New Page 2

POSLOVNIK

NADZORNEGA ODBORA OBČINE KUNGOTA

 

I.         Splošne določbe

 

1. člen

Ta poslovnik ureja organizacijo in način dela nadzornega odbora občine Kungota, ki je najvišji organ nadzora javne porabe v občini.

 

2. člen

Nadzorni odbor opravlja svoje naloge strokovno, pošteno, vestno in nepristransko. Preverja, če nadzorovani organi delujejo po načelih dobrega gospodarja.

 

3. člen

Delo Nadzornega odbora je javno. Nadzorni odbor o svojih ugotovitvah obvesti javnost, ko je njegovo poročilo dokončno. Ob obveščanju javnosti mora spoštovati pravice strank.

Nadzorni odbor mora pri svojem delu varovati uradne, državne in poslovne skrivnosti nadzorovanih, ki so opredeljene z zakonom, drugimi predpisi ali akti občine. Upoštevati mora dostojanstvo in osebne integritete fizičnih oseb.

 

4. člen

Udeležba na sejah nadzornega odbora je dolžnost članov. V primeru zadržanosti morajo to sporočiti predsedniku oziroma sklicatelju nadzornega odbora.

 

5. člen

Vabljeni porabniki sredstev proračuna (sredstev javne porabe) in strokovni delavci občinske uprave so dolžni prisostvovati in poročati na sejah nadzornega odbora ter odgovarjati na vprašanja v zvezi z nadzorom.

 

6. člen

Nadzorni odbor uporablja okrogel pečat z napisom Občina Kungota – 1

 

II.        Organizacija nadzornega odbora

 

7. člen

Nadzorni odbor ima pet članov, ki jih imenuje občinski svet izmed občanov, najkasneje v 45 dneh po prvi seji občinskega sveta.

Člani Nadzornega odbora izvolijo izmed sebe predsednika.

 

8. člen

Predsednik predstavlja nadzorni odbor, sklicuje in vodi seje.

Sejo nadzornega odbora skliče predsednik nadzornega odbora na lastno iniciativo. Sklicati pa jo mora na pobudo najmanj dveh članov Nadzornega odbora

 

V času odsotnosti oziroma zadržanosti predsednika Nadzornega odbora, ga nadomešča pooblaščen član nadzornega odbora (ki je pooblaščen s strani predsednika Nadzornega odbora); v primeru, da tudi to ni mogoče pa opravlja delo predsednika nadzornega odbora najstarejši navzoči član nadzornega odbora. Predsednik nadzornega odbora lahko tudi pooblasti člana nadzornega odbora, da ga v primeru njegove odsotnosti nadomešča na sejah občinskega sveta.

 

9. člen

Zadolžitve predsednika nadzornega odbora:

- predlaga posameznega člana nadzornega odbora za izvedbo nadzora posameznih zadev

-    vodi in organizira delo nadzornega odbora (s člani oblikuje vrsto in način nadzora)

-    sklicuje in vodi seje nadzornega odbora

-    predstavlja nadzorni odbor

-    predlaga dnevni red za seje nadzornega odbora

-    skrbi za pripravo gradiva za seje nadzornega odbora

-    podpisuje sklepe in zapisnike nadzornega odbora

-    spremlja in skrbi za izvajanje sklepov nadzornega odbora

-    izdela predlog potrebnih sredstev za delo nadzornega odbora

-    sodeluje z občinskim svetom, županom in občinsko upravo

-    pripravlja sporočila za javnost

 

III.                 Pristojnosti in postopek nadzora

 

10. člen

Nadzorni odbor ima naslednje pristojnosti:

-    opravlja nadzor nad razpolaganjem s premoženjem občine

-    nadzoruje namenskost in smotrnost porabe sredstev občinskega proračuna

-    nadzoruje finančno poslovanje uporabnikov proračunskih sredstev

 

V okviru zgoraj določenih pristojnosti ugotavlja v okviru svojih pristojnosti zakonitost in pravilnost poslovanja občinskih organov, občinske uprave, javnih zavodov, javnih podjetij in občinskih skladov ter drugih porabnikov proračunskih sredstev proračuna in pooblaščenih oseb z občinskim javnimi sredstvi in občinskim premoženjem ter ocenjuje učinkovitost in gospodarnost porabe občinskih javnih sredstev.

