New Page 1

 

Na podlagi 61. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Ur. l. RS, št. 33/07, 108/09, 57/12, 109/12) in 16. člena Statuta Občine Hoče - Slivnica (MUV št. 6/10, 19/10) je Občinski svet Občine Hoče–Slivnica na svoji 22. seji dne 13. decembra  2017 sprejel

O D L O K

o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za botanični vrt Univerze v Mariboru

 

I.     Splošne določbe

 

1. člen

S tem odlokom se sprejme Občinski podrobni prostorski načrt za botanični vrt Univerze v Mariboru (v nadaljnjem besedilu: OPPN), ki ga je izdelal ZUM urbanizem, planiranje, projektiranje d.o.o., pod št. naloge 16033.

 

2. člen

(opis prostorske ureditve)

Načrtuje se širitev in preureditev botaničnega vrta.

 

3. člen

(vsebina odloka)

(1)     Odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za botanični vrt Univerze v Mariboru (v nadaljnjem besedilu: odlok) določa območje, pogoje za umestitev načrtovane prostorske ureditve v prostor, zasnovo projektnih rešitev in pogojev glede priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro, parcelacijo, rešitve in ukrepe za celostno ohranjanje kulturne dediščine, varovanje okolja, naravnih virov in ohranjanja narave, rešitve in ukrepe za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, etapnost izvedbe, dopustna odstopanja ter obveznosti investitorjev in izvajalcev.

(2)     Sestavine iz prejšnjega odstavka so prikazane v grafičnem delu, ki je skupaj z obveznimi prilogami na vpogled v pro- storih Občine Hoče-Slivnica.

II.  Območje OPPN

 

4. člen

 (območje OPPN)

(1)     Območje obravnave se nahaja v bližini naselja Spodnje Hoče, zahodno od lokalne ceste Betnava –Razvanje - Sp. Hoče.

(2)     Velikost območja OPPN je približno 10,4 ha.

(3)     Območje OPPN v skladu z geodetskim načrtom obsega zemljišča ali dele zemljišč s parcelnimi številkami 36, 248/1, 251/1, 251/3, 252, 253/3, 253/4, 253/18, 774/2, 776 in 1441/1, vse k.o. Pivola.

(4)     Območje OPPN je določeno s tehničnimi elementi, ki omogočajo prikaz meje tega območja v naravi. Koordinate

tehničnih elementov so razvidne iz grafičnega dela, karta 6

»Načrt parcelacije«.

 

 

5. člen

(funkcija območja OPPN)

Območje OPPN je namenjeno dejavnostim botaničnega vrta. Botanični vrt se širi proti jugu z arheološkim parkom in novim rastlinjakom. Območje obstoječega botaničnega vrta se preureja z novogradnjami stavb in objektov.

 

III.     Pogoji za umestitev načrtovane prostorske ureditve v prostor

 

6. člen

(vplivi in povezave s sosednjimi območji)

(1)     Osrednji vstop v botanični vrt je načrtovan iz lokalne ceste LC 243910 (Betnava –Razvanje - Sp. Hoče), kjer se uredi vstopna ploščad z avtobusnim postajališčem in parkirišče.

(2)     Servisni dostop v botanični vrt in do novega rastlinjaka je načrtovan iz lokalne ceste LC 243910 (Betnava –Razvanje

- Sp. Hoče). Manipulativne in servisne površine rastlinjaka se v smeri proti jugu zastrejo z vegetacijo.

 

7. člen

(novogradnje stavb)

Načrtovane so naslednje stavbe:

−       vhodni objekt (A),

večnamenski objekt  razvojno-izobraževalnega  območja (B),

večnamenski objekt  razvojno-izobraževalnega  območja (C),

−       rastlinjak (D),

−       servisni objekt za potrebe ogrevanja (E),

−       prezentacija gomile (F).

 

8. člen

(pogoji za urbanistično in arhitekturno oblikovanje novogradenj)

(1)     Horizontalni gabariti in lega objektov in ureditev so razvidni iz grafičnega dela na karti št. 4 »Ureditvena situacija in urbanistični pogoji«.

