New Page 2

 Na podlagi 2. odst. 30. člena Statuta Občine Rače - Fram (Medobčinski uradni vestnik, št. 12/2007) izdajam

Pravilnik

 o poslovnem času, uradnih urah in delovnem času

Občinske uprave Občine Rače - Fram

I. SPLOŠNA DOLOČBA

1. člen

Ta pravilnik ureja poslovni čas, uradne ure, delovni čas in razporejanje delovnega časa v Občinski upravi Občine Rače - Fram.

V pravilniku uporabljeni izrazi župan, direktor, javni uslužbenec in drugi izrazi, zapisani v moški slovnični obliki, so uporabljeni kot nevtralni za moške in ženske.

II. POSLOVNI ČAS IN URADNE URE

Poslovni dnevi

2. člen

Občinska uprava posluje pet (5) dni v tednu in sicer v ponedeljek, torek, sredo, četrtek in petek (v nadaljevanju: poslovni dnevi).

Župan ali po njegovem pisnem pooblastilu direktor občinske uprave lahko v izjemnih okoliščinah ali v primeru, da je to nujno potrebno za izvajanje uradnih ur s strankami ali za opravljanje dela, ki mora biti opravljeno brez prekinitve oziroma določenega dne ali v določenem roku odredi, da občinska uprava ali njena notranja organizacijska enota začasno posluje tudi v soboto, nedeljo, na državni praznik ali drug z zakonom določen dela prost dan.

Izjemne okoliščine so primeri višje sile, ki je že nastopila (epidemija, potres, požar, poplava in druge naravne nesreče) ali se neposredno pričakuje in drugi primeri, ko so ogrožena človeška življenja ter zdravje ljudi ali če je treba preprečiti materialno škodo, ki grozi organu.

Poslovni čas

3. člen

Poslovni čas je čas poslovanja občinske uprave z državnimi organi, organi drugih lokalnih skupnosti ter s strankami.

Poslovni čas se v ponedeljek, torek in četrtek začne ob 8.00 uri in konča ob 15.00 uri, v sredo se začne ob 8.00 uri in konča ob 17.00 uri in v petek pa se začne ob 8.00 uri in konča ob 13.00 uri.

Uradne ure

4. člen

 Uradne ure za poslovanje s strankami so:

-     v ponedeljek od 8.00 ure do 12.00 ure in od 13.00 ure do 15.00 ure,

-     v sredo od 8.00 ure do 12.00 ure in od 13.00 ure do 17.00 ure,

-     v petek od 8.00 ure do 13.00 ure.

Ob torkih in četrtkih ni uradnih ur.

 

Urnik delovanja Zbirnega centra za ločeno zbiranje odpadkov v Račah:

-     v sredo med 14.00 in 18.00 uro (v zimskem času med 13.00 in 17.00),

-     v soboto med 8.00 in 12.00 uro.

V primeru, da je državni praznik, ki je dela prost dan, v sredo ali soboto, je zbirni center zaprt.

Glede na naravo nalog delovnega področja v občinski upravi ali njeni notranji organizacijski enoti ali glede na posebnosti posameznega obdobja v koledarskem letu lahko župan ali po njegovem pisnem pooblastilu direktor občinske uprave s sklepom določi druge dneve uradnih ur ter njihov začetek in konec.

5. člen

Uradne ure po telefonu so v času uradnih ur. Uradne ure po elektronskih medijih so vsak dan.

6. člen

Razpored uradnih ur in uradnih ur po telefonu in po elektronskih medijih mora biti objavljen in na viden način označen v poslovnih prostorih in v elektronski obliki.

Vsaka sprememba razporeda uradnih ur mora biti objavljena in na viden način označena v poslovnih prostorih najmanj sedem (7) dni pred začetkom njene uveljavitve.

7. člen

Sprejem vlog na zapisnik, dajanje splošnih informacij strankam in pisne vloge strank se sprejemajo v času uradnih ur pri pristojnem javnem uslužbencu oziroma v glavni pisarni – tajništvu župana na sedežu Občine Rače - Fram.

Skrajšanje poslovnega časa ali/in uradnih ur

8. člen

Župan ali po njegovem pooblastilu direktor občinske uprave lahko odobri skrajšanje poslovnega časa.

Skrajšanje uradnih ur na delovni dan pred dela prostimi dnevi se objavi in označi na viden način v poslovnih prostorih in v elektronski obliki, najmanj sedem (7) dni pred dela prostim dnevom.

III. RAZPOREDITEV DELOVNEGA ČASA

Polni delovni čas

9. člen

V okviru razpona delovnega časa, določenega za prihod na delo oziroma odhod z dela, morajo javni uslužbenci, upoštevajoč značaj delovnih nalog in način njihovega izvrševanja, opraviti 40 ur na teden.

Premakljiv začetek in konec delovnega časa

10. člen

Premakljiv začetek delovnega časa je med 6.30 uro in 8.00 uro vsak poslovni dan. Premakljiv konec delovnega časa je v ponedeljek, torek in četrtek med 15.00 uro in 16.00 uro, v sredo med 17.00 in 18.00 uro in v petek med 13.00 uro in 14.00 uro.

Premakljiv delovni čas se lahko izjemoma dogovori tudi drugače, in sicer po predhodnem dogovoru z direktorjem občinske uprave oziroma z županom.

Obvezna prisotnost na delu

11. člen

Obvezna prisotnost javnega uslužbenca na delu je v ponedeljek, torek in četrtek med 8.00 uro in 15.00 uro, v sredo med 8.00 uro do 17.00 uro in v petek od 8.00 ure do 13.00 uro.

