New Page 2

Na podlagi 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Ur. l. RS, št. 94/07- UPB2, 76/08, 100/08 in 79/09), 29. člena Zakona o javnih financah (Uradni list RS, št. 79/99, 124/00, 79/01, 30/02, 56/02 – ZJU, 110/02 – ZDT-B, 127/06-ZJZP, 14/07-ZSPDPO, 109/08 in 49/09) ter  18. člena Statuta Občine Ljutomer (Uradno glasilo Občine Ljutomer št. 11/2009), je Občinski svet Občine Ljutomer na 23. seji 1. 12. 2009 sprejel naslednji 

 

ODLOK

O PRORAČUNU OBČINE LJUTOMER  ZA LETO 2010

 

              I.             SPLOŠNA DOLOČBA

 

1. člen

(vsebina odloka)

S tem odlokom se za Občino Ljutomer za leto 2010 določajo proračun, postopki izvrševanja proračuna ter obseg zadolževanja in poroštev občine in javnega sektorja na ravni občine (v nadaljnjem besedilu: proračun).

 

II. VIŠINA SPLOŠNEGA DELA PRORAČUNA IN STRUKTURA POSEBNEGA DELA PRORAČUNA

 

2. člen

(sestava proračuna in višina splošnega dela proračuna)

V splošnem delu proračuna so prikazani prejemki in izdatki po ekonomski klasifikaciji do ravni kontov.

Splošni del proračuna se na ravni podskupin kontov določa v naslednjih zneskih:

 

 

 

 

 

Posebni del proračuna sestavljajo finančni načrti neposrednih uporabnikov, ki so razdeljeni na naslednje programske dele: področja proračunske porabe, glavne programe in podprograme, predpisane s programsko klasifikacijo izdatkov občinskih proračunov. Podprogram je razdeljen na proračunske postavke, te pa na podskupine kontov in podkonte, določene s predpisanim kontnim planom. 

Posebni del proračuna na ravni proračunskih postavk - podkontov in načrt razvojnih programov sta prilogi k temu odloku in se objavita na spletni strani Občine Ljutomer. 

Načrt razvojnih programov sestavljajo projekti.

 

III. POSTOPKI IZVRŠEVANJA PRORAČUNA

 

3. člen

(izvrševanja proračuna)

Proračun se izvršuje na ravni proračunske postavke-podkonta.

 

4. člen

(namenski prihodki proračuna)

Namenski prihodki proračuna Občine Ljutomer so poleg prihodkov, določenih v prvem stavku prvega odstavka 43. člena Zakona o javnih financah tudi naslednji prihodki: - prihodki iz naslova najemnin za stanovanja in poslovne prostore,

-           prihodki iz naslova najemnin za gospodarsko javno infrastrukturo,

-           prihodki iz naslova pristojbine za vzdrževanje gozdnih cest, 

-           prihodki iz naslova okoljskih dajatev,

-           prihodki iz naslova nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča,

-           prihodki iz naslova komunalnih prispevkov, 

-           prihodki iz naslova turistične takse, 

-           prihodki iz naslova požarne takse, 

-           prihodki iz naslova namenskih sredstev iz državnega proračuna in drugih javnih skladov,

-           prihodki iz EU za investicije,

-           prihodki iz naslova rudarske rente,

-           prispevki investitorjev in soinvestitorjev, 

-           prispevki donatorjev,

-           krajevni samoprispevki v krajevnih skupnostih,

-           prihodki krajevnih skupnosti iz pobrane vodarine,

-           prihodki krajevnih skupnosti iz naslova najemnin za grobove, - drugi namenski prihodki sofinancerjev.

Če se po sprejemu proračuna vplača namenski prejemek, ki zahteva sorazmeren namenski izdatek, ki v proračunu ni izkazan ali ni izkazan v zadostni višini, se v višini dejanskih prejemkov povečata obseg izdatkov finančnega načrta neposrednega uporabnika in proračun.

Namenska sredstva, ki niso bila porabljena v tekočem letu, se prenesejo v naslednje leto za isti namen.

 

5. člen

(krajevne skupnosti)

Prihodki in odhodki krajevnih skupnosti so vključeni v prihodke in odhodke občinskega proračuna in so sestavni del proračuna občine. Za izvrševanje finančnih načrtov krajevnih skupnosti so odgovorni predsedniki krajevnih skupnosti. Krajevne skupnosti se ne smejo zadolževati.

Krajevne skupnosti v okviru svojih nalog in finančnega načrta sklepajo pravne posle, o katerih odločajo sveti krajevnih skupnosti.

