Na podlagi 43. člena Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Uradni list RS, SRS, št. 18/84, 37/85, 29/86 in Uradni list RS, RS, št. 26/90, 18/93, 47/93 56/93, 71/93 in 44/97), Navodila o vsebini posebnih strokovnih podlag in vsebini prostorskih izvedbenih aktov (Uradni list SRS, št. 14/85) in 17. člena Statuta Občine Piran (Uradne objave Primorskih novic Koper, št. 10/99) je Občinski svet Občine Piran na 31. redni seji dne 26.9.2002 sprejel
ODLOK
 
 
o spremembi Odloka o prostorskih ureditvenih pogojih za območje planskih celot 1, 8, 9, 11 in 13 v občini Piran
 
 
1. člen
 
Sprejme se sprememba osnovnega Odloka o prostorskih ureditvenih pogojih (PUP) za območje planskih celot 1, 8, 9, 11 in 13 v občini Piran, ki ga je pripravil Urad za okolje in prostor Občine Piran v sodelovanju z Urbanističnim inštitutom RS v Ljubljani, pod št. 35003-7/2001 v novembru 2001.
 
 
Osnovni PUP iz 1. odstavka tega člena je izdelala Univerza iz Ljubljane, Fakulteta za arhitekturo, gradbeništvo in geodezijo, v avgustu 1990, št. projekta 24/88 (Uradne objave Primorskih novic Koper, št. 34/90).
2. člen
 
Sprememba PUP se nanaša na spremembo:
 
 
- tekstualnega dela in
 
 
- grafičnega dela
 
 
in se uskladi s tekstualnim in grafičnim delom Spremembe in dopolnitve prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana Občine Piran (Uradne objave Primorskih novic Koper, št. 26/98, 27/99, 31/99, 37/99, 46/2000, 49/2000 in 24/2002).
3. člen
 
V prehodnem obdobju, do izdelave in sprejetja novih prostorskih ureditvenih pogojev- PUP, se smiselno upošteva karte spremembe plana, in sicer:
 
 
- namenska raba površin,
 
 
- območja prostorskih celot,
 
 
- kartografska dokumentacija k planu.
 
 
Prostorske celote Strunjan (1), Seča (8), Karbonar-Lucan (9), Sečovlje (11) in Liminjan-Vinjole-Krog (13) v občini Piran zajemajo naslednje morfološke enote:
 
 
Prostorska celota 1-Strunjan
 
Z 1/1 Kmetijstvo, zelene površine, razpršeni stanovanjski objekti-severni del Strunjana in zaliv Sv. Križa,
 
T SC 1/2 del Turizem, stanovanja, centralne dejavnosti – območje Zdravilišča Strunjan in stanovanjska zazidava,
 
 
Z 1/3 Kmetijstvo, zelene površine, razpršeni stanovanjski objekti – vzhodno območje Strunjana do magistralne ceste Koper – mejni prehod s Hrvaško,
 
N 1/4 delStrunjanske soline,
 
 
TSC 1/5 del Turizem, stanovanja, centralne dejavnosti – območje centra Strunjana, avtokamp in del pozidave ob cesti na Pacug,
 
 
Z 1/6 Zelene površine, gozd, razpršeni stanovanjski in turistični objekti – območje Magarona,
 
 
TS 1/7 Turizem, stanovanja – območje Salinere.
 
Prostorska celota 8-Seča
Z 8/1 Kmetijstvo, razpršeni stanovanjski in turistični objekti – pretežni del polotoka Seča,
 
T 8/2 Turizem, območje avtokampa v Luciji,
 
 
I 8/3 Industrija – območje tovarne Droga
 
 
TZ 8/4 Turizem, kmetijstvo, razpršena gradnja – območje Forme vive, rta polotoka Seča z nasutjem ob obali, marikultura, vrtnarija, popravljalnica čolnov in privezi v Kanalu Jernej, športni, stanovanjski, turistični in gospodarski objekti.
 
 
Prostorska celota 9-Karbonar-Lucan-Liminjan
 
S 9/1 Stanovanja – območje predvidene stanovanjske gradnje v Strunjanu,
 
 
Z 9/2 Kmetijstvo, gozdarstvo, razpršeni stanovanjski objekti – območje južno od ceste Koper - Lucija,
 
 
Z 9/3 Kmetijstvo, gozd, razpršeni stanovanjski objekti – severno pobočje Lucana in Liminjana.
 
