New Page 1

Na podlagi 43. člena Statuta Mestne občine Maribor (Medobčinski uradni vestnik, št. 27/95, 13/98, 17/98, 23/98, 5/00, 10/02, 6/04, 13/04 in 26/05) izdajam

 

P R AV I L N I K

o štipendiranju dijakov srednjega poklicnega izobraževanja,  ki se izobražujejo za poklice, ki jih v Mestni občini Maribor primanjkuje

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

Ta pravilnik določa postopek in kriterije za podeljevanje štipendij za dijake srednjega poklicnega izobraževanja, ki se izobražujejo za poklice, ki jih v Mestni občini Maribor primanjkuje (v nadaljnjem besedilu: štipendije), višino štipendij, trajanje štipendiranja ter pravice in obveznosti štipenditorja in štipendista.

 

2. člen

Mestna občina Maribor podeljuje enoletne štipendije na podlagi javnega razpisa za podelitev štipendij za dijake srednjega poklicnega izobraževanja, ki se izobražujejo za poklice, ki jih v Mestni občini Maribor primanjkuje (v nadaljnjem besedilu: javni razpis).

Območna obrtna zbornica Maribor vsako leto pred objavo javnega razpisa posreduje Komisiji za štipendiranje predlog, s katerim opredeli do pet deficitarnih poklicev, ki jih v Mestni občini najbolj primanjkuje. Na podlagi podanega predloga Komisija za štipendiranje pripravi javni razpis, v katerem se opredelijo smeri izobraževanja, ki bodo štipendirane v posameznem šolskem letu.

Štipendisti, ki prejemajo štipendijo na podlagi tega pravilnika, se lahko v naslednjem šolskem letu ponovno prijavijo na javni razpis.

 

3. člen

Sredstva za štipendije zagotavlja Mestna občina Maribor iz zagotovljenih proračunskih sredstev na ustrezni proračunski postavki v okviru vsakoletnega proračuna.

Sredstva za štipendije lahko zagotavlja tudi Območna obrtna zbornica Maribor, na podlagi posebnega sporazuma o sodelovanju pri štipendiranju dijakov, ki se izobražujejo za poklice, ki jih v Mestni občini Maribor primanjkuje. V sporazumu je predvsem opredeljena višina sredstev, ki jih zagotavlja zbornica in časovno obdobje zagotavljanja sredstev. Sredstva so del sredstev na proračunski postavki iz prvega odstavka tega člena.

Sredstva za štipendije lahko prispevajo tudi donatorji, s katerimi se sklene donatorska pogodba. Sredstva so del sredstev na proračunski postavki iz prvega odstavka tega člena.

 

4. člen

Štipendija se lahko podeli kandidatkam ali kandidatom (v nadaljnjem besedilu: kandidati) - dijakom srednjega poklicnega izobraževanja vključno od drugega letnika dalje, ki: - so državljani Republike Slovenije,

-   imajo stalno prebivališče v Mestni občini Maribor,

-   so v preteklem šolskem letu kot dijaki dosegali najmanj dober splošni učni uspeh,

-   se redno šolajo,

-   so aktivni pri šolskih in obšolskih dejavnostih,

-   niso zaposleni ali vpisani v evidenco brezposelnih oseb na Zavodu RS za zaposlovanje, nimajo statusa samozaposlene osebe, ki opravlja registrirano dejavnost, niso lastniki oziroma solastniki gospodarske družbe, nimajo druge štipendije oziroma ne prejemajo drugih virov dohodkov, razen nagrad, ki se izplačujejo na osnovi individualnih učnih pogodb za praktično usposabljanje z delom pri delodajalcu.

Podrobnejše kriterije iz prvega odstavka tega člena določi komisija za štipendiranje. Kriteriji se vsako leto istočasno z javnim razpisom objavijo na spletni strani Mestne občine Maribor.

Za vrednotenje šolskih in obšolskih dejavnosti se upoštevajo samo potrdila, dokazila in priporočila, ki so pridobljena v zadnjem šolskem letu.

 

II. KOMISIJA ZA ŠTIPENDIRANJE

 

5. člen

Postopek javnega razpisa za podeljevanje štipendij vodi Komisija za štipendiranje (v nadaljnjem besedilu: komisija), ki vodi postopek javnega razpisa za podeljevanje štipendij za nadarjene dijake in študente Mestne občine Maribor. Sestava in način imenovanja komisije je določena v Pravilniku o štipendiranju (Medobčinski uradni vestnik, št. 16/2006).

