New Page 2

Na podlagi 4. člena Zakona o pogrebni in pokopališki dejavnosti (Uradni list RS, št. 62/16), 3. in 7. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93, 30/98 – ZZLPPO, 127/06 – ZJZP, 38/10 – ZUKN in 57/11 – ORZGJS40) in 17. člena Statuta Občine Slovenska Bistrica (Uradni list Republike Slovenije  št. 79/2019), je občinski svet Občine Slovenska Bistrica na svoji 10. redni seji dne 1. 12. 2020 sprejel

 

ODLOK

O POKOPALIŠKEM REDU NA OBMOČJU OBČINE SLOVENSKA BISTRICA

 

I.  Splošne določbe

 

1. člen

(1) Ta odlok ureja pokopališki red na območju občine Slovenska Bistrica (v nadaljnjem besedilu: občina), s katerim se podrobneje določi izvajanje pogrebne in pokopališke dejavnosti.

(2) Pogrebna in pokopališka dejavnost se opravljata s spoštovanjem in pieteto do pokojnic ali pokojnikov (v nadaljnjem besedilu: pokojnik) in njihovih svojcev.

(3) S pokopališkim redom se določi:

1.  način zagotavljanja 24-urne dežurne službe pogrebne dejavnosti,

2.  način izvajanja pogrebne slovesnosti,

3.  osnovni obseg pogreba,

4.  način in čas pokopa,

5.  način pokopa, če je plačnik Občina,

6.  možnost pokopa zunaj pokopališča, z določitvijo prostora,

7.  obratovanje mrliških vežic,

8.  obseg prve ureditve groba,

9.  vzdrževanje reda, čistoče in miru na pokopališču,

10.  način oddaje grobov v najem,

11.  postavljanje, spreminjanje ali odstranitev spomenikov, obnova spomenikov in grobnic ter vsak drug poseg v prostor na pokopališču,

12.  zvrsti grobov,

13.  okvirni tehnični normativi za grobove,

14.  mirovalna doba za grobove,

15.  enotni cenik uporabe pokopališča, pokopaliških objektov in naprav ter druge pokopališke infrastrukture,

16.  razmerje grobnine za posamezno vrsto groba glede na enojni grob,

17.  storitve pokopališko-pogrebnega moštva,

18.  pogrebna pristojbina,

19.  druga vprašanja pogrebne in pokopališke dejavnosti ter uporabnikov.

(4) Za vprašanja v zvezi z opravljanjem pogrebne in pokopališke dejavnosti, ki niso posebej urejena s tem odlokom, se neposredno uporabljajo veljavni zakonski in podzakonski predpisi s področja izvajanja pogrebne in pokopališke dejavnosti.

 

2.člen

(1) Pokopališko dejavnost, ki obsega upravljanje ter urejanje pokopališč (Črešnjevec, Laporje, Spodnja Polskava, Zgornja Polskava, Šmartno na Pohorju, Tinje, Kebelj in Zgornja Ložnica) zagotavljajo krajevne skupnosti na svojem območju. Pokopališko dejavnost na pokopališču Slovenska Bistrica izvaja Komunala Slovenska Bistrica, podjetje za komunalne in druge storitve, d.o.o.

(2) Storitve pogrebne dejavnosti na območju občine Slovenska Bistrica izvajajo izvajalci, ki izpolnjujejo pogoje Zakona o pogrebni in pokopališki dejavnosti.

(3) Javno službo 24-urne dežurne službe pogrebne dejavnosti (v nadaljnjem besedilu: javna služba) zagotavlja Občina Slovenska Bistrica na celotnem območju občine v obsegu in pod pogoji, določenimi s tem odlokom.

 

II.  Zagotavljanje 24-urne dežurne službe

 

3. člen

(1) Izvajalec javne službe je podjetje Komunala Slovenska Bistrica, podjetje za komunalne in druge storitve, d.o.o.

(2) Javna služba obsega vsak prevoz od kraja smrti do hladilnih prostorov izvajalca javne službe ali zdravstvenega zavoda zaradi obdukcije pokojnika, odvzema organov oziroma drugih postopkov na pokojniku in nato do hladilnih prostorov izvajalca javne službe, vključno z uporabo le-teh.

 

4. člen

(1) Objekti, naprave in druga sredstva gospodarske infrastrukture, potrebni za izvajanje javne službe, so poslovni prostori, hladilniki, vozila in druga potrebna sredstva.