 
Prostorska celota 11-Sečovlje - Dragonja
 
Z 11/2 Kmetijske površine in razpršeni stanovanjski objekti – območje ravnice severno od Sečovlje-Košta,
 
Z 11/3 Kmetijske površine in razpršeni stanovanjski objekti, čistilni napravi – območje melioriranih kmetijskih površin v dolini Dragonje,
 
 
Z 11/4 Kmetijske in gozdne površine in razpršeni stanovanjski objekti-pobočje severno in vzhodno od naselja Dragonja,
 
I 11/6 Industrija, obrt – območje klavnice in kamnoseštva,
 
 
SC 11/7 Mejni prehod, oskrba, stanovanja – območje ob mejnem prehodu Sečovlje,
 
 
C 11/8 Območje mejnega prehoda Dragonja.
 
 
CS 11/1 Centralne dejavnosti, stanovanja-del.
 
 
Prostorska celota 13 – Liminjan-Vinjole-Krog
 
Z 13/1 Kmetijstvo, razpršeni stanovanjski objekti – območje med MC (magistralno cesto), naseljem Lucija in Vinjolami,
 
Z 13/2 Kmetijske površine, gozd, vodne akumulacije in razpršeni stanovanjski objekti – območje Vinjol,
 
 
Z 13/3 Kmetijstvo, gozd, vodne akumulacije, razpršeni stanovanjski objekti- območje Seče in Nožeda,
 
 
SC 13/4 Stanovanja, centralne dejavnosti – območje zaselka Paderna,
 
 
Z 13/5 Kmetijske površine, razpršeni stanovanjski in turistični objekti – objekti vzhodno od Paderne in severno od MC (magistralne ceste),
 
 
Z 13/6 Kmetijske površine, razpršeni stanovanjski objekti-območje kmetijskih površin Parecaga,
 
 
SC 13/7 Stanovanja, centralne dejavnosti – območje zaselka Gorgo,
 
 
S 13/7.1 Stanovanja-območje spodnjega Parecaga,
 
 
S 13/7.2 Stanovanja-območje zgornjega Parecaga,
 
 
Z 13/8 Kmetijske površine, gozd, vodne akumulacije, razpršeni stanovanjski objekti – območje Kalcinarja, vzhodno od naselja Sečovlje – Košta,
 
 
T 13/9 Turizem, kmetijstvo, gozd, ostanek samostana – območje Kroga s površinami, predvidenimi za golf,
 
 
Z 13/10 Kmetijstvo, razpršeni stanovanjski in turistični objekti – območje zaledja Sečovelj, ki se dviga nad dolino Dragonje,
 
 
S 13/11 Stanovanja – območje zaselka Slami,
 
 
PO 13/12 Pokopališče Vinjole.
 
 
Besedilo 3. člena nadomesti vsebino 1. in 2. člena osnovnega odloka, ki se črtata.
 
4.člen
 
V posameznih členih so predlagane naslednje spremembe:
 
 
V 4. členu:
 
 
se alinea št. 2 – Grafični del črta in se nadomesti z naslednjim besedilom:
 
 
“V prehodnem obdobju, do izdelave in sprejetja novih prostorskih ureditvenih pogojev- (PUP), se smiselno upošteva karte spremembe plana ki so navedene v 3. členu.”
 
 
V 11. členu:
 
 
se prvi odstavek nadomesti z novim, ki se glasi: “V ureditvenih območjih naselij in zaselkov, ki so grafično prikazani in označeni z rumeno barvo in črko “S” in jim je bilo s Spremembami in dopolnitvami prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana Občine Piran (Uradne objave Primorskih novic Koper št. 26/98) določeno stavbno zemljišče, so dovoljeni naslednji posegi:”
 
V 13. členu:
 
se v prvi alinei za besedo “objektov” črta naslednje besedilo:
 
“ki so naseljeni in v rabi”
 
se na koncu četrte alinee črta “40 m” in nadomesti s “60 m”.
 
