New Page 1

 

Na podlagi tretjega odstavka12. člena Zakona o gostinstvu (ZGos-UPB1, Uradni list RS št. 4/06, 60/07), v skladu z določili Pravilnika o merilih in določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 78/99, 107/00, 30/06), ter na podlagi 5. in 10. člena Statuta Občine Ruše (MUV, št. 5/99, 18/00), je župan Občine Ruše dne, 23. novembra 2007 sprejel

 

 

P R AV I L N I K

 

 

o merilih za določitev podaljšanega obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost v občini Ruše

 

 

I. SPOLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

S tem pravilnikom se za območje Občine Ruše določajo merila ter postopek za izdajo soglasja za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (v nadaljevanju: gostinski obrati) ter pogoje in postopek za preklic soglasja.

 

 

S tem pravilnikom se za območje Občine Ruše določajo tudi pogoji in postopek za izdajo posamičnega enkratnega soglasja za obratovanje gostinskega obrata dlje, kot traja potrjeni obratovalni čas ter merila in postopek za določitev obratovalnega časa za opravljanje gostinske dejavnosti zunaj gostinskega obrata.

 

 

II. REDNI IN PODALJŠANI OBRATOVALNI ČAS

 

 

2. člen

 

 

Gostinec oziroma kmet (v nadaljevanju: gostinec) določi svoj podaljšani obratovalni čas glede na vrsto gostinskega obrata, kot sledi:

 

 

- restavracije, gostilne, kavarne, hoteli, moteli, izletniške kmetije ter vsi ostali gostinski objekti s prenočišči med 6.00 in 02.00 uro naslednjega dne;

 

 

- slaščičarne, okrepčevalnice, bari, vinotoči med 6.00 in 24.00 uro;

 

 

- nočni bari, diskoteke med 20.00 in 04.00 uro naslednjega dne;

 

 

- gostinski obrati (vseh vrst), ki so v večnamenskih objektih v skladu z veljavnim hišnim redom, vendar največ do 24.00 ure;

 

 

- gostinski obrati, ki imajo organizirane prireditve, v skladu s programom prireditev;

 

 

- hotelske terase in gostinski vrtovi med 8.00 in 24.00 uro.

 

 

Na območjih, ki povečujejo varstvo pred hrupom gostinci opredeljujejo podaljšan obratovalni čas le med 6.00 in 23.00 uro.

 

 

Ne glede na določbe prejšnjega odstavka tega člena smejo gostinski obrati, ki gostom nudijo le jedi in pijače (restavracije, gostilne, kavarne, slaščičarne, okrepčevalnice in bari), ki so v stavbah s stanovanji ali v objektih na stanovanjskih območjih in izletniške kmetije v stanovanjskih območjih, obratovati le med 06. in 22. uro. To velja tudi za tiste enote nastanitvenih gostinskih obratov, ki svojo dejavnost opravljajo zunaj zaprtih prostorov (gostinski vrtovi, hotelske terase ipd.).

 

 

3. člen

 

 

Obratovanje izven časa, določenega v prejšnjem členu tega pravilnika, se šteje za podaljšani obratovalni čas.

 

 

III. MERILA ZA IZDAJO SOGLASJA ZA OBRATOVANJE V PODALJŠANEM OBRATOVALNEM ČASU

 

 

4. člen

 

 

Pristojni organ izda soglasje za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času na podlagi naslednjih meril:

 

 

– vrsta gostinskega obrata;

 

 

– lokacija gostinskega obrata;

 

 

– vključenost gostinskega obrata s športno-rekreacijsko ter turistično ponudbo;

 

 

– predhodne kršitve Zakona o gostinstvu oziroma Zakona o javnem redu in miru, ki so bile storjene v gostinskem obratu.

 

 

5. člen

 

 

Za potrebe tega pravilnika se gostinski obrati delijo na naslednje vrste:

 

 

– hoteli, moteli, restavracije, gostilne, kavarne, izletniške kmetije;

 

 

– slaščičarne, okrepčevalnice, bari, vinotoči, osmice;

 

 

– premični objekti (kiosk, stojnica, prireditveni šotor ipd.).

 

 

6. člen

 

 

Za potrebe tega pravilnika se glede lokacije gostinski obrati delijo na tiste, ki so v stavbah s stanovanji ter druge gostinske obrate.

 

 

7. člen

 

 

Glede na merili vrsta in lokacija gostinskega obrata lahko gostinski obrati, ki niso v stavbah s stanovanji, obratujejo v naslednjem podaljšanem obratovalnem času:

 

 

– hoteli, moteli, restavracije od 06. do 02. ure;

 

 

– gostilne od 06. do 02. ure;

 

 

– kavarne od 06. do 02. ure;

 

 

– izletniške kmetije do od 06. do 02. ure;

 

 

– slaščičarne od 06. do 24. ure;

 

 

– okrepčevalnice od 06. do 24. ure;

 

 

– bari od 06. do 24. ure;

 

 

– vinotoči od 06. do 24. ure;

 

 

– osmice od 06. do 24. ure

 

 

– premični objekti v skladu s programom prireditve.