 

5. člen

(1) V zvezi z izvajanjem javne službe je izvajalec javne službe dolžan:

1.  zagotavljati kvalitetno izvajanje storitev javne službe,

2.  upoštevati normative in standarde, prepisane za izvajanje javne službe,

3.  omogočati nemoten nadzor nad izvajanjem javne službe,

4.  pripravljati predloge cen storitev javne službe in

5.  izvajati druge obveznosti v skladu z zakonom, ki ureja pogrebno in pokopališko dejavnost, podzakonskimi predpisi in tem odlokom.

 

6. člen

(1) Uporabniki storitev javne službe so naročniki pogreba in plačniki storitev obdukcije v skladu s predpisi, ki urejajo mrliško pregledno službo. Uporabniki javne službe imajo pravico uporabljati storitve javne službe pod pogoji, določenimi z zakonom, ki ureja pokopališko in pogrebno dejavnost, podzakonskimi predpisi in tem odlokom.

 

7. člen

(1) Javna služba se financira:

1.  iz prihodkov od storitev 24-urne dežurne službe,

2.  iz proračuna občine.

(2) Cene storitev javne službe se na predlog izvajalca javne službe določi s sklepom občinskega sveta na podlagi predpisa, ki ureja oblikovanje cene storitev javne službe.

 

III.  Izvajanje pogrebne slovesnosti

 

8. člen

(1) Pokop je lahko s pogrebno slovesnostjo ali anonimen, skladno z voljo umrlega ali najbližjega sorodnika.

(2) Pogrebna slovesnost se opravi po volji umrlega ali njegovega najbližjega sorodnika oziroma naročnika pogreba, na krajevno običajen način ali v ožjem družinskem krogu ter skladno z določili tega odloka.

(3) Anonimni pokop se opravi s pokopom krste ali žare oziroma z raztrositvijo pepela brez označbe imena umrlega.

 

9. člen

(1) Pogrebna slovesnost je praviloma javna in ji lahko vsakdo prisostvuje, ali v ožjem družinskem krogu.

(2) Pogrebna slovesnost na pokopališču se prične na ali v prostoru, ki je določen v ta namen. Pri pogrebni slovesnosti se lahko opravi tudi verski obred.

(3) Pri pogrebni slovesnosti lahko sodelujejo tudi častni postroji, skladno z njihovimi protokolarnimi pravili in po dogovoru s svojci.

(4) Na poslovilnem prostoru se oblikuje pogrebni sprevod, ki gre do mesta pokopa.

 

10. člen

(1) Pogrebni sprevod vodi vodja pogreba.

(2) Pogrebni sprevod se razvrsti tako, da je na čelu slovenska zastava z žalnim trakom ali črna zastava, če je umrli tuj državljan, prapori, nato sledijo godba, pevci, pripadniki stanovskih organizacij (lovci, gasilci in podobno), nosilci vencev in odlikovanj ter drugih priznanj, krsta oziroma žara, nato sorodniki in drugi udeleženci pogreba.

(3) Če sodelujejo pri pogrebu predstavniki verske skupnosti, se s svojimi simboli razvrstijo neposredno pred krsto oziroma žaro.

 

11. člen

(1) Udeleženci pogrebne slovesnost se razvrstijo ob grobu oziroma pred prostorom za raztros pepela. Del pogrebnih slovesnosti se lahko opravi tudi ob grobu. Po poklonitvi zastav in praporov je pogrebna slovesnost zaključena.

(2) Takoj po končani pogrebni svečanosti se grob zasuje in primerno uredi.

 

IV.  Osnovni obseg pogreba

 

12. člen

(1) Osnovni obseg pogreba obsega prijavo pokopa, pripravo pokojnika, uporabo mrliške vežice, pogrebno moštvo, minimalno pogrebno slovesnost in pokop, vključno s pogrebno opremo, ki ustreza osnovnim standardom in normativom za osnovni pogreb.

 

13. člen

(1) Če je plačnik pogreba Občina, se pogreb izvede v osnovnem obsegu z žaro. Občina ima v tem primeru pravico do povračila pogrebnih stroškov iz zapuščine umrlega.

 

V.  Način in čas pokopa

 

14. člen

(1) Pokop prijavi upravljavcu pokopališča naročnik pogreba ali izvajalec pogrebne dejavnosti, ki ga je izbral naročnik pogreba.

(2) K prijavi pokopa mora naročnik pogreba oziroma izvajalec pogrebne dejavnosti priložiti listino, ki jo izda pooblaščeni zdravnik oziroma zdravstvena organizacija ali matičar matičnega registra, kjer je bila smrt prijavljena.

