Na podlagi 34., 35. in 36. člena Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. list SRS, št. 18/84, 37/85, 29/86 in 43/89 ter Ur. list RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97) ter 16. člena Statuta Občine Duplek (MUV, št. 8/99) je Občinski svet Občine Duplek na 13. redni seji, dne 7. decembra 2000, določil
 
P R O G R A M
 
priprave ureditvenega načrta za center v Spodnjem Dupleku v občini Duplek
 
 
1.0. UVOD
 
Predmet izdelave ureditvenega načrta, določenega s tem programom priprave, je območje, ki leži v občinskem središču Sp. Duplek v k.o. Sp. Duplek južno od regionalne ceste 3. reda RIII-710.
 
 
Območje velikosti cca 5 ha omejujejo regionalna cesta na severu, Žitečki potok na vzhodu, območje teniških igrišč in gostišča Veronika na jugu ter meja ureditvenega območja naselja Sp. Duplek na zahodu.
 
 
Opisano območje je po veljavnih prostorskih aktih za območje občine Duplek opredeljeno kot stavbno zemljišče v ureditvenem območju naselja in je namenjeno centralnim, poslovnim, oskrbnim, stanovanjskim in športnim oz. rekreacijskim dejavnostim.
 
 
Kot podlaga za poseganje v prostor velja za širše območje zazidalni načrt za center v Sp. Dupleku (MUV, št. 19/88).
 
 
Odločitve iz citiranega zazidalnega načrta so bile v letu 1997 podrobneje preverjene v strokovnih podlagah, iz katerih izhaja, da bi bilo mogoče in smiselno del območja drugače organizirati in pozidati s spremenjeno etapnostjo.
 
 
Kljub takšnim ugotovitvam zazidalni načrt v letu 1997 ni bil ustrezno spremenjen.
 
 
Po tem času so se pojavile investicijske namere, ki odstopajo od preteklih programskih usmeritev in terjajo ponovno preverjanje nekaterih pred 12 leti sprejetih odločitev.
 
 
Zaradi tega je smiselno novelirati veljavni prostorski izvedbeni načrt in v njem preveriti ter drugače opredeliti nekatere odločitve v zvezi z ureditvijo prostora in dopustnimi posegi v prostor.
 
 
Ker je del veljavnega zazidalnega načrta že realiziran, ga ni smiselno spreminjati in dopolnjevati, ampak nadomestiti z novim.
 
 
Glede na vsebinska oz. programska in zakonska izhodišča je primerna oblika nadomestitve z ureditvenim načrtom.
 
 
Ta program priprave določa organizacijske in vsebinske okvire za izdelavo, javno verifikacijo in sprejemanje ureditvenega načrta za center v Sp. Dupleku (v nadaljevanju: URN) ter predstavlja osnovo, da se pripravi in ustrezno sprejme operativna podlaga za poseganje v prostor na način, ki omogoča ustrezno delovanje tangiranih javnih služb in zainteresiranih investitorjev.
 
2.0. OSNOVE ZA PRIPRAVO URN
2.1. Naročnik in izdelovalec URN
N a r o č n i k URN je Občina Duplek, Cesta 4. julija 106, 2241 Sp. Duplek.
 
I z d e l o v a l e c URN bo izbran v postopku zbiranja ponudb za izdelavo URN, ki ga bo pripravil in izvedel naročnik.
2.2. Zakonske podlage in obseg priprave URN
Pri izdelavi URN bodo upoštevani naslednji predpisi:
 
 
Zakon o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. list SRS, št. 18/84, 37/85 in 29/86 ter Ur. list RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97);
 
 
Navodilo o vsebini posebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorskih izvedbenih aktov (Ur. list SRS, št. 14/85);
 
 
Zakon o varstvu okolja (Ur. list RS, št. 32/93 in 1/96) ter na njegovi osnovi sprejeti ustrezni podzakonski predpisi;
 
 
Zakon o varstvu kulturne dediščine (Ur. list RS, št. 7/99);
 
 
Zakon o ohranjanju narave (Ur. list RS, št. 56/99);
 
 
Zakon o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami (Ur. list RS, št. 64/94);
 
 
Zakon o javnih cestah (Ur. list RS, št. 29/97);
 
 
drugi predpisi, ki veljajo za posamezne sestavine okolja ter predmete poslovanja tangiranih gospodarskih javnih služb.
 