(2)     Pomen regulacijskih elementov iz karte št. 4 »Ureditvena situacija in urbanistični pogoji«:

gradbena linija je črta, na katero morajo biti z enim robom s fasado postavljeni objekti, ki se gradijo na ze- mljiščih ob tej črti,

gradbena meja je črta, ki je novozgrajeni oziroma načrtovani objekti ne smejo presegati, lahko pa se je dotikajo ali pa so od nje odmaknjeni v notranjost zemljišča,

etažnost je število etaž nad nivojem terena.

(3)     Vhodni objekt (A) je razgibanega tlorisa, funkcionalno različne prostore povezuje z nadstreškom pokrita ploščad. Fasade so večinsko v stekleni in leseni izvedbi. Streha je večinsko predvidena kot pravilna dvokapnica naklona 35°, delno pa tudi kot ravna zelena streha. Prostori rastlinjaka bodo izvedeni v steklu, višina stavbe max. 10 m.

(4)     Oblikovanje objektov B in C (izgradnja v II. etapi) bo v čim večji meri podobno obliki takrat že izgrajenega objekta A.

(5)     Objekt D (rastlinjak) bo izveden v steklu, oblikovanje se podreja funkciji objekta in tehnološkim zahtevam. Višina stavbe max. 10 m.

(6)     Oblikovanje objekta E (servisni objekt za potrebe ogre- vanja) naj bo zadržano, objekt čim bolj nevpadljiv. Streha pravilna dvokapnica naklona 35°. Fasade večinsko v leseni izvedbi.

(7)     Objekt F je kamnita komora zunanjih tlorisnih dimenzij 9.5 x 9.6 m, dostopna z ene strani po kamnitem hodniku. Zi- dovi so debeline in višine 2 m. Objekt je v celoti (z izjemo vhoda) prekrit z zemeljskim nasutjem.

 

9. člen

(gradnja enostavnih in nezahtevnih objektov)

V območju OPPN je, v skladu s predpisi, ki urejajo področje graditve objektov, dovoljena postavitev naslednjih nezahtevnih in enostavnih objektov:

majhna stavba le v območju večinsko utrjenih oz. tlako- vanih površin stavbe D,

pomožni objekt v javni rabi stavbe le v območju večinsko utrjenih oz. tlakovanih površin,

−       ograja,

−       podporni zid,

−       mala komunalna čistilna naprava,

−       nepretočna greznica,

−       rezervoar,

−       vodnjak, vodomet,

priključek na objekte gospodarske javne infrastrukture in daljinskega ogrevanja,

samostojno parkirišče le v območju večinsko utrjenih oz. tlakovanih površin stavbe D,

−       pešpot,

−       vodno zajetje in objekti za akumulacijo vode in namakanje,

−       objekt za oglaševanje – le na vstopnem območju,

−       pomožni komunalni objekt.

 

10. člen

(pogoji za urejanje odprtih površin)

(1)     V grafičnem delu načrta so določene površine, ki so lahko večinsko tlakovane in utrjene ter površine, kjer se ohranja raščen teren. Obstoječim in načrtovanim drevesom na tla- kovanih in utrjenih površinah je potrebno zagotoviti ustre- zno rastišče skladno s standardom SIST DIN 18916:2013.

(2)     Poti v območju botaničnega vrta se izvedejo v makadamski izvedbi. Izjema so sekundarne poti v arheološkem parku, ki se izvedejo kot gruščnato-travnate poti.

(3)     Zahodno od objekta A je načrtovan ribnik okvirne površine 1100 m2.

(4)     Mikrolokacije klopi ali v gozdni prostor vneseni drugi ur- bani elementi se morajo prilagajati obstoječim drevesom, ki se bodo ohranjala.

(5)     Odstranitev oziroma rušenje neprimerne drevnine je arbo- ristični ukrep, ki izhaja iz ocene vitalnosti in zdravstvenega stanja drevnine na območju ter zahtev po vzpostavljanju javne površine z varno drevnino. Ohranjeno drevnino se sanira glede na arboristične ukrepe, ki jih mora podati cer- tificiran arborist.