(3) Kolikor naročnik pogreba ni najemnik groba, mora ob naročilu pogreba priložiti pisno dovoljenje najemnika groba, da dovoljuje pokop.

 

15. člen

(1) Pokop obsega dejanja, ki omogočajo položitev posmrtnih ostankov oziroma upepeljenih ostankov pokojnika v grobni prostor ali raztros pepela v skladu z voljo pokojnika in na način, določen s tem odlokom.

 

16. člen

(1) Na vseh pokopališčih je obvezna uporaba mrliške vežice.

(2) Mrliške vežice iz prejšnjega odstavka obratujejo po potrebi vsak dan med 9.00 zjutraj in 22.00 uro zvečer oziroma v času, za katerega se dogovorita upravljavec pokopališča in izvajalec pogrebne dejavnosti oziroma naročnik pogreba.

 

17. člen

(1) Na območju občine so dovoljene naslednje vrste pokopov:

1.  pokop s krsto, kjer se pokojnika položi v krsto in pokoplje v grob,

2.  pokop z žaro, kjer se upepeljeni ostanki pokojnika shranijo v žaro in pokopljejo v grob ali položijo v žarno nišo,

3.  pokop z raztrosom pepela se opravi na posebej določenem prostoru na pokopališču ali zunaj njega.

(2) Pokop z raztrosom pepela zunaj pokopališča se lahko izvede le na določeni lokaciji parcele, za katero je pridobljeno dovoljenje lastnika parcele oziroma zemljišča, v kolikor pokojnik ni bil lastnik te parcele.

(3) Za pokop z raztrosom pepela zunaj pokopališča  na stavbnih zemljiščih je potrebno soglasje lastnikov sosednjih zemljišč, če je raztros pepela predviden na prostoru, ki je v 10-metrskem pasu od parcelnih mej.

(4) O načinu pokopa se dogovorita upravljavec pokopališča in naročnik pogreba ali izvajalec pogrebne dejavnosti, ki ga je izbral naročnik pogreba.

 

18. člen

(1) Pokop na pokopališčih se lahko opravi vsak dan. Čas pokopa uskladita upravljavec pokopališča in naročnik pogreba oziroma izbrani izvajalec pogrebne dejavnosti.

 

19. člen

(1) Prva ureditev obstoječega in novega groba po pogrebu zajema odvoz odvečne zemlje, ki nastane po pokopu, ureditev prostora groba v prvotno stanje in namestitev vencev ter cvetja.

 

VI.  Vzdrževanje reda, čistoče in miru na pokopališču

 

20. člen

(1) Upravljavec pokopališča vzdržuje red, čistočo in mir na pokopališču tako, da:

1.  skrbi za urejenost in vzdržuje pokopališče in pokopališke objekte,

2.  oddaja prostore in grobove v najem in vodi register sklenjenih pogodb,

3.  določa mesto, datum in uro pokopa, glede na predhodni dogovor z naročnikom pogreba oziroma z izbranim izvajalcem pogrebne dejavnosti,

4.  vodi evidenco o grobovih in pokopih,

5.  organizira in nadzira dela na pokopališču,

6.  izvaja investicije in investicijsko vzdrževanje,

7.  oddaja mrliške vežice in poslovilne dvorane,

8.  zagotavlja storitve grobarjev in storitve pokopališko-pogrebnega moštva,

9.  določa mesto, datum in uro pokopa, glede na predhodni dogovor z naročnikom pogreba,

10.  vodi trajno evidenco o pokojnikih, trajno evidenco grobov - kataster in evidenco najemnikov grobov za obdobje zadnjih 10 let,

11.  izvaja prvo ureditev groba,

12.  vgrajuje, odpira in zapira žarne niše,

13.  postavlja nagrobne betonske temelje na novih oddelkih pokopališč,

14.  omogoča uporabnikom pokopaliških storitev vpogled v ureditveni načrt pokopališča ter načrte razdelitve na oddelke in grobove,

15.  izdaja soglasja v zvezi s posegi na območju pokopališč,

16.  izvaja druge naloge skladno z zakonom, ki ureja pokopališko in pogrebno dejavnost, podzakonskimi predpisi in tem odlokom.

(2) Cenik za obračun storitev, ki se nanašajo na izvajanje nalog upravljanja s pokopališči, oblikuje upravljavec pokopališča in ga predloži občinskemu svetu v sprejem.