 
Priprava URN bo obsegala izdelavo tekstualnega dela, grafičnega dela in odloka z ustrezno obrazložitvijo ter faze osnutka, predloga in končnih elaboratov URN.
 
 
V postopku bodo za pripravo osnutka pridobljeni pogoji ter mnenja organov in organizacij, na akt pa bodo pridobljena tudi ustrezna soglasja.
 
 
Pred samo izdelavo URN bodo izdelane ustrezne strokovne podlage, na katerih bodo temeljile odločitve v URN.
 
2.3. Veljavni planski in drugi akti
Pri izdelavi URN se upoštevajo in uporabijo naslednja gradiva:
 
 
Odlok o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega plana občine Maribor za obdobje 1986 _ 2000 in družbenega plana mesta Maribor za obdobje 1986 _ 1990 za območje Občine Duplek v letu 2000 (prostorski plan Občine Duplek; MUV, št. 13/2000) ter izhodiščni planski akti, ki so bili z navedenim odlokom spreminjani in dopolnjevani:
 
 
Dolgoročni plan Občine Maribor za obdobje 1986 _ 2000 (MUV, št. 1/86, 16/87 in popravek v 19/87, 7/93 in popravek v 8/93, 8/94)
 
 
Prostorske sestavine Družbenega plana mesta Maribor za obdobje 1986 _ 1990 (MUV št. 12/86, 20/88, 22/88, 3/89, 2/90, 3/90, 16/90, 7/92, 7/93 in popravek v 8/93, 8/94)
 
 
Odlok o zazidalnem načrtu za center v Sp. Dupleku (MUV št. 19/88);
 
 
Odlok o kategorizaciji občinskih cest (MUV, št. 16/99);
 
 
Odlok o razglasitvi kulturnih in zgodovinskih spomenikov na območju Občine Maribor (MUV, št. 5/92);
 
 
Odlok o razglasitvi naravnih znamenitosti na območju Občine Maribor (MUV, št. 17/92).
 
2.4. Strokovne podlage
Za pripravo ureditvenega načrta se izdela topografski oz. topografsko katastrski načrt v ustreznem merilu (1:1000 ali 1:500) s posnetkom obstoječega stanja na širšem območju obdelave. Navedeni načrt bo predstavljal osnovo za delo.
 
 
Kot podlaga za delo se upoštevajo strokovne podlage, ki jih je v letu 1997 izdelal ZUM d.o.o. ter programi in predlogi zainteresiranih investitorjev na območju obdelave.
 
 
Pred izdelavo osnutka URN se izdelajo posebne strokovne podlage v skladu z Zakonom o urejanju naselij in drugih posegov v prostor.
 
 
Izdelava morebitnih drugih strokovnih podlag zaenkrat ni predvidena. Potreba po njihovi izdelavi se lahko pojavi na osnovi postavljenih zahtev organov in organizacij v pogojih za izdelavno osnutka ureditvenega načrta in bo v postopku ustrezno razrešena.
 
3.0. PRIPRAVA OSNUTKA URN
3.1. Gradivo za pridobivanje pogojev za pripravo osnutka URN
Na osnovi strokovnih podlag bo izdelovalec URN pripravil primerno gradivo za pridobivanje pogojev organov in organizacij, ki morajo pred pričetkom priprave osnutka URN podati pogoje, smernice in mnenja za njegovo pripravo.
 
3.2. Organi in organizacije, ki morajo pred pričetkom izdelave osnutka URN podati pogoje za njegovo pripravo
Pred pričetkom priprave URN morajo v skladu s 35. členom zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor pogoje za njegovo pripravo podati naslednji organi in organizacije:
 
 
Ministrstvo za zdravstvo, Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije, Izpostava Maribor;
 
 
Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Maribor;
 
 
Ministrstvo za obrambo, Urad za obrambne zadeve, Sektor za civilno obrambo;
 
 
Ministrstvo za promet in zveze, Direkcija RS za ceste;
 
 
Ministrstvo za okolje in prostor, Uprava RS za varstvo narave, Izpostava Maribor;
 
 
Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Maribor;
 
 
Elektro Maribor - javno podjetje za distribucijo električne energije d.d.;
 
 
Telekom Slovenije d.d.;
 
 
Mariborski vodovod, javno podjetje d.d.;
 
 
Nigrad, Javno komunalno podjetje d.d.;
 
 
Občina Duplek oz. javne gospodarske službe v delih, kjer so upravljalci javne gospodarske infrastrukture.
 