Strokovne in administrativno tehnične naloge potrebne za izvajanje tega pravilnika opravlja organ mestne uprave, pristojen za štipendiranje.

 

6. člen

Naloge komisije so:

1.     na podlagi podanega predloga Območne obrtne zbornice Maribor določi smeri poklicnega izobraževanja, ki se bodo štipendirale v posameznem šolskem letu,

2.     določi predlog sklepa o javnem razpisu, ki ga izda župan, vsebino javnega razpisa in obrazec vloge za podelitev štipendije,

3.     določi kriterije za vrednotenje učnega uspeha ter vrednotenja šolskih oziroma obšolskih dejavnosti iz prvega odstavka 4. člena tega pravilnika,

4.     obravnava vloge in pripravi predlog podelitve štipendij,

5.     podaja mnenja na pritožbe kandidatov, ki so vložili pritožbe v postopku javnega razpisa,

6.     poda predlog odločitve o prenehanju pravice do štipendije štipendistu iz 18. člena tega pravilnika,

7.     obravnava predloge za spremembe in dopolnitve tega pravilnika oziroma predloge za izdajo novega pravilnika na podlagi strokovnih podlag, ki jih pripravi pristojni organ mestne uprave za štipendiranje,

8.     opravlja druge naloge, določene s tem pravilnikom.

9.      

III. POSTOPEK ZA PODELJEVANJE ŠTIPENDIJ

 

1. Javni razpis

7. člen

Javni razpis se objavi v dnevnem časopisu, izbranemu za javne objave in na spletnih straneh Mestne občine Maribor.

 

8. člen

Javni razpis se objavi v mesecu juliju tekočega leta in se zaključi najkasneje do 05. septembra.

Če je zadnji dan roka za prijavo nedelja ali praznik Republike Slovenije ali dela prost dan v Republiki Sloveniji ali kakšen drug dan, ko se pri organu, pri katerem je treba opraviti dejanje postopka, ne dela, izteče rok s pretekom prvega naslednjega delavnika.

Vloge za podelitev štipendije, ki so jih kandidati oddali po razpisanem roku, se štejejo za prepozno vložene, razen, če je kandidat zamudil rok iz opravičljivih zdravstvenih razlogov, kar izkazuje s potrdilom zdravnika.

 

9. člen

Javni razpis za podelitev štipendij mora vsebovati:

-   podatke o razpisanih štipendijah,

-   pogoje za pridobitev štipendije,

-   zahtevano dokumentacijo, ki jo morajo kandidati priložiti,

-   rok za prijavo,

-   druge podatke, ki so pomembni za odločanje o podelitvi štipendije.

 

10. člen

Vlogo za podelitev štipendije kandidat odda na obrazcu, ki je objavljen skupaj z javnim razpisom na spletnih straneh Mestne občine Maribor.

 

11. člen

Kandidat mora k prijavi na javni razpis predložiti: - kratek življenjepis,

-   dokazilo o vpisu v tekoči letnik izobraževanja,

-   dokazilo o učnem uspehu in sicer fotokopijo spričevala zadnjega zaključenega letnika,

-   potrdilo o državljanstvu Republike Slovenije,

-   potrdilo o stalnem prebivališču v Mestni občini Maribor,

-   dokazila o šolskih oziroma obšolskih dejavnostih pridobljenih v zadnjem šolskem letu,

-   pisno priporočilo mojstra oziroma mentorja, pri katerem opravljajo praktično usposabljanje,

Dokazila iz četrte in pete alinee prejšnjega odstavka tega člena lahko pridobi organ mestne uprave, pristojen za štipendiranje iz uradnih evidenc, če kandidat da pisno soglasje.

Kandidat, ki k vlogi za podelitev štipendije ni predložil dokazila o vpisu v naslednji letnik in dokazila o doseženem učnem uspehu doseženem v prejšnjem letniku, mora vlogo dopolniti v roku osmih dni po opravljenem vpisu v naslednji letnik šolanja.

 

2. Postopek podeljevanja štipendij

 

12. člen

Komisija obravnava pravočasne v razpisanem roku prispele vloge, ki vsebujejo vsa v javnem razpisu zahtevana dokazila.

Komisija pripravi na podlagi zbrane dokumentacije pisni predlog o podelitvi štipendij, ki vsebuje seznam štipendistov, ki se jim podeli štipendija, višino štipendije in druge podatke, potrebne za odločitev. Pisni predlog komisija pripravi najkasneje v roku 30 dni od zaključka javnega razpisa.