Razporeditev polnega delovnega časa v posebnih okoliščinah

12. člen

Če je to potrebno za zagotovitev boljše organizacije dela ali zaradi organizacije uradnih ur za stranke ali zaradi dela v izjemnih okoliščinah, je polni delovni čas lahko razporejen kot delo v izmeni, delo v deljenem delovnem času, kot nočno delo ali drugače (poletni delovni čas in drugo).

V občinski upravi ali njeni notranji organizacijski enoti se lahko zaradi dela, ki mora biti opravljeno brez prekinitve oziroma določenega dne ali v določenem roku ali v izjemnih okoliščinah, uvede delo preko polnega delovnega časa (v nadaljevanju: nadurno delo), dežurstvo ali drugačna oblika pripravljenosti.

O razporeditvi delovnega časa iz 1. odst. tega člena in o uvedbi nadurnega dela, dežurstva ali drugačne pripravljenosti za delo iz 2. odst. tega člena odloči župan ali po njegovem pisnem pooblastilu direktor občinske uprave s sklepom.

Presežek in primanjkljaj delovnih ur

13. člen

Presežek oziroma primanjkljaj ur je razlika med mesečno delovno obveznostjo in dejansko opravljenimi urami dela v določenem mesecu v okviru premakljivega začetka in konca delovnega časa oziroma dejansko opravljenimi urami zaradi nujnega, neprekinjenega dela v smislu 2. odst. 2. člena tega pravilnika.

Javni uslužbenec ima tako pravico izkoristiti presežek ur v okviru premakljivega začetka in konca delovnega časa, izjemoma pa tudi v obliki prostih ur v času obvezne prisotnosti na delovnem mestu ali kot proste dni po predhodnem dogovoru z direktorjem občinske uprave oziroma županom in z vodjem notranje organizacijske enote občinske uprave, kadar gre za javne uslužbence, katerih delo je tako organizirano.

Javni uslužbenec ima pravico presežek ur koristiti še v istem mesecu, v katerem je do presežka prišlo, v naslednji mesec pa lahko prenese le največ 20 ur presežka. Kar je več kot 20 ur, se mesečno sproti izbriše iz evidence dejansko opravljenih ur.

Javni uslužbenec lahko v naslednji mesec prenese tudi največ 10 ur primanjkljaja. Večji primanjkljaj od 10 ur na mesec ni dovoljen in je sankcioniran enako kot neopravičena odsotnost z dela.

IV. EVIDENTIRANJE PRISOTNOSTI OZIROMA ODSOTNOSTI

Registracija prisotnosti

14. člen

Prisotnost javnih uslužbencev na delu se evidentira s pomočjo knjige prisotnosti, kjer se vodi prihod in odhod z delovnega mesta, kot tudi za ostale izhode po tem pravilniku.

Prisotnost javnih uslužbencev mora biti dnevno sproti evidentirana, kar spremlja za to pristojni javni uslužbenec. Prisotnost župana in direktorja občinske uprave se zaradi narave dela in neenakomerno razporejenega delovnega časa ne evidentira v knjigi prisotnosti.

Službeni izhodi in poti

15. člen

Službeni izhod je vsako izvajanje delovnih nalog javnega uslužbenca zunaj poslovnih prostorov občinske uprave.

V primeru službene poti ali opravljanja drugega dela v interesu Občine Rače - Fram se javnemu uslužbencu prizna toliko ur prisotnosti na delu, kolikor sta trajala pot in dejansko opravljanje dela, vendar ne več kot 8 ur, razen v primeru, ko je dejansko opravljanje dela trajalo več dni. Tako se šteje, da je javni uslužbenec na dan službene odsotnosti opravil svojo dnevno delovno obveznost. Število opravljenih ur, v primeru službene odsotnosti, se dokazuje z izpolnjenim nalog za službeno potovanje.

Privatni izhodi

16. člen

Med časom obvezne prisotnosti na delovnem mestu lahko javni uslužbenec po predhodnem dogovoru z direktorjem občinske uprave oziroma z županom, zaradi neodložljivih osebnih razlogov, zapusti delovno mesto. Vsak privatni izhod se mora evidentirati v knjigi prisotnosti. V tem primeru se javnemu uslužbencu tak izhod ne šteje v delovni čas in mora te manjkajoče ure nadomestiti v okviru dovoljenega mesečnega presežka oziroma primanjkljaja ur.

Roki za obveščanje in evidentiranje

17. člen

V primeru nepredvidene odsotnosti je javni uslužbenec dolžan njen vzrok sporočiti najkasneje do pričetka poslovnega časa na dan izostanka tajnici župana in direktorju občinske uprave ali županu.

Potrdilo o upravičeni zadržanosti od dela zaradi bolezni je potrebno oddati javnemu uslužbencu, ki obračunava delovne ure, prvi dan nastopa dela po bolezni oziroma za daljše odsotnosti najkasneje do prvega delovnega dne v mesecu za pretekli mesec.

Pregled in izpis opravljenih ur

18. člen

Kot podlaga za mesečni obračun delovnih ur se uporablja ročna evidenca opravljene mesečne obveznosti ur, ki se beleži v knjigi prisotnosti. Mesečni pregled ur zajemna število opravljenih ur in vse odsotnosti od prvega do zadnjega dne v mesecu ter stanje salda ur na začetku in koncu meseca. Izdela ga za to pristojni javni uslužbenec najkasneje tretji delovni dan v naslednjem mesecu in ga posreduje v računovodstvo.

V. KONČNA DOLOČBA

Začetek veljavnosti in uporabe

19. člen

Ta pravilnik začne veljati in se uporabljati naslednji dan po objavi na krajevno običajen način.

Številka: 010/1-2010

Datum: 22.10.2010

Župan Občine Rače - Fram

Branko LEDINEK, l.r.