 

21. člen

Na pokopališčih ni dovoljeno:

1.  nedostojno vedenje, kot je vpitje, glasno smejanje, razgrajanje in hoja po grobovih oziroma prostorih za grobove,

2.  odlaganje odpadkov izven za to določenega prostora,

3.  onesnaženje ali poškodovanje pokopaliških objektov in naprav, nagrobnikov, grobov ali nasadov,

4.  odtujevanje predmetov s tujih grobov, pokopaliških prostorov in z objektov v območju pokopališča,

5.  opravljanje prevozov, kamnoseških, vrtnarskih in drugih del v času napovedane pogrebne svečanosti,

6.  trganje zelenja in cvetja po tujih grobovih,

7.  sajenje dreves in grmičevja brez soglasja upravljavca,

8.  vožnja in puščanje koles in motornih vozil na pokopališču.

 

VII.  Postavljanje, spreminjanje ali odstranitev spomenikov, obnova spomenikov in grobnic ter drugi posegi v prostor na pokopališču

 

22. člen

(1) Postavljanje, spreminjanje ali odstranitev spomenikov, obnova spomenikov in grobnic ter vsak drug poseg v prostor na pokopališču je dovoljen ob predhodnem soglasju upravljavca pokopališča.

(2) Upravljavec pokopališča daje soglasja za postavljanje, spreminjanje ali odstranitev spomenikov, obnovo spomenikov in grobnic ter za vsak drug poseg v prostor na pokopališču v skladu z zakonom, ki ureja pogrebno in pokopališko dejavnost, podzakonskimi predpisi in tem odlokom. Pri tem je dolžan zagotoviti varovanje ambientalne in arhitektonske celovitosti pokopališča ter umetniškega in kulturnozgodovinskega pomena posameznih grobov.

(3) Spomenikom in drugim nagrobnim obeležjem groba ter grobnicam, ki so registrirana kulturna dediščina ali kulturni spomeniki, se lahko videz groba (oblika, material, napis) spreminja le v soglasju z organizacijo, pristojno za varstvo kulturne dediščine.

(4) Napisne plošče z imeni pokojnikov na enotno urejenem prostoru za raztros pepela odraslih in otrok lahko postavlja le upravljavec pokopališča.

(5) Žarne niše lahko vgrajuje le upravljavec pokopališča.

VIII.  Zvrsti grobov

 

23. člen

(1) Na pokopališčih  so lahko naslednje zvrsti grobov in prostorov:

1.  enojni, družinski, razširjeni, otroški in grobnice,

2.  grobišča, kostnice in skupna grobišča,

3.  žarni grobovi,

4.  prostor za anonimne pokope in

5.  prostor za raztros pepela.

(2) Spreminjanje zvrsti grobov z deljenjem grobov je dovoljeno le, če to določa ureditveni načrt razdelitve na oddelke in grobove.

(3) Postavitev novih grobnic ni dovoljena.

 

IX.  Okvirni tehnični normativi za grobove

 

24. člen

(1) Enojni, družinski, razširjeni grobovi in otroški grobovi so:

1.  globoki 1,80 m in se lahko poglobijo do 3,20 m, če to dopuščajo geološki pogoji,

2.  širina enojnega groba je od 0,70 m do 1,40 m, širina družinskega groba od 1,50 m do 2,0 m, širina razširjenega groba od 2,0 m do 3,0 m, širina otroškega groba  je 0,70 m,

3.  dolžina vseh grobov je 2,20 m, razen otroškega, kjer je dolžina 1,50 m.

(2) Žare se shranjujejo v žarnih grobovih, v obstoječih grobovih, grobnicah ali v za to posebej zgrajenih žarnih nišah.

(3) Globina žarnega groba je 0,70 m, širina od 0,60 m do 1,0 m, dolžina od 0,60 m do 1,20 m.

(4) Žare se lahko shranjujejo tudi v družinskih in enojnih grobovih.

(5) Žar ni dovoljeno shranjevati izven pokopališča, z izjemo določil, ki jih dopušča zakon.

 

25. člen

(1) Grobišča so: kostnice, prostori za skupen pokop ob morebitnih naravnih nesrečah, v vojni in v izrednih razmerah, ter skupna grobišča.

(2) V skupna grobišča se prenesejo posmrtni ostanki iz klasičnih in žarnih grobov, za katera ni podaljšana najemna pogodba, po preteku mirovalne dobe.