IV.     Zasnova projektnih rešitev in pogojev glede priključevanja objektov na gospodarsko javno

infrastrukturo in grajeno javno dobro

11. člen

(skupne določbe)

(1)     Za načrtovano prometno, energetsko in komunalno infra- strukturo ter infrastrukturo omrežja elektronskih komuni- kacij se naroči projektno dokumentacijo. Projektiranje in gradnja infrastrukture mora potekati v skladu s projektnimi pogoji posameznih upravljavcev teh objektov in naprav, v kolikor niso v nasprotju s tem odlokom, ter skladno z za- konodajo, ki ureja področje sanitarnega, higienskega in po- žarnega varstva. Upoštevati je treba predpisane minimalne odmike med vodovodom in kanalizacijo; minimalni hori- zontalni odmik je 0,5 m in minimalni vertikalni odmik je 3,0 m. V kolikor tega odmika ni mogoče doseči je potrebno vodovod ustrezno zaščititi.

(2)     Zasnova prometnega omrežja ter potek komunalnih in energetskih infrastrukturnih objektov in naprav ter omrežja elektronskih komunikacij je razviden v kartografskem delu karta 5 »Prikaz ureditev poteka obstoječih omrežij in pri- ključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo ter grajeno javno dobro«.

 

12. člen

(prometna infrastruktura)

(1)     Prostorska ureditev se na severovzhodu z obstoječim pri- ključkom in predvidenim parkiriščem prometno podrejeno navezuje na lokalno cesto LC 243910 (Betnava –Razvanje

- Sp. Hoče) ter na jugu, preko nove dostopne ceste, na lo- kalno cesto LC 380050 (Sp. Hoče - Pohorski Dvor).

(2)     Nova dostopna cesta se uredi kot rekonstrukcija obstoječe poljske poti in zagotavlja dostop in dovoz intervencijskih ter dostavnih vozil do predvidenega rastlinjaka. Predvidena je kot dvosmerna dvopasovna cesta.

(3)     Znotraj območja OPPN se uredijo utrjene poti sestavljene iz več odsekov, ki navezujejo načrtovane ureditve in zago- tavljajo dostop osnovnim gasilskim intervencijskim vozi- lom določenim v SIST DIN 14090 - površine za gasilce ob zgradbah.

(4)     Parkiranje osebnih vozil in turističnih avtobusov je predvi- deno na parkirišču v severovzhodnem delu OPPN. Zago- tovi se parkirišče v minimalni površini 2.000 m2. Za vo- zila oseb z invalidskimi vozički se rezervira 5 % parkirnih mest. Natančno število potrebnih parkirnih mest in njihovo pozicioniranje se določi v projektni dokumentaciji skladno z vrsto in obsegom dejavnosti na obravnavanem območju.

(5)     V območju priključkov se zagotovi preglednost, ki se jo do- loči s preglednimi trikotniki, ki upoštevajo predvideno hi- trost na prednostni cesti. Izbrana širina nove dostopne ceste in utrjenih poti znotraj območja ter dimenzije priključnih radijev zagotavljajo prevoznost za merodajna intervencij- ska in dostavna vozila.

(6)     Upoštevajo se zahteve, ki jih določajo predpisi, ki urejajo področje neoviranega dostopa, vstopa in uporabe objektov v javni rabi.

(7)     Zagotovi se par postajališč v območju priključka na lokal- no cesto LC 243910 (Betnava –Razvanje - Sp. Hoče).

 

13. člen

(vodooskrba)

(1)     Za potrebe vodooskrbe se znotraj območja zgradi ustrezne priključne vodovodne cevovode, kot del internega omrežja, za merilnim mestom odjema iz javne mreže. Obstoječ vo- dovodni priključek z merilnim mestom se ustrezno poveča ali se izvedejo novi priključki z ločenimi obračunskimi vo- domeri.

(2)     Zagotovi se požarne, sanitarne in druge potrebe po pitni vodi.

(3)     Dimenzije novega cevovoda se uskladijo z veljavnim pra- vilnikom o tehničnih normativih za hidrantno omrežje za gašenje požarov. Skladno s tem pravilnikom se zagotovi tudi požarno varnost (hidrantno omrežje). Hidranti morajo biti postavljeni tako, da so dostopni ob vsakem času.

 

14. člen

(odvajanje odpadnih voda)

(1)     Izvede se ločeni sistem odvajanja padavinskih in komunal- nih odpadnih vod.

