New Page 1

 

Na podlagi določil Zakona o javnih financah (Ur. l. RS, št. 79/99, 124/00, 79/01, 30/02, 110/02,127/06, 14/07) in Zakona o financiranju občin (Ur. l. RS, št. 123/06, 101/07, 57/08) ter 15. člena Statuta občine Lovrenc na Pohorju (MUV št. 11/99, 5/01, 10/02) je Občinski svet Občine Lovrenc na Pohorju na 17. Redni seji, dne 18. decembra 2008, sprejel

 

 

O D L O K

 

 

o proračunu občine Lovrenc na Pohorju za leto 2009

 

 

1. SPLOŠNA DOLOČBA

 

 

1. člen

 

 

(vsebina odloka)

 

 

S tem odlokom se za Občino Lovrenc na Pohorju za leto 2009 določajo proračun, postopki izvrševanja proračuna ter obseg zadolževanja in poroštev občine in javnega sektorja na ravni občine (v nadaljnjem besedilu: proračun).

 

 

S proračunom se zagotavljajo sredstva za financiranje nalog, ki jih v skladu z ustavo in zakoni opravljajo občine.

 

 

2. VIŠINA SPLOŠNEGA DELA PRORAČUNA IN STRUKTURA POSEBNEGA DELA PRORAČUNA

 

 

2. člen

 

 

(sestava proračuna in višina splošnega dela proračuna)

 

 

Proračun sestavljajo splošni del, posebni del in načrt razvojnih programov.

 

 

Splošni del proračuna sestavljajo bilanca prihodkov in odhodkov, račun finančnih terjatev in naložb ter račun financiranja.

 

 

Splošni del proračuna Občine Lovrenc na Pohorju za leto 2009, na ravni podskupin kontov, se določa v naslednjih zneskih:

 

 

 

 

 

 

 

 

Posebni del proračuna je sestavljen iz finančnih načrtov neposrednih uporabnikov, ki so razdeljeni na naslednje programske dele: področja proračunske porabe, glavne programe in podprograme, predpisane s programsko klasifikacijo izdatkov občinskih proračunov. Podprogram je razdeljen na proračunske postavke, te pa na podskupine kontov, konte in podkonte, določene s predpisanim kontnim načrtom.

 

 

Posebni del proračuna do ravni proračunskih postavk – podkontov in načrt razvojnih programov sta prilogi k temu odloku in se objavita na krajevno običajen način.

 

 

Načrt razvojnih programov sestavljajo projekti.

 

 

3. POSTOPKI IZVRŠEVANJA PRORAČUNA

 

 

3. člen

 

 

(izvrševanje proračuna)

 

 

Proračun se izvršuje na ravni proračunske postavke - podkonta.

 

 

Odredbodajalec porabe sredstev proračuna je župan ali druga oseba, ki jo pooblasti župan.

 

 

4. člen

 

 

(namenski prihodki in odhodki proračuna)

 

 

Namenski prihodki proračuna so:

 

 

1. okoljska dajatev za obremenjevanje voda,

 

 

2. okoljska dajatev za obremenjevanje okolja zaradi odlaganja odpadkov,

 

 

3. požarna taksa,

 

 

4. prihodki iz naslova najemnin za stanovanja,

 

 

5. prihodki iz naslova prispevkov in doplačil občanov za izvajanje nalog investicijskega značaja,

 

 

6. prihodki od prodaje občinskega stvarnega in finančnega premoženja,

 

 

7. prihodki režijskega obrata,

 

 

8. pristojbina za vzdrževanje gozdnih cest,

 

 

9. prejete donacije in

 

 

10. prihodki iz naslova sofinanciranja projektov.

 

 

Če se po sprejemu proračuna vplača namenski prejemek, ki zahteva sorazmeren namenski izdatek, ki v proračunu ni izkazan ali ni izkazan v zadostni višini, se v višini dejanskih prejemkov povečata obseg izdatkov proračuna in proračun.

 

 

Namenska sredstva, ki niso porabljena v tekočem letu, razen sredstva, ki so bila ustvarjena z dejavnostjo režijskega obrata, se prenesejo v proračun prihodnjega leta za isti namen.