V 14. členu:
 
 
se za prvim odstavkom vstavi nov odstavek, ki se glasi:
 
“V območju razpršene gradnje so dovoljena obnovitvena dela in nadomestne gradnje na ruševinah, ki so vpisane v zemljiški knjigi kot stavbišče oz. porušen objekt in imajo določeno stavbno zemljišče s planskim aktom občine Piran. To pa ne velja za ruševine objektov, ki so nastali kot nedovoljeni poseg v prostor”.
 
V 22. členu:
 
 
v tč. 3.01
 
 
za četrto alineo se doda nova alinea, ki se glasi:
 
 
“V območjih, ki niso varovana kot naravna ali kulturna dediščina, so zgoraj navedene tlorisne dimenzije objektov samo priporočljive.
 
Skupna bruto površina vseh etaž stanovanjskih in stanovanjsko-poslovnih objektov ne sme presegati 400 m2 površine, za stanovanjsko kmetijske objekte pa 500 m2.
 
Površine objektov, ki so namenjene za gospodarske ali poslovne namene, se kasneje ne smejo spreminjati v nastanitvene kapacitete.”
 
v tč. 3.2.
 
 
se v prvem odstavku v tretji vrsti črta besedilo “ki so stalno naseljeni” in se nadomesti z novim, ki se glasi:
 
 
“ki so vpisani v zemljiški knjigi kot stavbišče oz porušen objekt in imajo določeno stavbno zemljišče s planskim aktom Občine Piran. To pa ne velja za ruševine objektov, ki so nastali kot nedovoljeni poseg v prostor”.
  Skupna bruto površina vseh etaž stanovanjskih in stanovanjsko - poslovnih objektov ne sme presegati 400 m2 površine, za stanovanjsko - kmetijske objekte pa 500  m2.  
  Površine objektov, ki so namenjene za gospodarske ali poslovne namene, se kasneje ne smejo spreminjati v nastanitvene kapacitete.  
 
V 23. členu:
 
 
se na koncu doda nov odstavek, ki se glasi:
 
“Na funkcionalnem zemljišču stanovanjskih, turistično-stanovanjskih in turističnih objektov je dovoljena gradnja betonskih in zidanih bazenov oziroma postavitev montažnih (poliestrskih) bazenov za zasebno rabo samo na območjih z javnim kanalizacijskim omrežjem, pod pogojem, da je pridobljeno pozitivno soglasje JP Okolje za možnost priključitve bazena na javno kanalizacijsko omrežje in da so upoštevani vsi pogoji glede velikosti funkcionalnega zemljišča ter odmikov od parcelnih mej in javnih cest. Izpust bazenske vode v ponikovalnico ni dovoljen.
 
 
Velikost bazena je odvisna od lege in velikosti funkcionalnega zemljišča. Maksimalna tlorisna površina bazena je 50 m2.”
 
 
V 27. členu:
 
se prvi odstavek nadomesti z novim, ki se glasi: “V vodotoke, morje in podtalje se lahko iz območja posegov spušča le čista voda, ki po kvaliteti ustreza določilom Uredbe vlade o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda iz virov onesnaževanja (Uradni list št. 35/96).”
 
 
se na koncu dodata nova odstavka, ki se glasita:
 
“Meteorna vode s prometnih površin, parkirišč in manipulativnih površine je potrebno speljati preko lovilcev olj in maščob, za katere je potrebno izdelati poslovnike obratovanja.
 
 
Ker bodo podrobnejši pogoji za oblikovanje objektov podani v lokacijski dokumentaciji za posamezne posege, je potrebno za vsak posamezni poseg pridobiti v lokacijskem postopku vodnogospodarske smernice, pred izdajo gradbenega dovoljenja pa še vodnogospodarsko soglasje.”
 
 
V 28. členu:
 
 
se za prvim odstavkom črta prva alinea ki se glasi “Zakon o cestah (Uradni list SRS, št. 37/87)” in se nadomesti z naslednjim besedilom:
 
  • “Zakon o javnih cestah (Uradni list RS, št. 29/97) in si pridobiti soglasje Direkcije RS za ceste (posegi v varovalnem pasu državne ceste G II-111 in R 628),
 
 
  • Uredbo o kategorizaciji državnih cest (Uradni list, RS št. 49/97),
 
 
  • Odloke in uredbe o kategorizaciji občinskih cest,
 
 
  • Pri posegih, ki zadevajo državno prometno omrežje in naprave je potrebno pridobiti dovoljenje pristojnega organa.”
 
 
se na koncu dodajo novi odstavki:
 
“Posebno pozornost je potrebno posvetiti priključevanju obravnavanih celot oz. objektov na kategorizirane ceste. Vsi objekti se na te ceste praviloma navezujejo preko obstoječih cestnih priključkov.
 