Krajevne skupnosti si morajo za sklepanje pravnih poslov, katerih vrednost presega 10 % zneska, ki ga določa Zakon o javnem naročanju (Uradni list RS, št. 128/06), za obvezno izvedbo javnega razpisa, predhodno pridobiti soglasje župana, ki je tudi sopodpisnik pogodbe takšnega pravnega posla. 

 

6. člen

(sredstva za delovanje proračunskih uporabnikov)

Za delovanje neposrednih proračunskih uporabnikov se v proračunu zagotavljajo sredstva za plače in prispevke, za druge osebne prejemke, za plačila blaga in storitev in za investicijske izdatke.

Sredstva za financiranje in sofinanciranje programov posrednih uporabnikov se zagotavljajo v skladu s predpisi, ki urejajo posamezna področja.

Poraba sredstev za sofinanciranje programov posrednih uporabnikov se dogovori s pogodbo. Sredstva za posamezno nalogo se izplačajo na podlagi obračuna za izvršeno nalogo oziroma računa. Zadnji rok za sklenitev pogodb z izvajalci za plačilo obveznosti iz naslova investicij in investicijskega vzdrževanja v tekočem proračunskem letu je 31. oktober. 

 

7. člen

(prerazporejanje pravic porabe)

Osnova za prerazporejanje pravic porabe je zadnji sprejeti proračun, spremembe proračuna ali rebalans proračuna.

O prerazporeditvah  pravic porabe v posebnem delu proračuna med področji proračunske porabe v okviru proračunskega uporabnika odloča na predlog neposrednega uporabnika župan, v primeru krajevnih skupnosti pa sveti krajevnih skupnosti, ki o tem sproti obveščajo župana.

Župan s poročilom o izvrševanju proračuna v mesecu juliju in konec leta z zaključnim računom poroča občinskemu svetu o veljavnem proračunu za leto 2010 in njegovi realizaciji.

 

8. člen

(največji dovoljeni obseg prevzetih obveznosti v breme proračuna prihodnjih let)

Župan lahko v tekočem letu razpiše javno naročilo za celotno vrednost projekta, ki je vključen v načrt razvojnih programov, če so zanj načrtovane pravice porabe na proračunskih postavkah v sprejetem proračunu.

Skupni obseg prevzetih obveznosti, ki bodo zapadle v plačilo v prihodnjih letih pri tekočih odhodkih

(konti-40) in tekočih transferih (konti- 41) ne sme presegati 50 % pravic porabe proračuna za leto 2010. 

Omejitve iz prvega odstavka tega člena ne veljajo za prevzemanje obveznosti z najemnimi pogodbami in prevzemanje obveznosti za dobavo elektrike, telefona, vode, komunalnih storitev in drugih storitev, potrebnih za operativno delovanje neposrednih uporabnikov.

Prevzete obveznosti se načrtujejo v finančnem načrtu neposrednega uporabnika in načrtu razvojnih programov.

9. člen

(spreminjaje načrta razvojnih programov)

Župan lahko spreminja vrednost projektov v načrtu razvojnih programov. Projekte, katerih vrednost se spremeni za več kot 20 %, mora predhodno potrditi občinski svet.

 

Projekti, za katere se zaradi prenosa plačil v tekoče leto zaključek financiranja prestavi iz predhodnega v tekoče leto, se uvrstijo v načrt razvojnih programov po uveljavitvi proračuna.

 

Novi projekti se uvrstijo v načrt razvojnih programov na podlagi odločitve občinskega sveta.

 

10. člen

(proračunski skladi)

Proračunski skladi so:

1.         Podračun proračunske rezerve, oblikovanje po ZFJ, 

2.         Podračun stanovanjskega sklada ustanovljenega na podlago Odloka o ustanovitvi proračunskega stanovanjskega sklada

Od skupno doseženih letnih prejemkov proračuna se v proračunsko rezervo za naravne nesreče izloča do 1,5 % sredstev. Proračunska rezerva se v letu 2010 oblikuje v višini 80.000 evrov.

O uporabi proračunske rezerve občine za namene iz drugega odstavka 49. člena Zakona o javnih financah do višine 4.200 evrov za posamezni namen odloča župan in o uporabi sredstev obvešča občinski svet v polletnem poročilu in v zaključnem računu proračuna.

 

11. člen

(proračunska rezervacija)

V proračunu se del predvidenih proračunskih prejemkov v naprej ne razporedi, ampak se zadrži kot splošna proračunska rezervacija, ki se v proračunu posebej izkazuje.

Sredstva splošne proračunske rezervacije se uporabljajo za nepredvidene namene, za katere v proračunu niso zagotovljena sredstva, ali za namene, za katere se med letom izkaže, da niso zagotovljena sredstva v zadostnem obsegu, ker jih pri pripravi proračuna ni bilo mogoče načrtovati. Sredstva proračunske rezervacije ne smejo presegati 0,5 % bilance prihodkov in odhodkov.

