New Page 2
 

Na podlagi 12. in 13. člena Zakona o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 16/08, 123/08) in 16. člena Statuta Občine Rogaška Slatina (Uradni list RS, št. 115/07) je občinski svet na 35. redni seji dne 30. 6. 2010 sprejel

 

 

 

O D L O K

 

o razglasitvi Vile Zlatorog za kulturni spomenik

 

 

 

1. člen

 

Z namenom ohranjanja in varovanja kulturne dediščine se Vila Zlatorog, Ulica XIV. divizije 22, Rogaška Slatina (EŠD 15693) razglasi za kulturni spomenik lokalnega pomena na območju Občine Rogaška Slatina.

 

 

 

2. člen

 

Območje spomenika obsega parceli št. 1225 in 1226, k.o. Rogaška Slatina.

 

Lastništvo na nepremičninah kulturnega spomenika:

 

– M. Kabinet d.o.o., Slovenska cesta 27, Ljubljana do ½,

– Milena Kosi, Gubčeve brigade 88, Ljubljana do ½.

Območje spomenika obsega parceli št. 1225 in 1226, k.o. Rogaška Slatina.
Meje spomenika so določene na digitalnem katastrskem načrtu v merilu 1:2880 in vrisane na temeljnem topografskem načrtu v merilu 1:5000.
Izvirnika načrtov z zarisom varovanega območja hrani Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Celje in Občina Rogaška Slatina.

 

 

 

3. člen

 

Lastnosti, ki dediščino opredeljujejo za kulturni spomenik, so navedene v strokovnih podlagah za razglasitev, ki jih je pripravil Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Celje.

 

Vila Zlatorog s svojo razgibano zunanjščino ter kvalitetnimi lesenimi arhitekturnimi elementi, predstavlja slikovit primer bivanjske vile v Rogaški Slatini.

Strokovne podlage so sestavni del oziroma priloga tega odloka in jih hranita Občina Rogaška Slatina in Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Celje. Sestavni del tega odloka je tudi karta v ustreznem merilu, na kateri je vrisan kulturni spomenik.

Vrednote, ki utemeljujejo razglasitev za spomenik lokalnega pomena:
Vila Zlatorog stoji jugozahodno od območja Zdravilišča Rogaška Slatina, v Ulici XI. Divizije. Zgrajena je bila leta 1889. Vila s svojo razgibano zunanjščino ter kvalitetnimi lesenimi arhitekturnimi elementi, predstavlja slikovit primer bivanjske vile v Rogaški Slatini.

 

 

 

4. člen

 

 

 

 

Za spomenik, njegove sestavine in opremo velja varstveni režim, ki določa varovanje vseh njegovih spomeniško varstvenih lastnosti. Kakršnikoli posegi v dediščino so dovoljeni le s soglasjem in smernicami Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Celje. Varstveni režim za spomenik določa celostno ohranjanje varovanih elementov spomenika. Varstveni režim ter varovano območje oziroma obseg spomenika je opredeljen in utemeljen v strokovnih podlagah za razglasitev, ki jih je izdelal Zavod za varstvo kulturne dediščine, Območna enota Celje.

Za spomenik velja varstveni režim, ki določa:
– varovanje kulturnih, arhitekturnih, likovnih, krajinskih, arheoloških in zgodovinskih vrednot v celoti, v njihovi izvirnosti in neokrnjenosti;
– podrejanje vsake rabe in vseh posegov v objekt ohranjanju in vzdrževanju varovanih spomeniških lastnosti;
– varovanje primarne mase, primarnih tlorisnih in višinskih gabaritov, konstrukcijske zasnove, primarnih materialov in primarne podobe zunanjščine;
– prepoved pritrjevanja infrastrukturnih in komunalnih napeljav ter naprav na zunanjščino;
– varovanje, prezentiranje ali rekonstruiranje celotne notranjščine s pripadajočo opremo ter posameznimi likovno-arhitekturnimi sestavinami in detajli v prvotnem materialu in obliki;
– minimaliziranje načrtovanja in izvedbe posegov v zemeljske plasti spomenika z arheološkimi ostanki, ki so, tako kot posegi v stavbno maso z vzdrževalnimi in sanacijskimi deli, dovoljeni le pooblaščenim osebam s predhodnim pisnim soglasjem pristojne območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine;
– prepoved postavljanja objektov trajnega in začasnega značaja, vključno z nadzemno infrastrukturo ter nosilci reklam, razen v primerih, ki jih s kulturno varstvenimi pogoji odobri pristojni zavod v skladu s vsebino in značajem spomenika;
– prepoved uničevanja, poškodovanja in odnašanja predmetov ter trgovanja s predmeti, ki so ovrednoteni kot del spomenika;
– funkcija objekta se podreja spomeniškim lastnostim spomenika.

 

 

 

5. člen

Za vse posege v spomenik, razen če zakon ne določa drugače, je treba predhodno pridobiti kulturnovarstvene pogoje in kulturnovarstveno soglasje pristojne območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine. Naloge varstva, ki jih Zakon o varstvu kulturne dediščine daje strokovnim organizacijam, opravlja na območju Občine Rogaška Slatina Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Celje.

 

 

 

5.a člen

Pristojno sodišče po uradni dolžnosti zaznamuje v zemljiški knjigi status kulturnega spomenika na parcelah, navedenih v prvem odstavku 2. člena tega odloka.
   
 

6. člen

 

Inšpekcijski nadzor nad izvajanjem tega odloka izvaja Inšpektorat za področje kulturne dediščine.

Inšpekcijski nadzor nad izvajanjem tega odloka izvaja inšpektorat, pristojen za področje kulturne dediščine.

 

 

 

7. člen

 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

 

 

 

Št. 0320.005/2010-01

 

Rogaška Slatina, dne 30. junija 2010

 

 

 

                                                                                                         Župan

 

Občine Rogaška Slatina

 

mag. Branko Kidrič l.r.

   
 

Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o razglasitvi Vile Zlatorog za kulturni spomenik (Uradni list Republike Slovenije, št. 7/2011) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:
                                                          7. člen
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.