 

 

8. člen

 

 

Glede na merili vrsta in lokacija gostinskega obrata lahko gostinski obrati, ki so v stavbah s stanovanji, obratujejo v podaljšanem obratovalnem času od 06. do 23. ure.

 

 

9. člen

 

 

Zunanje enote gostinskih obratov (gostinski vrtovi, terase, ipd.) lahko obratujejo v enakem podaljšanem obratovalnem času kot gostinski obrat, razen v naslednjih primerih:

 

 

– zunanje enote gostinskih obratov, ki se nahajajo v stavbah s stanovanji od 06. do 22. ure;

 

 

– zunanje enote gostinskih obratov, ki se nahajajo v stanovanjskih območjih, od 06. do 22. ure;

 

 

– gostinski obrati, ki imajo organizirane prireditve, opravljajo gostinsko dejavnost v skladu s programom prireditve.

 

 

10. člen

 

 

Ne glede na določila 7.–9. člena tega pravilnika obratovalni čas gostinskega obrata v večnamenskem objektu (trgovsko poslovni centri ipd.) ne sme biti določen v nasprotju z obratovalnim časom večnamenskega objekta, določenim na temelju pisnega soglasja večine najemnikov in lastnikov poslovnih prostorov.

 

 

IV. POSTOPEK IZDAJE SOGLASJA ZA OBRATOVANJE V PODALJŠANEM OBRATOVALNEM ČASU

 

 

11. člen

 

 

Gostinski obrati lahko obratujejo v podaljšanem obratovalnem času, če za to predhodno pridobijo pisno soglasje Občinske uprave Občine Ruše (v nadaljevanju: pristojni organ), ki odloča o tem na podlagi vloge gostinca ter določil tega pravilnika.

 

 

12. člen

 

 

Vloga za izdajo soglasja za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času se vloži za vsako koledarsko leto in sicer na enotnem obrazcu, ki je sestavni del Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost.

 

 

Kadar se zaproša za izdajo soglasja za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času tudi za enoto gostinskega obrata, ki se nahaja zunaj zaprtih prostorov (gostinski vrtovi, ipd.), se to posebej navede na obrazcu iz prejšnjega odstavka tega člena.

 

 

Gostinec, ki prosi za izdajo soglasja za gostinski obrat, katerega ima v najemu, mora prijavi obratovalnega časa priložiti fotokopijo pogodbe o najemu.

 

 

13. člen

 

 

Pristojni organ izda soglasje k podaljšanemu obratovalnem času, če:

 

 

– zaprošeni podaljšani obratovalni čas glede na vrsto in lokacijo gostinskega obrata ustreza obratovalnim časom, določenim od 7.–9. člena tega pravilnika;

 

 

– v zadnjih šestih mesecih pred vložitvijo vloge za izdajo soglasja za obratovanje v podaljšanjem obratovalnem času, v gostinskem obratu, za katerega se zaproša za izdajo soglasja, niso bile storjene kršitve iz tretje alinee 4. člena tega pravilnika;

 

 

– prijavi priloži fotokopije pogodbe o najemu.

 

 

Vlogi za podaljšani obratovalni čas mora gostinec priložiti tudi pisno soglasje lastnika objekta, v katerem se lokal nahaja, kolikor gostinec ni lastnik lokala.

 

 

14. člen

 

 

Pristojni organ izda soglasje za obdobje do konca koledarskega leta, v katerem je bilo zaprošeno za izdajo soglasja, oziroma do konca naslednjega koledarskega leta, če se za izdajo soglasja zaproša na koncu tekočega koledarskega leta za naslednje koledarsko leto.

 

 

15. člen

 

 

Pristojni organ izda soglasje k podaljšanemu obratovalnemu času, tako da prijavljeni razpored obratovalnega časa potrdi, nato pa potrjen obrazec najkasneje v 15 dneh vrne gostincu, kopijo pa zadrži za svojo evidenco.

 

 

Kadar pristojni organ ne soglaša s prijavljenim obratovalnim časom, s svojo odločbo deloma ali v celoti zavrne prijavljeni obratovalni čas ter hkrati sam določi obratovalni čas.

 

 

V. POGOJI IN POSTOPEK ZA PREKLIC SOGLASJA

 

 

16. člen

 

 

V kolikor pristojni organ ugotovi, da so bile v gostinskem obratu storjene kršitve iz četrte alinee 4. člena tega pravilnika, lahko z odločbo prekliče izdano soglasje za obratovanje gostinskega obrata oziroma enote gostinskega obrata zunaj zaprtega prostora (gostinski vrtovi ipd.) v podaljšanem obratovalnem času.

 

 

VI. POGOJI IN POSTOPEK ZA IZDAJO POSAMIČNEGA ENKRATNEGA SOGLASJA

 

 

17. člen

 

 

Ne glede na že potrjeni obratovalni čas, lahko gostinec zaprosi za izdajo posamičnega enkratnega soglasja za obratovanje gostinskega obrata dlje, kot traja potrjeni obratovalni čas.