 
Za morebitno gradnjo novih cestnih priključkov na kategorizirane ceste oziroma za rekonstrukcijo obstoječih cestnih priključkov si je investitor dolžan pred izdajo gradbenih dovoljenje pridobiti soglasje pristojnega soglasodajalca.
 
 
Potrebno je predvideti ustrezno število parkirnih površin pri poslovnih objektih v skladu s Temeljnimi predpisi o projektiranju mestnih prometnih površin (FAGG 1991).
 
 
Navesti je treba tudi priključevanje na komunalne naprave, če pri tem trasa komunalnega voda križa cesto ali kakorkoli posega v varovalni pas kategoriziranih cest.
 
 
Za kolesarski promet in promet pešcev je treba predvideti posebne hodnike, ki morajo biti dvignjeni od cestišča in od njega fizično ločeni. Izvedba hodnika za pešce se predvidi tudi na notranji cesti, kolesarski promet pa poteka po cesti. Elemente za pločnik in kolesarsko stezo je potrebno uskladiti z vsemi veljavnimi tehničnimi predpisi.
 
 
Pri nadaljnji projektni obdelavi se predvidi avtobusna postajališča izven vozišča kategoriziranih cest v skladu s Pravilnikom o minimalnih pogojih za projektiranje, graditev in uporabo avtobusnih postajališč.
 
 
Meteorna in druga odpadna voda z objektov, parcel in zunanje ureditve ne sme pritekati na cesto oziroma na njej celo zastajati in ne sme biti speljana v naprave za odvodnjavanje ceste in cestnega telesa.
 
 
Za vse posege v varovalni pas kategoriziranih cest si je investitor dolžan pred izdajo gradbenega dovoljenja pridobiti soglasje pristojnega soglasodajalca, in sicer na podlagi predložene projektne dokumentacije (PGD, PZI) s pripadajočo situacijo zunanje in prometne ureditve, ki mora upoštevati zgoraj navedene pogoje in veljavne zakonske predpise (Zakon o javnih cestah, Temeljne predpise o projektiranju mestnih prometnih površin, Pravilnik o minimalnih pogojih za projektiranje, graditev in uporabo avtobusnih postajališč, Pravilnik o prometni signalizaciji in prometni opremi in Zakon o varnosti cestnega prometa).”
 
 
V 29. členu:
 
 
se za tretjo alineo 1. odstavka doda novi odstavek, ki se glasi:
 
“Hkrati s pridobitvijo ustreznega dovoljenja za gradnjo nadomestnega objekta na ruševini ali za gradnjo dopolnilnega objekta mora investitor pridobiti tudi gradbeno dovoljenje za ustrezno komunalno infrastrukturo. Izgradnjo priključka na javno kanalizacijsko omrežje je možno nadomestiti z izgradnjo lokalne čistilne naprave ustrezne kapacitete..”
 
 
se v odstavku Vodooskrba na koncu doda novi odstavek, ki se glasi:
 
“Pri načrtovanju vseh posegov v prostor na celotnem obravnavanem območju je potrebno upoštevati tako obstoječe vodovodne naprave kot tudi nove naprave potrebnih zmogljivosti.
 
 
Upoštevati je potrebno tudi predvidene obnove in rekonstrukcije zaradi dotrajanosti ali povečanja zmogljivosti. Podrobnejši pogoji bodo določeni v posameznih sogasjih upravljalcev v postopkih pridobivanja dovoljenj za posege v prostor ob upoštevanju značilnosti predvidenih posegov in potreb v zvezi z vodno oskrbo in požarno varnostjo.
 
 
Projektna dokumentacija mora biti izdelana skladno s projektno nalogo, ki jo izdela upravljalec javnega vodovodnega omrežja.
 
 
S priključevanjem novih objektov na obstoječe vodovodne naprave se ne smejo poslabšati pogoji vodne oskrbe za obstoječe potrošnike.
 