 

13. člen

Pri podelitvi štipendije se upošteva boljši splošni učni uspeh, višja povprečna ocena iz strokovnih predmetov in boljši dosežki v šolskih in obšolskih področjih delovanja.

Ob enakih pogojih ima prednost pri izbiri kandidat, ki ima sklenjeno individualno učno pogodbo za praktično usposabljanje z delom pri delodajalcu.

 

14. člen

Direktor mestne uprave na podlagi pisnega predloga komisije o podelitvi štipendij izda upravne odločbe.

Zoper upravni akt iz prejšnjega odstavka tega člena ima kandidat pravico do pritožbe. Pritožba se lahko vloži v 15 dneh od dneva vročitve pri organu, ki jo je izdal. O pritožbi odloča župan.

 

3. Višina štipendij

 

15. člen

Višina štipendije je mesečno 100 EUR za dijake drugega letnika poklicnega izobraževanja in 120 EUR za dijake tretjega letnika.

Višina štipendije se usklajuje na podlagi ugotovljene povprečne letne rasti cen življenjskih potrebščin. Novo višino štipendije zaradi ugotovljene letne rasti cen življenjskih potrebščin potrdi s sklepom komisija.

Štipendija se izplačuje na transakcijski račun štipendista do 10. v mesecu za pretekli mesec.

Štipendije se izplačujejo od 01. septembra tekočega leta do  31. avgusta naslednjega leta.

 

IV. PRAVICE IN OBVEZNOSTI ŠTIPENDITORJA IN ŠTIPENDISTA

 

16. člen

Medsebojna razmerja med Mestno občino Maribor kot štipenditorjem in štipendistko ali štipendistom (v nadaljevanju besedila: štipendist) se določijo s pogodbo o štipendiranju.

Pogodbo o štipendiranju podpišeta župan in štipendist.

 

17. člen

Pogodba o štipendiranju mora vsebovati:

− pogodbeni stranki,

− višino štipendije,

− čas prejemanja štipendije

− podrobno opredelitev pravic in obveznosti štipenditorja in štipendista.

Če štipendist še ni polnoleten, podpiše pogodbo tudi njegov zakoniti zastopnik ali skrbnik.

 

18. člen

Štipendist izgubi pravico do štipendije pred potekom roka, določenega v pogodbi o štipendiranju, če:

po svoji volji ali krivdi prekine izobraževanje,

ne izpolni pogojev za napredovanje v višji letnik,

spremeni smer šolanja brez soglasja štipenditorja,

navaja neresnične podatke,

sklene pogodbo z drugim štipenditorjem, se zaposli, opravlja

registrirano dejavnost ali je lastnik oziroma solastnik gospodarske družbe.

V primeru izgube pravice do štipendije mora štipendist vrniti prejete zneske štipendije skupaj z obrestmi po veljavni obrestmi meri za dolgoročne kredite

Štipendist je dolžan vsako prej navedeno spremembo, ki vpliva na prejemanje štipendije, sporočiti štipenditorju najkasneje v roku 15 dni od nastanka razloga.

Odločitev o prenehanju pravice do štipendije se ugotovi z upravno odločbo, ki jo izda direktor mestne uprave. Zoper upravno odločbo ima štipendist pravico do pritožbe v roku 15 dni od njene vročitve. Pritožba ne zadrži izvršitve. Pritožbo se lahko vloži v 15 dneh od dneva vročitve pri organu, ki je izdal odločbo. O pritožbi odloča župan.

 

19. člen

Štipendista, ki prekine izobraževanje ali ga neuspešno zaključi ali ga opusti zaradi objektivnih razlogov (težki socialnoekonomski pogoji, dalj časa trajajoča bolezen ali invalidnost), ki vplivajo na izobraževanje, se na njegovo prošnjo lahko delno ali v celoti oprosti vračila štipendije.

Kriterije za delno ali celotno oprostitev vračila štipendije iz prvega odstavka tega člena podrobneje določi komisija. Komisija poda županu v odločitev predlog za delno ali celotno oprostitev vračila štipendije.

 

20. člen

Organ mestne uprave, pristojen za štipendiranje je dolžan spremljati učne, študijske in druge uspehe štipendistov, vzdrževati z njimi stalne stike in se seznanjati z morebitnimi problemi pri opravljanju njihovih študijskih obveznosti.

 

V. KONČNA DOLOČBA

 

21. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

Številka: 64004-5/2006

Župan

Datum: 6. september 2007

Franc Kangler, s. r.