 

11. člen

Nadzorni odbor pregleda letno finančno poslovanje občine Kungota, po potrebi pa tudi javnih zavodov, javnih podjetij in društev, ki so financirana iz sredstev proračuna.

 

12. člen

Nadzorni odbor ima pri izvajanju nadzora naslednja pooblastila:

V postopku nadzora so odgovorni in nadzorovane osebe dolžni članu nadzornega odbora, ki opravlja nadzor, predložiti vso potrebno dokumentacijo, sodelovati v postopku nadzora, odgovoriti na ugotovitve in dajati pojasnila. Član nadzornega odbora, ki opravlja nadzor, ima pravico zahtevati vpogled v vse podatke, ki so mu potrebni za izvedbo naloge, ki mu je zaupana. Občinski organi so zahtevane podatke dolžni dati v vpogled.

Po opravljenem pregledu pripravi član nadzornega odbora predlog poročila, v katerem je navedena nadzorovana oseba, odgovorne osebe, predmet pregleda, ugotovitve, ocene in mnenja ter morebitna priporočila in predlogi ukrepov. Predlog poročila sprejme nadzorni odbor in ga pošlje nadzorovani osebi, ki ima pravico v roku petnajst dni od prejema predloga poročila vložiti pri nadzornem odboru ugovor. Nadzorni odbor mora o ugovoru odločiti v petnajstih dneh. Dokončno poročilo pošlje nadzorni odbor nadzorovani osebi, občinskemu svetu in županu, po potrebi pa tudi računskemu sodišču.

Nadzorovane osebe so dolžne spoštovati mnenja, priporočila in predloge nadzornega odbora. Občinski svet, župan in organi porabnikov občinskih proračunskih sredstev so dolžni obravnavati dokončna poročila nadzornega odbora in v skladu s svojimi pristojnostmi upoštevati priporočila in predloge nadzornega odbora.

 

13. člen

V 15-ih dnevih od dokončnosti poročila mora Nadzorni odbor o ugotovljenih hujših kršitvah predpisov in nepravilnosti pri poslovanju občine obvestiti pristojno ministrstvo in računsko sodišče.

Kot hujše kršitve se štejejo:

-          uporaba proračunskih sredstev v nasprotju z nameni, ki so določeni v proračunu,

-          uporaba državnih sredstev v nasprotju z določili zakona,

-          oddaja javnih naročil v nasprotju z zakoni, ki urejajo javna naročila oziroma oddaja javnega naročila, brez javnega razpisa, če je za njegovo izvedbo potrebno izvesti razpis.

 

14. člen

Nadzorni odbor sprejme letni program nadzora, ki obvezno vsebuje letni nadzor zaključnega računa proračuna, javnih zavodov in javnih podjetij ter občinskih skladov, predloga proračuna

in finančnih načrtov, javnih zavodov, javnih podjetij in občinskih skladov ter vsaj polletni nadzor razpolaganja z občinskim premičnim in nepremičnim premoženjem. V  program lahko nadzorni odbor vključi tudi druge nadzore. S programom seznani nadzorni odbor, občinski svet in župana.

Poleg zadev iz letnega programa dela, mora nadzorni odbor obvezno obravnavati tudi zadeve, ki jih s sklepom določi občinski svet ali župan.

Nadzorni odbor najmanj dvakrat letno poroča občinskemu svetu o svojih ugotovitvah.

 

15. člen

Za izvajanje posameznih strokovnih nalog v postopku nadzora, ima nadzorni odbor možnost, povabiti strokovne izvedence, po predhodnem soglasju občinskega sveta.

Pogodbo za opravljanje takih izrednih nalog podpiše oz. sklene župan.

Sredstva za delo nadzornega odbora se zagotavljajo v občinskem proračunu, na podlagi izdelanega letnega programa nadzora.