(3) Na skupnih grobiščih je nagrobnik z imeni pokopanih ter skupni prostori za polaganje cvetja in prižiganje sveč.

 

X.  Mirovalna doba za grobove

 

26. člen

(1) Mirovalna doba je čas, ki mora preteči od zadnjega pokopa na istem mestu v istem grobu. Mirovalna doba za pokop s krsto znaša deset let.

(2) Prekop groba in pokop pokojnika na isto mesto v grobu, kjer je bil kdo pokopan, se sme opraviti po preteku mirovalne dobe. Za pokope z žaro mirovalna doba ne velja.

 

27. člen

(1) Pred potekom mirovalne dobe se sme grob odpreti le, če to zahtevajo svojci ali druge fizične in pravne osebe, ki imajo interes za to, da se umrli izkoplje in prenese na drugo pokopališče ali v drug  grob na istem pokopališču, po poprejšnjem soglasju najemnika groba, ter za potrebe zdravstvenega varstva pristojnega upravnega organa in pristojnega občinskega upravnega organa.

 

XI.  Cenik uporabe pokopališča, pokopaliških objektov in naprav ter druge pokopališke infrastrukture

28. člen

(1) Upravljavec pokopališča zaračunava uporabo pokopališča, pokopaliških objektov in naprav ter druge pokopališke infrastrukture izvajalcu pogrebnih storitev po cenah iz enotnega cenika, ki ga na predlog upravljavca pokopališča sprejme občinski svet.

(2) Enotni cenik mora biti naročnikom pogreba na voljo na vidnem mestu v prostorih izvajalca pokopališke dejavnosti ter objavljen na njegovih spletnih straneh.

 

XII.  Grobnina in razmerje grobnine za posamezno vrsto groba glede na enojni grob

 

29. člen

(1) Upravljavec pokopališča odda grobove v najem najemniku groba (nadaljnjem besedilu: najemnik) z najemno pogodbo (v nadaljnjem besedilu: pogodba) za nedoločen čas.

(2) Najem  se lahko prekine v naslednjih primerih:

1.  če najemnina groba za preteklo leto ni poravnana niti po predhodnem opozorilu,

2.  če najemnik ne vzdržuje groba v skladu s pokopališkim redom in določbami najemne pogodbe,

3.  ob opustitvi pokopališča,

4.  kadar to zahteva načrt preureditve pokopališča.

(3) S pogodbo za določen čas desetih let se odda v najem prostor za napisno ploščo na prostoru za raztros pepela. Po preteku  se lahko najem podaljša za naslednjih deset let.

 

30. člen

(1) Za najem groba plačuje najemnik groba letno grobnino.

(2) Grobnina za grob se lahko plača tudi za več let naprej, vendar največ za deset let.

(3) Grobnina za prostor za napisno ploščo se plača za obdobje desetih let ob naročilu plošče. Najemnik plača tudi napisno ploščo, njeno izdelavo in postavitev, vse v višini dejanskih stroškov.

 

31. člen

(1) Grobnina je sorazmerni delež letnih stroškov upravljanja pokopališke dejavnosti za posamezno vrsto groba, izračunan na podlagi seštevka vseh vrst grobov in njihovih razmerij do enojnega groba, upoštevajo se tudi druga sredstva, namenjena upravljanju pokopališč.

(2) Višina grobnine se na predlog upravljavca pokopališča določi s sklepom, ki ga sprejme občinski svet.

(3) Najemnik groba, ki mu je najemna pogodba prenehala, mora ob prekinitvi najema sam na lastne stroške odstraniti vsa nagrobna obeležja. Če najemnik tega ne naredi, jih mora na stroške najemnika na odlagališče odpadkov odstraniti upravljavec pokopališča.

(4) Nagrobna obeležja so spomeniki, robniki, krovne in stenske plošče, lučke, vaze in podobno.

(5) Upravljavec pokopališča mora po prenehanju najemne pogodbe za grob z žaro le-to prenesti v anonimno skupno grobišče. Pepel iz žare se lahko raztrese na prostoru za raztros pepela, če to naroči najemnik groba.

 

32. člen

(1) Za najem groba plačuje najemnik groba grobnino. Grobnina je sorazmerni delež letnih stroškov upravljanja pokopališke dejavnosti za posamezno vrsto groba, izračunan na podlagi seštevka vseh vrst grobov in njihovih razmerij do enojnega groba.

