastrukturnem objektu uredi s pogodbo.
 
VIII. PREPOVEDI
 
 
18. člen
 
Na območju Občine Grosuplje je prepovedano:
 
 
– nameščanje oglasnih sredstev na drevesa;
 
 
– trositi oglasna sredstva po javnih površinah in površinah v lasti občine;
 
 
– zakrivanje vsebine oglasnih sredstev, ki so nameščeni v skladu s tem odlokom;
 
 
– nameščanje kakršnihkoli oglasnih sredstev izven objektov za oglaševanje na površinah in objektih v lasti občine in ostalih javnih površinah.
 
IX. NADZOR
 
 
19. člen
 
 

Nadzor nad izvajanjem določb tega odloka bo opravljal pristojni organ občinske uprave.

 
 

Za vodenje postopka, izdajo plačilnih nalogov in odločb o prekrških zoper določbe tega odloka vodi pooblaščena uradna oseba.

 
20. člen
 
 
Pooblaščena uradna oseba izda odločbo o takojšnji odstranitvi objektov za oglaševanje, če ugotovi, da je le-ta postavljen v nasprotju z določili tega odloka.
 
 
 Pooblaščena uradna oseba izda odločbo o takojšnji odstranitvi oglasnega sredstva, če ugotovi, da je ta nameščen v nasprotju z določili tega odloka.
 

Odločba iz prvega oziroma drugega odstavka tega člena se izda tistemu, ki je postavil tak oglasni objekt oziroma oglasno sredstvo, če pa ta ni znan, pa tistemu, ki je z oglasom oglaševan. Z odločbo se določi, da zavezanec odločbo izvrši v treh dneh od prejema.

 
 

Če zavezanec ne izvrši odločbe iz prejšnjega odstavka v postavljenem roku, pooblaščena oseba izda nalog za odstranitev oglasnega objekta ali oglasnega sredstva iz prvega oziroma drugega odstavka tega člena komunalni službi lokalne skupnosti, odstranitev pa se opravi na stroške zavezanca iz odločbe iz prejšnjega odstavka.

 
21. člen
 
Pritožba zoper odločbo, izdano na podlagi 20. člena tega odloka, ne zadrži njene izvršitve.
 
22. člen
 
 
Izbrani izvajalec oglaševanja se zaveže, da bo  pristojen organ občinske uprave sproti obveščal oziroma ji posredoval podatke o kršiteljih odlokov, ki se nanašajo na oglaševanje.
 
X. KAZENSKE DOLOČBE
 
 
23. člen
 
  Z globo 150.000,00 SIT se kaznuje pravna oseba in samostojni podjetnik posameznik, če:  
  – kot izbrani izvajalec ravna v nasprotju z določili 6. in 8. člena tega odloka,  
  – kot izbrani izvajalec ne izvede oglaševanja za potrebe volilne kampanje,  
  – ravna v nasprotju s prepovedmi iz 18. člena.  
 

Z globo 60.000,00 SIT se kaznuje tudi odgovorna oseba, ki ravna v nasprotju s prepovedmi iz prvega odstavka tega člena.

 
 
24. člen
(črtan)
 
25. člen
 
 
Z denarno z globo 10.000 SIT se kaznuje posameznik, ki ravna v nasprotju s prepovedmi iz 18. člena tega odloka.
 
26. člen
 
Pravne in fizične osebe, ki že imajo nameščene objekte za oglaševanje, morajo v roku enega meseca po uveljavitvi tega odloka urediti oglaševanje skladno s tem odlokom, sicer uradna oseba občinske inšpekcije odredi odstranitev objekta za oglaševanje skladno z 20. členom tega odloka.
 
XI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
 
 
27. člen
 
Z uveljavitvijo tega odloka preneha veljati Odlok o reklamiranju in plakatiranju v Občini Grosuplje (Uradni list RS, št. 16/96).
 
 
Pravilnik o pogojih za enotno oblikovno podobo objektov za oglaševanje v Občini Grosuplje iz 5. člena tega odloka se sprejme v roku 3 treh mesecev po uveljavitvi tega odloka.
 
 
Obstoječe pogodbe, ki urejajo oglaševanje, prenehajo veljati s potekom časa, za katerega so bile sklenjene.
 
 
V roku 60 dni pred pretekom časa iz prejšnjega odstavka tega člena se izvede postopek v skladu z določili 7. člena tega odloka.
 
 
Pogodbena stranka, ki v postopku iz prejšnjega odstavka ni ponovno izbrana, je dolžna svoje objekte za oglaševanje odstraniti v roku 30 dni po obvestilu.
 
28. člen
 
V času volilne kampanje se način oglaševanja določi s posebnim sklepom župana. V sklepu se kot brezplačna plakatna mesta določijo tudi:
 
 
– oglasna mesta v 11. členu odloka,
 
 
– izložbena okna in vrata,
 
 
– drogovi javne razsvetljave, ki niso zasedeni s strani koncesionarja ali izbranega izvajalca.
 
29. člen
 
Ta odlok se objavi v Uradnem listu RS in začne veljati osmi dan po objavi.
 
 
Št. 006-1001/95
Grosuplje, dne 31. maja 2004.
Župan
Občine Grosuplje
Janez Lesjak l. r.
 
     
 

O D L O K

 
 

o spremembah in dopolnitvah Odloka o oglaševanju v Občini Grosuplje

 
  Uradni list Republike Slovenije, št. 24/2006  
 

14. člen

 
  Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi (15.3.2006) v Uradnem listu RS.  
     

Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o oglaševanju v Občini Grosuplje (Uradni list Republike Slovenije, št. 21/2012) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

 
 

2. člen

 
 

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.