 

 

Posamično enkratno soglasje se izda, kadar se v gostinskemu obratu odvijajo prireditve zaprtega tipa (poroke, proslave, srečanja, praznovanje rojstnega dne ipd.) ali izven njega prireditve širšega pomena (lokalni prazniki, festivali, proslave društev ipd.).

 

 

Posamično soglasje se izda na podlagi vloge gostinca, ki mora biti vložena pri pristojnem organu najmanj 8 dni pred pričetkom dogodka iz prejšnjega odstavka tega člena. Vloga se poda na obrazcu, ki ga pripravi pristojni organ.

 

 

Posamično soglasje se izda za točno določen dan oziroma dneve.

 

 

Pristojni organ lahko iz razlogov iz četrte alinee 4. člena tega pravilnika posamičnega soglasja ne izda.

 

 

18. člen

 

 

Gostinski obrat lahko brez soglasja občinske uprave obratuje dlje, kot traja njihov obratovalni čas na dan pred prazniki, določenimi z zakonom ter ob pustovanju in martinovanju (vsakič po enkrat), v skladu s 7. - 9. členom tega pravilnika.

 

 

19. člen

 

 

Ob izdaji soglasja k podaljšanju obratovalnemu času in soglasju za obratovanje zunaj prostorov za gostinstvo pristojen organ lokalne skupnosti upošteva še naslednje pogoje:

 

 

- potrebe po razvoju turizma v občini,

 

 

- potrebe klubske dejavnosti, dejavnosti kulturnih, športnih, turističnih in ostalih društev z gostinskimi obrati zaprtega tipa,

 

 

- vrsto in lokacijo gostinskega obrata,

 

 

- pisne pritožbe občanov oziroma bližnjih stanovalcev v zadnjem letu,

 

 

- pretekla utemeljena posredovanja policije,

 

 

- ugotovljene prekoračitve dovoljenega podaljšanega obratovalnega časa.

 

 

VII. OPRAVLJANJE GOSTINSKE DEJAVNOSTI ZUNAJ GOSTINSKEGA OBRATA

 

 

20. člen

 

 

Gostinska dejavnost se lahko opravlja zunaj gostinskega obrata med turistično sezono v mestnih jedrih, na sejmih, na kopališčih, na smučiščih ter drugih športno-rekreacijskih centrih oziroma točkah, kjer se v času turistične sezone zadržuje večje število obiskovalcev.

 

 

Gostinska dejavnost se opravlja zunaj gostinskega obrata na premičnih objektih (kiosk, stojnica, prireditveni šotor, ipd.) oziroma z objekti, sredstvi ali napravami, ki so prirejena v ta namen.

 

 

21. člen

 

 

Gostinska dejavnost iz prejšnjega člena se lahko opravlja v naslednjem obratovalnem času:

 

 

– v mestnih jedrih: od 06. do 02. ure;

 

 

– na kopališčih, smučiščih ter drugih športno-rekreacijskih centrih oziroma točkah, kjer se v času turistične zadržuje večje število obiskovalcev: skladno s časom obratovanja kopališča, smučišča in drugega športno-rekreacijskega centra oziroma točke.

 

 

22. člen

 

 

Vloga za potrditev obratovalnega časa za opravljanje gostinske dejavnosti iz 18. člena tega pravilnika se poda pri pristojnem organu in sicer najkasneje 8 dni pred pričetkom opravljanja te dejavnosti.

 

 

Vloga se poda na obrazcu, ki ga pripravi pristojni organ.

 

 

23. člen

 

 

Na podlagi vloge iz prejšnjega člena tega pravilnika pristojni organ izda soglasje o obratovalnem času.

 

 

24. člen

 

 

Pristojni organ lahko iz razlogov iz 16. člena tega pravilnika izda odločbo, s katero zniža potrjeni obratovalni čas na 22. uro.

 

 

VIII. NADZOR

 

 

25. člen

 

 

Nadzor nad izvajanjem določil tega pravilnika opravlja, v skladu z določbami Zakona o gostinstvu ter Pravilnika o merilih in določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, pristojna tržna inšpekcija ter policija.

 

 

IX. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

26. člen

 

 

Za vprašanja, ki jih ta pravilnik ne ureja, se neposredno uporabljata Zakon o gostinstvu in Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost.

 

 

Če bi v primeru sprememb določb Zakon o gostinstvu ali Pravilnika o merilih in določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost nastale posamezne določbe tega pravilnika neskladne, se do spremembe tega pravilnika uporabljajo neposredno določbe Zakon o gostinstvu ali Pravilnika o merilih in določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost.

 

 

27. člen

 

 

Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o merilih za izdajo soglasja k podaljšanemu obratovalnemu času gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost na območju Občine Ruše (MUV, št. 6/2000).

 

 

28. člen

 

 

Ta pravilnik prične veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

 

Župan občine Ruše

 

 

Vili Rezman, prof., s. r.