New Page 2

Na podlagi Zakona o urejanju prostora (Ur. l. SRS, št. 18/84 in 15/89),Zakona o planiranju in urejanju prostora v prehodnem obdobju (Ur. l. RS, št. 48/90) ter 16. in 127. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV, št. 27/95) je Mestni svet Mestne občine Maribor na 15. seji dne 29. februarja 1996 sprejel

 

ODLOK

o dopolnitvi odloka o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana občine Maribor

 

1. člen

Predmet dopolnitve "Odloka o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana občine Maribor" (MUV št. 7/93) za območje Mestne občine Maribor je razširitev območij za izgradnjo namakalnih sistemov.

 

2. člen

Citirani "Odlok" se v 1. členu v točki 11. Kmetijska zemljišča dopolni tako, da se druga alineja 6. odstavka te točke glasi: "namakanje na 155ha na območju Miklavža."

Ta dopolnitev se prikaže tudi v kartah plana urejanja kmetijskih zemljišč, ki je sestavni del kartografskega dela plana.

 

3. člen

Citirani "Odlok" se dopolni tako, da se na koncu 1 člena doda besedilo, ki se glasi:

"št. 21. PROGRAMSKA ZASNOVA ZA OBMOČJE IZGRADNJE NAMAKALNEGA SISTEMA MIKLAVŽ V

MESTNI OB(:INI MARIBOR

 

1. UVOD

Namakanje kmetijskih površin je, podobno kot ostali ukrepi za usposabljanje kmetijskih površin, poseg v prostor, za katerega je potrebno predhodno medsebojno uskladiti različne interese posameznih uporabnikov prostora. Načrtovanje namakanja kmetijskih površin na Dravskem polju sega v obdobje 1988-1991, ko je bila izdelana študija namakanja Dravskega in Ptujskega polja. Le-ta je predstavljala izhodišče za sestavo nacionalnega programa namakanja na območju mestne občine Maribor.

Načrtovanje izgradnje namakalnih sistemov se izvaja za vsa potencialna območja namakanja v občini, kar pomeni, da je za celo območje izdelana zasnova namakanja, ki pa omogoča fazno vendar usklajeno izvedbo posameznih sistemov. Programska zasnova zajema prvo fazo izgradnje namakalnih sistemov.

 

2. OPREDELITEV IN OPIS OBMOČJA IZGRADNJE NAMAKALNEGA SISTEMA IN NAMENSKA RABA

Območje namakanja Miklavž leži med kanalom HE Zlatoličje in strugo Drave severno in južno od naselja Miklavž in meri 155ha.

Kmetijstvo je prioritetna dejavnost tega prostora. Najbolj intenzivno izrabo tal predstavlja poljedelstvo, vmes so tudi pašniki in travniki. Zemljišča so privatna, nekaj jih je v lasti KPD Rogoza, nekaj v državni lasti, ki jih imajo zasebniki v najemu. Površine imajo zagotovljeno varnost pred poplavami visokih vod Drave, medtem ko Miklavški in Mihičev potok s karakterjem studenčnic ne poplavljata površin, predvidenih za namakanje.

Tla na obravnavanem območju so izrazita naplavina z vsemi negativnimi lastnostmi peščeno gramozne sestave. Te negativne lastnosti v času suš dobijo takoj razsežnosti katastrofe, saj zemljišča po svoji sestavi niso sposobna zadržati nobene vlage.

Območje obdelave oz. območje izgradnje namakalnih sistemov obsega površine, za katere je ugotovljeno, daje njih namakanje pogoj za intenzivno proizvodnjo. Površine za namakanje so bile strokovno opredeljene na podlagi upoštevanja naravnih in ustvarjenih danosti, obsega in vrste varovanja ter tehnoloških možnosti izvajanja programa namakanja. Tudi po izgradnji sistema namakanja se namenska raba površin ne bo spremenila; nekoliko bolj bodo zastopane vrtnine.

 

3 INFRASTRUKTURNA OPREMLJENOST OBMOČJA-NAMAKALNI SISTEMI IN VODNI VIRI

Namakalni sistem predstavljajo odvzemni objekti s črpališči ob vodnih virih, tranzitni cevovodi od vodnega vira do namakalne površine in mreža vkopanih cevovodov s hidranti, na katere se priključi namakalna oprema. Ob vseh črpališčih so predvidene trafo postaje.