 
Za območja, kjer se načrtuje gradnja zahtevnejših objektov ali skupine objektov, ni pa predvidena izdelava prostorskih izvedbenih aktov, je potrebno izdelati ustrezne strokovne podlage in pridobiti predhodne pogoje za zagotavljanje vodne oskrbe in požarne varnosti.
 
 
Pri načrtovanju posegov v prostor se ne smejo poslabšati pogoji obratovanja, vzdrževanja in funkcionalnosti vodnega sistema.
 
 
Pri načrtovanju vseh posegov na območju varstvenih pasov vodnih virov Bužini in Gabrijeli je potrebno upoštevati zahteve veljavnih predpisov.
 
 
Vodna oskrba območja obalnih občin se načrtuje in zagotavlja iz enovitega vodno oskrbnega sistema.
 
 
Razvojni programi in rešitve na celotnem območju morajo biti usklajeni s programi in stanjem vodne oskrbe ter dejansko razpoložljivimi vodnimi količinami.”
 
 
se v odstavku Odstranjevanje komunalnih odpadkov črta konec prvega odstavka, ki se glasi: “Odlokom o odstranjevanju komunalnih odpadkov na območju občine Piran “ in se nadomesti s naslednjim besedilom: “”Odlokom o ravnanju s komunalnimi odpadki (Uradne objave Primorskih novic Koper, št. 18/2001).”
 
V naslovu VIII. poglavja (pred 31 členom):
 
 
se beseda “naravne” nadomesti z besedo “narave”.
 
V 31. členu
 
se črtajo posamezni deli, ki se nanašajo na varstvo naravne dediščine in se nadomestijo z novim (pod)poglavjem na koncu člena:
 
se črta del tretje in četrte vrste prvega odstavka, ki se glasi:
 
“in odlokov o razglasitvi naravnih znamenitosti v občini Piran”.
 
se na koncu prvega odstavka črtajo besede “Medobčinskega zavoda za varstvo naravne in kulturne dediščine Piran” in se nadomestijo z naslednjim besedilom “Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Piran.”
 
 
se črta drugi odstavek v celoti ki se glasi:
 
“Površinske, geomorfološke in hidrološke naravne znamenitosti in karakteristike naravne krajine se varuje s posebnim režimom”.
 
se v četrtem odstavku v prvi vrstici za besedo varovanje črtata besedi “naravne in”
 
se v četrtem odstavku v tretji alinei črtata besedi “naravne znamenitosti”.
 
se na koncu se doda (pod)poglavje VARSTVO NARAVE z naslednjo vsebino:
“Na obravnavanem območju je več naravnih vrednot, zavarovanih območij in ekološko pomembnih območij. Območja varstva narave so opredeljena v Naravovarstvenih smernicah k spremembi odloka o PUP za območje planskih celot 1, 8, 9, 11 in 13 v občini Piran (ZRSVN, junij 2002). Meje območij so označene v kartografskem delu naravovarstvenih smernic. Pri načrtovanju posegov v prostor na območju PUP za planske celote 1, 8, 9, 11 in 13 v občini Piran se upoštevajo usmeritve in pogoji, navedeni v Naravovarstvenih smernicah (ZRSVN, junij 2002). Za vse posege na območjih, ki so v naravovarstvenih smernicah opredeljeni kot naravne vrednote, ekološko pomembna območja ali zavarovana območja, je potrebno pridobiti naravovarstveno soglasje, ki ga izda pristojna služba za varstvo narave – Zavod RS za varstvo narave.”
V 38. členu:
 
 
se na koncu odstavka doda naslednje besedilo:
 
“ če gradnja objekta ni prepovedana z drugim veljavnim urbanističnim dokumentom.”
 
5. člen
 
Pri izvajanju posameznih posegov v prostor se smiselno uporabljajo določila spremembe plana, poglavje 8.4.2. Merila za ugotavljanje odstopanj od plana, ki ne pogojujejo postopka spremembe plana.
6. člen
 
Vsi drugi elementi osnovnega PUP ostanejo nespremenjeni.
 
7. člen
 
Ta odlok prične veljati osmi dan po objavi v Uradnih objavah Primorskih novic Koper.
 
 
Številka: 35003-7/2001-02
Piran, 26.9. 2002
Županja Občine Piran
Vojka Štular, prof.