(2)     Do izgradnje javne kanalizacije se komunalne odpadne vode iz območja odvajajo v lastno ali skupno malo ko- munalno čistilno napravo. Zgradi se kanalizacijski vod za odvajanje komunalnih odpadnih vod, ki se ga naveže na malo komunalno čistilno napravo. Kanalizacija se izvede v vodotesni izvedbi, za katero se po končani gradnji pridobi atest o vodotesnosti.

(3)     Odvajanje čistih padavinskih voda z utrjenih površin in strešin se uredi tako, da bo v čim večji možni meri zmanj- šan odtok padavinskih voda z urbanih površin. Padavinske vode s strehe in vode, ki ne bodo onesnažene z vodi ško- dljivimi snovmi, se speljejo v padavinsko kanalizacijo do predvidenih ponikovalnic ali v bližnji vodotok. Ponikoval- nice se locirajo izven vpliva povoznih in manipulativnih površin. Dno ponikovalnic mora biti najmanj 1 m nad naj- višjo gladino podzemne vode.

(4)     Odvodnjo padavinskih vod s parkirne površine se uredi skladno z veljavnimi predpisi, ki urejajo emisijo snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda v vode in javno kana- lizacijo, predpisi o vodovarstvenem območju za vodno telo vodonosnikov Ruš, Vrbanskega platoja, Limbuške dobrave in Dravskega polja ter predpisi o emisiji snovi pri odvaja- nju padavinske vode z javnih cest.

 

15. člen (elektrooskrba)

Za napajanje objekta D z električno energijo se zgradi novo ustrezno transformatorsko postajo TP 20/0,4 kV Pivola Bota- nični vrt, ki se jo ustrezno vključi v srednje napetostno SN 20 kV omrežje in nizko napetostno NN 0,4 kV omrežje. V novo TP bodo vključeni tudi odjemalci TP t-610 Pivola Namakalni sistem, ki bo po zgraditvi nove TP demontirana.

Napajanje objektov A, B, C, E in F z električno energijo bo iz obstoječe TP t-484 Bohova 2, ki se po potrebi rekonstruira.

Zgradi se ustrezni NN 0,4 kV razvod iz nove TP Pivola Bota- nični vrt in obstoječe TP t-484 Bohova 2.

Nasipavanje materiala nad makadamsko cesto pod obstoje- čim DV 20 kV d-123 na območju OPPN ni dovoljeno.

 

16. člen

(omrežje elektronskih komunikacij)

Zgradi se ustrezno omrežje elektronskih komunikacij na katero se predvideni objekti, pod pogoji upravljavca, navežejo. Novo omrežje se naveže na obstoječe telekomunikacijske vode, ki prečkajo območje. Priključna točka je lahko po bakrenem pri- ključku v bližini naslova Pivola 85b ali po optičnem priključku v bližini naslova Pivolska cesta1.

 

17. člen

(ogrevanje in plinovod)

(1)     Ogrevanje objektov na območju je individualno. Načrtuje se ogrevanje z lokalno obnovljivimi viri energije (bioma- sa).

(2)     Za potrebe plinifikacije načrtovane ureditve je možno po območju zgraditi plinovod, ki se ga naveže na obstoječe plinsko distribucijsko omrežje v lokalni cesti LC 243911 (Betnava –Razvanje - Sp. Hoče).

 

V.      Merila in pogoji za parcelacijo

 

18. člen

(parcelacija)

(1)     Parcelacija se izvede v skladu z načrtom parcelacije iz gra- fičnega dela občinskega podrobnega prostorskega načrta, ki je prikazan na karti 6 »Načrt parcelacije«.

(2)     Nove parcelne meje so določene s tehničnimi elementi, ki omogočajo njihov prikaz v naravi. Koordinate tehničnih elementov so razvidne iz grafičnega dela, karta 6 »Načrt parcelacije«.

 

VI.        Rešitve in ukrepi za celostno ohranjanje kulturne dediščine

 

19. člen

(varstvo kulturne dediščine)

(1)     Kulturna dediščina se med gradnjo varuje pred poškodova- njem in uničenjem. Podatki o kulturni dediščini so razvidni iz obvezne priloge OPPN: Prikaz stanja prostora. Investitor zagotovi ukrepe za varstvo kulturne dediščine.