Za namakalno površino Miklavž je predviden odzem vode iz energetskega kanala HE Zlatoličje. Potrebna količina vode za namakanje je 100l/svode. Zajem iz kanala je predviden s potopljenim sesalnim košem, črpališče bo v neposredni bližini zajema, ob kanalu. Opremljeno bo z visokotlačno črpalko s potrebno instalirano močjo ca. 250kW Razvod vode po namakalni površini je predviden z vkopanimi cevovodi iz PEHD cevi za pritisk 10bar. Predvidena razdalja med hidranti je 100 metrov. Hidranti bodo podzemni, v jaških iz betonskih cevi s pokrovi.

 

4. USMERITVE ZA KRAJINSKO OBLIKOVANJE

Krajinske značilnosti Miklavž je pravo obcestno naselje, ki ga spremlja velika krajinska slikovitost značilne ruralne pokrajine. Obravnavano območje v veliki meri še ni intenzivno obdelano, čeprav je tudi v tem delu Dravskega polja kmetijstvo glavni oblikovalec razvoja in prostora. Strukturni elementi krajine so polja, travniki, obmejki ob poteh, vozne poti, tekoče vode, ribniki, brežine, drevesni pasovi, suhi jarki, skupine dreves in posamezna drevesa.

Sama izgradnja namakalnega sistema vizualno ne bo spremenila krajine, delno pa se bo spremenila sestava poljščin. Izgradnja predvidenih namakalnih sistemov ne bo povzročila sprememb,-ki bi v končni fazi vplivale na spremembo kulturne krajine. Predvsem na območju krajinskega parka Drava se ohranja

značilni tip obrečne kulturne pokrajine, gozdne površine ter drevesna in grmovna vegetacija izven gozdov. Mikrolokacije tras predvidenih cevovodov bodo izvedene tako; da ne bodo kazile videza kulturne krajine.

 

5. USMERITVE ZA VAROVANJE OKOLJA

Varstvo podtalnice na Dravskem polju Večina območja, kije predvideno za namakanje, se razprostira v ravnini Dravskega polja, ki je v planskih dokumentih določeno kot območje pomembnejše podtalnice. Zavarovano je z Odlokom o varstvenih pasovih in ukrepih za zavarovanje zalog pitne vode na Dravskem polju (MUV št. 9/92). Iz obravnavanih območij so zato izvzeti 1. in 2. varstveni pasovi, za vsa zemljišča v 3. varstvenem pasu pa je v skladu z režimom varovanja potrebno upoštevati pogoje za kmetovanje iz Načrta rabe kmetijskih zemljišč (MUV št. 6/93)ter tako preprečiti povečan odtok v podtalje in eventualno

onesnaženje podtalnice.

Iz območja namakanja so izvzete tudi površinske vode .Med območji namakanja in površinskimi' vodami se povsod ohranja obstoječ pas zarasti, ki predstavlja tudi pas med intenzjyno obdelanimi površinami in vodo.

Varstvo naravne in kulturne dediščine

Celotno območje intenzivne kmetijske pridelave je bogato z območji naravne in kulturne dediščine, vendar je območje izgradnje namakalnega sistema načrtovano tako, da se jim v največji možni meri izogne. Namakalni sistem s traso cevovoda poseže le na arheološko območje. Večji del namakalnega sistema leži v krajinskem parku Drava, kjer režim varovanja ne prepoveduje dejavnosti namakanja, ohranjeno pa  bo predvidoma ostalo značilno razmerje njiv in travnikov. Prav tako bo ohranjana vsa lesna zarast na obravnavanem območju. Zaradi namakanja se bodo spremenile vrste poljščin, saj je predvidena povečana pridelava vrtnin.

Za zavarovanje območij varovanja naravne in kulturne dediščine je pri nadaljnjem načrtovanju potrebno zagotoviti sodelovanje pristojne varstvene službe Zavoda za varstvo naravne in kulturne dediščine Maribor ter Ministrstva za okolje in prostor. Isto je potrebno zagotoviti tudi za območja, ki mejijo na z odloki zaščitene površine.

 

6. SEZNAM KATASTRSKIH OBČIN V OBRAVNAVANEM OBMOČJU

Območje izgradnje namakalnega sistema Miklavž obsega katastrske občine Miklavž na Dravskem polju in Dogoše. Podroben pregled parcel, vključenih v območja namakanja, je razviden iz kart v merilu 1:5000, ki so sestavni del dopolnitve prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana občine Maribor za območje Mestne občine Maribor."

 

4. člen

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

 

                                                                                   Predsednik Mestnega sveta

                                                                                      Mestne občine Maribor

Številka: 352-02-018194-1720                                                Borut Ambrožič

Maribor, 12. marca 1996                                                        dipl. ing. agr. s.r.