 

 

5. člen

 

 

(prerazporejanje pravic porabe)

 

 

Župan je pooblaščen, da zaradi prožnosti izvrševanja proračuna, odloča o prerazporejanju proračunskih sredstev, znotraj bilance prihodkov in odhodkov, do skupnega zneska 55.000,00 EUR.

 

 

Po uveljavitvi rebalansa proračuna je podlaga za prerazporejanje proračunskih sredstev sprejeti rebalans proračuna in evidentiranje obsega prerazporejanja se šteje na novo.

 

 

Župan poroča občinskemu svetu o izvršenih prerazporeditvah istočasno s poročanjem o polletnem in letnem izvrševanju proračuna.

 

 

6. člen

 

 

(največji dovoljeni obseg prevzetih obveznosti v breme proračunov prihodnjih let)

 

 

V proračunu se lahko v tekočem letu za investicijske odhodke in investicijske transfere razpiše javno naročilo za celotno vrednost projekta, ki je vključen v načrt razvojnih programov, če so zanj načrtovane pravice porabe na proračunskih postavkah v sprejetem proračunu.

 

 

V proračunu se lahko prevzemajo obveznosti, ki bodo zapadle v plačilo v prihodnjih letih, za investicijske odhodke in investicijske transfere, ki so vključeni v načrt razvojnih programov.

 

 

Skupni obseg prevzetih obveznosti za investicijske odhodke in investicijske transfere, ki bodo zapadle v plačilo:

 

 

- v letu 2010, ne sme presegati 70 % pravic porabe, zagotovljene za investicijske odhodke in investicijske transfere, v sprejetem proračunu za tekoče leto in

 

 

- v naslednjih letih (po letu 2010), ne sme presegati 60 % pravic porabe, zagotovljene za investicijske odhodke in investicijske transfere, v sprejetem proračunu za tekoče leto.

 

 

Skupni obseg prevzetih obveznosti neposrednega uporabnika, ki bodo zapadle v plačilo v prihodnjih letih za blago in storitve in za tekoče transfere, ne sme presegati 25 % pravic porabe v sprejetem finančnem načrtu neposrednega uporabnika. Omejitve ne veljajo za prevzemanje obveznosti za dobavo elektrike, telefona, vode, komunalnih storitev in drugih storitev, potrebnih za operativno delovanje neposrednih uporabnikov.

 

 

7. člen

 

 

(spreminjanje načrta razvojnih programov)

 

 

Župan lahko spreminja vrednost projektov v načrtu razvojnih programov. Vrednost projektov lahko spreminja v okviru prerazporejanja pravic porabe, vendar ne več kot 30 % vrednosti projekta.

 

 

Vse ostale spremembe mora predhodno potrditi občinski svet.

 

 

Projekti, za katere se zaradi prenosa plačil v tekoče leto, zaključek financiranja prestavi iz predhodnega v tekoče leto, se uvrstijo v načrt razvojnih programov po uveljavitvi proračuna.

 

 

Novi projekti se uvrstijo v načrt razvojnih programov na pod lagi odločitve občinskega sveta.

 

 

8. člen

 

 

(proračunski sklad)

 

 

V proračunu se zagotavljajo sredstva za proračunsko rezervo občine, ki deluje kot proračunski sklad. Med odhodki proračuna se v sredstva rezerv za naravne in druge nesreče izloči del skupno doseženih letnih prejemkov proračuna v višini 10.000,00 EUR.

 

 

Izločanje v rezerve se praviloma izvrši vsak mesec, vendar najpozneje do 31. decembra tekočega leta. Izločanje prihodkov v rezervo preneha, ko dosežejo rezerve Občine Lovrenc na Pohorju 1,5 % letno doseženih prihodkov iz bilance prihodkov in odhodkov za zadnje leto.