(2)     Če se med izvedbo del odkrijejo arheološke ostaline, se re- šitve v skladu z varstvenim režimom prilagodijo tako, da dediščina ne bo ogrožena.

(3)     Natančno odstranitev posameznih dreves na območju go- mil mora določiti strokovna komisija, ki jo določi naročnik v dogovoru s predstavnikom pristojne območne enote Za- voda za varstvo kulturne dediščine. Odstranjevanje mora potekati postopno in z metodami, ki ne posegajo v podtalje zaradi morebitnih poškodb arheoloških plasti ter korenin ohranjenih dreves (uporaba lahke kmetijske-gozdarske me- hanizacije, ročna orodja). Drevesa ohranjamo, če je le mo- goče, v gručah oziroma sklopih.

(4)     Na območju gomil mora investitor ob vseh izkopih zagoto- viti prisotnost pristojnega arheologa.

(5)     Investitor o začetku del vsaj deset dni prej obvesti pristojno območno enoto Zavoda za varstvo kulturne dediščine.

VII.   Rešitve in ukrepi za varovanje okolja in naravnih virov ter ohranjanje narave

 

20. člen

(zrak)

(1)     Preprečuje se prašenje z odlagališč materiala in gradbišč in nekontroliran raznos gradbenega materiala z območja gradbišča s transportnimi sredstvi. Dovozne gradbene poti morajo biti utrjene in redno čiščene. V času gradnje je treba upoštevati predpise, ki določajo emisijske norme pri upo- rabljeni gradbeni mehanizaciji in transportnih sredstvih. V času izkopa zemljine in ostalih gradbenih del je treba ob neugodnih vremenskih razmerah (suho in vetrovno vreme) površine vlažiti ali drugače preprečiti emitiranje prašnih delcev v ozračje.

(2)     Vsi izpusti snovi v zrak (ogrevanje, prezračevanje) morajo biti opremljeni z ustreznimi filtri, v skladu z zakonskimi zahtevami.

 

21. člen

 (tla)

Med gradnjo je treba:

posege v tla izvajati tako, da bodo prizadete čim manjše površine tal;

pri izkopu ločiti zgornji rodovitni (humusni) sloj prsti od spodnjih slojev. Rodovitni sloj prsti se uporabi za urejanje zelenice;

viške materiala od izkopa gradbenih jam za temeljenje se odpelje na urejena odlagališča;

za začasne prometne in gradbene površine (skladišča grad- benih materialov, lokacije za parkiranje gradbene mehani- zacije) prednostno uporabljati obstoječe infrastrukturne in druge manipulativne površine, ki se določijo pred začet- kom izvajanja del;

posebno pozornost posvetiti onesnaženim tlom v primeru razlitja ali razsutja nevarnih tekočin ali drugih materialov. V tem primeru je treba onesnaženi material pred odlaga- njem na začasno ali trajno odlagališče preiskati skladno z določili veljavnega pravilnika o ravnanju z odpadki. Pred začetkom odstranjevanja mora biti določena tudi lokacija začasnega odlagališča;

 na celotnem območju gradbenih del, dovoznih cest in dru- gih manipulativnih površin, ki so povezane z izvajanjem gradnje zagotoviti zbiranje in odstranjevanje odpadnih vod (v kolikor te nastajajo);

na območju gradbišča, transportnih poti in drugih mani- pulativnih površin, po katerih bo potekal transport odstra- njenega in gradbenega materiala, uporabljati le tehnično ustrezna vozila, pri sami gradnji pa uporabljati tehnično brezhibne gradbene stroje in ostalo mehanizacijo.

 

22. člen

(ravnanje z odpadki)

Komunalne odpadke se zbira, deponira in odvaža skladno z veljavnimi predpisi, ki se nanašajo na način izvajanja obveznih občinskih gospodarskih javnih služb zbiranja določenih vrst ko- munalnih odpadkov, obdelavo določenih vrst komunalnih odpad- kov in odlaganje ostankov predelave ali odstranjevanja komunal- nih odpadkov na območju Občine Hoče-Slivnica.

