New Page 1

Na podlagi določb Zakona o financiranju občin (Ur. list RS, št. 80/94, 45/97, 67/97 in 56/98) in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Ur. list RS, št. 72/93, 14/95 in 72/98) in 16. člena Statuta občine Pesnica je občinski svet na 7. seji, dne 10. junija 1999, sprejel

O D L O K

o proračunu občine Pesnica za leto 1999

1. člen

S proračunom občine Pesnica za leto 1999 (v nadaljnjem besedilu: proračun) se zagotavljajo sredstva za financiranje javnih nalog, ki jih v skladu z ustavo in zakoni opravlja občina.

2. člen

Proračun sestavljajo bilanca prihodkov in odhodkov, račun finančnih terjatev in naložb ter račun financiranja.

Proračun za leto 1999 se določa v naslednjih zneskih:

 

v tolarjih

A Bilanca prihodkov in odhodkov

 

I. Skupaj prihodki

702.580.000

II. Skupaj odhodki

779.948.000

III. Proračunski primanjkljaj (I. - II.)

77.368.000

B Račun finančnih terjatev in naložb

 

IV. Prejeta vračila danih posojil in prodaja kapitalskih deležev

 

V. Dana posojila in povečanje kapitalskih deležev

 

VI. Prejeta minus dana posojila in spremembe kapitalskih deležev (IV. - V.)

 

C Račun financiranja

 

VIII. Zadolževanje proračuna

 

IX. Odplačila dolga

5.200.000

X. Neto zadolževanje (VIII. - IX.)

-5.200.000

XI. Zmanjševanje sredstev na računih (I. - II. + IV. - V. + VIII. - IX.)

82.568.000

Pregled prihodkov in odhodkov je zajet v bilanci prihodkov in odhodkov, v računu finančnih terjatev in naložb ter računu financiranja in je sestavni del odloka.

V bilanci prihodkov in odhodkov so zajeti tudi vsi prihodki in odhodki ožjih delov občine Pesnica.

3. člen

Med odhodki proračuna se v sredstva rezerv izloči 0,5% prihodkov. Izločanje v rezerve se praviloma izvrši vsak mesec, vendar najpozneje do 31. decembra tekočega leta. Izločanje prihodkov v rezerve občine Pesnica preneha, ko te dosežejo 2% letnih prihodkov iz bilance prihodkov in odhodkov za prejšnje leto.

Rezerve se uporabljajo v skladu z Zakonom o financiranju občin in 110. členom Statuta občine Pesnica.

4. člen

Sredstva proračuna se neposrednim in posrednim uporabnikom proračuna delijo med letom praviloma enakomerno kot mesečna akontacija določena v posebnem delu proračuna, vendar v odvisnosti od zapadlosti obveznosti ter ob upoštevanju likvidnostnega položaja proračuna, če ni z zakonom ali posebnim aktom občinskega sveta, župana oziroma s posebno pogodbo drugače določeno.

5. člen

Osnova za razporejanje sredstev so programi dela neposrednih in posrednih uporabnikov proračuna. Če se med letom znatno spremeni delovno področje ali pristojnost uporabnika proračuna, se mu sorazmerno zmanjša oziroma poveča obseg sredstev. O tem odloča na predlog župana občinski svet. Če se neposredni ali posredni uporabnik med letom ukine in njegovih nalog ne prevzame drug uporabnik, se neporabljena sredstva prenesejo v proračunsko rezervo ali se prerazporedijo med druge uporabnike.

Povečanje posamezne postavke proračuna je možno na račun ustreznega zmanjšanja druge postavke znotraj istega namena oziroma dodeljenih sredstev posameznega uporabnika.

Če proračuna ni možno uravnovesiti, mora župan predlagati rebalans proračuna.

Če se po sprejemu proračuna sprejme zakon ali odlok občine, na podlagi katerega nastanejo nove obveznosti za proračun, določi župan obseg izdatkov in odpre nov konto za ta namen.

6. člen

Neposredni in posredni uporabniki sredstev proračuna so dolžni koristiti sredstva le za namene določene v posebnem delu proračuna ter ne smejo prevzemati obveznosti, ki bi presegle s proračunom določena sredstva za posamezne namene.

7. člen

Neposredni in posredni uporabniki sredstev proračuna morajo nabavo opreme in investicijsko vzdržavalna dela ter storitve oddajati s pogodbami v skladu z Zakonom o javnih naročilih.

8. člen

Občina se lahko dolgoročno zadolži samo za investicije, ki jih predhodno potrdi občinski svet ter pod pogoji, ki jih predpisuje Zakon o financiranju občin.

Pogodbe o zadolževanju sklepa župan na podlagi sprejetega proračuna in ob predhodnem soglasju ministrstva, pristojnega za finance. Soglasje je sestavni del pogodbe o zadolževanju.

9. člen

Za izvrševanje proračuna je odgovoren župan občine. Župan je odredbodajalec za sredstva proračuna. Za izvrševanje proračuna občine lahko župan pooblasti posamezne delavce občinske uprave ali župana.

Župan je pooblaščen, da odloča o uporabi sredstev rezerv v skladu z določili drugega odstavka 3. člena tega odloka.

Župan je pooblaščen, da odloča o uporabi sredstev tekoče proračunske rezerve proračuna za financiranje namenov, ki jih ni bilo mogoče predvideti ali zanje ni bilo predvidenih dovolj sredstev.

Župan je pooblaščen, da odloča o začasni uporabi tekočih likvidnih sredstvih proračuna zaradi ohranitve njihove realne vrednosti.

Župan je pooblaščen, da v primeru, ko zaradi neenakomernega pritekanja prihodkov proračuna, izvrševanje proračuna ne more uravnovesiti, lahko za začasno kritje odhodkov uporabi sredstva rezerv občine ali najame posojilo največ 5% sprejetega proračuna, ki pa mora biti odplačano do konca proračunskega leta. O ukrepih iz 4. odstavka obvesti občinski svet na prvi naslednji seji.

10. člen

Uporabniki sredstev proračuna so dolžni občinskemu uradu in nadzornemu odboru predložiti program dela in finančni načrt do 31. januarja tekočega leta, poročila o realizaciji programov in o porabi sredstev po namenih za preteklo leto pa do 31. marca.

Uporabniki sredstev proračuna so dolžni dodatno predložiti podatke za analizo poslovanja, ki jih zahteva občinski svet, župan ali nadzorni odbor.

11. člen

Ta odlok začne veljati naslednji dan po sprejemu na občinskem svetu, uporablja pa se od 1. januarja 1999.

Župan

Venčeslav Senekovič, ing. agr., s.r.

Številka: 01503-6/99

Datum: 11. junij 1999