 

 

Župan odloča o uporabi sredstev rezerv za naravne nesreče, za izdatke, nastale kot posledica izrednih okoliščin, za katere se sredstva zagotavljajo v proračunu, kot so zlasti: potres, poplava, zemeljski plaz, snežni plaz, požar, močan veter, toča, žled, pozeba, suša, množični pojav nalezljive človeške, živalske ali rastlinske bolezni in druge naravne nesreče, ki jih povzročijo naravne sile in ekološke nesreče, skladno z 99. členom Statuta Občine Lovrenc na Pohorju.

 

 

Župan poroča občinskemu svetu o porabi sredstev rezerv za naravne in druge nesreče hkrati s poročanjem o polletnem in letnem izvrševanju proračuna.

 

 

9. člen

 

 

(splošna proračunska rezervacija)

 

 

Župan je pooblaščen, da odloča o uporabi splošne proračunske rezervacije za pokrivanje premalo predvidenih odhodkov na posameznih postavkah in za nepredvidene odhodke na posameznih postavkah do višine 8.000,00 EUR. O koriščenju splošne proračunske rezervacije župan poroča občinskemu svetu istočasno s poročanjem o izvrševanju proračuna.

 

 

10. člen

 

 

(ukrepi za uravnoteženje proračuna)

 

 

Župan je pooblaščen, da odloča o začasni uporabi tekočih likvidnostnih proračunskih sredstev zaradi ohranitve njihove realne vrednosti. Župan je pooblaščen, da lahko v primeru neenakomernega pritekanja prihodkov proračuna, ko izvrševanje proračuna ne more uravnovesiti, za začasno kritje odhodkov najame likvidnostno posojilo do višine 5 % izdatkov sprejetega proračuna, ki mora biti odplačano do konca proračunskega leta.

 

 

Župan uvede po potrebi ukrepe za uravnoteženje občinskega proračuna, o čemer takoj obvesti občinski svet in po potrebi predlaga rebalans občinskega proračuna.

 

 

4. POSEBNOSTI UPRAVLJANJA IN PRODAJE STVARNEGA IN FINANČNEGA PREMOŽENJA OBČINE

 

 

11. člen

 

 

(odpis dolgov)

 

 

Če so izpolnjeni pogoji iz tretjega odstavka 77. člena Zakona o javnih financah, lahko župan dolžniku do višine 50,00 EUR odpiše oziroma delno odpiše plačilo dolga.

 

 

5. OBSEG ZADOLŽEVANJA IN POROŠTEV OBČINE IN JAVNEGA SEKTORJA

 

 

12. člen

 

 

(obseg zadolževanja občine)

 

 

Zaradi kritja presežka odhodkov nad prihodki v bilanci prihodkov in odhodkov ter odplačila dolgov v računu financiranja, se občina za proračun leta 2009 lahko zadolži do višine 540.000,00 EUR, z najetjem dolgoročnega namenskega kredita, za investicijo: novogradnja večnamenske športne dvorane (telovadnice) pri Osnovni šoli Lovrenc na Pohorju.

 

 

Župan je pooblaščen, da lahko najame kratkoročno posojilo, namensko za sredstva sofinanciranja investicije iz proračuna Evropske unije, največ do višine odobrenih sredstev in največ za obdobje do prejema teh sredstev.

 

 

Če se zaradi neenakomernega pritekanja prejemkov izvrševanje proračuna ne more uravnotežiti, se lahko občina likvidnostno zadolži, vendar največ do višine 5 % izdatkov zadnjega sprejetega proračuna. Ta omejitev ne velja za zadolžitev občine iz drugega odstavka tega člena.

 

 

6. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

13. člen

 

 

(začasno financiranje v letu 2010)

 

 

V obdobju začasnega financiranja Občine Lovrenc na Pohorju v letu 2010, če bo začasno financiranje potrebno, se uporablja ta odlok in sklep o določitvi začasnega financiranja.

 

 

14. člen

 

 

(uveljavitev odloka)

 

 

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku Štajerske in Koroške regije, uporablja pa se od 1. januarja 2009 dalje.

 

 

Številka: 410-01-2008-0004

 

 

Datum: 18. december 2008

 

 

Župan Občine Lovrenc na Pohorju

 

 

Franc Ladinek, dipl. ekon., s. r.