 

23. člen

(varstvo voda)

(1)     Uredijo se brežine in struga vodotoka, ki teče po zahodni in nato po južni strani botaničnega vrta v dolžini cca. 700 m. Izdelati je potrebno načrt vodnogospodarskih ureditev. Za- snova ureditve ne sme poslabšati obstoječih pretočnih raz- mer in ne poslabšati poplavne varnosti območja. Obrežno zavarovanje mora biti ustrezno dimenzionirano, da bo od- porno proti erozijskemu delovanju naraslih voda, izvedeno obojestransko in v čim večji meri iz naravnih materialov. Za stabilizacijo nivelete dna struge se predvidi talne prago- ve na ustrezni razdalji.

(2)     Območje OPPN-ja se nahaja v varstvenem pasu zalog pitne vode VVO III.

(3)     Odpadne vode, ki bodo nastale zaradi obratovanja dejavno- sti so:

padavinske vode s parkirišča;

padavinske vode s streh;

komunalne odpadne vode;

(4)     Negativne vplive na vode v času gradnje in po njej je treba na celotnem območju urejanja omejiti ali preprečevati z na- slednjimi ukrepi:

odvajanje čistih padavinskih voda iz utrjenih površin in strešin je treba urediti tako, da bo v čim večji možni meri zmanjšan odtok padavinskih voda z urbanih površin,

padavinske vode iz streh objektov se vodijo v padavinsko ka- nalizacijo do predvidenih ponikovalnic ali v bližnji vodotok;

odvodnjo padavinskih odpadnih voda iz parkirne povr- šine je potrebno urediti skladno z veljavnimi predpisi, ki urejajo emisijo snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda v vode in javno kanalizacijo, predpisi o vodovar- stvenem območju za vodno telo vodonosnikov Ruš, Vr- banskega platoja, Limbuške dobrave in Dravskega po- lja ter predpisi o emisiji snovi pri odvajanju padavinske vode z javnih cest;

morebitni iztok padavinskih in prečiščenih komunalnih odpadnih voda v vodotok mora biti predviden in izveden tako, da bo izpustna glava oblikovana pod naklonom bre- žine vodotoka in ne bo segala v njegov svetli profil;

kanalizacijski sistem mora biti v celoti načrtovan vodote- sno ter v ločeni izvedbi;

v malih komunalnih čistilnih napravah za odvajanje ko- munalnih odpadnih vod mora biti prevzem blata v čišče- nje na čistilno napravo najmanj enkrat na tri leta;

v primeru izvedbe komunalne infrastrukture ali priključ- kov na komunalno infrastrukturo preko vodotoka, je tre- ba na odsekih, kjer trasa komunalnega voda poteka po vodnem ali priobalnem zemljišču predvideti ustrezno za- ščito cevi za čas uporabe strojne mehanizacije za potrebe vodnogospodarske javne službe;

pri gradnji se ne uporabijo materiali, ki vsebujejo nevar- ne spojine;

odpadne in izcedne vode, ki nastajajo na gradbenih po- vršinah in v infrastrukturnih objektih na gradbišču se ne smejo izpuščati v podtalje, z njimi je treba ravnati v skla- du z določili veljavne uredbe o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda iz virov onesnaževanja;

vsa dela po projektu je potrebno izvajati v skladu s teh- ničnimi predpisi in standardi, ki veljajo za tovrstna dela;

na gradbišču ni dovoljeno izpiranje mobilnih transporter- jev (hrušk);

v času gradnje je potrebno zagotoviti zaščitne ukrepe v primeru razlitja nevarnih in škodljivih tekočin iz delov- ih strojev (ogljikovodiki, PAH, maščobe in olja). Enaki ukrepi so potrebni za vse delovne stroje, ki bodo v času gradnje opravljali dela izven območja posega;

gradbeni stroji na gradbišču in transportna vozila za do- voz in odvoz iz gradbišča morajo biti tehnično brezhibna, da ne bi prišlo do kontaminacije tal in vode zaradi izlitja goriva ali olja. Redno vzdrževanje teh strojev in vozil se mora izvajati izven gradbišča, v ustrezno opremljenih av- tomehaničnih delavnicah;

ob večjem deževju je treba izvajanje del z gradbenimi stroji v območju gradbene jame prekiniti, da se v primeru nesreče (npr.:v primeru razlitja naftnih derivatov) pre- preči hitro in nekontrolirano pronicanje v nižje z vodo zasičene zemeljske plasti;

prepovedano je izlivanje nevarnih in drugih tekočih od- padkov v tla (malo komunalno čistilno napravo ali v ka- nalizacijski sistem, ko bo ta zgrajen);

dno morebitne ponikovalnice mora biti vsaj 1 meter nad najvišjo gladino podzemne vode.

