New Page 2
 

Na podlagi 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi – ZLS - Zakon o lokalni samoupravi – ZLS – UPB2 (Uradni list RS, št. 94/2007, 76/2008, 100/2008 – Odl US, 79/2009 in 51/2010) in 17. člena Statuta Občine Prevalje (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 18/2006, 19/2006 – popr. in 34/2007), je Občinski svet Občine Prevalje na 16. dopisni seji dne 19.08.2010 sprejel

 

PRAVILNIK

 

O DODELJEVANJU IZREDNE DENARNE POMOČI V OBČINI PREVALJE

 

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

 

 

 

Pravilnik o dodeljevanju izredne denarne pomoči v Občini Prevalje določa upravičence do dodelitve izredne denarne pomoči, namen in kriterije za določitev višine izredne denarne pomoči, pogoje za pridobitev pomoči ter postopek uveljavljanja in dodelitve te pomoči.

 

2. člen

   
  Izredna denarna pomoč je pomoč, ki se upravičencu dodeli praviloma enkrat, kot pomoč pri razrešitvi materialne stiske prosilca, ki je nastala kot posledica zaostrenih gospodarskih razmer.
 

Za neposreden vpliv zaostrenih gospodarskih razmer zaradi finančne krize se šteje, če je posameznik v tekočem letu, ne po svoji krivdi izgubil zaposlitev in ostal brez rednega mesečnega dohodka zaradi izgube zaposlitve v podjetju, za katerega teče stečajni postopek ali postopek uvedbe stečaja ali prisilne poravnave in stečajnega postopka ter še ne prejema denarnega nadomestila za čas brezposelnosti na Zavodu RS za zaposlovanje ali denarne socialne pomoči pri pristojnem Centru za socialno delo.

 

3. člen

 

 

 

Izredna denarna pomoč po tem pravilniku se dodeli za:

 

 

 

- pokritje stroškov in dolgov iz naslova šolskih obveznosti ter za

 

 

 

- pokritje stroškov in dolgov ostalih osnovnih potreb (najemnina stanovanja, stroški električne energije, stroški ogrevanja, komunalnih storitev).

 

 

 

II. UPRAVIČENCI

 

4. člen

 

 

 

Upravičenci do prejema izredne denarne pomoči po tem pravilniku so občani, ki imajo državljanstvo Republike Slovenije in prijavljeno stalno bivališče v Občini Prevalje, ki v Občini Prevalje dejansko tudi stalno prebivajo in so na njihovo trenutno materialno stisko neposredno vplivale zaostrene gospodarske razmere zaradi finančne in gospodarske krize.

Do izredne denarne pomoči so upravičeni prosilci, ki izpolnjujejo pogoje iz prejšnjega odstavka in so prijavljeni na Zavodu RS za zaposlovanje kot iskalci zaposlitve ter v letu, v katerem zaprošajo za izredno denarno pomoč, s strani občine niso prejeli denarne socialne pomoči.

Vlagatelji lahko uveljavljajo izredno denarno pomoč od dneva prijave na Zavodu RS za zaposlovanje do prvega dneva upravičenosti do denarnega nadomestila za čas brezposelnosti oziroma do prvega dneva upravičenosti do denarne socialne pomoči.
 

5. člen

 

 

 

Osnova za izračun upravičenosti do izredne denarne pomoči je minimalni dohodek po Zakonu o socialnem varstvu, povišan za 80%. Višina minimalnega dohodka za posameznega družinskega člana se v razmerju do osnovnega zneska minimalnega dohodka določi po naslednjih kriterijih:

 

 

 

- prva odrasla oseba v družini                                                               1,0

 

- vsaka naslednja odrasla oseba v družini                                              0,7

 

- otrok do 18 let in polnoletni otrok, ki so ga starši dolžni preživljati          0,3

 

- enostarševska družina                                                                       0,3.

 

6. člen

 

 

 

Pri ugotavljanju upravičenosti do občinske izredne denarne pomoči se upoštevajo vsi dohodki in prejemki upravičenca in oseb, s katerimi živi v skupnem gospodinjstvu. Kot dohodek štejejo vsi dohodki in prejemki po Zakonu o socialnem varstvu, ki so jih upravičenec in osebe, s katerimi živi v skupnem gospodinjstvu, pridobili v zadnjih treh mesecih pred vložitvijo zahtevka.

 

 

 

III. VIŠINA IN POSTOPEK UVELJAVLJANJA IZREDNE DENARNE POMOČI

 

 

 

7. člen

 

 

 

Izredna denarna pomoč se upravičencu dodeli največ do višine minimalnega dohodka po Zakonu o socialnem varstvu, povišanega za 80%. Višina denarne socialne pomoči se za upravičence določi kot razlika med tako izračunanim minimalnim dohodkom in njegovimi dohodki, ugotovljenimi na način, kot ga določa Zakon o socialnem varstvu.

   
 

8. člen

 

 

 

Pravico do denarne socialne pomoči po tem odloku uveljavlja vlagatelj s pisno vlogo na predpisanem obrazcu, ki ga dvigne na sedežu občine ali spletni strani občine.

Pisni vlogi iz prejšnjega odstavka mora priložiti vsa dokazila o izpolnjevanju pogojev, ki jih upravni organ potrebuje pri vodenju postopka in jih ne more pridobiti po uradni dolžnosti (sklep o prenehanju delovnega razmerja, dokazila o prejetih dohodkih družinskih članov,…).

O upravičenosti do izredne denarne socialne pomoči občina odloči z upravno odločbo.

Zoper izdano odločbo je dovoljena pritožba na župana Občine Prevalje. Pritožba se lahko vloži v roku 15 dni od dneva vročitve odločbe.

 

 

 

9. člen

 

 

 

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

 

 

Številka: 122-0056/2010-11

 

Prevalje, dne 17.8.2010

 

Občina Prevalje

Župan dr. Matic TASIČ, l.r.

   

Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o dodeljevanju izredne denarne pomoči v Občini Prevalje (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 41/2010) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:
 

2. člen

  Ta pravilnik začne veljati 15. dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.