(2) Tabela razmerij grobnine do enojnega groba:

 

vrsta groba

faktor grobnine

enojni grob

1,0

žarni grob

0,6

otroški grob

0,6

družinski grob

1,5

razširjeni grob

2,0

grobnica

3,0

 

33. člen

(1) Stroški grobnine vključujejo stroške za urejenost pokopališča, oddaje grobov v najem in stroške vodenja evidenc.

(2) Višino grobnine na predlog upravljavca pokopališča s posebnim sklepom določi občinski svet. Za posamezne zvrsti grobov se grobnina določi v ceniku, upoštevajoč razmerja grobnine posamezne vrste groba do enojnega groba.

(3) Grobnina za raztros pepela se plača v enkratnem znesku ob raztrosu pepela v višini enoletne grobnine za enojni grob.

(4) Ob prvem najemu groba se grobnina plača v sorazmernem delu do konca letnega obdobja.

(5) Če želi najemnik groba odstopiti od najemne pogodbe pred pretekom mirovalne dobe, mora plačati grobnino do konca poteka mirovalne dobe.

 

XIII.  Storitve pokopališko-pogrebnega moštva

 

34. člen

(1) Storitve pokopališko-pogrebnega moštva in storitve grobarjev zagotavlja upravljavec pokopališča.

(2) Storitve pokopališko-pogrebnega moštva obsegajo izvajanje pogrebne slovesnosti, prevoz ali prenos krste ali žare iz mrliške vežice do mesta pokopa s položitvijo v grob ali z raztrosom pepela.

(3) Upravljavec pokopališča lahko soglaša, da na željo pokojnika ali svojcev pogrebno moštvo in storitve grobarjev zagotovijo društva, vaščani, oziroma drugi izvajalci pogrebnih storitev vendar pod vodstvom vodje pogrebne slovesnosti upravljavca pokopališča, če oceni, da je to za izvedbo pogrebne slovesnosti možno.

(4) Storitve grobarjev obsegajo izkop in zasutje grobne jame in prvo ureditev groba.

 

XIV.  Pogrebna pristojbina

 

35. člen

(1) Pogrebno pristojbino za posamezno pokopališče določi občinski svet s sklepom.

(2) Pogrebna pristojbina je dajatev za izvedbo pogreba, ki jo upravljavcu pokopališča plača izvajalec pogreba, in je prihodek občinskega proračuna.

 

XV.  Nadzor

 

36. člen

(1) Nadzor nad izvajanjem določb tega odloka opravlja Medobčinski inšpektorat in redarstvo občin Slovenska Bistrica, Poljčane in Makole.

(2) Pristojni organi občinske uprave ter druge pooblaščene osebe imajo pravico kadarkoli vpogled v evidence, ki jih je dolžan voditi izvajalec javne službe, pri tem pa so dolžni spoštovati varstvo osebnih podatkov.

 

XVI.  Kazenske določbe

 

37. člen

(1) Z globo 400,00 EUR se za storjen prekršek kaznuje fizična oseba, odgovorna oseba pravne osebe, odgovorna oseba samostojnega podjetnika oziroma posameznik, ki samostojno izvaja dejavnost, če ravna v nasprotju z 21. in 22. členom tega odloka.

(2) Pravni osebi se za storjeni prekršek iz prvega odstavka tega člena izreče globa v višini 1.400,00 EUR. V primerih, ko se pravna oseba po zakonu, ki ureja gospodarske družbe, šteje za srednje ali veliko gospodarsko družbo, se le-tej izreče globa v višini 4.500,00 EUR.

 

XVII.  Prehodne in končne določbe

 

38. člen

(1) Obstoječi spomeniki, nagrobni okvirji in druga znamenja, ki so postavljeni pred uveljavitvijo tega odloka, lahko ostanejo na obstoječem mestu, v obstoječih dimenzijah in oblikah.

 

39. člen

(1) Upravljavci pokopališč najkasneje v roku 3 mesecev po uveljavitvi tega odloka predložijo nove cenike pokopaliških storitev in grobnin v potrditev občinskemu svetu.

(2) Do sprejetja novih cenikov za posamezna pokopališča veljajo obstoječe cene upravljavcev pokopališč.

 

40. člen

(1) Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o pokopališkem redu na območju občine Slovenska Bistrica (Uradni list SRS, št. 36/88).

 

41. člen

(1) Ta odlok prične veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 9000-19/2020-0203-6

Datum: 1. 12. 2020

 

 

Občina Slovenska Bistrica

 

dr. Ivan Žagar, župan