O uporabi sredstev splošne proračunske rezervacije odloča župan. Dodeljena sredstva splošne proračunske rezervacije se razporedijo v finančni načrt neposrednega uporabnika.

 

12. člen

(likvidnostno zadolževanje)

V primeru neenakomernega pritekanja prihodkov proračuna se lahko za začasno kritje odhodkov uporabijo sredstva rezerve občine ali najame posojilo največ do višine 5 %  vseh prihodkov sprejetega proračuna za tekoče obračunsko obdobje, ki mora biti odplačano do zaključka proračunskega leta. O najetju posojila iz tega člena in uporabi sredstev rezerve odloča župan, ki mora o tem obvestiti občinski svet na prvi naslednji seji.

 

13. člen

(rebalans proračuna)

Če se med proračunskim letom zaradi nastanka novih obveznosti za proračun ali zmanjšanja prihodkov proračuna ugotovi, da proračuna ne bo mogoče realizirati, lahko župan zadrži izvrševanje posameznih odhodkov proračuna, če s tem ne ogrozi plačevanja zapadlih zakonskih in pogodbenih obveznosti, ki dospejo v plačilo ali prerazporedi proračunska sredstva. O odločitvi iz prejšnjega odstavka župan obvesti občinski svet.

Če proračuna ni možno uravnovesiti, mora župan predlagati rebalans proračuna.

 

14. člen

(odredbodajalec)

Za izvrševanje proračuna je odgovoren župan občine. Župan je odredbodajalec za sredstva proračuna. S prostimi denarnimi sredstvi na računih upravlja župan in jih lahko nalaga v Banko Slovenije, ostale banke in državne vrednostne papirje ob upoštevanju načela varnosti, likvidnosti in donosnosti naložbe. O obliki naložbe odloča župan skladno s predpisi Ministrstva za finance Republike Slovenije.

 

15. člen

(odpis dolgov)

Če so izpolnjeni pogoji iz tretjega odstavka 77. člena Zakona o javnih financah, lahko župan v letu 2010 odpiše dolgove, ki jih imajo dolžniki do občine, in sicer največ do skupne višine 2.000 evrov.

 

IV. OBSEG ZADOLŽEVANJA IN POROŠTEV OBČINE TER JAVNEGA SEKTORJA

 

16. člen

(obseg zadolževanja občine in izdanih poroštev občine)

 Občina se v letu 2010 ne bo dolgoročno zadolževala.

Občina Ljutomer za izpolnitev obveznosti javnih zavodov in javnih podjetij, katerih ustanoviteljica je, v letu 2010 ne bo dajala poroštev.

 

17. člen

(obseg zadolževanja in izdanih poroštev posrednih uporabnikov občinskega proračuna in javnih podjetij, katerih ustanoviteljica je občina)

Pravne osebe javnega sektorja na ravni občine (javni zavodi in javna podjetja katerih ustanoviteljica je občina) se v letu 2010 ne smejo zadolževati. 

Pravne osebe javnega sektorja na ravni občine (javni zavodi in javna podjetja katerih ustanoviteljica je občina) v letu 2010 ne smejo izdajati poroštev. 

 

V. NADZOR

 

18. člen

(nadzor nad porabo proračunskih sredstev)

Nadzor nad poslovanjem uporabnikov proračunskih sredstev ter smotrnost in namembnost porabe teh sredstev opravlja Nadzorni odbor Občine Ljutomer v skladu z zakonom in statutom.

Občinski organi, javna podjetja in javni zavodi ter druge osebe javnega prava, katerih ustanoviteljica je občina ter drugi uporabniki sredstev občinskega proračuna, so dolžni omogočiti članom nadzornega odbora vpogled v finančno dokumentacijo in jim nuditi vse potrebne podatke v zvezi s porabo sredstev občinskega proračuna. Nadzorni odbor mora postopke nadzora opravljati v skladu s predpisi.

Pristojni občinski upravni organ lahko opravlja nadzor nad materialnim, finančnim in računovodskim poslovanjem uporabnikov proračuna po namenu, obsegu in dinamiki porabe. Uporabniki proračuna so dolžni poročila o porabi proračunskih sredstev za preteklo leto dostaviti do konca februarja tekočega leta.

 

VI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

19. člen

(začasno financiranje v letu 2011)

V obdobju začasnega financiranja Občine Ljutomer v letu 2011, če bo začasno financiranje potrebno, se uporablja ta odlok in sklep o določitvi začasnega financiranja.

 

20. člen

(uveljavitev odloka)

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu Občine Ljutomer.

 

       Številka: 410-10/2009- 2701

       Datum:  1. 12. 2009

 

Občinski svet Občine Ljutomer

Franc JURŠA, l.r.

ŽUPAN