 
Po potrebi bodo v odvisnosti od vsebine v postopek vključeni tudi drugi organi in organizacije.
 
 
Če kdo od navedenih organov oz. organizacij v 30 dneh od prejema vloge ne bi podal pogojev, se bo štelo, da nima pogojev oz. da s predloženo dokumentacijo soglaša.
 
3.3. Izdelava osnutka URN
Na osnovi razpoložljivih podlag in pridobljenih pogojev organov oz. organizacij, navedenih v predhodni točki tega programa, bo izdelovalec URN pripravil osnutek URN.
 
 
Osnutek ureditvenega načrta bo vseboval:
 
tekstualni del z vsemi potrebnimi utemeljitvami in opredelitvami izhodišč, z opisi rešitev predvidenih posegov in ureditev, z opisi rešitev infrastrukturnih omrežij, objektov in naprav ter ureditev, z opisi drugih relevantnih rešitev, s seznamom in lastniki parcel ter z drugimi parcelnimi atributi za parcele, ki se nahajajo znotraj meje obravnavanega območja, z etapami izvajanja in s pogoji organov oz. organizacij;
 
kartografski del s potrebnimi prikazi opredelitev iz planskih aktov, veljavnih za območje občine, s prikazi rešitev po posameznih področjih v ustreznem merilu, po potrebi s prikazi detajlov v ustreznem merilu ter s potrebno geodetsko dokumentacijo;
 
osnutek odloka o ureditvenem načrtu z opisom meje območja po parcelnih mejah, z opredelitvijo funkcije območja s pogoji za izrabo in kvaliteto posegov v prostor, pogoji za urbanistično, arhitekturno in krajinsko oblikovanje območja in posegov v prostor na območju obdelave, pogoji glede prometnega, komunalnega in energetskega urejanja območja in drugimi pogoji, pomembnimi za izvedbo predvidenih posegov, z etapami izvajanja posegov, z režimom in začasno namembnostjo zemljišč, ki se ne uporabijo v prvi etapi, s tolerancami pri legi, velikosti in funkciji objektov in naprav ter z obveznostmi investitorjev in izvajalcev pri izvajanju ureditvenega načrta.
4.0. SPREJEMANJE URN
4.1. Predlog sklepa o javni razgrnitvi osnutka URN
V skladu z opredeljenimi pristojnostmi bo župan predložil osnutek URN Občinskemu svetu Občine Duplek in mu predlagal, da ga potrdi ter posreduje v javno razgrnitev in obravnavo.
 
4.2. Javna razgrnitev osnutka URN
V skladu s 37. in 38. členom Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor bo objavljen sklep o javni razgrnitvi osnutka URN.
 
 
Javna razgrnitev bo trajala 30 dni.
 
 
V času javne razgrnitve bo občinska uprava Občine Duplek organizirala javne obravnave na sedežu občine in v prizadeti vaški skupnosti.
 
 
Občani bodo o javnih obravnavah obveščeni na primeren način.
 
4.3. Usklajevanje po končani javni razgrnitvi
V času javne razgrnitve in javnih obravnav bo občinska uprava Občine Duplek zbirala in evidentirala vse pisne in ustne pripombe in predloge posameznikov, organov in organizacij k osnutku URN.
 
 
Zbrane pripombe in predloge bo izdelovalec URN strokovno obdelal ter do njih pripravil strokovna stališča z opredelitvijo, ali se pripombo upošteva ali ne.
 
 
O utemeljenosti pripomb in predlogov bo odločil Občinski svet Občine Duplek.
 
 
Občinska uprava bo poskrbela, da bodo vsi, ki so dali pripombe in predloge, pa jih Občinski svet Občine Duplek ni sprejel, ustrezno seznanjeni z razlogi, zaradi katerih pripombe in predlogi niso bili sprejeti.
 