 

16. člen

Za izvedbo določenega opravila nadzora iz pristojnosti nadzornega odbora lahko nadzorni odbor , na predlog predsednika nadzornega odbora s sklepom zadolži posameznega člana nadzornega odbora oz. oblikuje delovno skupino.

Sklep o izvedbi mora vsebovati opredelitev vsebine nadzora, časa in kraja nadzora in navedbo nadzorovane osebe.

 

17. člen

Na sejah občinskega sveta sodeluje predstavnik nadzornega odbora. Predstavnik nadzornega odbora po potrebi sodeluje v razpravah občinskega sveta o zadevah iz svoje pristojnosti. O tem je dolžan poročati na naslednji seji nadzornega odbora.

 

Občinski svet in župan sta dolžna predsedniku nadzornega odbora poslati en izvod gradiva, ki se obravnava na seji sveta občine.

 

III.      Delo nadzornega odbora

 

18. člen

Vabilo in dnevni red za klic seje se pošlje članom nadzornega odbora praviloma sedem dni pred datumom seje, gradivo pa se lahko pošlje najkasneje:tri dni pred sejo nadzornega odbora.

 

Predsednik lahko povabi na sejo nadzornega odbora predstavnike institucij, ki so predmet nadzora.

 

19. člen

Nadzorni odbor veljavno odloča, če je na seji prisotna več kot polovica članov odbora.

Odločitev oz. sklep je sprejet, če zanj večina prisotnih članov nadzornega odbora.

Glasovanje na sejah nadzornega odbora je praviloma javno z dvigom rok.

 

20. člen

Nadzorni odbor na začetku seje glasuje o predlaganem dnevnem redu.

 

Na začetek dnevnega reda mora biti uvrščeno poročanje predsednika Nadzornega odbora o realizaciji sklepov prejšnje seje, nakar nadzorni odbor potrdi zapisnik prejšnje seje. Člani imajo pravico dati pripombe k zapisniku v pisni ali ustni obliki, ki se zabeležijo v zapisniku seje.

 

21. člen

Po opravljeni razpravi o posamezni točki dnevnega reda oblikuje predsednik nadzornega odbora sklep in ga da na glasovanje. Predsednik odbora konča sejo, ko so bile obravnavane vse točke dnevnega reda. Predsednik nadzornega odbora sme sejo prekiniti, če misli, da je to potrebno. Prekinjena seja se nadaljuje tistega dne, ko jo določi predsednik.

 

22. člen

Zapisnik seje nadzornega odbora obvezno vsebuje:

-    zaporedno številko seje, datum in kraj seje

-    navedbo prisotnih članov, odsotnih članov (opravičeno ali neopravičeno)

-    sprejet dnevni red

-    izjave članov nadzornega odbora za katere so zahtevali, da se vnesejo v zapisnik

-    morebitna ločena mnenja pri glasovanju o predlaganih sklepih

-    sklepi nadzornega odbora

Zapisnik seje se pošlje članom nadzornega odbora v roku 10 dni po seji.

 

23. člen

Zapisniki in gradiva nadzornega odbora se hranijo v Zbirki dokumentarnega gradiva občinske uprave občine Kungota.

 

24. člen

Članom nadzornega odbora pripada nadomestilo v skladu s pravnim aktom občine, ki ureja plačila funkcionarjev.

 

IV.       Končne določbe

 

25. člen

Poslovnik nadzornega odbora  sprejme nadzorni odbor in začne veljati, ko ga sprejme nadzorni odbor z 2/3 večino vseh članov Nadzornega odbora.

 

26. člen

Spremembe poslovnika nadzornega odbora se sprejmejo po enakem postopku kot poslovnik.

 

27. člen

Za vprašanja in zadeve delovanja nadzornega odbora, ki niso opredeljene s tem poslovnikom, se smiselno uporabljajo določila statuta in poslovnika občinskega sveta občine Kungota.

Ta poslovnik postane veljaven z datumom sprejema na seji Nadzornega odbora. Z dnevom pričetka veljavnosti tega poslovnike, preneha veljati Poslovnik Nadzornega odbora, sprejet dne 14.05.2003.

 

Zg. Kungota, 18. 04.2007

 

 

Predsednik Nadzornega odbora

 

Franc Brlič