 

24. člen

(varstvo pred hrupom)

Skladno z veljavno zakonodajo se območje OPPN nahaja v območju III. stopnje varstva pred hrupom. Umeščene dejavnosti ne smejo biti vir hrupa, ki bi presegal predpisane mejne ravni hrupa. Dovoljena je uporaba tistih delovnih naprav in mehani- zacije, ki so izdelane v skladu z normami kakovosti za emisije hrupa.

 

VIII.        Rešitve in ukrepi za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami

 

25. člen

(varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami)

(1)     Obravnavano območje leži v potresni coni 7. stopnje po MCS lestvici (500-letno povratno obdobje s projektnim po- speškom tal 0,10 g) zato se temu primerno predvidi način gradnje.

(2)     Za objekte je treba izdelati ustrezen elaborat požarne var- nosti.

(3)     V primeru nezgod v času gradnje, prometnih nesreč v času obratovanja ali razlitja večjih količin goriv, olj in drugih škodljivih tekočin in materialov, je treba z ukrepi preprečiti izlitja nevarnih snovi v vodotoke in podtalnico in takoj ob- vestiti najbližji center za obveščanje, policijo ali gasilsko enoto.

(4)     Požarno varnost je treba zagotoviti v skladu z zakonodajo, ki ureja to področje. Pri projektiranju je treba upoštevati požarna tveganja, ki so povezana s povečano možnostjo nastanka požara zaradi uporabe požarno nevarnih snovi in tehnoloških postopkov v objektih na predvidenem po- dročju ter širjenja požara med posameznimi poselitvenimi območji ter požarna tveganja zaradi požarne ogroženosti naravnega okolja.

treba je zagotoviti vire za zadostno oskrbo z vodo za ga- šenje:

v sklopu OPPN je načrtovano hidrantno omrežje v sklopu internega omrežja, ki nudi zadostne količine požarne vode,

v hidrantnem omrežju je treba zagotoviti zadostno ko- ličino vode za gašenje požarov,

treba je zagotoviti potrebne odmike med objekti ali po- trebne protipožarne ločitve,

zagotoviti pogoje za varen umik ljudi, živali ali premože- nja pri požaru. Pogoji za odmike od meje parcel in med objekti ter potrebne protipožarne ločitve z namenom pre- prečitve širjenja požara se določajo na podlagi sloven- skih ali tujih predpisov, potrebne odmike se lahko določi tudi s pomočjo metod požarnega inženirstva, projektant je dolžan dokazati, da je s predlagano rešitvijo prepre- čen prenos požara z goreče na sosednjo stavbo. O smereh evakuacijskih poti odloči projektant.

dovozne poti za gasilsko intervencijo morajo biti projek- tirane in izvedene tako, da omogočajo osni pritisk 100 kN,

treba je zagotoviti potrebne površine za gasilce ob zgrad- bah: dostopne poti za gasilce, dovozne poti za gasilska vozila, postavitvene površine in delovne površine za ga- silska vozila.

 

IX.       Etapnost

 

26. člen

 (etapnost)

(1)     Razvoj botaničnega vrta je predviden v dveh etapah. V dru- gi etapi je predvidena izgradnja razvojno-izobraževalnega območja (stavbi B in C).

(2)     Dopustna je etapna gradnja načrtovanih stavb.

 

X.         Dopustna odstopanja

 

27. člen

(tolerance glede oblikovanja stavb)

(1)     Znotraj gradbenih mej so možna odstopanja v velikosti in obliki horizontalnih gabaritov ter lege stavb.

(2)     Tehnični elementi za zakoličenje objektov se v skladu z navedenimi tolerancami v tem členu določijo v projektni dokumentaciji v skladu z določili tega odloka. Vse višinske kote se natančno določijo v projektni dokumentaciji.