4.4. Priprava usklajenega predloga URN
Na podlagi stališč občinskega sveta do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnav bo izdelovalec osnutek URN dopolnil v usklajeni predlog URN.
 
 
Predlog ureditvenega načrta bo vseboval enake sestavine kot osnutek s tem, da se bo poleg vsebinskih sprememb zaradi upoštevanja pripomb od osnutka razlikoval še po tem, da bo vključeval tudi soglasja pristojnih organov in organizacij k ureditvenemu načrtu ter tehnične elemente za zakoličenje objektov in naprav, ki jih določa ureditveni načrt.
 
 
Župan bo usklajeni predlog URN poslal v sprejetje Občinskemu svetu Občine Duplek.
 
4.5. Organi in organizacije, ki morajo podati soglasja k predlogu URN
Na usklajeni predlog URN bo izdelovalec URN pridobil soglasja naslednjih pristojnih organov in organizacij:
 
 
Ministrstvo za zdravstvo, Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije, Izpostava Maribor;
 
 
Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Maribor;
 
 
Ministrstvo za obrambo, Urad za obrambne zadeve, Sektor za civilno obrambo;
 
 
Ministrstvo za promet in zveze, Direkcija RS za ceste;
 
 
Ministrstvo za okolje in prostor, Uprava RS za varstvo narave, Izpostava Maribor;
 
 
Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Maribor;
 
 
Elektro Maribor - javno podjetje za distribucijo električne energije d.d.;
 
 
Telekom Slovenije d.d.;
 
 
Mariborski vodovod, javno podjetje d.d.;
 
 
Nigrad, Javno komunalno podjetje d.d.;
 
 
upravljalci javne gospodarske infrastrukture v občini.
 
 
V primeru, da kdo od navedenih organov oz. organizacij o izdaji soglasja oz. mnenja ne bi odločil v 30 dneh po prejemu zahteve, se bo štelo, da s predlogom URN soglaša.
 
4.6. Sprejetje odloka o URN
Župan bo usklajeni predlog URN s pridobljenimi soglasji organov in organizacij poslal v sprejetje Občinskemu svetu Občine Duplek.
 
 
Ta ga bo sprejel z odlokom ter ga objavil v Medobčinskem uradnem vestniku.
 
5.0. ROKI ZA PRIPRAVO URN
URN bo pripravljen v naslednjih rokih:
 
 
izbor izvajalca: v mesecu decembru 2000;
 
 
strokovne podlage: v 2 mesecih po sklenitvi pogodbe (do konca februarja 2001);
 
 
obravnava strokovnih podlag v občini: v marcu 2001;
 
 
gradivo za pridobivanje pogojev za pripravo osnutka URN: v mesecu aprilu 2001;
 
 
pridobivanje pogojev za pripravo osnutka URN: do konca maja 2001;
 
 
osnutek URN: do konca julija 2001;
 
 
obravnava in določitev osnutka URN na občinskem svetu: na seji v mesecu septembru 2001;
 
 
javna razgrnitev in obravnave osnutka URN: 30 dni; v mesecu oktobru 2001;
 
 
strokovna stališča do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnav: do konca novembra 2001;
 
 
občinski svet bo o utemeljenosti pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnav odločil na svoji seji v mesecu decembru 2001;
 
 
na podlagi stališč do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnav bo osnutek URN dopolnjen v usklajeni predlog URN v treh tednih po sprejemu stališč do pripomb iz javne razgrnitve in obravnav na občinskem svetu;
 
 
organi in organizacije bodo o izdaji soglasja odločili v 30 dneh po prejemu usklajenega predloga URN;
 
 
Občinski svet Občine Duplek bo sprejel odlok o URN po pridobitvi soglasij, predvidoma na svoji seji v mesecu februarju ali marcu 2002.
 
6.0. FINANCIRANJE PRIPRAVE URN
Sredstva za pripravo URN v okvirni vrednosti 3.500.000,00 SIT se zagotovijo iz proračuna Občine Duplek.
 
7.0. VELJAVNOST PROGRAMA PRIPRAVE URN
Ta program se objavi v Medobčinskem uradnem vestniku in prične veljati z dnem objave.
 
 
Župan Občine Duplek
 
 
Janez Ribič, s. r.
 
 
Številka: 350-1094/2000
 
 
Datum: 28. december 2000