 

28. člen

(tolerance glede infrastrukturnih ureditev in parcelacije)

(1)     Odstopanja od tehničnih rešitev (komunalna, energetska in prometna infrastruktura, omrežje elektronskih komu- nikacij), določenih s tem OPPN, so dopustna, če se v na- daljnjem podrobnejšem proučevanju okoljevarstvenih ali hidroloških ali geoloških ali vodnogospodarskih ali lastni- ških ali drugih razmer ugotovi, da so z oblikovalskega ali gradbenotehničnega ali okoljevarstvenega vidika možne boljše tehnične rešitve, ki pa ne smejo povečevati nega- tivnega vpliva načrtovanega  posega  na  sosednje  objek- te in parcele, ne smejo poslabšati videza obravnavanega

območja, ne smejo poslabšati bivalnih in delovnih pogojev in ne smejo povečati negativnih vplivov na okolje.

(2)     Tehnični elementi za zakoličenje novih parcelnih mej se v skladu z navedenimi tolerancami v tem členu določijo v projektni dokumentaciji v skladu z določili tega odloka.

(3)     Pri vseh večjih odstopanjih morajo biti nove rešitve uskla- jene s pogoji, ki so jih nosilci urejanja prostora podali k temu podrobnemu prostorskemu načrtu. V primeru odsto- panj od pogojev je treba ponovno pridobiti mnenje pristoj- nih nosilcev urejanja prostora. Odstopanja ne smejo biti v nasprotju z javnimi interesi.

 

XI.     Obveznosti investitorjev in izvajalcev

 

29. člen

(organizacija gradbišča in delovišča)

(1)     Območje gradbišča in delovišča je celotno območje tega OPPN.

(2)     Gradbišče mora biti zavarovano z ograjo.

(3)     Gradbišče in način dela je treba organizirati tako, da bo gra- dnja zavzela čim manj prostora in da bo preprečeno one- snaževanje tal.

(4)     Transport materiala poteka po obstoječih javnih cestah.

(5)     Na celotnem območju gradbišča, transportnih in manipula- tivnih površin se zagotovi zbiranje in odstranjevanje odpa- dne embalaže v skladu z veljavnim pravilnikom o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo.

(6)     Po končani gradnji je treba odstraniti vse za potrebe gra- dnje postavljene objekte in vse ostanke začasno deponira- nih materialov ter površine urediti skladno z načrtovanim namenom.

 

30. člen

 (dodatne obveznosti)

Poleg obveznosti navedenih v predhodnih členih tega odloka, so dodatne obveznosti investitorjev in izvajalcev naslednje:

pred začetkom del se pravočasno obvesti upravljavce ko- munalnih in energetskih objektov ter objektov elektronskih komunikacij ter upravljavce prometne infrastrukture, z nji- mi evidentirati obstoječe objekte in naprave ter uskladiti vse posege v območje objektov in naprav in v njihove va- rovalne pasove,

izven območja OPPN se za napajanje območja z električno energijo zgradi ustrezni nizkonapetostni izvod od obstoje- čega nizkonapetostnega voda severovzhodno od območja do območja OPPN,

o vseh motnjah do katerih bi eventualno prišlo pri komu- nalni in energetski oskrbi ter zagotavljanju elektronskih komunikacij, je treba pravočasno obvestiti pristojne upra- vljavce in uporabnike,

v času gradnje je treba zagotoviti vse potrebne varnostne ukrepe in organizacijo na gradbišču, da bo preprečeno one- snaženje okolja, ki bi nastalo zaradi transporta, skladišče- nja in uporabe tekočih goriv in drugih škodljivih snovi, v primeru nezgode pa zagotoviti takojšnje ukrepanje za to usposobljenih oseb,

objekte in naprave je treba med gradnjo ustrezno zaščititi, po končani gradnji pa eventualno nastale poškodbe sanirati,

v najkrajšem možnem času je treba odpraviti vse morebitne negativne posledice in poravnati vso nastalo škodo v pro- storu, ki bi nastala zaradi izgradnje in obratovanja načrto- vanih ureditev.

 

XII.                               Končne določbe

 

31. člen

(vpogled v OPPN)

OPPN s prilogami je na vpogled na sedežu Občine Hoče-

-Slivnica.

 

32. člen

(uveljavitev)

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

 

Številka: 03201-16/2017-011   

Datum: 14. december 2017

 

Župan občine Hoče-Slivnica

dr. Marko Soršak, univ. dipl. gosp. inž., s.r.